» »

KLIK NLB - Varnost ?!?!

KLIK NLB - Varnost ?!?!

Magician ::

Sem pred odločitvijo ali bi vzel spletno bančništvo in sicer KLIK NLB, vendar imam pred tem malo straha če je to res varno uporabljati. Vzel bi normalen KLIk brez tiste kartice in čitalca.

Ali se potem lahko v backgroundu uporabljajo P2P programi v času poslovanja KLIK NLB ?
Kakšno je vaše mnenje glede tega ?

Fizikalko ::

Vzemi, je več kot varno.

delfinus ::

Jup popolnoma varno, ce uporabljas tako, da je samo tebi kljuc certifikata in geslo za vstop na klik znan. Uporabljam ze od samega zacetka vpeljave Klika. Na banko zato zahajam se samo po kreditne pogodbe, lp, D.

Ndrej ::

Kar vzemi Klik. Po mojem mnenju je bolj nevarno iti po ulici z denarjem od banke, kakor pa poslovanje prek neta.

LP

St@jler ::

Se strinjam. Je varno.
Imam od začetka.
Lahko tud p2p programi zraven tečejo.

SavoS ::

Kot so ti že moji predhodniki svetovali - VZAMI!

Pri prvem prevzemu certifikata moraš le paziti, da izbereš pravilni internetni brskalnik(IE, FF, Opera), ter da si ga shraniš oz nastaviš tako, da ga lahko izvoziš in shraniš!
Priporočam shranjevanje na več vrst medijev, disketa, cd, dvd!

POZOR! NIKOLI ne shrani certifikatov na USB ključ!!------> zakaj? kaj če se ti ključ pokvari in je v garanciji..... a bi si ga upal, dati na popravilo, če je gor tvoj certifikat od banke? >:D
Podpis..... Kdo mi je vkradu podpis???

acheron ::

Kaj pa Abanet od abanke?

Magician ::

Ja no glede na toliko dobrih mnenj bom zadevo kar vzel. Hvala !

trek@s ::

POZOR! NIKOLI ne shrani certifikatov na USB ključ!!------> zakaj? kaj če se ti ključ pokvari in je v garanciji..... a bi si ga upal, dati na popravilo, če je gor tvoj certifikat od banke?


Sicer ti pa tudi sam certifikat ne koristi kaj dosti, saj še vedno rabiš geslo za uvoz, potem pa še geslo na "klik-ovi" strani.

SavoS ::

jah..... saj imaš po svoje prav. Glede uvoza in gesla na strani, vsaj 3/4 ljudi uporablja isto geslo, pa še od tega jih ima več kot polovica nastavljeno za geslo eno obično ime.
Ja pol mi pa zaupaj tvoj USB ključek z veljavnim certifikatom, pa se boma pol pogovarjala >:D
Podpis..... Kdo mi je vkradu podpis???

Arthur ::

certifikat imam na usb-ju vendar kriptiranega - AES v winzip 9.

Gwanaroth ::

Kaj pa Abanet od abanke?

Imam jaz. Nikakršnih problemov. Certifikat + geslo mislim, da izpolnjujeta pojem zadovoljive zaščite. Do sedaj nikakršnih problemov.
Lights often keep secret hypnosis..

b ::

SKB in mislim da se Banka Koper ti data tak "kalkulatorcek" za one time passworde, ko vtipkas PIN se ti izpise 8-mestna stevilka, s katero lahko v pol minute prides v e-banko, potem pa ne velja vec. To je bolj varno od certifikata na racunalniku, do katerega bi se lahko dokopal kaksen spyware.

Gwanaroth ::

Isto ima Bank@Net od Nove KBM.

Lights often keep secret hypnosis..

