» »

Datotečni server

Datotečni server

Highlag ::

V službi imamo eno mašino, ki je server za licence, med drugim pa ga uporabljamo tudi za "datotečni" server.
V bistvu je gor en kup map, ki so preko mreže dostopne ostalim uporabnikom.
Od kar je admin "nadgradil" računalnik z večjimi diski je dostop do datotek obupno počasen. Prej so bili podatki na SCSI diskih, ki pa smo jih prerasli. IDE pa je obupno počasen. Imamo par datotek, do katerih dostopamo zelo pogosto preko intraneta (excel datoteke) in do katerih bi radi hitrejši dostop.

Obstaja kakšen način, da bi dostop do določenih datotek kako pospešili? Na tem računalniku teče še Apache / MYSQL server Operacijski sistem je W2000 server.

Razmišljal sem o kakšnem RAM disku, samo ne vem kako bi vsakič ko se datoteka spremeni datoteko zapisal na disk. Ker je vsebina precej pomembna.
Never trust a computer you can't throw out a window

Brane2 ::

HW RAID ti verjetno lahko pospeši povprečni dostopni čas datotek na disku, če se spustiš v kak RAID0 ali RAID1, vsekakor pa lahko poveča hitrosti prenosa.

Vendar niso vsi HW RAIDi enako dobri, poleg tega pa skrivajo kupe ne ravno očitnih pasti.

Svoj problem mislim napasti z Areca-ino ARC-1160; HW SATA-II RAID card za do 16 diskov.

Že vem, da se bo stvar obnesla stelarno dobro, raad ib to še videl... >:D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Aja, verjento se da uporabljat še kake FS trike. Ext3 lahko nafriziraš, da uporablja disk v chunkih željene velikosti ( da recimo paše genau na RAID), lahko vklopiš hashanje direktorijev ( pospeši iskasnje po velikih mapah), lahko journal prestaviš v writeback mode, lahko ga pa celo daš na drugi disk.
Za Reiserfs ne vem točno podrobnosti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Highlag ::

Ja če bi šlo bi kak raid že imeli. :D

Iščem softwerske rešitve. :P
Never trust a computer you can't throw out a window

Brane2 ::

No, če je stroj soliden, bi lahko verjeto tudi SW RAID dal kaj od sebe.

Ob ostalih optimizacijah bi verjetno lahko bili pospeški opazni.

Reku si, da ste dali not IDE diske. ČE so enaki, potem imaš dobro osnovo za RAID-0 ali RAID-1....
On the journey of life, I chose the psycho path.

Highlag ::

A kak "cashe" program pa ne obstaja?

Se mi zdi da bi bilo treba ob uporabi takšne rešitve mašino na glavo obrnit.:8)
Never trust a computer you can't throw out a window

Brane2 ::

Saj Linux cachira zadeve sam. Samo ročno preberi datoteko enkrat in bo v RAMu v bufferjih AFAIK.

Edit- Seveda, če je v RAMu toliko placa zanjo...

Lahko si omisliš tudi kak RAM-disk, samo ne verjamem da bo to kaj izboljšalo stvari.

NE vem, koliko lahko vaš budžet prenese stroškov, a mogoče bi se splačalo razmisliti o kakem majhnem HW RAIDu. Mogoče kaka Areca za 4 ali 8 diskov ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

ThinMan ::

Kolk počasi pa to dela ?

Ni nujno da bi bil RAID dober. LAhko je kar v Win2000 server problem - mreža ipd.



Pri meni se na Win2003 server pozna le prvi dostop do mape počasen, vsi ostali pa so normalni, prenos datotek leti.


lp,
----
"We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails"

Highlag ::

Mreža je 100MB med serverjem in računalnikom je samo switch.

2.5MB datoteko pa odpira cca 6s

Ne izgleda veliko samo je vsaj 50% počasneje kot prej.
Never trust a computer you can't throw out a window

Brane2 ::

Po mreži bi moral imeti prenosa vsaj kakih 5-6 MB/s na 100 Mbit kartici, če ne več.

Tole je bolj videt kot problem z mrežo.

Probaj inštalirat kako pošteno sambo in prepričasj WInse, da uporabljajo napreden protokol (cifs) in ne tastarega (smb).

Poleg tega poglej s kakim Etherealom, kaj se v bistvu na mreži dogaja potem, ko ti oddaš zahtevo.

Mogoče pa se kje kaj tepe.

Jaz tudi opažam, da mi preko Sambe Linux stroji in WIn2K prenašajo veliko hitreje od WInXP strojev.

