» »

vodja projektov - kako zgleda ?

vodja projektov - kako zgleda ?

hominis ::

trenutna sluzba se mi pocasi ukinja tko da gledam za novim izivom ...

mam koncano 7. stopnjo stroma in nekaj izkusenj. zdej pri jezikih (slo,hr,ang,ita) sem dober, imam tudi precej izkusenj s racunalnistvom in mrezami nasplosno ter operacijskimi sistemi win/linux, osnove programiranja, nikakor pa ne bi rad zapadel v kaksne hudo programerske vode, kjer 12 ur dnevno popravljas kaksno kodo >:D

in kot sem gledal, vsa podjetja v moji branzi ali rabijo ciste programerje ali pa neke vodje projektov. zdej problem je v tem ker pri vodjih zahtevajo vsaj 3-letne izkusnje, cesar pa seveda nimam ...

mene bolj zanima kako zgleda bit vodja projektov, kaj so tvoje naloge, kaj delas ? a je delo zahtevno ?

kako dejansko pridobis izkusnje ce vsaka firma zahteva predhodne izkusnje ?

torej malo se razpisite tisti, ki ste na tem polozaju al poznate koga, ki .... tnx

OwcA ::

Malo zavisi od podjetja, načeloma razporejša naloge, določaš prioritete, skrbiš da se izpolnjujejo roki, komuniciraš s stranko in se usklajuješ z njihovimi željami ter potrebami, ponekod sprejemajo tudi tehnološke odločitve, ampak to se v večini primerov (v kolikor objektivno gledano področja ne obvladaš vsaj toliko kot razvijalci) izkaže za slabo odločitev.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

podbevna ::

Sem vodja projektov v čisto drugi dejavnosti. Je pa služba vseeno to, kar je napisal Owca. Planiraš projekte, vodiš izvedbo, usklajuješ vire, skrbiš za kvaliteto, poročaš šefom, predstavljaš rezultate stranki. Osebno na "svojih" projektih tudi veliko sam delam in vodim samega sebe...

hominis ::

to se pravi hierarhicno gledano, si vmesni clen med razvijalci, sefom tvojega podjetja in narocnikom nekega produkta ?

po domace povedano vodja projekta krici na razvijalce, da cimprej nekaj spedenajo, sef in narocnik pa kricita nate >:D

kako pa pridobis izkusnje za to podrocje ? je potrebno bit najprej razvijalec/programer, potem vodja programerjev in sele nazadnje vodja projektov, ali se vodja projektov dejansko sploh ne ukvarja s samimi tehnologijami in nacinom izvedbe ?

zakaj zahtevajo tolk letne izkusnje ?
najbolj me zanima ce se da to direktno priucit ali je potrebno splezat cist od spodaj do tega polozaja ?

kako je pa s placami za to podrocje ? no konkretno sem gledal ponudbe na src.si in na hermesu ...

OwcA ::

to se pravi hierarhicno gledano, si vmesni clen med razvijalci, sefom tvojega podjetja in narocnikom nekega produkta ?

po domace povedano vodja projekta krici na razvijalce, da cimprej nekaj spedenajo, sef in narocnik pa kricita nate?

Nekako tako ja.
Pri preveč grebatorskih PM lahko postane grdo, ker zelo spreno valijo krivdo na druge.

kako pa pridobis izkusnje za to podrocje ? je potrebno bit najprej razvijalec/programer, potem vodja programerjev in sele nazadnje vodja projektov,

Sam sem občasno PM, drugače pa programer. Lahko bi rekli po sili potreb. Takšni improvizirani ter začasni PM smo dobri kvečemu za manjše projekte (< 10 ljudi) in takrat, ko je tudi stranka tehnično podkovana.

ali se vodja projektov dejansko sploh ne ukvarja s samimi tehnologijami in nacinom izvedbe ?

Odvisno od projekta in podjetja. Idealno gledano se ne bi.

najbolj me zanima ce se da to direktno priucit ali je potrebno splezat cist od spodaj do tega polozaja ?

Imaš kopico tečajev in en faks (tisto čudo v Kranju, organizacija dela ali nekaj v tem smislu).

kako je pa s placami za to podrocje ?

