» »

Delo programerja

Delo programerja

krka321 ::

Pozdravljeni,

to leto bom začel hoditi na FRI še nisem imel možnosti nikjer delati kot programer.
Moje vprašanje je za vse programerje in sicer:
1. Kako poteka tvoj delovni dan
2. Kako zahtevne naloge dobiš
3. Kako zgleda en primer naloge ki jo moraš narediti
4. Kako tolerirajo če ne znaš rešiti določenega problema, ali imaš koga ki ti lahko pomaga?

Hvala, lp

TheBlueOne ::

Programiranje je dosti siroka zadeva, ker danes je na nek nacin programirano ze skoraj vse od interneta, do industrije, do vojaskih tehnologij.

Jasno je, da bos v primeru, ce bos programiral splet ali aplikacije imel relativno monotono delo in razgibanost videl v raznolikosti projekta.

Sam delam v industriji, zacel kot programer in kasneje pocel od R&D motorjev, avtomatizacije, vodenje projektov...

Kaksne naloge dobis je odvisno od tvojih sposobnosti, ki dalec niso omejene samo na tehnicni del. Se pa seveda dealvce pri normalnih podjetjih realno obremeni, tako da ne skrbeti za premalo pomoci ipd., ker je vsem v interesu, da kaj naredis. Seveda, ce je podjetje kolikortoliko normalno, te nihce ne bo maltretiral, drugace pac pokazes sredinec in se spokas.

Ti bom povedal, kako zadeve izgledajo v klasicni industriji, kjer se postavlja linije, opimizira proizvodnjo...

1. Kava:Sestanki:Koncepiranje:Realizacija(tudi programiranje, testiranje)
1.1 Navaden programer 1:2:1:3 (h/dan)
1.2 Vodja projektov 2:2:2:1 (h/dan)
2. Vedno odvisno od tvojih sposobnosti in tvoje motivacije
3. Naloge niso standardizirane.
4. Kjerkoli sem bil se nekoncanje tolerira za zacetnika, izkuseni delavec pa mora znati razloziti zakaj nekaj ni moznorealizirati v danih okvirjih.

Mavrik ::

krka321 je izjavil:


Moje vprašanje je za vse programerje in sicer:
1. Kako poteka tvoj delovni dan


Nekje med deveto in enajsto se primajam v pisarno. Pozdravim tistih par ljudi, ki so prišli pred mano in si naredim kavo na mašini v kuhinji. Če se mi da grem po smoothie ali jajca s slanino za zajtrk v firmino restavracijo.
Potem odprem emaile in pogledam kakšne grozote so se v Mountain Viewu spomnili čez noč. Odgovorim na stvari, ki rabijo mojo poznornost, potem pa odprem code review software in pregledam kodo sodelavcev (če me kaj čaka) oz. pregledam komentarje sodelavcev na moje delo in v kodi popravim stvari. Če mi tega zmanjka, pogledam na bug tracker kaj je trenutno najbolj relevanten task (oz. nadaljujem prejšnjega če ga nisem končal v prejšnjih dneh). Malo po poldnevu gremo na kosilo v eno od restavracij. Popoldne se mi lahko zgodi, da imam sestanke z drugim ekipami, ki delajo na področjih, ki jih imam v lasti sam. V primeru da imamo kak večji problem na projektu, se koordinacija premakne na tehnično vodjo projekta skupaj z vodji ostalih projektov. Taki sestanki se zgodijo recimo 0-2x na teden (in so dostikrat popoldne ker so ekipe večinoma v New Yorku ali Mountain Viewu). Ko se mi več ne da delati grem domov. Če sem len počakam do večerje ob šestih ;)

krka321 je izjavil:


2. Kako zahtevne naloge dobiš


Odvisno od tvojega nadrejenega - večinoma so prilagojene tvoji sposobnosti. Velika razlika med službo in faksom je to, da velikokrat nimaš učbenika, s katerega lahko rešitev prebereš. Druga velika razlika je v tem, da imaš (v normalnem podjetju) okoli sebe kup ljudi, ki ti znajo pomagati in svetovati.

