» »

RAID 0 in izgube podatkov

RAID 0 in izgube podatkov

Vlady ::

Ok jaz imam pa sledeč problemček:

V kompu imam Silicon Image SiI 0680 RAID kontroler, in gor priklopljena dva 80GB diska.
Eden je Maxtor, drugi pa Seagate.

Oba diska imam v RAID 0 polju in imam skupaj 149GB prostora (tolko mi kaže v winsih XP).
Zadnje čase opažam, da mi disk nekako "izgublja" podatke. Torej recimo skopiram gor en film, ki je prej popolnoma normalen. Ko ga odprem, je slika vsake tolko časa popačena in izguba zvoka... Če skopiram na drug disk, ki ni v RAID polju, mi film dela normalno. To se dogaja tudi z drugimi podatki (igre, programi,..) Recimo dostikrat dobim CRC napako ali I/O error pri inštalaciji iz diska (mount-an disk z daemonom).
Ko sem naredil set, sem v winsih dobil na izbiro dinamično ali osnovno particijo. Izbral sem osnovno. Je mogoče napaka, in bi moral izbrati dinamično? Ali je izguba podatkov povezana s tem, ker sta diska različne firme? Preden sem kupil seagate disk, sem imel v polju dva maxtorja - 80GB in 160GB in je vse delalo BP, le da sem imel skupnega prostora 150GB. Torej če je za izgubo podatkov kriva particija, kako jo spremeniti v dinamično? Če je kriv disk, bom pa pač moral zamenjati disk. Drugače diska sta brezhibna (hlajena) in brez napak. Saj tako mi javlja kotroler. :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

~Speed ::

Hmm.
Ma več stvari je tle:
- če dobivaš CRC napake, preveri vsak disk posebi, natančno. (kako ju vzdržuješ?)
- pri RAID 0 ne b smel bit težav, tdi če sta diska različna
- RAID0 je čisti striping, za bolj zanesljivo konfiguracijo uporabi raje RAID1
- ja, jst bi probal nastavit dinamično. Mislim pa, da ne gre tko na easy skonvertirat basic v dynamic

read up >>

HTH
:)
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Vlady ::

Za en disk vem, da je 100% dober, in to je maxtorjev. Že vrsto let ga imam, in gor imam posebej na njemu hladilnik. NIkoli mi ni povzročal težav ali česarkoli. Tudi če bi bilo kaj fizično narobe z njim, bi mi zadeva delala občutno počasneje oz. bi tudi slišal, če bi bilo kaj narobe fizično z diskom.
Drgač drugi disk ima 2 ventilatorja na prednji strani ohišja in ga hladi od zgoraj in spodaj. Tudi za tega ne verjamem, da bi bilo kaj narobe, saj bi mi zadeva delovala počasi. Meni RAID 0 deluje normalno hitro. Pomoje z diski nebi melo biti težav. :\ Tudi SMART mi ne jalja nobenih napak in temperature ne presežejo 35 C.

Drgač hvala za linke, nekaj podobnega sem že gledal prej. Sem disk konvertiral v dinamični volume, samo sedaj je ta volume samo simle, mogu bi bit pa stripped. :\ No disk sem lepo preprosto konvertiral v dinamičnega brez izgube podatkov (mi ni bilo potrebno brisati particije).

Sedaj bom stestiral par filmov, pa bomo vidli kako se zadeva odreže. :D
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Vlady ::

Nope zadeva ne funkcijonira še vedno. Še vedno dobivam CRC napake. Kaj sedaj narediti? :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

3p ::

Lepo poišči program za preverjanje diska od prizvajalcev diskov (Powermax ali kaj že za maxtorja in nevemkakosežereče od Seagatea) in poglej oba diska, če sta ok. Pa kaki program za nadzor SMART naloži. Aja, taprva dva boš našel na ultimate bootcd.

Vlady ::

Hja problem je, da vsakega diska posebej ne more pregledati, saj sta v RAID polju. Če dam polje narazen, grejo papa podatki. To pa nimam zaenkrat kam dat. V bistvu imam v winsih poleg tega RAID adapterja še program zagnan, ki mi kaže status diskov, in mi kaže da je SMART ok.

Sem pa tudi odkril, da sta bila diska tudi na različnih nastavitvah: maxtorjev je bil na UDMA-6, seagate pa na UDMA-5. Sedaj sta oba na 5, vendar razlike ni ne v hitrosti ne v manj napakah.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

~Speed ::

Osnove, torej:
- preveri vse kable
- preveri spomin!
- SMART je (lahko) kr kompleksna zadeva, uporabi boljši SMART diagnostični prog, tale, recimo >>
- čimprej si nabavi novi disk (kaj boš naredu, če se ti RAID total sesuje? Kje maš backup podatkov? hmm FYI, reševanje podatkvo iz RAID sistemov je D R A G O)
- kako vzdržuješ diska? (se ponavljam?)
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Vlady ::

Kabli so OK 100%
Spomin sem že preverjal in je tudi OK, bom pa še 1x
Tale program bom probal in poročal.
V računalniku imam vsega skupaj 5 diskov, enega za sistem (navadni kontroler na plati), in 4 na RAID kontrolerju (PCI), vendar imam samo 2 priklopljena, zaradi elektrike (ne vem, ali mi bo sistem zdržal 5 diskov, saj mi je, ko sem priklopil 4 skurilo DVD pekač).
Diska vzdržujem dovolj dobro (vsak teden pregled, + prisilno hlajenje z ventilatorji.)

Še kaj? :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Vlady ::

Spomin preveru, pa je ok.
Zdej sm usposobu un program za smartcheck, kaj vas zanima??? :)
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

~Speed ::

Hey :)

Ma vidi, ne vem več, kaj nej ti predlagam ej.