Odvisno od podjetja. Načeloma nekaj slabše od najboljših programerjev (glavni programer, vodja razvoja in podobna živina), ampak boljše od večine. Naprej je vprašanje v kolikšni meri se ti uspe prigrebsti do direktorskih mest.

Morda še to, PM je vsakor domena oblek in kravat.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Tody ::

No ja PM si lahko tud z kako ekonomsko fakulteto :)

Dobr je da poznaš malce omejitve (ergo če nimaš pojma o javi ampak res nobenga pojma ) potem boš bolj težko govoril z stranko oz ji boš lahko obljubil nekaj kar ni nujno uresničljivo ali pa zelo zajeban narest.

Organizacijske sposobnost, smisel za delo z ljudmi(voditeljstvo, spodbujanje, motiviranje, avtoriteta), smisel tako za ekonomijo, kot za tehnične zadeve, komunikativnost,... pa še kaj se najde...

Zdej če nimaš izkušenj z vodenjem projektov potem te vrjetno ne bodo vzeli, veliko bolj vrjetno je da greš kot pomočnik in recimor php ali html, css projektiče furaš in potem se prebiješ naprej, potem ko vidiš kako organizacija deluje, ko spoznaš folk in to.

Seveda se moreš izkazat, ker če sebe nezanaš zorganizirat potem ...

hominis ::

ze ampak ti snel kursi in celo uni faks v kranju znajo biti v stilu ms projecta ... to smo mel celo mi na elektro faksu, pa verjetno poznavanje projecta zagotovo ni vse znanje ki ga mora met projektni vodja.

namesto projecta lahko uporabis tudi pisalo in en prazen list papirja :\

torej je potrebno prej poprijet za kak projekt, se izkazat in sele nato stremet po vodji ...

DoberMan ::

Kot so ostali omenili je veliko odvisno od projekta, ampak velja načelo da višje ko si v organizacijski strukturi lažje menjaš podjetja.
Vidim pri nas ko pride kakšen nov projektni vodja, ki nima pojma o informatiki, lepo postavi v svoji skupini nekega bolj izkušenega informatika za vodjo informatike in se on (vodja) sploh ne obremenjuje s tehnikalijami. Kar rabi za kakšne predstavitve mu informatik pomaga.
Kaj delaš so pa tudi že povedali, glavna je organizacija in razdelitev nalog, finančni in terminski plani... Predvsem za postavitve terminskih planov moraš ali biti strokovnjak za področje ali pa imeti že par let izkušenj. Kako naj nek ekonomist ve koliko časa se bo določena stvar programirala?

Po moje, če nimaš izkušenj lahko dobiš službo kvečjem kot pomočnik za kakšen projekt, pa še to bi moral poznati področje dela... Ampak če te to veseli je enkrat nekje potrebno začeti... Ko sem jaz začel delat sem samo programiral ampak sem tako povedal da to ni moja "končna" želja. Da bi raje načrtoval sisteme al pa projetke vodil.

edit. Pa še glede zahtevnosti... Stvar je definitivno bolj zahtevna kot sem si jaz mislil. Sploh ko gre kaj narobe. Pa še dosti bolj stresna je kot samo programiranje. Če pizdiš na ljudi ne bo nikoli nič narejeno, če jim ne "težiš" je spet vprašanje.. Moraš stvari tako kontrolirat, da se ljudje ne počutijo kot da jih non stop nadzoruješ in jim ne zaupaš.

Pa če je na koncu projekta dobiček so vsi tvoji šefi "s tabo" in smo "skupaj" odpeljali dober projekt, če ja pa minus si pa ti sam kriv, ne ljudje pod tabo ne oni nad. Sej mogoče je drugje drugače ampak jaz delam v manjši firmi (cca40 zaposlenih) in se ve da programer nikakor ne more biti odgovoren da je projekt končan v minusu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DoberMan ()

hominis ::

se vedno pa si ne predstavljam kako projektnemu vodji ni potrebno vedet vseh detajlov o programiranju ... po mojem moras vedet cisto vse kar vejo programerji in si znat poleg tega se organizirat cas, delo in stroske ... torej code junkie + ekonomist / manager.

