» »

Naučimo se igrati kitaro

Naučimo se igrati kitaro

««
8 / 16
»»

FXMagic ::

Jaz pa kupujem nov ojačevalec. Zdaj sem 1 leto imel nek noname 15W ojačevalec in je čas da nabavim nekaj boljšega, pa se ne morem odločit med solid state in tubo. Torej kaj se bolj splača? Gledal sem Line6 Spider III 75W pa bi rad slišal še kakšno drugo mnenje. Se pa mi ta zdi kar ok. Igram pa večinoma rock in metal.

Lp

innerspace ::

Torej...najprej je odvisno od budgeta, o cem lahko sploh sanjas.
Nazadnje sem imel Line 6 Spider III 150w kombo, pa po pravici povedano, nisem bil zadovoljen z njim. Ima precej temen zvok, zelo malo string definition(ko igras akord), pac klasika od digitalnega modellinga od Line6.
Vsekakor ti priporocam lampe(elektronke, tube:), ker dobis precej bolj dinamicen zvok, tako da se lahko bolj posvetis lastni tehniki igranja...Se slisijo napake:)
Poglej si recimo Blackheart, so dokaj poceni...
Vedi, da te bo tuba vec kostala kot digitalc, pa se vzdrzevat ga moras, samo je pa vredno zaradi zvoka.

Poglej si tale forum:
http://forum.zidaric.net/

Za ocene vsega moznega pa imas tule:
http://www.harmony-central.com//
http://reviews.harmony-central.com/revi...

Zgodovina sprememb…

FXMagic ::

Kako pa se kaj obnese Marshall MG serija? Danes sem preizkušal MG 50FX in se mi je zdelo da ima kar dober drive in tudi clean zvok. Sem pa bral malo komentarje na večih straneh in ga nekak odsvetujejo. Sam sicer nimam dosti izkušenj z ojačevalci, zato dopuščam možnost, da je bil zvok totalno zanič, pa se je samo meni zdel ok. :)) Torej kaj priporočate? Nekak zdaj na začetku ko še bolj kot ne samo vadim in tu pa tam igram v manjšem bendu ne bom kupoval lampaša kljub temu da me mika, ampak budget je trenutno nekje do 400EUR in je po mojem boljše enega dobrega solida kot slabega lampaša kupit - zaenkrat.

innerspace ::

Marshall je sicer soliden proizvajalec ampov, samo je tako da so res dobri le tisti visjega cenovnega razreda oziroma ta stari ampi, mislim na jcm800(glave), JMP in plexiji, pa kak dober anniversary se najde...
Vse ostalo pa je le delno priblizevanje tem "standardom", torej wannabe like my old brother. That unfortunately does not work well...
Moje izkusnje z Marshalli so bolj srednje-slabe...imel sem moznost probat in uporabljat AVT 100 ali 150, ne vem vec...bom rekel, da je bil zvok se kar uporaben za igrat z bendom, drugace pa me je odvrnilo pomanjkanje glasnosti...za 100w bi moral sekat, pa sploh ni.
Aja, 100w lampa ali 100w SS nikakor ni isto.
Tale MG serija mi ne disi prevec, ce imas kako moznost ga poizkusi poleg se kakega drugega ampa, recimo kak Laney bi znal bit dober.

Ti pa res ne znam priporocit konkretno kakega ampa, saj je to skoraj isto kot bi zate iskal zensko:))

Poglej si tudi kaj od Hughes&Kettner, Laney, Peavey, Vox ali pa Randall(metal) ter Ashdown...Na bolhi je nekaj zanimivih oglasov(ashdown fallen angel, randall glava), ki so za tvoj budget...
Vsekakor pa se izogibaj Ibanez(+Crate) ampov ter podobnih wannabe amp manufacturer.

BTW: kaksno kitaro pa igras?