Ma ta novi SMART program je zate, se pravi, vprašanje je, kaj tebe zanima oz. kaj ti diagnoza pove.
kaj nenavadnega? Je vse, čisto vse ok?
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Vlady ::

Ja kakšnih velikih napak mi ne javlja. Diska sta na temp okrog 30-35 C.

Za ostale cifre pa niti ne vem kaj pomenijo točno oz. kolko morajo biti. :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

~Speed ::

kaj ti točno izpiše ob instaliranju iz diska, kaj ti napiše ob CRC napakah?

Diska sta ok, torej, spomin in kabli tudi, torej preostane le še kontroler.

ej, sorry k ti ne pomagam glih ful...
:(
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Vlady ::

U bistvu ko hočem kako stvar inštalirat iz image datoteke (preko daemon-a) mi javlja med kopiranjem ali branjem CRC napake ali napake pri I/O operaciji. Recimo zadnjič sem dobil: CRC Error In nekaj v stilu, da je medij s katerega bere poškodovan in da se zapisana datoteka na disku ne ujema z podatki v eni *.cab datoteki. Če zadevo probam iz drugega diska, ki ni v polju inštalirat, dela BP.

Drgač niti za diske, niti za kontroler ne morem 100% rečt da so good, ker ne morm vedt. Mi pa povsod v winsih piše, da je vse ok. Tudi hitrost RAID polja je dobra oz. zadovoljiva glede na hitrosti diskov. :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Poldy ::

Hlajenje diskov z ventilatorji... ne vem no:
- v dokumentaciji diska nikjer ne piše, da mora biti še dodatno hlajen
- z ventilatorjem vneseš ogromno prahu na disk, s tem pa imajo nekateri diski probleme

Vlady ::

Ja fora zakaj jih hladim je ta, da so sorazmeroma blizu in ni veliko zraka vmes. Pa tudi ti ventilatorji na sprednji strani izboljšujejo celotno hlajenje računala.

Drgač sem že uničil dva diska, ker sta se mi pregrevala. (delovna temp je bila nad 60 C). :8)
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

~Speed ::

Moje mnenje je, da dodatno (priilno) zračno hlajenje ni problem za diske.
Dražja, kvalitetnejša ohišja imajo že vdelane nastavke za dodatne ventilatorje.
Visoka tembertura je drgač smrt za diske, predvsem v laptopih...

Vlady, si zrihtal?
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Vlady ::

Ne, nikakor ne gre in ne gre... :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

~Speed ::

Ej, če znaš angleško, praši kej po tujih forumih. Ni vraga da ti ne bi znal kdo pmagat...
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Vlady ::

Sem že spraševal, pa noben nič specifičnega ni povedal. :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

~Speed ::

Ja, saj bi moralo v bistvu delat. Sej vse štima...

Hmm.
Take pa še ne...

hya no, everyday for us something new...
:)

Dej, če rešiš zadevo, objavi tle, pls.
Me prav zanima kaj je na stvari...
tnx

:)
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Vlady ::

Ja nč. Pomoje da je to zarad tega, ker je en disk Maxtor en pa Seagate. Drugega ne more bit. Bom probal dat gor dva Seagate-a. Sam moram najprej podatke prekopirat. :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Jux ::

Jst sem imel težave z maxtor diski v raidu. Poišči stare teme v strojna oprema.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Vlady ::

Ja jaz sem tudi že napisal, da sem imel prej dva maxtorja v RAID-u, enega 80GB in enega 160GB, pa sta delala odlično. Bom pa preveru. Mogoče veš kak naslov teme? :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

jype ::

Meni diski razlicnih proizvajalcev v RAID poljih delujejo odlicno.

Je pa res da jih krmili pravi RAID kontroler, ne nek quasi-raid-in-a-driver.

Vlady ::

Ok malo brskam po sistemu in sem odkril, da imam v DEvice Managerju pod tem stripped diskom notri opcije za SCSI:

-Disable tabbed queuing
-Disable synchronous transfers

Oboje imam brez kljukic. Je monžo da je problem zaradi tega? :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

jype ::

Ne, razen ce je driver totalno buggy.

Pa ni tabbed queueing ampak je tagged queueing.

Brane2 ::

Kaj pa, če je treba updateat kak firmware ali pa driver za plato ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Možno, da te tudi PSU zajebava in da včasih pod obremenitvijo poklekne.

Stvar ne bi smela bit tako blizu roba, da jo priklop dveh dodatnih HDjev zje*e.

Imam na strežniku 500W (Sparkle) napajalnik, na njem pa dual Opterona z vsem kar paše zraven, HW RAID kontrolerjem za 16 SATA-II diskov, pa 16 diskov na kontrolerju + en disk na plati (=200 Gb WD x 17 ! ) pa DVD/RW enoto.

Resda je bilo treba odpret napajalnik in ga malce overclockat, ampak sedaj kar nekako dela.... >:D

Tega seveda ne priporočam vsakomur, ampak ubogih 5 diskov bi ti pa napajalnik moral znat nosit...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Vlady ::

Ok kaj je pa s to nastavitvijo:

-Disable synchronous transfers

????? :\ Bi to rešlo problem?
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

krho ::

Vlady. poizkusi spremeniti strip size narecimo 64k, predvidevam, da imaš sedajle 16k?
Mogoče bi pomagal samo bios update..
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

Vlady ::

Nope ne 64k mam. Mi je kontroler sam naštimal velikost.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293546 (2305) element
»

RAID 0

Oddelek: Strojna oprema
302374 (1558) zee
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413688 (9292) matrix2
»

RAID + disk = ???

Oddelek: Strojna oprema
221396 (957) JustVi
»

RAID 4 x 40GB / HPT370 / Abit VP6 / problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
81284 (1155) miranpozar

Več podobnih tem