tko si vsaj jaz predstavljam

sicer lahko stranki obljubis da tvoj tim naredil windows visto pred microsoftom :D

hominis ::

no v programerske vode se ne bi vec vracal ;(

sem kar nekaj programiral, moja kariera pa se je koncala s enim vecjim projektom, ki mi je vzel 3 mesece zivljenja ... dobesedno sem 7 dni v tednu 15 ur na dan bulil v kodo, bil zivcen, izklopil sem socialne stike, ... sicer dokoncal projekt in bil dobro placan, ampak je to zagotovo moj zadnji podvig v tej panogi.

sem nekako ugotovil da ni cisto nobene razlike med code junkijem in cistim fizicnim radnikom, oz. je ... fizicki radnik se po 10 urah garanja zvrne v posjtlo in zaspi ko hlod, jaz pa sem se po 15 urah kodiranja zvrnil v pojstlo in razmisljal kako bi resil problem ;((

Daedalus ::

to se pravi hierarhicno gledano, si vmesni clen med razvijalci, sefom tvojega podjetja in narocnikom nekega produkta ?

Hierarhično gledano si strelovod za vse pizd*rije sveta. Karkoli je narobe, boš prvi, ki bo odgovarjal. Pa ponavadi tudi edini>:D

se vedno pa si ne predstavljam kako projektnemu vodji ni potrebno vedet vseh detajlov o programiranju ... po mojem moras vedet cisto vse kar vejo programerji in si znat poleg tega se organizirat cas, delo in stroske ... torej code junkie + ekonomist / manager.

Sploh ne. Vedet moraš približno, kak stvari potekajo, vse ostalo je pa pol en veliko kompromis med željami naročnika, možnostnimi tehnične izvedbe, zastavljenimi roki, ipd... Vodja projekta pač koordinira in za to je treba dobro poznati potek dela. Ni pa treba znati recimo programirat. Sej Briatore tud ne zna F1 avta šravfat, pa gre moštvu Renault čisto ok, ne?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

IgorGrozni ::

Tri domače:

M.Bastič: Mrežno planiranje in Super Project = MS Project 2003
Meško Ivan: Optimizacija Poslovanja
Meni je koristilo še : M.Mulej: Teorije sistemov

Potem pa : Priročnik MS Project, Super Project, karkoli....
SW: MS Project, Pocket Plan( za PDA), kak LOMP1,2,3, , itd.

Zakaj ne potrebuje nujno PM specialističnega znanja ? (Je pa fino, če ga imaš vsaj na enem polju.)

Organizacija projekta je ploska organizacija. PM je le ˝bolj enak˝kot drugi. Višja kot je izobrazba članov, manj je ukazovanja. Manipulacija z interesi. Dobronamerna.
Usmerjanje je naloga PM. Ne ukazovanje. In pa seveda odločanje po posvetih z člani ekipe. Uporabiti jih moraš. Skrbeti za njih. Dopuste pravi čas, plača, preutrujenost, ipd.
In pa, ko zagusti si ti tisti, ki mora imeti rešitve in smer. Pravočasnost odzivov.

Komunikacija navzgor in navzdol. Navzgor zato, da nadrejeni vedo kje projekt je in ne rabiš dva dni razlage pred katerikoli vprašanjem in odločitvijo, ki spada v domeno nadrejenih, ...navzdol-po horizontali, pa zato, da ti veš kje si. In da vsi ostali vedo, kje ste in da tako dobiš osebni angažma od članov ekipe.
Bolj učinkovito, kot ukazovanje in trosenje neumnosti o podrobnostih, o katerih ti člani vedo veliko več.

Znanje, osebne značilnosti, ˝talent˝za mehko vodenje in da te ni strah odločanja. Ker potem zamujaš. Napake pa delamo vsi. Velike in majhne.
In ne boj se odgovornosti. That's the fun of it ! Kot bi igral poker. Delegiranje odgovornosti je nujno. Zaupanje v člane... in kar najbolj skrit controlling. Controling obvezen. Posveti z specialisti zunaj ekipe. ˝Brain storming˝ z ekonomisti, pravniki, sociologi:D , direktorjem, bančnikom,....

Z strankami, če zahteva to projekt. Potrpežljivost.


Jaz sem užival !