Zgodovina sprememb…

FXMagic ::

Kitaro imam zdaj kopijo Strat-a od Yamahe. Sicer pa sem danes v Hartmanu naročil Epiphone Les Paul Custom. :D

Ti pa res ne znam priporocit konkretno kakega ampa, saj je to skoraj isto kot bi zate iskal zensko

Hehe, to je res ja. :)) Ampak očitno imaš dosti več izkušenj z ojačevalci in kateri je bolj primeren za kateri stil igranja. Morem malo pogledat Randall-e.

innerspace ::

Sicer pa sem danes v Hartmanu naročil Epiphone Les Paul Custom. :D

Tooo! >:D

Ja, poglej si Randalle, so kr poceni, pa mislim da eni boljsih za sekat metal...Ceprav bi ti zaradi versatilnosti bolj priporocal Ashdowna.
Poglej si na bolhi, je oglas za Fallen Angel 60w-400EUR, Fallen Angel 100w(nov) pa okoli 440, je pa bistvena razlika med njima, ker 60W je all-tube, 100w pa le tube-preamp, SS end, kar je bolj tako-tako. Tako da ti bolj priporocam FA60.
Za revjuje pa sem ti ze dal link:
http://reviews.harmony-central.com/revi...
http://reviews.harmony-central.com/revi...

woodoo ::

Lep pozdrav!

Rad bi začel igrati kitaro, učil bi se kot "samouk" doma. Zanima me katera (akustična) kitara se najbolj splača za kakšnih 120EUR (MAX 150EUR). Problem je edino ker nimam nobenega prijatelja ki igra kitaro da bi lahko z njem šel kupiti. Zato bi kitaro kupil preko interneta ali mi lahko priporočate tudi kakšno trgovina v posavju ( Brežice, Krško ).

Hvala

Ejsi_Disi ::

FXMagic je izjavil:

Kitaro imam zdaj kopijo Strat-a od Yamahe. Sicer pa sem danes v Hartmanu naročil Epiphone Les Paul Custom. :D


Sam imam tudi to Epiphonko, staro par mesecev. Kako se ti dopade? Mene moti edino to, da imam izredno zanič ojačevalec in dostikrat ne dobim pravega zvoka. Ko jo pa preizkusim pri kolegu pa dobi tisti pravi hard rock zvok. V navezavi z Metal Chargerjem pa še predpono 'brutal'>:D.

Moram si omisliti nov ojačevalec...
Rock n' roll ain't noise pollution!

BCSman ::

Kaj ta kitarski set iz conrada za 109EUR je kaj vreden?
klik
Itak mislim samo malo za foro probat, pa večinoma na slušalkah.
Mogoče je še kje kaj ceneje?

Meizu ::

To je navadno veslo, s katerim lahko mirne volje veslaš v kajaku na bližnjem jezeru....

NazgulRR ::

Tako je.

Poglej za najcenejšimi Ibanezkami. Zgledajo dost podobno, ampak se jim lahko reče "začetniška kitara". Mislim da stanejo nekaj podobnega. Sploh če najdeš kje rabljeno dobiš ziher 100EUR. Al pa eBay. Če maš FUL srečo dobiš ZELO solidno kitaro za 100EUR.

Če misliš probat za foro, si probaj sposodit kje od kakega frenda. Ziherk omu leži kaka taka začetniška doma ;).

dajoker ::

Vprašanje - kolk je vreden Marshall vs30r? Kakšno leto že miruje, saj nimam več kitare, pa bi mogoče komu prav prišel.
"Hacker" is a term of honour and respect. It is a term that describes
a skill, not an activity. K. Mitnick

DOOM_er ::

to je 30W ?
Robots will steal your job. But that's OK

innerspace ::

BCS>Kaj ta kitarski set iz conrada za 109EUR je kaj vreden?

Jaz ga nebi kupil. Kot so ti ze omenili, raje eno poceni ibanezko ali kak squier, odvisno kaj priblizno zelis imeti.
Ce si zacetnik, je dobro da te oprema not potegne, raje kot pa odbije.
Prisparaj se dobrih sto evrov, pa si kupi rabljen ibanez in 5w lampasa.

