» »

delni sončev mrk

delni sončev mrk

gzibret ::

Trenutno se začenja delni sončev mrk. Čez kaki 2 uri bo 60%.

(mi, vsaj mislim da, trenutno imamo UT+2 - poletni čas)

http://www.shadowandsubstance.com/
Vse je za neki dobr!

keber ::

V živo iz Turčije.

Kamera usmerjena na Sonce v živo

Luna naj bi začela prekrivati Sonce nekje okoli 12 ure po našem času.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keber ()

Spajky ::

Še dober, da sem pravočasno videl ta post; mam še pripomoček od onega ´99 mađarskega full mrka, pa sem šel pogledat .. :)) .. nice ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Daedalus ::

Grr, tu pa oblačno:|

Aja, pa hvala za linq z live streamom:))
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

c00L3r ::

To sem slikal danes na faxu. Te "lunice" so ob drugih dneh krogeci. Zdaj pa so imeli takšno obliko:

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Ziga Dolhar ::

Ful dobra ideja za fotko.
https://dolhar.si/

krneki ::

Evo še moje čudo>:D
Žal iz Slovenije:|

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

keber ::

cooler, kako si posnel to fotko? Ker razmišljam o nečem podobnem, samo sledil bi senci, ne soncu.

krneki ::

ISO 100, 1/1600s Canon 350D +MPCC + Baaderjev solarni filter v primarnem gorišču (1200mm).
Teleskop je pa Skywatcher 254mm f/4,72 na HEQ-5 montaži.

To sem še pozabil dodati k fotki

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krneki ()

gzibret ::

V Ljubljani pa je bilo oblačno. Nisem nič videl ;(( .

Odlični fotki. Prvo narediš tako, da v karton napraviš majhno luknjico in svetlobo projeciraš npr. na mizo ali steno. Ko sonce sije skozi luknjico, na steni pusti krog, razen.... Drugo pa narediš tako, da prvo prišparaš tolarje, pol nabaviš opremo :D , ki te pride 1 MSIT (moja ocena), od takrat dalje pa je precej enostavno :D

krneki - jaz tudi študiram, da bi si nabavil kakšen teleskop, na katerega lahko pritrdiš Cannona. Pa še eno zadevo, ki teleskop obrača skladno z rotacijo Zemlje, da bi lahko imel osvetlitve tudi do nekaj ur. Samo prvo moram odplačat stanovanje in dat SITne za novo streho. Koliko stane kaj to. Od oka.
Vse je za neki dobr!

keber ::

Jaz sicer čisto razumem, kako napraviti sistem, da ti prikazuje luknjice. Kako pa spraviti recimo 20 posnetkov (od oka) na eno fotografijo, to pa malo manj. Zato bi rad coolerja vprašal, kako je (verjetnov photoshopu ali pa kako podobno) združil posnete slike.

gzibret ::

Verjetno so to lunje na roletah >:D Tam, ko gre skozi štrik.

Ugibam....

Sicer bo pa itak cooler povedal :P
Vse je za neki dobr!

krneki ::

Hehe, ja skoraj sem prepričan, da je gre za luknjice od štrika. Drgače pa se lahko lotiš tega z time-lapse fotografijo. Vem da nekateri Canoni omogočajo, da v meniju nastaviš, da ti posname sliko vsakih nekaj minut. Za Canonove DSLR obstajaja tudi en tak daljinec s katerim nastaviš poljubno število posnetkov v intervalih...na koncu je pa še vedno možnost, da fotoaparat priključiš na računalnik in tam nastaviš interval proženja. Potem pa v Photoshopu limaš skupaj na skupno podlago.

Slikanje sonca skozi teleskop je zelo enostavno, edno kar zna biti problem je zadeti točen fokus pri dolgih goriščih še posebej, če je obupen fokuser (dosti poceni teleskopov ga ima). Jah cene se začnejo pri 100k in končajo, hmm ubistvu se ne končajo :D Vse je odvisno za kaj se bo stvar uporabljala (samo za foto, samo za vizuelno ali oboje), za kakšne objekte se bo oprema uporabljala, kakšne imaš sploh pogoje za opazovanje oz. če ti prenosnost kaj pomeni. Če se boš kdaj odločal obstaja odličen slovenski forum, kjer so mnogi že dobili odgovor kakšen teleskop bi potrebovali in kaj se splača.

schurda ::

@krneki: Pohvala za sliko. Vidijo se hribi na luni in pege zelo ostro. Ali imaš še kakšno?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

krneki ::

Naredil sem še eno animacijo in še eno fotografijo ( večja verzija), ki sem jo malo obdelal (in pobarval :P ). Ostale druge slike niso nič kaj drugačne, ker prvega in zadnjega stika nisem mogel slikati zaradi oblakov :|

c00L3r ::

Tiste lunice so nastale od žaluzij/rulet, ker je skozi speljana žička na keteri le te visijo. Sem pa to slučajno opazil (med zanimivimi predavanji :D ) in sem naredil fotko z telefonom.

schurda ::

Fajn kontrast in ostrina pri tisti turbolenci. Kaj za en filter si uporabil?