Zgodovina sprememb…

IgorGrozni ::

Še to: Planiranje, tudi planiranje z SW je koristno zato, ker že pri izbiri scenarijev ( to je planiranje) poteka lahko naletiš na posebej občutljive naloge in časovne točke v poteku, na katerih moraš biti posebej pazljiv. In lahko, še preden projekt pride do te točke, skiciraš odločitve v različnih okoliščinah.
In še, in še..... skratka planiranje in vodenje ˝projekta˝( razen če so ˝obrtniška dela =izvedba-rutina) ne priporočam izvajati na ˝papirju˝.

Zabavno, zahtevno, ...cool...:))

Arrivo ::

Delodajalci za pridobivanje novega ustreznega kadra uporabljajo mnoge metode in prijeme.
Ena od teh je izkoriščanje dejstva, da si mi v življenju želimo več in višje.
A ni biti vodja nečesa že nek uspeh ??

En od bolj pogostih prijemov delodajalcev v zadnem času je, da razpisanemu delovnemu mestu dodajo ime Vodja... pa čeprav na tistem področju ne dela nihče drug razen Vodje in si v osnovi vodja samega sebe...

Kombinacija besed Vodja projekta pa je za delodajalce kar enkratna, saj se pomen, kaj v resnici naj bi vodil, še bolj zakrije.
Ja ja to drži !!!

Cofko Cof ::

Mogoče lahko pogledaš tudi UML, sam sem se ga učil na Danskem in se mi zdi, kar dobra zadeva. Še posebej za velike projekte, za manjše morda ne toliko.
Ars longa,vita brevis.

hominis ::

fantje hvala za vse iztocnice ... sicer vse te knjige in programe, vkljucno s uml-jem poznam se iz casa faksa in vem za kaj se gre ... bolj se nekako bojim real life scenarijev, kjer si, kot je ze eden pred mano rekel "strelovod za vse pi***" >:D

kljub vsemu bi rad zvedel nekaj vec info na temo kako priti do tega delovnega mesta. Zagotovo ne bo nobeno podjetje zaposlilo zelenca in mu dodelilo nek projekt.

je mozno kaksno uvajanje, ucenje, skratka nekaj v tem stilu.

povejte malo, kako ste vi prisli do tega polozaja, je bila to vasa prva zaposlitev ali zgolj neka postaja med plezanjem po hierarhicni lestvici ?

jaz bi kar skocil, samo se mal bojim padca :D

klemen22 ::

Poglej, da boš v eno firmo prišel na novo in misliv da boš kar vodja projekta je precej utopično razmišljanje. Ponavadi folk par let programira, da dobiš "občutek", s časom se ponavadi veča zaupanje vate, dodelijo se ti mesto z večjo odgovornostjo. In tako ni vrag da ne postaneš projektni vodja.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

IceIceBaby ::

poglej si tale link:

http://pmpodcast.blogspot.com/

Lahko se prijaviš na podcast v katerem ta tip razlaga vse mogoče kar se tiče PM. Dobiš veliko odgovorov na svoja vprašanja + vpogled v življenje PM.

Jaz bi tudi enkrat rad bil PM, zaenkrat počasi delam na tem. Izobrazba niti ni pomembna, važno je da poznaš osnove stroke v kateri boš izpeljal projekt in da obvladaš projektni management. Podrobnosti ti ni potrebno poznati, zato imaš ekipo s katero se posvetuješ.

Obstaja tudi formalno šolanje za PM. Poglej si http://sl.zpm-si.com/ Poleg tega v sloveniji obstaja tudi združenje mladih projektnih managerjev, kjer verjetno lahko izveš veliko o teh stvareh.

klemen22 ::

Podrobnosti ti ni potrebno poznati, zato imaš ekipo s katero se posvetuješ.

No ja.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

IceIceBaby ::

Načeloma naj bi bilo tako. PM se ne ukvarja z vsebino projekta ampak s potekom dela, razporejanjem nalog, resursov...

Cofko Cof ::

Vendar se v praksi izkaže, da je veliko bolje, če poznaš tudi vsebino projekta. Delal sem v treh računalniških firmah in v vseh treh je bil PM tudi sam včasih programer.
Ars longa,vita brevis.

