» »

Kako se učiti fakultetno matematiko?

Kako se učiti fakultetno matematiko?

R33D3M33R ::

Zanima me na kak način se je najbolje učiti matematiko, ki se poučuje na fakulteti (matematika I, kemija UNI). Zadeva je namreč taka, da se jo zelo zelo težko učim. Vedno sem do učenja pristopal tako, da sem si zadevo predstavljal, ampak to snov si bolj ubožno predstavljam.
Naloge mi grejo in me sploh ne skrbijo, muči me teorija, predvsem izreki in dokazi izrekov.
Kakšen bi bil najboljši pristop? Ali se naj učim na pamet? Koliko ima potem to sploh smisla?

Vsak nasvet je dobrodošel.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Thomas ::

> predvsem izreki in dokazi izrekov

TEGA te ne bo spraševal nihče. Vsaj ne zelo resno. Komot pozabiš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Khmmm... Odvisno od prfoxa. Nekateri imajo zelo radi izreke in dokaze.

Enostavno si potek dokaza napišeš posebej takole:

1) izhodišče
2) po točkah postopek, vendar z besedami.

Potem pa skupaj z dokazom in tistim listom poskušaš sam izpeljati izrek. To ponoviš 2X, pol pa še 2X le z opisom dokaza.

Vsaj jaz sem se zadeve učil na takšen način.
Vse je za neki dobr!

_marko ::

->> predvsem izreki in dokazi izrekov
->TEGA te ne bo spraševal nihče.

Hja, ko boš prišel do fizikalne kemije boš to tud moral znat! :8)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

R33D3M33R ::

gzibret: hvala za nasvet, bom poskusil. Sem že sam poskušal na podoben način, le da si nisem zapisoval. Problem je v tistih dokazih, kjer se uvedejo neki triki, ki so jih verjetno "gruntali" kar nekaj časa, ti pa moraš to vse natlačiti v glavo :'(

Thomas: problem je v tem da imamo letos novega profesorja in tako seveda ne vem točno kaj se zahteva. Za dobro oceno je pač treba vedeti čimveč.

Sem pa sedaj našel primer izpita iz teorije. S temi nalogami nimam težav. Upajmo da bo ustni izpit izgledal tako.

Ima še kdo kak učinkovit recept?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Thomas ::

Sej ne smejo zahtevat dokazovanja, veš. Samo na predavanjih ga morajo predstaviti, zahtevajo ga pa (skorajda) ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

R33D3M33R ::

A tako je to? Hvala za informacijo. Odlično. Sem si oddahnil :D . Nekateri dokazi so namreč enostavno prehudi.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

alum ::

No ja. Kakor kje.

V mojem primeru smo morali znat tudi dokaze ('najpomembnejše').

Faks: FERI.
Predmeti: Analize (I,II,III).

_marko ::

Thomas bi bil študentom prijazen profesor :)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

To pa zihr. Bi znali še dokaze! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fizikalko ::

Thomas, ne vem sicer za katere faxe misliš, ampak na fizki je treba (vsaj ene 7 let nazaj je blo tako) pri Analizi I in II, če maš Magajno, znat ama VSE dokaze, ki jih je naštepal čez leto (cela gora, nekateri dolgi tudi po 5 strani), sam sem pa fasal celo enega, ki ga sploh nismo jemal, ampak je Magajna potem na teroji le rekel: z znanjem Analize II se da izpeljat, je pa res, da nismo to naredili na predavanjih.

Torej?

Fizikalko ::

Sicer pa: men je bila tud Analiza (kot predmet, ne kot področje v matematiki, ker pri nas se je vse imenovalo Analiza, pa je blo praktično pol algerbre not) dost jeba. Edina stvar na faxu, s katero sem se res jebal in celo enkrat ruknu (dvojko, enka je pasulj). Mater, pa tko mal je manjkal, da bi zvozu brez padca izpita na faxu - no ja, sm vsaj bil pravi študent, kej je treba tud ruknit.

Jaz sem se jo učil več ali manj tako, da sem na vsak način skušal razumet (predstavljat pa si ni dobro stvari od nekega nivoja naprej, isto je pri kvantni - je treba gledat pač formalistično. Zanimivao, kvantna pa mi je bila od vsega daleč najljubša.). Kakšnega dokaza pa tud nisem poštekal - in se ga pač nadrkal na pamet. Beda. Kdor nima v glavi, ma pa v rokah ;) .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Thomas ::

Hjaaa ...

