» »

DFI ultra-d

DFI ultra-d

joza20 ::

Rad bi navil procesor amd3200+ 64bit
2 X 512 APACER pc 4000
DFI Lanparty NF4 ultra-d
Težave mi povzroča da ne vem kje naj višam frekvenco CPU ?
Kaj se zgodi če spreminjam množilnik ?
Pa prosim še za vaše temperature čipseta na tej plati.
LP

sirotka ::

jao, res je že preveč teh tem, malo poglej na forum. Drugače pa imaš tudi v knigci, ki je zraven vse razloženo.
http://www.dfi-street.com/forum/showthr... Tu imaš vodič, kjer je vse (pre)nadolgo razloženo.
Pa veliko sreče z navijanjem. Temperature so pa jasno odvisne od prevetrenosti ohišja, temp. sobe,... Drugače pa proc. idle 26-28, max pa 41, a643000@2840-315*9(to še testiram) in 1.65v.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

joza20 ::

Ej res ti hvala. Sem gledal in iskal po forumi pa nisem našel željenega odgovora. Najbolj me je zanimalo kaj pomeni CPU VID STARTUP VALUE in kaj CPU VID CONTROL. Na tvoji strani pa sem to našel. V knjigici pa to sploh ni omenjeno - lahko da mi je niso dali zraven.
LP

joza20 ::

Ok s to plato so same težave !!!! Verjetno bom vzel ASUS !!!
Bi mi lahko še kdo povedal zakaj mi javi da manjka NTOSKRNL.EXE če malo bolj navijem. Ko spustim frekvenco pa dela vse ok in datoteka je tam kjer mora biti.

AndrewSmith ::

Bodi resen.
Mas najboljso plato na trgu!
Sej mas ogromno tem za to plato,uporabi search.
Ima pac kup nastavite katere se je treba naucit.
Asus ne pride DFI-ju do kolen.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

joza20 ::

Ja, ima kup nepotrebnih nasravitev. Če pogledam tvoj podpis, vem da meni to ne go gratalo.
Še vedno ne vem, zakaj mi javi da manjka NTOSKRNL.EXE če malo bolj navijem. Ko spustim frekvenco pa dela vse ok in datoteka je tam kjer mora biti.
LP

AndrewSmith ::

Zal nikoli mel DFI,tako da ti ne morem pomagat :(
Ma z Asusko se baje tudi tezko kam prileze.
Si nalozil na novo sistem ko si menjal plato???
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

joza20 ::

Seveda sem. Jutri grem po a8n-sli deluxe te pa bo
LP

Tradewind ::

Pazi, s T1 nastavitvami ne prideš preko 250Mhz, preizkusil vse biose (tudi beta)!

Poglej mogoče asus A8N32 DELUXE SLI, je trenutno skoraj enaka DFI glede OC, je pa res da je zelo draga (cca 55kilo)!
DFI DK P45 - T2RS PLUS, INTEL Q8400, napajalnik 650W,
2X2giga ddr2 800mhz, Maxtor SATA 250GB 8MB,HITACHI 500GB 8MB,
XFX Alpha dog 8800GT 512mb rama

VASkO ::

a8n-sli pesti pa cel kup drugih problemov. 1T bug nad ~230mhz, lahko crknejo vsi PCI sloti, prenizka izbira vcore - se proizvajalec ne drzi podatkov na njihovi strani, mogoce se kaj.

pomoje je problem pri tebi joza20 drugi, da ne znas naviti in uporabiti odlicne maticne plosce.

joza20 ::

Vasko se strinjam s tabo da ne vem naviti. Zato pa sprašujem vse mogoče stvari,gledam forume,našel nekaj uporabnega vendar angleščine ne razumem najbolje.
Trenutno mam na 250 MHz in mislim da piše na začetku ko se bios zažene T1 . Kaj to sploh pomeni in kje to spreminjam. Ne bi rad da mi pci-ji crknejo.
Pa prosim lepo naj mi eden pove kaj se zgodi če spreminjam množilnik (se viša kaka frekvenca - nebi rad kaj vniča).
Res hvala za odgovore.