Tody ::

jah samo programerji imajo potem lahko to slabost da ne poznajo ekonomije oz poslovnega sveta in zato tukaj potonejo (kurc vseen na ekonomiji učijo o ogranizaciji dela, maš predmet človeški viri, itd itd)tako da nemoreš rečt da so edino programerji dobri vodji projektov softwarskih firm. ČE jest vem osnove java, c++ ali php (ali pač vsega)ne znam pa rešit problema kako narest da se zgodi točno to in to (vem pa da se da ne poznam pa točnih ukazov)to ne pomeni da sem slab PM.

Kakorkoli gledaš imaš dve zadevi: nobeden ni popoln izkušnje štejejo v večini, nekateri znamo več nekega manj drugega, znamo gledat tu iz drugega zornega kota.

Druga stvar je pa večja odgovornost = večja plača. Zdej če hočeš bit strelovod si zaslužiš tud dost velko plačo, z tem da maš malce bolj trdo kožo (in čisto vest) pa bo pač padal ampak greš na pivo in tenis in to je to.(seveda če nisi umes bankrotiral firme).

Če nočeš nobene odgovornosti ti pripada manjša plača in seveda ti pač skodiraš tisto kar moreš in se ti jebe za ostalo.

OwcA ::

To da poznaš projekt in da znaš programirati sta dve zelo različni stvari. Prvo dober PM vsekakor mora poznati, drugo pa niti od daleč ni nujno, čeprav škodi gotovo ne.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Cofko Cof ::

@Tody Ja zato pa razmišljam, da bi šel namesto na računalništvo raje na ekonomsko na podiplomca :D Sicer pa vsi moji šefi so znali oboje, sem delal večinoma računovodske programe in tu eno brez drugega ne gre.
Ars longa,vita brevis.

IgorGrozni ::

projektant pripravnik-> operativec ->˝tržnik˝-> pridobitev naročila -> izvedba naročila ( PM) -> pridobitev novega naročila -> ......zamenjal službo
-> vodja več PM - > ....overburning>:D -> ....˝obrtniški projektiči˝. Nestresno.:8)

Naj se ti ne mudi pri karieri, živi (ne 12 h na dan delati), bildaj si samozavest,izkušnje in potrpežljivost, ne zapletaj se v podrobnosti. Zaupaj ekipi, delegiraj odgovornost. Naj oni delajo.

In skoči, za vraga ! Kdaj pa boš ? Ko boš že dišal po cipresah ?:D
Če kiksneš, pa kaj. Se boš že pobral. Če si dober, se boš. Če pa nisi dober dovolj, pa zamenjaj poklic.
Ne čakaj do penzije, da izveš, da to ni tvoj poklic.

DoberMan ::

programer (cca 2leti kot študent) -> ko sem se zaposlil sem začel počasi dobivat "dele" projektov za vodenje -> trenutno (zaposlen cca 1leto) vodim 1 večji projekt in nekaj posameznih nalog iz drugih projektov.

Npr. vzdrževanje nekega okolja (baze in cca 5 aplikacij) je bil prvi del projekta, ki sem ga dobil v vodenje. Vsebino sem moral spoznati toliko, da sem vedel komu razdelit posamezne naloge ko je prišlo do problemov. Sem pa imel "varnostno blazino" če sem čutil da ne gre ali da ne znam nalog pravilno razporedit sem se vedno lahko obrnil na vodjo celotnega projekta.

Potem sem dobil par projektov kjer sem poleg vodenja tudi programiral in potem tako naprej. Pri trenutnem projektu recimo ne bom nič programiral sam, se ukvarjam samo z vodenjem. Če je projekt manjši lahko tudi sam programiraš pri večji stvari pa ti poleg tega da zmanjka časa tudi koncentracija pade ker moraš mislit na 100 vsebinskih stvari za programirat pa še na vse organizacijske... Ponavadi ne gre.

BigWhale ::

Tody,

> No ja PM si lahko tud z kako ekonomsko fakulteto :)

Za tako izjavo bi te tepel, navezal z verigo na avto in te vlekel najprej po asfaltu, potem po makedamu in na koncu se potunkal v mrtvo morje. Potem bi te pa zbadal z enim zarjavelim bodalom, od katerega dobis tetanus samo ce ga pogledas....

PM, ki ni prej aktivno delal na vsaj kakih desetih razlicnih projektih je en kurac od PMja. Ne, mali mezinec na levi, zakrneli nogi.