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

ZLOky ::

Bil na KLJIKU od NLB. Zdaj na SKB NETu. Evo slikce "kalkulatorčka":


Moje mnenje; "kalkulatorček" lahko vzameš kamorkoli, in ga seveda lepo uporabljaš, med tem ko si z KLJIKOM rahlo omejen. Pa še pri KLJIKU ni Menjalnice, pa izgled je isti nikakav kod pred letom ali dvema... Na SKBNET sem prešaltau, potem ko sem že videl kako izgleda v "živo"... Zaenkrat samo pohvale, pa še odzivnost službe za pomoč je hitra in prijazna.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

jurre ::

tudi probanka ima tako kartico, kot je na spodnji sliki od Gwanaroth-a

Damjan Jagar ::

"kalkulatorček" lahko vzameš kamorkoli, in ga seveda lepo uporabljaš, med tem ko si z KLJIKOM rahlo omejen.

USB ključek z certifikatom zavzame manj prostora kot kalkulatorček, tako da prenosljivost ni omejitev.
http://jagar.si

b ::

In si ti upas certifikat nalozit na nek drug racunalnik, za katerega ne ves koliko je nastlan s spyware-om? Res pogumno, jaz si tega ne bi upal... Edino ce imas smartcard USB token (glej ActivCard temo), ampak v tem primeru moras namestit softver, da ti stvar dela, kar spet ni prakticno.

Damjan Jagar ::

Itak, da se ni bi upal. Govoril je o prenosljivosti.
http://jagar.si

perci ::

b: Al pa imas firefox kar na ključu in importan certifikat notri - nekdo je na tem forumu razlagal, da ima tako. Je pa vseen zorpno ce kljuc vsejes ali ce ti ga kdo odtuji.

sash ::

perci, jaz imam portableFirefox na ključu in v njega instaliran klikov certifikat, ki mi zagotavlja popolno prenosljivost, za katero je nekdo vprašal - in ja upam ga vtaknit v vsak public računalnik.

je pa še ena velika prednost klikovega certifikata in to je da je skladen z edavki, kar nam omogoča oddajo dohodnine po elektronski poti ne da bi za to potrebnoval še en certifikat, ki ga je treba bojda še plačat.
--------------------
Think different...
TOROiD Group

krneki ::

sigen-ca certifikat te stane edino časa.

poweroff ::

Za davke lahko uporabiš sigen-ca certifikat, ki ti ga izdajo nja upravni enoti. Je pa brezplačen.

Za prenosljivost pa priporočam uporabo kakšne enkripcije na žžžžžusb ključku. Kaj če ga izgubiš???
sudo poweroff

OldSkul ::

Mi imamo NLBKlik in je vse v redu, moti me edino počasnost strani, sicer ne vedno, a včasih je pa hudičevo počasna. Da pa imajo certifikat, se meni ne zdi nič narobe.

b ::

Saj ni nic narobe, samo zavedati se je treba, da je treba pazit, ker obstaja moznost, da ti nekdo certifikat ukrade, ce ne pazis. Pri sistemih z uporabniskimi certifikati je najbolje imeti certifikat na pametni kartici, ce je le mozno.

Sicer pa je tudi "kalkulator" ranljiv, na cisto klasicni phishing. Jaz sicer ne bi trznil na mail, ki bi od mene zahteval, da se prijavim na site "moje" banke, ampak menda se to nekaterim ljudem dogaja:)

poweroff ::

Obstaja tudi zelo smooth rešitev. Videl sem namreč QEMU (OS softwer za virtualizacijo), ki ima na virtualni mašini naložen Damn Small Linux, zadevo pa je moč zagnati iz USB ključka. In to isti program v Win ali Lin okolju.

Virtualna kišta ima Firefox. QEMU ima AES podporo z virtualne diske. Ideja je, da si certifikat naložiš v to virtualno kišto. V tem primeru ga bo težje ukrasti. Obsega pa cela zadeva dobrih 100 Mb.

Tudi Vmware Player ni slaba rešitev, samo ne vem če je povsem portable...
sudo poweroff

tengo ::

Klik Nlb je zakon in dela brez problema....., sploh pa ker lahko že nekaj časa po novem pošiljaš denar v tujino, prej si pa moral na oknce v banko...
Lp
McLaren Mercedes se ve...

krneki ::

Sam tole nakazilo v tujino prek Klika bi pa vsaj lahko bilo cenejše, kot nakazilo osebno v poslovalnici (kjer izgubijo oni in ti čas). No vsaj cajt sebi prihraniš, da ti ni treba it v njihovo poslovalnico.