Vprašanje - kolk je vreden Marshall vs30r?

Ce je dobro ohranjen, najvec 130EUR. Drugace pa okoli 80-100.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

DOOM_er ::

in zakaj ravno ibanez? :))
Robots will steal your job. But that's OK

muzičar ::

Poceni ibanez - toplo odsvetujem... Ibanez že tko al tko ne slovi po najbolši kvaliteti kitar kaj šele najcenejše... Kakšne Dean kitare so dobre in poceni. Squire bi se tudi dal dobit že za kakih 150EUR pa je odličen za začetnika.

Meizu ::

Eh Dean ja... Squier al pa rabljen Epiphone... Pa Ibanezko se tudi da dobro trefit, sam če obro iščeš.

dajoker ::

DOOM_er je izjavil:

to je 30W ?


Ja, 30w. Precej glasna zadeva.
"Hacker" is a term of honour and respect. It is a term that describes
a skill, not an activity. K. Mitnick

DOOM_er ::

jst mam melodijo soloist 61 60W :)) pa ni tok glasna
Robots will steal your job. But that's OK

FXMagic ::

A mi lahko en pove, kako naj uglasim kitaro za spremljavo harmonike ki je uglašena tako: C# F# B?

Meizu ::

Standardna uglasitev. E B G D A E (gledano od prve proti šesti struni)

Potem pa prijemlješ bareje na osnovi E dur in A dur akorda.

Edit: Tko btw se za spremljavo harmonik ne uglašuje kitar drugače kot pa standardno. Če pa potem želiš naknadno prenašati osnovo praznih strun (torej te tone ebgdae) imaš pa v trgovinah možnost nabavit kapodaster, ki stane tam okoli 10EUR in ti potem kitaro uglasi višje od teh standardnih tonov. Nižjih pa ne boš pri nobeni harmoniki potreboval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

galu ::

Kupuje kdo tu Ibanez GRG270B, prodam za kakih 160EUR, lahko dodam tudi Roland Cube 15w feršterker, za 50e. :)
Prodajam, ker sem dobil Epiphone SG
Tako to gre.

zaki12 ::

oi
sem bolj začetnik znam nekaj osnovnih akordov, me pa zanima kako vi veste ritem skladbe. Recimo da dobim akorde in besedilo poznam pa melodijo. Kako vem kako moram brenkat. ( kdaj dol, kdaj gor ).
lp

Meizu ::

To ni nekaj kar veš, to je nekaj kar čutiš. Ritma se ne boš naučil, ritem boš moral začutit.

Zaenkrat si lahko pomagaš tako da si s spleta recimo preneseš en metronom, naštimaš tempo in vadiš.

Kdaj narest downstroke ali upstroke je pa stvar akomodacije. Kot tebi paše in kot je tebi lažje. Je pa res, da dobiš iz istega akorda lahko rahlo različen sound, če ga zaigraš z downstroke-om ali upstroke-om.

innerspace ::

Kako vem kako moram brenkat.

Teoreticno: Z roko igraj gor-dol po ritmu(kot klik, metronom..scale up 2-4x), po strunah pa zabrenkas ko zelis poudarit ritmiko...
Ok, slabo povedano:)

Check this...

Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

zaki12 ::

oi
zlo fajn a poj loh čist po svoje brenkam ni važn kok hitr pa da skoz isto.
A pa loh tud sam dol, sem zej mal probavvov mlinar na muri pa če samo dol mi gre čist fajn drgač pa sploh nemorm razn če kr neki delam:D

innerspace ::

Hmm... recimo da je dobro, ce brenkas po osnovnem ritmu, brez prehitevanj ali upocasnjevanj, torej drzis tempo.
Ce ti je v redu samo za dol brenkat, ti kar.. A prej ko slej bo roka zacela bolet, pa bos ugotovil, da se da tudi za gor brenkat in s tem lahko isto hitrost dosezes s polovicnim trudom...
A to bo prinesel cas, bo treba se dosti akordov sfalit, potrgat kaksno struno in ruknit kitaro v kak zid:)
No, ce te pa zanima punk, je brenkanje na dol najboljsa varianta;)