Narobe smo se razumeli. Ti se en dokaz že moraš napiflat in znat, če je v knjigi - jasna stvar in ne sme biti problem.

TOLE:

ampak je Magajna potem na teroji le rekel: z znanjem Analize II se da izpeljat, je pa res, da nismo to naredili na predavanjih.

je pa tisto, kar je "nadstandard"! V kolikor ni "trivialno", jasno.

Dokazovanje izrekov ni nekaj, kar bi mnogo živečih kadarkoli naredilo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Recimo, dokazov Pitagorovega izreka je ene 140. Ampak od koga in kdaj smeš in moreš zahtevati, da enega od njih pove sam od sebe?

Samo tanapiflane. Ker večina top matematikov tega sveta ne pogrunta niti enega dokaza Pitagorovega izreka, pa če jih tepeš. Preko 100 dokazov se je sicer nabralo, vendar vsi ostali (milijoni - cca. 140) - so ponavljali samo kar so se naučili.

V tem smislu mislim, da te ne morejo siliti z dokazi. Da bi karkoli dokazoval sam od sebe, pa ti ni nihče povedal točno kako.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Da pa dokažeš iracionalnost korena iz 3 ali še kaj hujšega ... je pa potrebno se naučiti znan recept.

Komot pa fašeš integral, ki ga ni izračunal še nikoli nihče, pa ga boš moral znat. Da bi pa moral kaj dokazat, to pa ne.

No, tko sem jest razumu vprašanje tega topica. Mogoče mau narobe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fizikalko ::

Če si pa tako mislil, potem si se pa samo na začetku mal narobe izrazil. Ja, res, malo je bilo pa situacij, ki so zahtevale dokazovanje nečesa, kar sploh nismo delali. Pravzaprav se (mi) je zgodilo samo enkrat.

OFF: Sem pa pravkar slišal, da Magajna več fizikov ne uči matematike, zgleda, da smo mu dokurčili... :D

Pa poglejmo par njegovih šal!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Thomas ::

> “Tu vzdržujete konstantno temperatruo. V vsaki točki čepi en fizik z gorilnikom.”

Magajna ne zapopade, da bi temperatura potem kvečjemu naraščala.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fizikalko ::

Zakaj? Lahko da se kam odvaja in da rabiš pač dovajanje toplote za vzdrževanje konst. T... Npr v kakšni sobi pozimi...

Thomas ::

Reku je, da je v vsaki točki fizik z gorilnikom. Nič ni povedal, da v enih točkah jih pa ni.

Kvantifikatorja VSAKi, je uporabu! Žal.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fizikalko ::

Ok, ok. Sem samodejno omejil prostor, na katerem bi veljala izjava, priznam... Zdej sva pa že orenk offtopic.

Fizikalko ::

BTW, glede na to, da si matematik - a ga poznaš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Thomas ::

Kdo pa je rekel, da sem matematik? Nisem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fizikalko ::

Maš ZS...

ONTOPIC: Jaz sem se očit tako, da sem snov prepisoval, še posebej izpeljave. Po večkrat, seveda (tiste najtežje). Si ful bolje zapomniš kot samo z buljenjem v list. No ja, vsaj pri meni je blo tko.

R33D3M33R ::

Aha, mogoče smo se malo narobe razumeli.
Zadeva je taka: pri uri najprej zapišemo izrek in nato še dokaz izreka. Nekaj dokazov mi je logičnih in si jih brez težav zapomnim (recimo zakaj koren iz 2 ni racionalno število), ampak dokaz zakaj je recimo x*0=0, mi je pa enostavno preveč :'( . Kopica nekih trikov. Če bi študiral matematiko bi še razumel, da se to učimo, tako pa ... :'(
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

alum ::

Uf, x*0=0 in podobni izreki, so vsaj pogojno 'zanimivi' in dokaj enostavni. V takih primerih si zapomniš osnovne izreke, kot so identiteta, absorpcija, enota, itd. Dokaz je nato dokaj enostaven.