Da mu ne bi bilo treba znati programirati? V neki obskurno oddaljeni teoriji. Kako hudica bo znal oceniti kompleksnost zadanega taska? Kako bo lahko delegiral naloge razlicnim inzinirjem z razlicnimi znanji?

Simko ::

@IgorGrozni
"Naj se ti ne mudi pri karieri, živi (ne 12 h na dan delati),..."
"In skoči, za vraga ! Kdaj pa boš ? Ko boš že dišal po cipresah"

Prvo govoriš, da si je potrebno vzeti čas za kariero, nato govoriš, da se je potrebno čimprej povzdigniti. Ali pa razumem kaj narobe...?

Tody ::

bigwhale nekateri znamo govoriti.... pa če nebi ti samo skeniral sem že povedal in tudi ostali da direkt iz faksa pridit na neko visoko pozicijo je utopija. In poleg tega sem povedal da moreš poznat tehnologijo in potem če ti kaj ni jasno (zdej da mi en reče k kao oblada da rab cel dan da napiše en simple guest book al pa koledar da rabi cel dan ga pošlješ nekam)

Seveda bom pa vprašal moj team koliko časa bi rabil da bi to naredil in potem skupaj postaviš načrt dela, vsi vemo da so roki prekratki itd itd...

BW da ti povzamem " RABIŠ VELIKO IZKUŠENJ DA POSTANEŠ DOBER PM, KAR PA ŠE NE POMENI DA MOREŠ BITI TUDI ODLIČEN PROGRAMER OSNOVE PA VALDA MOREŠ POZNAT"

IgorGrozni ::

Simko: Če skočiš, ...še ne delaš bliskovite kariere.
Samo na prvo stopnico stopiš. In to moraš čim prej. Da izveš, kaj to je.

Zgodovina sprememb…

IgorGrozni ::

Še opombe ob rob:

- PM je poklic, lahko ga opravljaš celo življenje. Ni nujno, da ˝napreduješ˝v direktorja, svetnika, ipd. Prav zdaj je eden od mojih starejših, bivših kolegov odšel v tujino, kot PM. Kjer sem ga tudi spoznal, na enem od projektov. Star je 55 let. In je PM že vsaj 25 let. Pojavi se v Sloveniji vsake dve tri leta, po koncu projekta in oddide potem na nov projekt.

- PM je drugačen poklic od drugih vodilnih in vodstvenih funkcij. Izbereš ekipo iz razpoložljivega bazena kadrov, jo vodiš, ko je konec projekta, ekipo razpustiš. Ne skrbiš za kadrovanje, R&R, plačno politiko, taktične in strateške odločitve, rast in investicije, zaposlovanje... Projekt je končan, ti osebno do ekipe nimaš formalnih obveznosti. Ko je konec..je konec.

- 8 ur je, vsaj zame, merilo uspešnosti vodenja projekta. Če ti in tvoji delate več kot povprečno 8 ur na dan v času trajanja projekta, ne znaš optimalno voditi ekipe.
Ker če delate več, se ekipa krha v učinkovitosti. Sesuva se privatno. Utrudi se. Kar se pozna dolgoročno na kvaliteti in učinkovitosti izvedbe.
Če ne zmoreš tako voditi, ne uporabljaš dovolj dobro orodij in ne opravljaš dovolj dobro svojega dela, ...ali pa imaš premajhno ekipo. Kar je isto, ...ne znaš. Planirati potreb.
Deloven je lahko tudi vol, ti moraš biti učinkovit. ˝Pameten˝.
Tale protestantska ˝delovna etika˝mora iti v pozabo. Je za pozabo. Delati kot vol. Pha !

- tja do enega 30 leta starosti (cca. pet let izkušenj po startu) bi moral stremeti za piljenje orodij, nič velikega in preveč odgovornega. Ne samo izkušnje, tudi starost, mentalna dozorelost, socialna je takrat, IMO, dovolj velika za velike projekte.
Saj ste že videli mlade talente, ki jih je prehitro igranje v prvi ligi pahnilo v pozabo. To je to.
Namesto, da imaš stabilnega , izvrstnega igralca, imaš kup ruševin in tu pa tam kakšen talent, ki pa je ekscentričen do vraga. Škoda ljudi, ki bi zmogli veliko več v zreli dobi.