AndrewSmith ::

Athloni majo zaklenjen mnozilnik na gor,tako da pusti to stat.
Glede pci-ja,pa mora bit pci lock na plati,mogoce te lih to jebe.
Samo da ne more noben nic napisat,pa ful folka ma to plato,tu.
Dejte cloveku malo pomagat,matter.A je tako tezko par stavkov napisat :\
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Zgodovina sprememb…

Izi ::

AndrewSmith, vsi AMD64 procesorji vključno z opteroni in X2 procesorji se navijajo popolnoma enako ne glede na ploščo, zato bi tudi ti lahko kaj napisal.
DFI lanparty so najboljše plošče za navijanje.
Svetovati človeku, ki očitno ne ve nič o navijanju je pa skoraj nemogoče saj najkrajši vodiči za navijanje obsegajo vsaj 3 gosto tipkane strani A4 (brez slik)

Lahko napišem, zakaj ti ob navitju ni našel več datoteke "NTOSKRNL.EXE" na disku.
Zato, ker si preveč navil RAM.
Vsaka datoteka iz diska se najprej prepiše v RAM nato pa jo procesor začne izvajati. In ker je bil RAM tako močno navit ni mogel več pravilno prebrati datoteke iz diska.

1. Zlato pravilo navijanja: :D
VEDNO NAJPREJ NAVIJAJ PROCESOR IN ŠELE NATO RAM.
Ko bo procesor navit dokonca in pretestirano deluje stabilno (Prime 95 brez napak celo noč), šele potem se lotiš navijanja RAMa
Če boš višal samo FSB, stem hkrati navijaš procesor in RAM in ker RAM ponavadi prej podleže nisi naredil ničesar.

Z spreminjanjem množilnikov in frekvenc ne moreš nikoli nič pokvariti saj se ob prevelikih frekvencah vse skupaj zablokira.
Z spreminjanjem voltaže pa lahko mimogrede skuriš ali procesor ali pa RAM če pretiravaš, Zato previdno pri spreminjanju voltaže, ker DFI plošča omogoča tudi več kot 2 volta na CPU kar lahko pomeni skurjenje procesorja v trenutku.

Kako začeti:
1. Za začetek močno znižaj frekvenco RAM-a. "FSB Frequency Ratio" (DRAM razmerje) nastavi iz 200MHz (1/1) na 150MHz (3/4). Tako RAM tudi ob hudem navijanju procesorja ne bo prišel čez 200MHz in si vedno siguren da je RAM med navijanjem procesorja 100% stabilen.
2. Znižaj HTT na x3, ker bo na x5 in ob visokem FSB cel računalnik postal nestabilen.
3. Množilnik procesorja lahko sicer nižaš navzdol, vendar ga vedno pusti na x10
4. Dvigni voltažo procesorja iz 1,35V na 1,55V.
"CPU VID StartUp Value" ne spreminjaj in naj vedno ostane na nastavitvi "Start Up"
"CPU VID Control" nastavi na 1,55V
"CPU VID Special Control" zaenkrat pusti na "Avto". Ta nastavitev je najbolj nevarna saj doda dodatno voltažo (v procentih) na že izbrano voltažo "CPU VID Control". Ta je največkrat kriva za skurjen procesor, če jo nastaviš previsoko.
Voltaža na procesorju = "CPU VID Control" + "CPU VID Special Control"
Voltaža na procesorju naj nikoli ne preseže 1,65V, ker to že skrajšuje življensko dobo procesorja !!!
5. Sedaj se šele loti navijanja procesorja z višanjem FSB. Meja bo verjetno nekje med 260 in 280, kar je odvisno od procesorja samega.
Mejo vedno najdeš tako, da greš preko nje :D
FSB višaj toliko časa, da računalnik ne bo več mogel priti v Windows, nato ga malo znižaj in v Windows poženi program "Super PI" 1M test. Nižaj FSB toliko časa da bo tudi 2MB test stabilen. Nato pa še malo zvišaš voltažo z "CPU VID Special Control" na prvo najmanjšo nastavitev. Voltaža bo okoli 1,6V
Nato poženi program "Prime95" in poženi "Torture test" za vsaj 8 ur. Če bo CPU naredil kakršnokoli napako med testom, znižaj FSB za 1 in vse skupaj ponovi.
VEDNO KO SI V WINDOWS IMEJ ZAGNAN PROGRAM ZA PRIKAZ TEMPERATUR IN HITROSTI VENTILATORJEV "ITE Smart Guardian". Je požegnan od DFI in priložen na CD-ju, ki si ga dobil zraven plošče.
TEMPERATURA PROCESORJA MED GNANJEM "SUPER PI" ALI "PRIME95" NE SME NIKOLI PRESEČI 50°C !!!