R33D3M33R ::

Ok, izpit je za mano.
Bilo je treba vedeti tudi dokaze oz. utemeljitve za višjo oceno.
Odlična taktika je bla, da sem celoten zvezek prepisal na liste. To je zadostovalo, da sem se naučil tudi vse dokaze in matematika mi je poleg tega sedaj precej bližje kot prej :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Fizikalko ::

No, sem ti rekel - prepisovanje snovi na liste dela čudeže.

gzibret ::

No, čestitke :)
Vse je za neki dobr!

R33D3M33R ::

gzibret: Hvala

Pa še hvala vsem za uporabne nasvete!

LP
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Zgodovina sprememb…

kekz ::

Jaz sem imel za vse predmete enako metodo, prepisovati se mi namreč nikoli ni dalo.
Za praktične zadeve (izračune ipd.) sem počakal, da so se sošolci naučili in zadnji dan ali predzadnji (če je bil težji predmet) sem se priključil, pa so mi naredili šnelkurs. Žal sem potem postaviljal kakšna taka vprašanja, da so se vsi zasekirali, ker se jim je začelo dozdevati, da zanjo dosti manj kot so mislili. :D
Ponavadi se je potem zgodilo, da sem dobil boljšo oceno kot oni :D :D . En od sošolcev mi je to skoraj do smrti zameril.

Teorije sem se lotil ponavadi zvečer in potem celo noč. V glavnem sem samo ulil v snov, brez pisanja. Naslednji dan sem prišel potem ves "blesav" in prekrokan h profesorju. Ponavadi sem snov znal, imel sem pa težavo to povedani na razumljiv način. Po noči brez spanca sem najbolj pozabil razumljive slovenščine. :D

Včasih sem šel na izpit (če je bilo snovi za eno noč preveč) tudi s polovičnim znanjem na blef. Ruknil sem samo 2 izpita od 45-ih, od tega 1 večkrat (ker mi je ponavadi zmanjkalo časa za računanje). Na koncu sem imel tega dovolj in sem računal po svoje. Na ustnem je bilo potem edino vprašanje, naj razložim svojo genialno metodo skrajšanega računanja.

jype ::

kekz> En od sošolcev mi je to skoraj do smrti zameril.

Je potem umrl on, ali ti?

Kateri faks si pa obiskoval? Ne sliši se ravno zahtevno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

_marko ::

Jaz sem mel tako v osnovni, srednji ter tudi na faxu "probleme" z matematiko, ker sem imel dostikrat pravilen rezultat, postopek pa je bil sumljiv.
Ampak načeloma je šlo...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

kekz ::

"Kateri faks si pa obiskoval? Ne sliši se ravno zahtevno."

Elektro, smer uni. elektronika.
Zahtevno kakor za koga. Kakor vidim zdaj, ko spet še malo dalje študiram, so nivo zahtevnosti v tem času izredno spustili kot posledico premajhnega zanimanja za tehnične študije. Sem slišal tudi od profesorjev.
Ko sem hodil jaz, smo imeli sprejemne iz fizike, da so nas od 700 vpisanih izbrali 500.

V prvem letniku smo imeli 2 profesorja za fiziko. Enega od A-K, drugega od L-Ž. Ta drugi je bil res pasji in če si v drugem letniku pogledal seznam, je bilo od A-K 5 listov študentov, od L-Ž pa en list.
Jaz sem na R. :D

Ampak ta tema je o matematiki.
Zelo zanimivo se mi je zdelo, da smo čisto na začetku matematike imeli obnovitev srednješolske snovi.
Profesor je za to porabil natančno 2 uri, pa se mi je zdelo, da ni izpustil čisto nič bistvenega. :D

Maria ::

Magajna je pa prav prijazen prof.

Maria

Fizikalko ::

Ja, prijazen. Cinik, da mu ni primere, ampak s smislom za humor. Je pa na izpitih obupno "zajeban".

BTW, a ma še tko rdeč nos? Al ga mogoče zdaj manj "cuka"...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6410385 (3259) mirator
»

Pravilno resena naloga tockovana z 0 tockami (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7612101 (9011) prenasalec
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22147959 (35479) awy
»

iščem sošolce...1. letnik fizika 2003/04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
556644 (5562) Grey
»

Elektrotehniki vs Računalničarji

Oddelek: Loža
375057 (4453) Old-Death

Več podobnih tem