Lery ::

Mene pa zanima ,če lahko preko KLIKA plačuješ položnice drugih oseb? A je treba kaj spreminjat kdo plačuje?

Lp

Microsoft ::

Dejte se malo vec povedat o stroskih. Onle SKBjev kalkulatorcek te pride 500SIT/mesec. No, tko je blo pred nekaj leti, danes ne vem vec, kako je. Pa kolko ti poberejo za nakazila.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

aljazh ::

Za študente je uporaba SKB Net zastonj, takisto vodenje računa. Provizija pri plačilu položnice preko SKB Net je 50 SIT.

hamax ::

priporocam skb al pa a-banko.
klik je najslabsa varjanta. amapk usen dost varna.

Damjan Jagar ::

Lery: jaz sem moji ta mesec prvič plačal račun za mobitel, brez problema. Itak je glavni ključ sklic položnice.
http://jagar.si

Zgodovina sprememb…

MadMicka ::

Lery, tako kot je rekel Cyb3r. Imena in priimka pa ne moreš spreminjat (niti ne rabiš).

hamax, a znaš povedat, zakaj naj bi bil klik nlb najslabši? Jaz ga uporabljam že od vsega začetka in nisem imel dosedaj nobenih posebnih problemov. Verjamem pa, da problemov ne bi imel tudi pri drugih ponudnikih.

Lery ::

Cyb3r in MadMicka hvala za informacije.

Lp

delfinus ::

Madmicka...Mogoce zato ker ima najvecjo provizijo?... Sicer sem pa tudi sam ze od zacetka na Kliku pa dela fajn.

Tr0n ::

Klik kar precej casa ni mel nobenih provizij pri placevanju, sedaj pa so te 75 SIT.

hamax ::

od kbm in a banke dobis ti kalkulator, k ga lahko nosis sabo in ti ga prek neta ne morjo sunt.

teoreticno, bi ti lahko tretja oseba prek neta sunla certifikat in izvedla tvoje geslo.

Daniel ::

DBS net s kalkulatorjem, zaenkrat brez težav in zadovoljivo :D

MadMicka ::

hamax, tudi pri klik nlb lahko dobiš optični čitalnik in kartico, ampak jaz je nisem vzel, ker sm smatral, da je zadeva že tako dovolj varna.

Phoebus ::

Jaz sem na koprski, s kalkulatorjem, in sem več kot zadovoljen. V kalkulator vtakneš kartico, vtipaš pin in se prijaviš. Torej rabiš:

a) kalkulatorček
b) kartico
c) PIN

Prenosljivost je tudi več kot zagotovljena (s kalkulatorčkov dobiš še "tošelček" za ga okoli nosit 0:) ), varnost pa je večja kot pri certifikatu, če ga nameščaš na tuje računalnike.

madviper ::

Jaz sem na Kliku in sem za enkrat zadovolje z storitvijo.

Položnice redno plačujem, pa še ni prišo noben opomin, da ne bi blo kaj plačano. Ima in priimek nimata nobene poante, važn je sklic in včasih tud namen plačila (npr. Telekom ima v tam zapisano št. naročnika).

Kar se pa tiče varnosti... zaenkrat še mi noben ni suno tistih par jurjov ki jih mam na računu:D.
Prenašam pa ga tud ne naokol, kr ga mam za to da se ne rabim na banki gužvat :D.
I'd like to do something crazy!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

katera Banka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19053197 (2720) cortez
»

Spletno bančništvo in varčevalni računi.

Oddelek: Omrežja in internet
173422 (2972) branc
»

NLB mora povrniti škodo zaradi phishinga (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Varnost
12848817 (41888) tony1
»

Internetno bančništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7419178 (14864) Tilen
»

NLB tarča phishing-a (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11921303 (9742) Poldi112

Več podobnih tem