Ce se mislis kolikortoliko resno lotit ucenja in igranja, predlagam youtub, imas svasta tehnik glede na glasbeni slog in zahtevnost..
Cene pa...loh čist po svoje brenkas ni važn kok hitr8-)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

zaki12 ::

aha hvala za use
se prav da najbol da samo čim več brenkam pa akorde se učim, pa bo.
Glede resnosti pa tko, nočem bit glih en profesionalc alpa da bi kašn glasbenik bil,ampak tko da znam igrat saj večino pesmi pa da na kašni zabavi alpa zvečer mal prepevaš ob kitari.
lp pa šenkrat hvala

Damilko ::

BCSman je izjavil:

Kaj ta kitarski set iz conrada za 109EUR je kaj vreden?
klik
Itak mislim samo malo za foro probat, pa večinoma na slušalkah.
Mogoče je še kje kaj ceneje?


Jz sem pa ravno vzel tega vzel tale kitarski set YAMAHA EG-112GPII BLACK PACK, pa je zakon za tk doma, da nemotiš ravno ljudi po okolici :D

galu ::

Pa te poceno Yamahe imajo tudi kar dober zvok...
Tako to gre.

BCSman ::

sem si sprintal tabe od enga komada od bitlov pa se ustavi že pri drugem akordu :D F#m - 244222 Kako naj pokrijem vse te strune?

mchaber ::

Poglej si na netu Barre chords. KLIK
.

Looney ::

Na kratko: kazalec gre po drugi precki prek vseh strun, dva prsta pa pokrijeta se tisti dve 4. precki.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Meizu ::

Fantje in dekleta, ne se učit prek tabov... Tabi naredijo plastičnega in nedinamičnega glasbenika!

Edit: Sicer pa ja, kot je Looney rekla. Bare pokrijemo običajno s kazalcem ja in to tako, da pokrijemo strune z najbolj koščenim (najbolj trdnim) delom, torej desnim robom kazalca na levi roki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

DOOM_er ::

jumbo frets are the key
Robots will steal your job. But that's OK

martincek1 ::

Meizu se strinjam s tabo, ampak večina ljudi (vključno z mano), se kitaro uči sama doma in to je praktično edina "normalna" opcija učenja.

Sicer pa sedaj se jo učim igrati kakšne 3 tedne aktivno(imam kitaro že kakšne pol leta) in mi manjka samo še hitrejše preprijemanje akordov. Mene je spotoma "potegnilo" še v teorijo in me zanima vedno več stvari, ki jih prej sploh pomislil nisem.

Glavna stvar je VAJA. Pa ne samo preprijemanje strun in ojačevanje blazinic. Šele ko igraš 1 uro na dan, začneš zajemati z veliko žlico.

Pa še en nasvet: ne igrajte z pretrdimi trzalicami. Jaz sem namreč do pred 2. tednoma igral z škart robo iz kitajske, plastika je bila praktično neupogljiva in sedaj, ko sem prešel na .60 je razlika kot dan in noč. :)

Priporočam kakšno pesmarico s popevkami, ki jih znate zapeti brez spremljave. Take pesmi vam bodo na začetku prišle najbolj prav, saj so združeni lahki akordi in pesmi, ki gredo v uho. Pesem popolnoma razčlenite - najprej samo udarjajte s prstom po kitari, nato združite še prijemanje strun, potem mrmranje in tako naprej.

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

Ne boš verjela, ampak sam imam opravljene le 3 letnike glasbene šole za kitaro, saj sem ostalih 5 let igral klavir. Pa igram že skoraj 10 let kitaro (še posebej bas kitaro) in sem se vse naučil doma. Brez tabov brezveznih in nepotrebnih, in to do takšne mere, da se pripravljam za sprejemce na akademiji za jazz celovec.