Mogoče maš kje kaj v konfliktu. Da ti je recimo imenski strežnik za Sambo (wins) aktiven, vendar daje nepravilne odgovore.

ALi pa tvoj server ni PDC, ampak v tej vlogi konča nek levi stroj na mreži. Ali pa ti wins sploh ne dela in stvar pri vsakem iskanju uporablja broadcaste. Ali pa so kakše skupine stroje vv mreži konfliktno nastavljene.

Probaj razdelit problem na menjše kose in poišči kos, v katerem je napaka. Recimo poveži za štos na stroj samo enk klient.

NAto variraj klienta (enkrat LInux smb, drugič WIn98, tretjič WIn2K, pa WinXP).

Probaj poenostavit smb.conf do skrajnosti. Imej samo en sharted simple export in glej kaj se dogaja.

Probaj nastavit velikost TX in RX bufferjev v sambi in podobne parametre. Dobi zadnjo verijo Sambe.

Jaz sem prešaltal z 3.14 na 3.20. Ta me je par mesecev nazaj zelo zaj*, a sedaj sem moral skočiti v to in stvar so toliko stabilizirali,d a jaz z njo ne vidimproblemov. Ena od izboljšav so asinhroni prenosi. NIsem čekiral a jih dejanjsko uporablja, ampak vse je z njo videti dejanjsko nekaj hitreje.

To,da ti fajle odpira 5 sekund, pa je dejanjsko preveč, ne glede na verzijo Sambe.

Aja, poglej si še nastavitve lockinga- ali več cliento lahko odpre isto datoteko in kako/ali sploh lahko zaklenejo pravico do dostopa drugim.


Probaj dostop brez avtentifikacije (anonymous) itd itd.

Pošten off-the-shelf IDE disk bi moral dati od sebe vsaj 35 MB/s linear read ( noitranja stran) pa recimo do 50+ MB/s (zunanja stran krožnika).

Fajliso lahko fragmentirani, toliko pa spet ne. Sice pa si jih praktično defragmentiral, ko so vse presnel s starih na nove diske.


HTH
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Highlag ::

Brane2:
Hvala za trud, samo žal si z sambo ne morem kaj preveč pomagat, ker na računalniku teče W2000 server, kot sem omenil v prvem postu. Ostali računalniki pa prav tako uporabljajo samo W2000 - workstation. Žal. :O
Never trust a computer you can't throw out a window

Brane2 ::

Aha. Nisem mislu, dai majo WInsi lahko take težave sami s sabo.

Ponavadi so taki problemi, ko je treba pripraviti Sambo, Linux kliente in par različnih verzij Windows klientov, da se kaj med sabo zmenijo z neko normalno hitrostjo... :D

MOgoče bi kazalo pogledati kateri servisi iin kako ti tiečejo na tem serverju. A ti recimo wins server laufa itd.

NE glede na vse se lahko postaviš na mrežo z analizatorjem Etehrnet paketov in pogledaš kaj se dogaja.

A je možno, da niamš pravega ali pravilno nastavlejnega driverja na strežniku in komunicira z diski v PIO namesto v UDMA modu ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

ThinMan ::

Diski skoraj da naj ne bi imeli pri tem vloge (povdarek na skoraj da ne)

Vprašanje: Ali se je sistem potem ponovno nalaga ? Ali je bil narejen samo image, pa prenos na nove diske ?

Kot je bilo omenjeno - lahko je problem da server ni pravilno nastavljen.

lp,
----
"We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails"

Highlag ::

Žal vsega ne vem, ker je mašino skupaj vrgel naš admin, ki po mojem mnenju stvari kar obvladuje. Podatke smo prej prekopirali na eno drugo mašino in jih po zamenjavi diskov prenesli nazaj.

Se da napačne nastavitve mreže kako ugotoviti? Kje kakšen eventlog ali kaj podobnega?

Za resno testiranje moram najprej najti čas. :\
Priporočate kakšno orodje? :D Pa ne za linux prosim. :P
Never trust a computer you can't throw out a window


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri strojni RAID kontroler? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
748961 (5442) levaky
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316686 (13018) levaky
»

Domači file server

Oddelek: Kaj kupiti
443732 (2540) sandi9
»

Kako sestavit poceni in dober server???

Oddelek: Strojna oprema
151446 (1148) Mr.B
»

LINUX+WIN2000

Oddelek: Pomoč in nasveti
361962 (1527) tec

Več podobnih tem