» »

Ohlajanje z vetrom?

Ohlajanje z vetrom?

Poldy ::

Ali jaz lahko nek predmet ohladim na recimo 18 stopinj s tem, da z veliko hitrostjo nanj "piham" s zrakom pri 20 stopinjah? Mislim da lahko... odvajanje toplote pa to...
  • premaknilo iz Loža: OwcA ()

aljazh ::

Logika mi pravi, da ne moreš ohladiti na nižjo temperaturo, kot je zrak, ki ga vpihuješ. Res pa je tudi, da je občutek mraza pri 0 stopinjah Celzija in primorski burji takšen, kot bi bil na -10 stopinj brez burje. Ampak burja ne spremeni dejstva, da ima zrak še vedno 0 stopinj, kljub občutku, ki pravi da je mraz takšen kot pri -10.

:roketa> ::

Moker predmet lahko ohladiš s tem, da pihaš na njega. Predmet se ohladi toliko, kolikor toplote se porabi za izhlapevanje. ;)

;-) ::

mislim da z ventilatorjem samo ''luft mešaš''.... vsekakor pa lahko ohdadiš napravo, ki se segrava (če ventilator seveda ne piha toplejšega zraka)

kai pa hočeš hladit???

Nejc Pintar ::

Na noben način ne moreš pridet na temperaturo ki je nižja od temperature zraka. Oz. lahko z izhlapevanjem kot je že rekel roketa. Ali pa z razširjanjem zraka.;)
Lahko je biti prvi, če si edini!

;-) ::

že prav ja...
jaz sem razmišljal v to smer, da je predmet, ki ga ohlajaš toplejši od zraka (potem drži)....
...odgovor na vprašanje pa je vsekakor da ni mogoče ohladiti predmeta pod temparaturo zraka....

Poldy ::

Enkrat ko smo šli s srednjo šolo v hribe, nam je profesor razlagal da zaradi tega lahko v hribih zmrzneš...

Doma imam obesek za ključe, ki je toplomer, zadaj pa ima tabelo - prikazovala naj bi temperaturo glede na hitrost vetra. In ravno tam piše da je lahko predmet zaradi tega hladnejši.

Ko dam računalnik v standby, tako da dela samo ventilator na ohišju, mi čez nekaj časa kaže temperaturo ohišja samo 17 stopinj, čeprav mi toplomer na mizi kaže 20.

Zaradi tega sem sedaj podvomil v to, čeprav si težko predstavljam, saj gre toplota na mesta, ki so hladnejša, zato ne vem kako gre lahko 1 stopinja iz 20 stopinj toplega predmeta na 20 stopinj topel zrak...

Je tu kakšen strašen fizik?

Highlag ::

Da se hladit samo z zrakom in dobiti temperature nižje od 0oC:

Vortex tube
Never trust a computer you can't throw out a window

dolegar ::

Živjo, poglej si pod "wind chill index". Moraš upoštevat, da pride ta fenomen do izraza šele pri nižjih temperaturah (pod 10 C) in hitrost zraka mora biti dovolj visoka (sapica ne pomaga). Kar pomeni, da praktično ni variante, da bi "ohladil" zrak iz 20 na 18 s pomočjo vetra.

Reso ::

Da se ohladiti krepko pod temperaturo zraka. Zakaj pa misliš da na plaži daš plato piva napol v morje in ga pokriješ z mokro črno brisačo;). Samo paziti moraš da se brisača ne posuši.

gzibret ::

Na takšen način lahko ohladiš predmet le, če ga prej zaviješ v mokro coto. Lahko tudi od alkohola.

Suh predmet ne boš nikoli mogel ohladiti pod temperaturo zraka.
Vse je za neki dobr!

:roketa> ::

Lahko pa ga segreješ. Recimo s spejsšatlom se nastaviš pred Zemljo in počakaš, da ti začne pihat zrak iz atmosfere.

Poldy ::

Točno takšno tabelo sem imel v mislih... izgleda da to velja le za človeško kožo, ki naj bi bila vlažna?

:roketa> ::

Gre tudi za drugo stvar. Na hitro rečeno, se, kadar ni vetra, ustvari okoli kože izolativna plast zraka. Močneje ko piha veter, tanjša je ta plast. In pri zelo močnem vetru se občutek mraza začne celo zmanjševati.To pa zaradi toplote, ki se proizvede zaradi trenja zraka ob kožo.

Poldy ::

Aha, torej če me zaradi vetra zebe, se slečem in tečem proti vetru. Ne samo da mi bo topleje zaradi teka, še koža se mi bo segrela zaradi trenja... samo če bom dovolj hitro tekel.:D

Nejc Pintar ::

A to je tisto ko te na smučišču "obrije", seveda so dodani kristalčki:)
Lahko je biti prvi, če si edini!

Thomas ::

Highlag je prav povedal. Pa še nekaj načinov je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

:roketa> ::

OK, mogoče je bla ta malo lovska. Poskušal sem razložiti staro windchill krivuljo iz Poldyjevega linka.

;-) ::

Kako stvar sploh hočete ohladit? Za kak predmet sploh gre?

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: OwcA ()

Nejc Pintar ::

Nič nočemo ohladit, le diskutiramo.

Ti si pa le preberi 6. člen pravil!
Lahko je biti prvi, če si edini!

;-) ::

se opravičujem (si še nisem vzel časa za pravila-bom zdajle)
a z malimi pa lahk skoz pišem (šepetam)?

Roadkill ::

Lahko kdo bolj "po kmecko" razlozi tale vortex tube.
Vse lepo in prav, ampak kako tocno se kineticna energija prenasa iz enega streama na drugega?
Ü


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je prepih tako problematičen (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18623099 (7570) starfotr
»

Koliko stopinj imate trenutno?... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
44460422 (40371) Riff
»

Julij najtoplejši mesec od začetka meritev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3411878 (9511) Gavran
»

Kako ohladiti sobo? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15744178 (36226) energetik
»

Radiatorska pamet (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1149180 (8042) Thomas

Več podobnih tem