Ne se učit prek tabov - ne boš dosegla nič. Če bi rada znala note - se moraš učit prek notnega zapisa. Če hočeš razvit posluh, ter občutek na kitari, potem igraj s posluhom (torej, slišiš komad, ga zaigraš).

Tabi te ne bodo naučili niti enega, niti drugega.

martincek1 ::

Ravno tista tri leta so ti IMO dala največ. Plus teorija ostalih petih let.

Meizu ::

martincek1 je izjavil:

Ravno tista tri leta so ti IMO dala največ. Plus teorija ostalih petih let.


Niti ne :) Sem imel bolj bedastega profesorja, katerega tehnika učenja je bla sam podn od podna. 3/4 učencev pri njem sploh ni razvilo občutka za dinamično igranje, ampak so trgali strune vsepovprek.
Ubistvu od tistih treh let nisem odnesel nič, razen enega meseca, ko me je imel nek drugi profesor, ki je prejšnjega nadomeščal. Tisti je pa res obvladal. Pri njem sem vedno zanalašč pozabljal note doma, da nisem igral tistih baročnih bedastih komadov, ker me je potem vedno učil lestvice in osnovnih obrazcev za improvizacijo pri rock in blues komadih ipd. :) Je bil pač fan Joe Satrianija in podobnih, bil celo na nekaj G3 koncertih... :)

Uglavnem, če sem kaj odnesel od glasbene šole, kar se kitare tiče, je to tisti mesec. Potem je prišel tisti profesor nazaj in sranje se je zopet začelo :)

JanK ::

martincek1 je izjavil:

Pa še en nasvet: ne igrajte z pretrdimi trzalicami. Jaz sem namreč do pred 2. tednoma igral z škart robo iz kitajske, plastika je bila praktično neupogljiva in sedaj, ko sem prešel na .60 je razlika kot dan in noč. :)


Stvar okusa. Sam igram z Dunlop Jazztone 205, 2mm debela, trda, majhna trzalica. Seveda je tehnika malce drugacna - trzalica ti "lebdi" med prstoma in sila s katero stiskas prsta skupaj je pomemben nacin kontrole tona in jakosti. Imas pa na voljo velik tonski in dinamicen razpon od cisto tihega igranja, ko trzalica komaj oplazi strune do tega, da lahko skoraj potrgas strune. S to trzalico se tudi pocutim bistveno bolj "povezan" s kitaro, ker je feedback v prste boljsi, skoraj kot pri igranju z nohti.

In ce se navadis na taksno kratko trzalico, potem lahko menjas trzalico, thumbpick (modificiran, skrajsan) in gol palec brez adaptacije, ker je pozicija desne roke skoraj identicna.

Meizu ::

Jaz uporabljam za električno kitaro in celo včasih za bas kitaro (ampak res poredko, zelo poredko) .75 trzalice in meni je pr takšni debelini feedback ravno pravšnji.

Je pa to definitivno in striktno stvar okusa posameznika.

galu ::

Jaz uporabljam najlonske, iz preprostega razloga: ena ti drži 20x dlje kot plastična, pa še večji filing mam ko igram... Mam pa Dunlop, .80mm. Imam tudi .73mm, ampak so mi .80 dosti boljše, ker mi pri hitrejših komadih trša trzalica dosti bolj paše.. Za akorde in podobne zadeve pa je praktično vseeno kakšno trzalico imaš, mogoče pa je vseeno bolje da vzameš mehkejšo, ker trda se ti lahko 'zaskoči' za kako struno, pa se potem malo čudno čuje.
Btw, jaz uporabljam tablature le za neko osnovo, da se mi ni treba 'mantrat' pa iskat tiste glavne tone itd.. Raje kar kopiram glavne in si izmislim vse ostalo. Makes it more fun, it saves time, and it sounds great. :)
Tako to gre.

tx-z ::

Tle dost pravte da naj se ne učimo preko tabov? Kako pa naj pol se? Vse drugo, sam akorde ne?:P Kaj pa je vse drugo?=)
tx-z

Meizu ::

Note in posluh.

sidd ::