6. Ko bo vse skupaj stabilo se loti navijanja RAMa. Začni dvigovati "FSB Frequency Ratio" iz 150 (3/4) na 166 (5/6) in testiraj z programom MemTest, ki je pri DFI ploščah že v BIOSu, samo nastavi ga na "Enable". Če bo vse vredu probaj še 180 (9/10) in pa na koncu tudi 1/1, kar pa verjetno ne bo delovalo razen, če nisi zmetal celega premoženja za super kvaliteten RAM.
7. Navijanje RAMa je še hudo bolj komplicirano kot navijanje procesorja saj imaš pri ramu za spreminjat vsaj 20 različnih timingov, zato tukaj ne bom o tem.
Najlažje je če imaš vse "timinge" na "Avto" in nato spreminjaš celotne timinge naenkrat z nastavitvami "Normal, Slow, Fast in Fastest"
8. Tudi za RAM lahko dviguješ voltažo, ki pa nima takega vpliva na stabilost kot pri procesorju.

Toliko o navijanju. Če boš kaj uničil, jaz nisem nič kriv >:D
Še enkrat poudarjam, da pazi na voltažo za CPU. Tukaj se pokaže kako pogumen si >:D , dokler nekaj ne uničiš.
Vrednosti med 1,55V in 1,65V so po mojem mnenju optimalne za tvoj procesor, vendar si precej "navijalcev" ne upa iti tako visoko.
Eni raje najprej digujejo FSB in ko pridejo do meje začnejo dvigovati voltažo, ampak po moje je to precej počasneje.
Vsak ima svoj način. Za naziv "dober navijalec" potrebuješ par let treninga in seveda nekaj skurjenih komponent >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

joza20 ::

Ja res hvala. Sicer sem že pej pogruntal kako višat temperaturo,vendar si mi vseeno veliko pomagal. Rame mam apacer ki so 500 MHz tak da ni panike glede tega. No do sedaj sem prišel do 270 FSB pa je delalo vredi(v mirovanju testov še nisem pognal).

Mogoče sem malo narobe zastavil vprašanja. Do sedaj sem mel pentiuma in v biosu sem zlahka našel kje se viša frekvenca CPU, pri DFI pa je več oznak in nisem vedel kero izbrat. V sami knjižici (ki je bla priložena ) pa o biosu nič ne piše.

Zakaj bi se naj skuril procesor pri 1.7v ali več ? Ker postane v trenutku prevroč ali je kaj drugega???
LP

AndrewSmith ::

Sicer sem že pej pogruntal kako višat temperaturo
WTF???Mislis voltazo?
Skuri se ker verjetno ni prirejen za to,ne.
Ti upostevaj zgoraj napisano in bo slo kot po maslu.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

joza20 ::

Samo še to :
Znižaj HTT na x3 - si mislil LDT/FSB frequency ratio ?
Kaj sploh pomeni oznaka LDT (tudi tu se da višat voltažo in jo tudi sem - lahko s tem kaj uničim)
kaj pa voltaža čipseta - ga lahko skurim če preveč višam voltažo ?
Kaj je z tisto oznako T1 ali 1T ?
Zakaj bi se naj skuril procesor pri 1.7v ali več ? Ker postane v trenutku prevroč ali je kaj drugega???
Ok ko dobim te odgovore bo pa res vse pol pa grem kurit.>:D >:D >:D
LP

AndrewSmith ::

1. pravilo.....ne spreminjaj kar ne ves cemu sluzi.
Elektronika je obcutljiva in prekomerno dviganje
voltaz skodi.
Ce ti je reku max. 1.65V se tega drzi,matter!
Ne pa da bos pol se jokal da si skuru proc.
Vse ti je lepo napisal kaj moras spreminjat,ti
pa vstrajas.Spremeni to kar je napisano,ostalo pusti na miru!!!!
S casom se bos ze naucil....ne mores vse iz prve obvladat:D
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Dejcc ::

Zivjo!

Ko smo ze pri tej plati: tud jaz imam ta DFIjev model in Amd 64 3500+ in ko FSB frekvenco prestavim iz default na višjo mi ne zažene windowsov ne glede na to a zvišam za 5 ali za 30 MHz.

Ker se nisem preveč ubadal z ostalimi nastavitvami a kdo ve kaj je tu narobe?

Lp!

Izi ::

>>Znižaj HTT na x3 - si mislil LDT/FSB frequency ratio ?
Da.

>>Kaj sploh pomeni oznaka LDT (tudi tu se da višat voltažo in jo tudi sem - lahko s tem kaj uničim)
LDT oznaka pomeni "Lightning Data Transport"
Ne spreminjaj stvari za katere ne veš kaj počnejo

>>kaj pa voltaža čipseta - ga lahko skurim če preveč višam voltažo ?
Da.
Z višanjem voltaže chipseta ne boš dosegel drugega kot še bolj vroč že tako prevroč chipset in seveda nestabilen sistem.

