» »

Pravilno obrnjena Slovenska zastava

Pravilno obrnjena Slovenska zastava

4DFX ::

Imam eno nenavadno vprašanje.
Kako je slovenska zastava pravilno obrnjena v primeru, da jo obešamo vertikalno, torej da visi navzdol (tako, da visi z okenske police)
Na kateri strani mora biti zogorni del (bela barva)? Leva ali desna?


LP,
unimatrix

gzibret ::

Grb zgoraj.
Vse je za neki dobr!

4DFX ::

Ja, to itak, grb je v vsakem primeru zgoraj... meni gre zaradi tega v katero smer gleda grb.

Timmah ::

gledano iz okna ko jo obesas je bela na tvoji desni strani, gledano od zunaj proti oknu je bela an levi strani.
donde esta francesca

McHusch ::

Končno je nekdo postavil to vprašanje, ker takole s ceste vidim, da velika večina malomarno obeša našo zastavo kakor pač pade.

Če je zastava obešena navpično, mora biti rdeča barva na desni in grb zgoraj. Če je navpično obešena ob drogu, mora biti rdeča barva ob drogu in grb zgoraj. Vodoravno, pa upam, jo znajo obesiti vsi. ;)

*Če gledaš s ceste.

4DFX ::

Torej je tukej obešena narobe

urban99 ::

Če je zastava obešena navpično, mora biti rdeča barva na desni in grb zgoraj.


er... ne vem, če je to potem res slovenska zastava :) Gzibret je dal povsem točen odgovor, zanimivo kako si potem to ljudje interpretirajo hehe

edit: 4DFX - pojdi jo pogledat še iz druge strani hehe - delati zastavo iz dveh plasti blaga bi bilo pa precej dražje pa še težja bi bila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: urban99 ()

4DFX ::

urban99: To sem rekel zato, ker je McHusch rekel: "Če je navpično obešena ob drogu, mora biti rdeča barva ob drogu in grb zgoraj.".. to pomeni, da je na tisti sliki narobe. Je pa vsaj povedal dokaj natančno, saj tudi če veter zapiha v drugo smer, bo rdeča/bela (katerakoli je pač pravilna) še vedno ob drogu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 4DFX ()

Nejc Pintar ::

če greš gledat z druge strani je še vedno bela ob drogu:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

4DFX ::

Nejc Pintar: My point exactly... samo a je prav, da je bela ob drogu?

Nejc Pintar ::

IMO ne, AFAIK je rdeča ob drogu. Je pa verjetno na to vplival tudi McHusch:)
Lahko je biti prvi, če si edini!

pirat ::

Slovenska zastava naj sploh ne bi bila obešena vertikalno, saj vsebuje grb države. Če zastavo obesiš vertikalno, grb 'pade' kar pa simbolno pomeni kapitulacijo države (podobno kot pri šahu ob matu simbolično pade kralj)

lp

4DFX ::

Ok, recimo da je ob drogu rdeča...
Ampak če jo obesim z okna... Je rdeča na desni? (gledano s ceste)

Nejc Pintar ::

na desni, sicer pa se AFAIK uporablja verzijo s pokončnim grbom.
Lahko je biti prvi, če si edini!

urban99 ::

ok, 4DFX in Nejc Pintar - obrnita zastavo obratno, tako da bo rdeča ob drogu... next question: je tretja zastava obrnjena pravilno? :)

pirat ::

Ne,
ker grb spet leži.

Doman ::

Spet odvisno z katere strani gledaš, z leve ali desne?:D

Nejc Pintar ::

Nimam zastave obešene
Lahko je biti prvi, če si edini!

urban99 ::

eh, s to SLO zastavo so sami problemi, dejmo jo zamenjat :D

pirat - to kar praviš, je zanimivo, najbrž obstaja kje kak predpis za vertikalno obešanje zastave. Američani ga zgleda imajo.

Tukaj pa so vertikalni primeri slovenskih zastav, ki sem jih na hitro uspel najti:





Zadnja je zanimiva, ker zgleda, kot da je "dvoplastna" (tam čez rdečo seka nekaj podobnega grbu, možno pa je, da je samo slika boga).

fosil ::

Če je navpično obešena ob drogu, mora biti rdeča barva ob drogu in grb zgoraj.

Tole pa ne more bit prav.
Prvo je da se zastave tako sploh ne bi smel obešat, tako da je težko rečt kaj je prav in kaj ne, če jo daš ob navpičen drog bi jo moral obesit vodoravno.
Kot drugo je dejstvo da zastavo vedno pritrdiš na zgonjem koncu torej na beli strani, nikoli na spodnjem.
In kot tretje, če pomisliš kaj se zgodi, če daš rdečo ob drog in nimaš zgornje prečke, v tem primeru bela pade dol in je torej nižje od rdeče, kar spet ne more bit prav.
Tako je!

L0sT ::

Se čisto strinjam s fosilom. Jaz če bi že navpično dajal zastavo, bi nardil takole: Prvo bi jo položil vodoravno, zatem pa jo primo za levi 'ek' in obrnil navzdol. Torej bi bela bila na desni, rdeča pa na levi... gledano seveda iz moje strani.

Vsaj večina ljudi bi naj tako delala z 'vodoravnimi' zastavami.
Lost is my soul wondering in space and mistery...

Afo ::

Torej glede zastav po svetu je tako:
citiram iz strani ( http://www.flagsfantastic.com.au/protocol.html)

"FLAT AGAINST A SURFACE
When displayed against a wall or flat surface or hung in a window, the first quarter should be placed in the top left position as seen by the observer."

Se pravi da se po svetu očitno zastave ne "primejo za levi del, pa spustijo", temveč se primejo za desni del in spustijo.

To je pravzaprav nekako logično, saj tudi beremo od desne proti levi in od zgoraj proti navzdol. Če gledamo zastavo to pomeni da je bela zgoraj in nato še levo.

Mislim da je logično.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

error7891 ::

To je pravzaprav nekako logično, saj tudi beremo od desne proti levi

:8)

fosil ::

Pri obešanju ob iz okna oziroma ob steno ni problema, ker jo vedno vidiš samo z ene strani torej od zunaj, in mora tako biti bela gledano od zunaj na levi, od znotraj je pa tako ne vidiš.
Bi pa po pravilih za tak način obešanja potreboval posebno verzijo zastave s pokončnim grbom.
Tako je!

L0sT ::

Očitno sem ravno zamenjal smeri. Se mi bolj redko zgodi. Evo, na hitro sem tole naredil.

Takole more biti. (A)

To sem prej mislil z besedami (B)

To pa je drugače obrnjena ( C)

In kak je pravilno? A, B ali C? :D

edyt: sn raje nardil povezave, ker če dam sliko jo preraztegne.
Lost is my soul wondering in space and mistery...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: L0sT ()

fosil ::

A je seveda pravilno, B in C sta pa obe narobe.
Pravilno je tako, da je bela na levi, grb pa levo zgoraj.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska zastava (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Loža
1117252051 (31203) D3m

Nova slovenska zastava?? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Sedem umetnosti
18218490 (12433) Matek
»

Nova slovenska zastava in grb (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23335829 (31020) Ziga Dolhar
»

Obešate Slovensko zastavo ob praznikih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
595979 (5167) Damjan Jagar
»

Ali ste za spremembo zastave in grba?

Oddelek: Loža
342579 (2263) siegmund

Več podobnih tem