Kaj pa če za čisti začetek vseeno začneš z akordi, da se naučiš vsaj osnov, ter navadiš prste, in naučiš par pesmi, potem pa počasi narediš prehod na note? Ker čisti začetnik zgubi takoj voljo ko vidi note, in si ne ve z njimi početi čisto nič? :)
no idea for signature
signed
I

Meizu ::

Hja no, nekje moraš začet ane... :) In ko se enkrat note naučiš je vse lažje.

videc ::

muzičar je izjavil:

Poceni ibanez - toplo odsvetujem... Ibanez že tko al tko ne slovi po najbolši kvaliteti kitar kaj šele najcenejše... Kakšne Dean kitare so dobre in poceni. Squire bi se tudi dal dobit že za kakih 150EUR pa je odličen za začetnika.

Ibanezke so že kvalitetne, ampak za kvaliteto se potrebuje tudi €€€. Ibanezka za 200€ nikakor ni primerljiva z Ibanezko za 1000€, razlika je v lesu, materialu tremola, ...
Če ne drugega že zato, ker so taboljše in tadražje Ibanezke delane na japonskem, srednji razred v Koreji, ostalo, kar je nizkocenovno, pa v Indoneziji ali še kje drugje, kar najlažje vidiš po serijski številki kitare.
Še par najdražjih, nesignature Ibanezov, delanih za japonski trg (najdejo se tudi kje drugje): http://www.ibanez.co.jp/products/series...
Tudi Squire-ce nekatere niso drugega kot kos vezane plošče (ja, vezane plošče, ne deske lesa).
Večina teh izdelovalcev ima cenovne razrede, nekateri več, drugi manj, da zapolnijo segmente trga.
Predlagam, da si pogledaš malo ponudbo rabljenih, npr. na www.bolha.com ali www.kitarski-forum.si, tam se dobi kakšna solidna za malo denarja. Zadnjič se je en Ibanez Prestige RG1570MRR (narejena na japonskem, odlična!) prodajal za 330€. Nova stane malo manj kot 900€.
Jaz bi ti odsvetoval katerokoli poceni kitaro, pa naj bo to Ibanez, Fender, Squire, Dean, LTD... Privarčuj kakšnih 400€, pa boš lahko dobil oziroma izbiral med solidnimi kosi.

69charger ::

Mene pa zanima kater ojačevalec do nekje 120EUR za rock,punk rock itd.?
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

guest #44 ::

69charger je izjavil:

Mene pa zanima kater ojačevalec do nekje 120EUR za rock,punk rock itd.?


120 EU so zlo male pare. Za ta denar dobiš najnižji razred. Jz mam Rolanda cube 15, sicer vgrajeni efekti niso pretirano dobri. Clean je ok, najboljše pa deluje če maš še kaka pedala zravn ali multiFX. Zvočnik ima kvaliteten zvok za svojo ceno, tud zelo naglas gre brez šumenja.

Ko sem jaz gledal v tem rangu so bli najboljši either Rolandovi ali od Vox-a. Ibanez, Behringer, Marshall,... pa so povečini šrot v tem cenovnem razredu.

Osebno ti predlagam, da išči kej okoli 30W, 20W je spodnja meja IMO. Ampak dobro, če si čisti začetnik in keša ni dosti bo 15W tud dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

69charger ::

Mam nek cheap 15w ojačevalc pa je bol švoh na distortionu. Gledal sem malo Fenderjev Frontman 15GR,bi bilo bolje če bi vzel Cort MX30R?
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?
««
8 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitara - narodnozabavna glasba

Oddelek: Sedem umetnosti
1513645 (6716) chrush
»

Uglaševanje kitare

Oddelek: Loža
85157 (4772) c3p0
»

Začetnik....kitara :D

Oddelek: Sedem umetnosti
910320 (10157) gzibret
»

Glasbeniki

Oddelek: Sedem umetnosti
343685 (3089) gzibret
»

note

Oddelek: Sedem umetnosti
97219 (7152) drevo

Več podobnih tem