>>Kaj je z tisto oznako T1 ali 1T ?
To so timingi RAMa in z procesorjem nimajo ničesar. Možnosti sta samo 1T in 2T
Nasatvitev se imenije "Command Per Clock(CPC)"
Možne nastvitve: Auto, Enable(1T), Disable(2T)

>>Zakaj bi se naj skuril procesor pri 1.7v ali več ? Ker postane v trenutku prevroč ali je kaj drugega???
Pri 1,7 se še ne bi skuril, vendar bi se mu skrajšala življenska doba.
Prevelika napetost pač uniči tiste mikroskopsko majhne tranzistorje na siliciju brez da bi se procesor sploh kaj segrel.
Katera pa je tista voltaža, ki v trenutku skuri CPU pa nihče točno ne ve in verjamem da tudi noče izvedeti :D
Jaz mislim, da okoli 2 volta.

Lahko pa probaš, če imaš preveč denarja in imaš doma dva procesorja.
Dviguj napetost dokler CPU ne bo umrl.
Nič se ne bo pokadilo in nič ne bo smrdelo. Umrl bo v popolni tišini.
Poročaj ob kateri voltaži si skuril procesor >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Izi ::

tud jaz imam ta DFIjev model in Amd 64 3500+ in ko FSB frekvenco prestavim iz default na višjo mi ne zažene windowsov ne glede na to a zvišam za 5 ali za 30 MHz.


3500+ ima FSB 200 in množitelj 11
Če torej nisi nižal možitelja potem za 5MHz sploh ne moreš zvišati frekvence CPU, ker jo lahko zvišaš za najmanj 11MHz
Če zvišaš FSB za 1, na 201 si procesorju povišal frekvenco iz 2200MHz na 2211MHz
Če pa zvišaš FSB za 30, na 230 si procesorju povišal frekvenco na 2530 MHz

Tvoj procesor bi verjetno moral delati tudi na 3000 MHz.
Ali si najprej znižal frekvenco RAMu?
Ali pa vsaj znižal timinge za RAM?
Če imaš timinge RAMa zategnjene do konca potem je RAM tisti, ki ti ne zažene računalnik takoj ko povišaš FSB.

Ali imaš RAMe v oranžnih ali rumenih slotih?
Orannžni so za 1T rumeni pa za 2T.
Je vse razloženo v priročniku.
V rumenih slotih z timingom 1T se DFI plošče v večini primerov ne da niti malo naviti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Dejcc ::

Hvala!

Za začetek sedaj vem približno kaj narest, sicer bom pa vse te poste z temi oznakami malo dešifriral in potem poročam o posledicah:)

Lp!

TekO ::

Samo počasi in previdno, pa nebo nič narobe. Pa zapomni si, voltaža je tista, ki ubija;)
Ideas are bulletproof.

GUFY ::

Izi: Naj te še jaz pohvalim za lepo razložen osnovni postopek navijanja.

Je pa nekaj stvari s katerimi se ne strinjam s teboj in sicer:
Pri DFI ultra-d platah se v rumenih slotih bolje počutijo rami ki imajo "radi" visoko voltažo ( rami na osnovi BH-5, UTT, CH-5.. čipih) v oranžnih sloti pa se bolje počutijo rami ki imajo "radi" nižje voltaže (rami na osnovi TCCD čipov). Obvezno je hladiti rame, ki jih dovajate nad 3.2V napetosti in pa PWM IC čip, ki je v zgornjem desnem kotu matične plošče. Je pa veliko odvisno tudi od BIOS-a, ki ga uporabljaš.

Izi ::

GUFY, se ne strinjam čisto :8)
Sem na DFI forumu opazil, da večini dela bolje v oranžnih slotih, seveda pa je tudi nekaj postov, ki pravijo, da jim bolje dela v rumenih slotih.
Se strinjam, da je vsekakor treba probati oboje in videti, kje bolje deluje.
Meni osebno se v rumenih slotih, tudi na default vrednostih, računalnik sesuje še preden pride v Windows.

Ampak bistvo sem povzel iz uradne knjižice (User's Manual), kjer na 29. strani piše:
"A DIMM's SPD is originally fixed at 1T.
When modules are inserted in DIMM 1 and 3, the SPD must be 2T for better system stability.
We recommend inserting DIMM's in DIMM 2 and DIMM 4."