- ah ja,...učinkovitost zasluži denar(profit), delo ga samo troši (manjša)...

....

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Tody,
> (zdej da mi en reče k kao oblada da rab cel dan da napiše en
> simple guest book al pa koledar da rabi cel dan ga pošlješ nekam)

No, vidis, tukaj se ze kaze, da ekonomist (saj si ekonomist, mar ne? :P) ne more biti PM.

Ne, da ne more nobeden napisati guest booka in koledarja v enem dnevu. Vsak tapravi PM VE, da se Hello World programa ne mores napisati v enem dnevu! ;)

Ce ga pa ze nekdo napise, pa je sigurno kak bug naredil ali pa mu program ne dela... :)

Simko ::

@IgorGrozni
Kaj pa je "delati kariero" drugega kot "skakanje po stopnicah"? In "delati bliskovito kariero" razumem kot "hitro skakanje po stopnicah"...

IgorGrozni ::

Simko: Stopiti na prvo stopnico še ni kariera. Biti PM tudi še ne. Je zaposlitev.

Kaj drugega pač nisem zapisal. Stopi na prvo stopnico. Sprejmi izziv. Skoči, ...če že hočeš.

In potem na izi naprej. Naj se ne mudi.

Lp.IgorGrozni

Tody ::

BW a lahko vprašam zakaj ? A za programerje ne velja da morate svoje delo korektno opravit ? Al je to marketinška fora da prodajate potem popravke ?

In vendar se projekti delajo in končajo ? Kako to če pa se še hello world piše več kot en dan ????

Loki ::

guestbook in koledar...
oba lahko zakompliciras do amena. oz. jih moras, ce hoces, da bo tvoja zadeva konkurencna ostalemu sodru zunaj. en dan rabis samo za to, da pogruntas, katere feature bo imel, pregledas konkurenco in napises plan dela. pravzaprav to traja ze vec kot en dan. 8-O

tody samo ti si pa tipicni ekonomist (z manjvrednostnim kompleksom?). samo nakladas.
pokazi kaksen program in detajliran uml diagram zanj, ce hoces biti pm.
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

BigWhale ::

Dobro, market researcha ne dela PM ampak drugi, marketingarji. ;) PM prevzame vodenje projekta takrat, ko se marketing odloci, da projekt sploh bo. :)

Tody, zakaj je en dan premalo casa? Zato, ker treba najprej narediti koncept programa in zastaviti kaksno funkcionalnost bo stvar imela, potem je treba spisati osnovno dokumentacijo za to in stvar narediti, ko je narejena se stvar stestira, osnovne zadeve, tako, da delajo in da je izdelek zrel za bolj obsezno testiranje. Potem se napise dokumentacijo za testing department, da bodo sploh vedeli kaj testirati, vmes se pa pise tudi uporabnisko dokumentacijo. Da bo user vedel kako stvar uporabljati.

Vmes je se source in version control, da se ve kdo kaj dela in za koga predvsem pa, da se bo kasneje vedelo kaj popravljati, ko se bodo nasli bugi.

:)

In vsak PM mora to vedeti. Pa je to samo pljunek v ocean... :)

Tody ::

Okey se predam :) Še zmeri ustrajam da ne rabiš bit expert pri programeranju za dober PM ampak se ne bom več klele okol podrobnosti vrtel...

IceIceBaby ::

Če si dober PM se o zahtevnosti opravila posvetuješ z ekipo, zunanjimi sodelavci, duhovnikom... Če določiš prekratek rok za en task in imaš dobro urejeno komunikacijo med vsemi udeleženimi v projektu sploh ni problem.

