» »

Skurjen element na matični plošči...

Skurjen element na matični plošči...

Poldy ::

Nekaj sekund po temu, ko sem prižgal računalnik se je na matični plošči malo pobliskalo, vendar na delovanje sistema ni imelo vpliva. Skuril se je smd element - se ne vidi oznake, je majhen črn kvaderček, na eni strani ima eno nogico, na drugi 2. Zraven na plati je oznaka Q in neka številka, sklepam da gre za tranzistor.

Zanima pa me - na delovanje računalnika ta dogodek ni imel vpliva, računalnik normalno funkcionira. Če te napake ne popravim, ali se lahko naredi, da se ščasoma skuri še več elementov in tako po možnosti še ostale dodane komponente?

Ali lahko na kakšen način pomerim element z multimetrom, da vidim če je mogoče preživel nesrečo?

Aja, element se nahaja povsem na vrhu plošče, zraven slot1 reže in kondenzatorjev 8napajanje)... če to kaj pove...
  • spremenil: Poldy ()

Azrael ::

Khm, lepo si napisal, vendar katera plošča je to?

Morebitne slike tudi ne ne bi škodovale.
Nekoč je bil Slo-tech.

Spajky ::

zna bit, da je samo odletu tranzistorček od hederja za vent ...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

radiator ::

Ja na to sem jaz tudi pomislil samo potem več ventilator nebi deloval...

Če je ohišje trazistorja celo potem se ni iz njega bliskalo.
Kaj je jutri že bilo?

Poldy ::

Bravo Spajky, tranzistor je bil res v povezavi z ventilantorjem, vendar... v hipu je skurilo tudi zamenjavo, s časoma pa je potem še 4x počilo. Izgleda da je plato nekaj drugega morilo, pač tisti tranzistorček je bil prvi na seznamu... naluknjanih čipov pa ne bom menjaval, plato sem že vrgel proč... k sreči je bila starejša.

Vseeno hvala za pomoč.

Spajky ::

heh, verjetno je prebilo vezni kondič iz pwm čipa na tisti tranzistorček, ki ga je pol prebilo in vent je dobil napajanje konstantno in delal dalje. Pol pa je tudi del tistega čipa dobival na izhod konstant štrom in je z*ebalo na pol še njega ... posledica ratatatata ... plošco v smeti je pa greh, že zaradi (težko nabavljivih in dragih) LowESR kondičev, ki se jih kdaj da koristno uporabit na kaki drugi plati, ki ima napihnjene, podobno kot donatorstvo organov od mrtvecev :D :D ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Poldy ::

plošco v smeti je pa greh, že zaradi (težko nabavljivih in dragih) LowESR kondičev

Ja, preden sem jo izpustil v koš mi je za hip obstala roka ker sem ravno na to pomislil... vendar je bila plata stara (doba pentiumov 2 in 3), takšnih vrednosti kondijev pa še nisem zasledil na novejših platah.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kondenzator za grafično

Oddelek: Strojna oprema
234103 (3339) boogie_xlr
»

1 grafična,več proizvajalcev

Oddelek: Strojna oprema
471968 (1042) Pyr0Beast
»

Matična plošča in počasen računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
232103 (1815) markomad
»

Nasvet glede potencialno skurjene mamaplate (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
608427 (7086) Pyr0Beast
»

Dodajanje kondenzatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
596259 (5383) OwcA

Več podobnih tem