krka321 je izjavil:


3. Kako zgleda en primer naloge ki jo moraš narediti


Recimo nekaj primerov: "Naprava mora prikazati podatke z vira vremen", "Skoordiniraj se s tremi ekipami da bodo vsi zasloni prikazovali enako vreme", "Popravi odrezan tekst v N primerih", "Naprava se naključno usuje če gledam 4 videe zapored, popravi", "Zgradi sistem za realtime obveščanje uporabnikov, "Naredi storitev, ki bo uporabnike obveščala kdaj morajo zapustiti dom, da ne zamudijo v službo", itd. Začetniki dobijo manjše naloge, tisti z višjimi nazivi pa imajo čez dostikrat design večjih povezanih sistemov in ukvarjanje z drugimi ljudmi.

krka321 je izjavil:


4. Kako tolerirajo če ne znaš rešiti določenega problema, ali imaš koga ki ti lahko pomaga?


To je zelo odvisno od firme do firme, ampak v večini:
1.) Imaš na firmi senior kader, ki ti zna svetovati kako naprej
2.) Če se nekaj ne da narediti, se pogovarjaš s šefom/managerjem kako naprej oz. kako spremeniti problem, da bo šlo
3.) Obstaja cel internet ljudi, ki imajo verjetno podobne probleme. Nikjer ni prepovedano branje StackOverflow ;)

Je pa tudi res, da te bodo zelo čudno gledali, če boš spraševal popolne osnove, ki bi jih moral vedeti s faksa. Nihče namreč ne bo imel časa, da te nauči osnove Jave/Pythona/Whatever. Pomoč večinoma zgleda tako, da se nekdo s tabo usede in ti razloži kako stvari zgledajo na veliko (npr. "za web service bomo vzami knjižnico A in potem pazi da boš za vsak nov vhod uporabil PUT metodo"), potem pa se pričakuje od tebe, da boš šel sam prebrat stvari v dokumentacijo in jih probal narediti.

Najebeš edino če nimaš nikogar boljšega v firmi oz. si edini programer - to ti lahko resno pokvari kariero kot začetniku. Priporočam ti izogibanje teh situacij - kot začenik resno hočeš imeti dobrega mentorja, da te pošlje na pravo pot.
The truth is rarely pure and never simple.

Blinder ::

krka321 je izjavil:

to leto bom začel hoditi na FRI še nisem imel možnosti nikjer delati kot programer.

niti z dokoncanim FRI-jem je ne bos imel. FRI je za job programiranja nekoristen

krka321 je izjavil:

1. Kako poteka tvoj delovni dan

Odvisno od firme. Ponekod se dela 30 ur na teden, ceprav si placan za 40. Ponekod se dela 60, ceprav, si tudi placan 40 (nekaterim firmam je logicno da bos tudi od doma delal za job, brezplacno seveda)

krka321 je izjavil:

2. Kako zahtevne naloge dobiš

Dobre firme ti dajo bolj zahtevne naloge, slabe firme ti dajo delat samo to kar ze znas. Tvoj cilj je delati cimvec stvari ki jih ne znas - zato da se naucis kej novega. Firma ima cilj ti dat dela tto kar ti gre najbolje od rok. Firma ni dobrodelna ustanova. Cilj firme je vec denarja vec denarja vec denarja.

krka321 je izjavil:

3. Kako zgleda en primer naloge ki jo moraš narediti

odvisno.

krka321 je izjavil:

4. Kako tolerirajo če ne znaš rešiti določenega problema, ali imaš koga ki ti lahko pomaga?

Odvisno od firme. Ponekod letis. Ponekod ostanes. Odvisno tudi v katerem letu zivi firma. Tiste ki zivijo v preteklosti so bolj tolerantne. Te ko vejo da je prevec programerjev pa so bolj zahtevne - ce ne zns ti naredit neakj bojo nasli nekoga drugega.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Utk ::

Da ne znas nekaj resit v resnici ni sprejemljivo, razen za zacetnike. Resit moras, ce je mozno, zlepa ali zgrda. Ce ni mozno, moras to hitro ugotovit.