Programerji so programerji za to ker znajo programirat. PM je pa PM zato, ker ima specialna znanja iz področja PM. Prav tako kot programerjem ne škodi če vsak okvirno poznajo PM tudi PMom ne škodi če poznajo stroko v kateri vodijo projekt.

jeti51 ::

Še zmeri ustrajam da ne rabiš bit expert pri programeranju za dober PM

Saj ne rabiš biti expert, ampak nekaj pa vseeno moraš vedeti o programiranju. Da ko se pogovarjaš s stranko, da lahko že vnaprej zaslutiš, da pa je kakšna izmed zahtev malo bolj zapletena in bi vzela preveč časa. Posledično strankam na sestankih ne daješ nerealnih obljub in ne postavljaš programerjem nerealnih rokov.
Teoretično bi sicer moral biti na sestanku s tabo tudi glavni programer, ki bi sproti opozarjal na nerealna pričakovanja, ampak v praksi dostikrat (sploh pri ne tako velikih projektih) to ni vedno možno, ker bi potem preveč programerjevih ur šlo samo za sestanke. Je v tem primeru zelo zaželeno, da se tudi sam PM okvirno spozna na približno zahtevnost posameznih nalog.:)

IceIceBaby ::

Noben ni trdil da se PMu ni treba spoznati na stroko v kateri vozi projekt. Ni pa treba, da v nulo obvlada programiranje, če vodi IT projekt, ali da zna betonirat če vodi gradbeni projekt...

podbevna ::

Jaz sem sicer iz čisto druge stroke (korp. pravo in MC) in ne vem kako je programiranju...

A pri nas vodja projektov mora biti iz stroke. Pot do vodje projektov je: zaposleni študent, pripravnik, svetovalec, vodja projektov.

Vsak vodja projektov je delal na nižjih položajih v družbi vsaj 4 leta in podrobno pozna vsebine dela na vseh položajih. Zunanjih VP nimamo. Višje položaje (partnerje in menedžerje) kupujemo tudi iz drugih svetovalnih družb, ali celo izven svetovanja. Vodje projektov pa so operativci, ki so vzgojeni v hiši...

Mr.B ::

Tipično za našo mentaliteto
Folk konča fax, potem pa hoče biti kr neki gospod, ker imam kr neki, pa kr plačo extra sorazmerno njegovi izobrazbi itd.

Zelo poenostavljeno, Slovenija mora imeti toliko in toliko dip, uni mag na število prebivalcev, ali je to dobro ali ne, bom rekel tako, da tisti ki kaj zna pobegne ven, ali pa je že lepo gospod v stolčku.

Ko prideš s faxa, nimaš pojma, razen če si bil že študent deset let, pa si preko študenta v podjetju X delal ta čas in imaš izkušnje o stvareh, ki si jih opravljal…Samo zato ker si na faxu naredil izpit iz programiranja v PHP-ju, to še niso nobene izkušnje, kaj šele znanje.

Za vodjo projekta s tvojo izobrazbo greš lahko v državno podjetje, tam blestijo o tem, sej je izi služba, če se zadovoljiš s tem. V neko podjetje, ki pa bo serviseralo ravno takega gospoda, pa je tvoja diploma vredna nič, samo papir, in da boš ti lahko bil neki znalac, potem boš si kar konkretno nabiral še naslednjih deset let izkušenj na področju, za katerega hočeš biti tata mata itd… To ne pomeni da boš moral biti pro v področju ki ga opravljaš, si pa se s tem ukvarjal nekaj časa. Recimo si programiral v PHP-ju kako leto, itd, pa še sem ter tja kaj programiraš, on potem si v drugem projektu, ki nima nobene veze s php-jem in programiraš v c-ju itd.. Imeti moraš sicer znanje o stvari, saj te lahko potem vsak član ekipe vodi malo po svoje, ti pa mu ne moreš argumentirati , ker o stvari nimaš pojam…
Prav tako moraš imeti tudi vodstvene sposobnosti, voditi tim in sprejemati odločitve itd,, tu ti dolgoročno ego brez sposobnosti ne bo koristil nič, pa še stroške bodo imeli s tabo, pa boš zelo hitro padel, za nekaj plačnih razredov itd…
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napredovanje v podjetju, nabiranje kompetenc za boljše pozicije

Oddelek: Loža
334630 (3130) WhiteAngel
»

Delo programerja

Oddelek: Loža
134682 (3847) Jure14
»

Zaposlitev programerja brez dokončane fakultete?

Oddelek: Izdelava spletišč
449578 (3058) shadeX
»

Medosebni odnosi v IT podjetjih & roki & nadure (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8819181 (15465) Tody
»

Projektni vodja

Oddelek: Loža
142417 (2043) _IKE_

Več podobnih tem