Še nostalgija na leto 99:
moj mrk
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

krneki ::

Kr hude so tele fotke popolnega mrka. Jaz takrat nisem imel nič opreme za slikat in sem šel na madžarsko samo opazovat. Nič, bo treba v Sibirijo :D

schurda ::

Ja, slika je z Madžarske. Fora je v tem, do so vsi slikali korono, (sej tudi jst no), kar je po mojem brez veze, razen, če je ne potem obdelaš. Boljše je dati kratke čase, da se vidijo protuberance, kar je po mojem bolj fascinantno. Se pa spomnem, ko sem ga gledal skozi 11x80, da je bilo videt oboje hkrati, ne tako kot na slikah. Pa korona je bila vijoličasta in ne bela.

BTW krneki, a granulacija je posledica slike ali si posnel pravo na Soncu'

P.S. Sem prebral, da si tudi ti ugotovil, kako je s fokusiranjem pri dolgih goriščih. Če pa ti zaradi temperature še zvija optiko, potem si pa res v riti.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

krneki ::

Pomoje da je kar prava (nevem kaj bi bilo drugega ker slikano je pri 1/1600s in histograma nisem skoraj nič raztegoval), se jo nekaj vidi tudi na prvi sliki, samo je bolj očitna na tej drugi sliki, ker sem jo obdelal z wavleti.

Odkar imam Moonlite fokuser je fokusiranje dosti lažje, pravi užitek ubistvu.

gzibret ::

Za navdušence popolnega mrka bo naslednja opcija 1. avgusta 2008. A gremo v Sibirijo? >:D

pdf karta
Vse je za neki dobr!

krneki ::

Mah ta bo kratek, pa bogu za hrbtom. Raje počakam na Kitajska/Japonska 2009, ki bo skoraj 7 min!

tomaz 06 ::

Res je Kitajska vabi. V Sibiriji je mal mrzlo..

ali3n ::

Tisti, ki ste videli popoln sončni mrk se boste verjetno strinjali, da je gledanje delnih mrkov "brez zveze"... nekak čist verjamem, da so v preteklosti vrači z lahkoto izkoriščali take dogodke - sebi v prid. Popolni mrk je res impresiven.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Thomas ::

> Popolni mrk je res impresiven.

90% se z njim ne more meriti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Glede na moje oči, niti 99% ne:)
Ni mi žal poti na madžarsko, za tisti več kot dve minuti popolnega mrka:). Če bo prilika, bom šel takoj spet gledat.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

gzibret ::

Res je. 99% ne pomeni nič. 100% pomeni veliko. Med 99 in 100% je razlika kot med mravljo in kitom, če lahko malo karikiram.
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

Zelo lepe fotke lahko najdete tudi na strani Koen van Gorp - Astronomy and Photography z vsemi opisi opreme in parametrov.



Vir: zgornja stran.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

keber ::

Delni mrk je zanimiv samo ob vzhodu in zahodu sonca (kot recimo pred tremi leti).

Popolni, to je tisto. Škoda da tisti dve minuti tako hitro mineta. Pol časa ali pa tričetrt nekaj fotografiraš (kar je po svoje brezveze, saj vedno naredi nekdo boljšo sliko od tebe), potem pa pol minute gledaš.

ali3n ::

Meni osebno je blo impresivno dogajanje pred in po mrku... kako se labodi in race zbirajo (grejo spat), pojavijo se komari, vetr, svetloba overall,... bežanje senc (npr. listi od drevesa),... je res "nekaj";
tole ob delnih je larifari; popolni je prava stvar!
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Thomas ::

Ja, popolni mrk je nekaj, česar zlepa ne pozabiš.

Gledal sem ga s tegale gradu:

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

keber ::

Res, popolni mrk je čisto nekaj drugega. Sicer naslednji popolni sončni mrk je vsaj za Evropo še zelo oddaljen, samo s časom bodo tudi potovanja na druge konce sveta precej dostopnejša.

Ampak tudi delni se mi je zelo vtisnil v spomin.


Podobno bo leta 2026, le ob zahodu Sonca. Na Balearih pa bo Sonce zašlo popolnoma mrknjeno v morje (po trenutnih kartah) :)

Thomas, kje je ta grad, nekako mi je znan?

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Thomas ::

To je ob avstrijsko madžarski meji. Gussing se imenuje tisto mestece. Fascinantna stvar že sama po sebi. Na velikem grajskem dvorišču poraščenem s travo in drevesi je 120 metrov globok vodnjak, toda zamrežen, tako da lahko zlezeš gor in strmiš v globino. Terase s katerih je lep razgled na okoliško ravnino in jezerce pod gradom, velike grajske stavbe. Impresivno, tudi če ni mrka. Če pa je, je pa to IMO najboljše mesto za opazovanje.

Thomas ::

Ja, mrk gledali smo s terase na levi, kjer so postavili tudi nekaj teleskopov in stregli s pivom, klobasami in podobnim. Na sliki terasa zgleda majhna, ampak je velika kakšnih 20 metrov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sončni mrk

Oddelek: Znanost in tehnologija
82358 (1961) nevone
»

Danes ponoči Lunin mrk

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4013461 (10927) Spc
»

Sončni mrk, 20. marec 2015 (10.53h)

Oddelek: Loža
305152 (3187) Tarzan
»

Popolni lunin mrk

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3110372 (6921) schurda
»

Popolni lunin mrk 3. marca zvečer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
11015841 (11233) gzibret

Več podobnih tem