FriK25 ::

Programiranjase raje nauči sam iz kakšnih tutorialov in dokumentacije. Ali pa še najbolje zamisli si nek osebni projekt aplikacijo,spletno stran...nekaj pač naredi, da bo delovalo.
Uporabljaj in daj v uporabo drugim pa se boš najbolje naučil vsega potrebnega za programiranje. FRI pa te bo naučil teorijo algoritmov in dobre prakse pri delu.

Drugače pa podjetja tudi iščejo začetnike tako za poletno delo ali pa delno ob faksu. Tukaj jih objavlja ŠS FRI https://svet.fri.uni-lj.si
The trouble with programmers is that
you can never tell what a
programmer is doing until it's too late.

Blinder ::

Dej najdi eno delo za zacetnika na tistem linku.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

kuall ::

krka321 je izjavil:


1. Kako poteka tvoj delovni dan

na izi ko enkrat znaš

krka321 je izjavil:


2. Kako zahtevne naloge dobiš

nezahtevne

krka321 je izjavil:


3. Kako zgleda en primer naloge ki jo moraš narediti

kar stranka rabi.

krka321 je izjavil:


4. Kako tolerirajo če ne znaš rešiti določenega problema, ali imaš koga ki ti lahko pomaga?

ljudem gre najbolj na živce če jim žreš čas.
ko dobiš nalogo jo moraš znat narediti pa kakor veš in znaš, saj imaš internet. če hitro obupaš in rečeš da ne znaš ali prehitro začneš spraševat sodelavce kako se kaj naredi ni to delo zate.

Radi te bodo imeli, če jim boš več dal kot jim boš vzel. To je osnova VSEH človeških odnosov.

napsy ::

krka321 je izjavil:

Pozdravljeni,

Zivijo!


1. Kako poteka tvoj delovni dan


jutranja kavica, jutranji sync z sodelavci, delo, sestanki, malica, delo, domov.


2. Kako zahtevne naloge dobiš


Odvisno, vcasih manj vcasih bolj. Izzivov ne manjka.


3. Kako zgleda en primer naloge ki jo moraš narediti


odpravljanje bugov (vcasih dost zapletenih, par dni da se resijo), nacrtovanje arhitekture.


4. Kako tolerirajo če ne znaš rešiti določenega problema, ali imaš koga ki ti lahko pomaga?


Verjeno s tem mislis toleranco nadrejenenih. So razumljivi, se bolj ce jim razlozis kje je tezava in zakaj jo je tezko resiti. V takih primerih se obicajno skupno iscejo resitve. Drugace pa so/bodo vedno posamezniki, ki vedo nekaj vec od tebe in skodit ne mora, ce jih vprasas.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

krneki0001 ::

krka321 je izjavil:

1. Kako poteka tvoj delovni dan


Okol 7h sem v službi, preberem maile, potem se lotim dela. Največ naredim med 7 in 9 uro zjutraj, ko sodelavcev v pisarni še ni in še ni telefonov (ostali se primajejo med 8:30 in 9 uro zjutraj). Pol pa delam nekje do 15 ure in sem preostanek dneva frej.
Delam pa od programiranja, testiranja, arhitekture, načrtovanja, do sestankov z uporabniki, da mi razložijo, kaj bi sploh radi in da to potem spravimo na papir, da se lahko začne delat.


krka321 je izjavil:

2. Kako zahtevne naloge dobiš

Odvisno od projekta. Eni so bolj, drugi manj zahtevni.
Sem že tudi sedel z uporabniki in tehnologom za isto mizo celih 6 mesecev. Uporabnik je povedal, kaj hoče, tehnolog je spravil na papir, jaz pa sem sproti programiral potem je pa uporabnik to stestiral.
Po drugi strani pa sem dobil zahtevek, ki naj bi ga reševal 2 meseca, bilo je pa za slabih 8 ur dela.

krka321 je izjavil:

3. Kako zgleda en primer naloge ki jo moraš narediti

Uporabnik se recimo spomni dodatno funkcionalnost, to se spravi na papir in ti to potem narediš.

krka321 je izjavil:

4. Kako tolerirajo če ne znaš rešiti določenega problema, ali imaš koga ki ti lahko pomaga?

Če ne znaš rešit problema, ne smeš bit tiho pa v luft gledat. Če ne gre, pogledaš na Google, če je tam rešitev. Če je ni, potem vprašaš sodelavce. Če še tam nimaš sreče, poveš šefu, se skliče sestanek programerjev, se naredi en brainstorming za 15 minut, da vsak pove svojo rešitev. Potem izberete najboljšo izmed teh rešitev in tisti, ki jo je predlagal, ti pomaga, da naredita zadevo do konca.

Najslabše je ne povedat, da ne znaš. Noben ne zna vsega in vedno se najde boljši od tebe, zato raje takoj vprašaj. Pri nas do novincev noben ne bo jezen, če ga bo novinec vprašal kaj in kako. Noben od nas se ni rodil z znanjem, vsi smo se morali enkrat naučit.

Problem je če si tiho. Projekt teče dalje in vsi pričakujejo od tebe, da boš naredil v določenem času. Ker nisi nič vprašal, se zdi, kot da ti gre dobro, potem pa na koncu pride do tega, da morajo drugi namesto tebe na hitro nekaj spacat in to ni nikoli dobro. Ne za odnose in ne za projekt.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

kingsix ::

Ob 8ih pridem, pogledam novice, nekaj blogov, maile, malo povprašam okrog kako gre, ob 9ih je sestanek.. Nato pa delam (kako načrtovanje arhitekture, razmišljanje, code review, refactoring...) tam po 45 min na uro do 13ih, mogoče 14ih in domov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Vazelin ::

kingsix je izjavil:

Ob 8ih pridem, pogledam novice, nekaj blogov, maile, malo povprašam okrog kako gre, ob 9ih je sestanek.. Nato pa delam (kako načrtovanje arhitekture, razmišljanje, code review, refactoring...) tam po 45 min na uro do 13ih, mogoče 14ih in domov.

Koliko je to efektivnegq dela? 1 ura?:D

kingsix ::

ne vem, še vedno pa naredim več kot sodelavci. Ravno včeraj sem rešil problem v slabe pol ure s katerim sta se dan prej dva ukvarjala cel dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Jure14 ::

Vazelin je izjavil:

kingsix je izjavil:

Ob 8ih pridem, pogledam novice, nekaj blogov, maile, malo povprašam okrog kako gre, ob 9ih je sestanek.. Nato pa delam (kako načrtovanje arhitekture, razmišljanje, code review, refactoring...) tam po 45 min na uro do 13ih, mogoče 14ih in domov.

Koliko je to efektivnegq dela? 1 ura?:D

Ah, za staro šolo je "efektivno delo" le tisto, ko lopato al pa kramp vihtiš.
Delo "z glavo" pač ni delo, a ne?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Študij na FMF

Oddelek: Šola
215160 (4590) moose_man
»

Kdaj veš, da znaš dovolj za zaposlitev

Oddelek: Programiranje
212674 (1736) GupeM
»

inštruktor mat

Oddelek: Šola
51074 (933) ToniT
»

Pomoč pri sestavi algoritma

Oddelek: Programiranje
368620 (7451) mihy11
»

'talenti' na razgovorih za službo (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
6111871 (8237) Isotropic

Več podobnih tem