Če prevedem:
DIMM-ov SPD je originalno nastavljen na 1T.
Ko sta modula vtaknjena v DIMM 1 in 3, mora biti SPD 2T zaradi boljše stabilnosti sistema.
Priporočamo vstavljanje DIMM-ov v DIMM 2 in DIMM 4

Jaz to razumem takole:
Sam proizvajalec priporoča vstavljanje RAMA v oranžne slote (2 in 4)
Oni bodo že vedeli, da so oranžni sloti verjetno boljši, če so pa naredili ploščo.
Naprej pa izgleda kot da pravijoče pa že tlačiš RAMe v rumene slote potem nastavi 2T drugače boš imel nestabilen sistem.

Se strinjam, da je tudi kaj na tem kot pišeš, kajti moji RAM so za nizke voltaže Gail Value 2x1GB in se povsem isto navijejo na 2,6V ali pa na 3,2V.
Voltaža niti malo ne vpliva na moj RAM
Možno, da pri velikih voltažah rumeni sloti tudi dobro delujejo. To pa nisem preizkusil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

joza20 ::

Ok še nekaj nejasnosti:
Rekel si da NTOSKRNL.EXE manjka zaradi preveč navitega rama, ko pa sem zvišal voltažo čipseta je delalo vse ok. (zvišati sem moral tudi LDT voltažo).
Torej mam rame z tccd čipe. Bom jih dal na oranžne slote.
Pa še nekaj IZI. Jaz mam na strani 29 navodila v francoskem jeziku. V moji knjižici je vsega skupaj 25 strani, je mogoče da je napačna knjižica ? O samem biosu pa je 5 strani.

Izi ::

Sem pozabil, da ima Ultra-D plošča priloženo samo eno tanko klnjižico, ki je v večih jezikih.
Celotno knjigo (115 strani) v Angleščini imaš verjetno na CDju ali pa tukaj:
http://us.dfi.com.tw/Upload/Manual/8501...

Opazil sem, da ima vsaka DFI plošča drugačen Manual.
Moja ima priloženo kar debelo knjigo z 150 stranmi :D
Tisto glede ramov sem našel samo v moji knjigi.

Jaz v dvigovanju napetosti chipseta ne vidim kaj dosti smisla, ker je že z default napetostjo temperatura le tega okoli 50°C. In še tisti mali glasni ventilatorček ti bo nonstop šibal z full brzino, kar pa je huronsko glasno.
Da bi pa LDT voltaža k čemurkoli kaj prispevala pa tudi še nisem nikjer zasledil.

joza20 ::

Ja nič, bom pa šel v trgovino in zahteval še ono knjigo, jo bodo že nekje dobili.:))
LP in hvala za vse

Shark-357 ::

Manual je na CD-ju z gonilniki .

bluefish ::

joza20: v temi pre(vroče) si me spraševal, do koliko sem navil proc. Včeraj sem poskusil, prišel je do 2600 MHz, pri voltaži 1,450 V. Je pa še kar nekaj rezerve. Mislim, da bi ga lahko navil do 2800 MHz ali celo več.

Pa še hvala Izi-ju za odličen vodič po navijanju.

Gajba ::

voltaža ne ubija...temperatura ubija:D dokler gre temperatura do 50 C ali pa malo čez, mu daš tolko voltov kolko pač rabi8-)
All I found were lungs and liver

sirotka ::

gajba....ka pa p4 in 1.75 se mi zdi da je blo tam:)? Sm, še ni blo slišat, da bi kak a64 umrl. Sem zdj prlezu na 1.9Ghz, morm še ihs dol, pa upam na 3giga:)

KraP ::

Sem enkrat malo probaval na tej voltazi je laufal nekje 2 meseca in se sedaj dela, slike od 1.95 pa zal nenajdem
Hladil sem vodno

LP KraP

joza20 ::

Bom kar tu nadaljeval, da ne bom odpiral nove teme.
Imam 2 512 apacer rama 500 MHz.
Glede nato da je razlika v katerih slotih so rami, vsaj pri navijanju, me zanima če bom dosegel manjši navijalski uspeh ob nakupu še dveh takih ramih? Torej 4 X 512 Mb

gfighter ::

Počistil offtopic komentarje...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Par vprašanj o amd athlonu 1800+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
705155 (3986) Pyr0Beast
»

Problem Z navijanjem amd 3000+ (939) in asus A8N-SLI Deluxe (Pomoč!)

Oddelek: Navijanje
332394 (1276) Makina
»

dfi lanparty in htt?!? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
603542 (3102) gfighter
»

overlockanje AMD64 3200 venice (noobish question) (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
865339 (3593) _Dejan_
»

Venice 0519 (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
615450 (3942) Legoless

Več podobnih tem