» »

LINUX+WIN2000

LINUX+WIN2000

Medved ::

Imam dva računalnika. Na enem je Linux suse 7.3 na drugem win 2000. Oba sem prek huba povezal v mrežo. Prosim , če mi kdo lahko konkretno pove kako vse skupaj softwersko nastavim. Samba skoz javlja da ni povezano, SMBMOUNT napaka in težave baje z glibc????. Moram povedat da sem začetnik z linuxom. Najraje bi če je kdo pripravljen da mi to pomaga rešit doma in me malo poduči o linuxu.

gkovac ::

težka bo... sej ni problem v tem, da nekdo pride do tebe in ti zadevo poštima, ampak bolj bo problem, ko ti bo nehal delat... in pol boš mogu spet nadlegovat kakšnega Linux guruja :)

Jest ti svetujem, da si v roke vzameš Linux Bible oziroma kakšen specifični HOWTO in se mal pomatraš pa greš pol z prav specifičnim problemom do gurujev.

Poglej si tuki:
LDP ali pa Linux HOWTOs.

pa velik sreče! :D

lp,SuLc
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gkovac ()

Medved ::

nism mislu da mi samo naštima ampak da mi tud pokaže in da si mal zapišem, drugače se bom eno leto učil haha, šit pa linux, zakaj sm se spustu v to ne vem

dr.J ::

Najprej malo razloži, za kakšne namene boš uporabljal postavljeno povezavo.

Pa tudi, kaj si že naredil in kje se je ustavilo.

A Windowse si se pa načil uporabljati kar v dveh minutah ali kaj?

Medved ::

nisem se nauču windowse v dveh minutah, je pa bistvena razlika v teh dveh sistemih. Prvič lažje prideš do navodil slovenskih, veliko več ljudi pozna windowse itd. V windowsih vse naštomaš z miško, linux pa hehe tudi ukazna vrstica baje laufa in to velik. Drugače sm vse povezu in ni napake, samo povezava SAMBA, naj bi laufala ne dela. SAMBA naj bi biu program, ki poveže linux z winsi. Mogoče je še kaj drugega ne vem.

dr.J ::

SAMBA je program, ki ti omogoča samo skupno rabo diskov med Linux in Windows mašinami.
Je pa tudi eden najbolj uporabnih.
Na Windowsih 'sharas' en disk ali tiskalnik, pa ga potem lahko bereš/pišeš z Linux mašin in tudi obratno. Pa tiskaš tudi potem lahko na tak printer. Poglej si npr. tale dokument.

Osebno SAMBE še nisem postavljal/konfiguriral, tako da ti kakšnih bolj konkretnih napotkov ne morem dati. Prijavi se na lugos-list in tam vprašaj.

Ampak SAMBA je samo en client/server program; na Linuxu jih imaš zastonj še več.

Medved ::

hvala mal bom tole preštudiru, navodila za sambo, mislim da bi moral ratat tenks

tec ::

Ce si pravilno vzpostavil mrezo, torej, da se racunalnika pingata, vpisi v smb.conf ime omrezja, ki ga imas na win2000. Potem zazeni sambo in v win2k poglej pod sosescino. Toliko je meni ratalo do sedaj :)

Medved ::

No to je eno vprašanje, ki sem ga hotel že prej postavit. Kako urejam datoteke oziroma kako uredim SMB.CONFIG, hvala za odgovor

gkovac ::

z urejevalnikom besedil :)

pico, tex, joe, vi etc...

po vsej verjetnosti imaš naložen VI... samo uporaba je precej zakomplicirana, tko da ti svetujem, da najprej potegneš iz neta osnovna navodila za urejevalnik VI.

lp, SuLc
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

tec ::

vi /etc/smb.conf
Ce zelis dodat vnos, pritisni tipko i, v spodnjem levem kotu se prikaze beseda INSERT. Sedaj lahko text po zelji vnasas. Ko koncas pritisni ESC (INSERT zgine) in odtipkaj :wq (: oznanja komadno, torej write and quit) kar bo dokument shranilo in zaprlo VI. Ce ne zelis shranit napisi :q, ce ne zelis shranit bufferja dodas se ! (klicaj)
VI komande
Samba tutorial

Drugace pa ti za zacetek priporocam pico urejevalnik, ki je bolj preprost. Seveda lahko vse to lazje urejas v Xih, ce jih imas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

Ales ::

Za frišne linuxaše je zelo uporaben tudi Midnight commander...

Medved ::

najprej se zahvaljujem za pomoč, res sem frišen in jo rabim. Za dons še eno vprašanje: a tiste IP naslove moram sam naštimat al gre avtomatsko in ali moram na obeh mašinah, se pravi na linuxu in win2000, pa brez zamere za taka vprašanja, priznam nimam pojma, upam da se bom s časom mal nauču.

Gh0st ::

Ej sej je ql, vsi smo bli tm....:\
Ti moraš nastavit static IP in subnet mask. Recimo mashina, ki ima gor Linux nej bo SAMBA server, zato nej ima prioriteto, nastavi IP na 192.168.2.1 recimo, potem pa drugega na 192.168.2.2. Subnet mask je potem 255.255.255.0.
Potem na Linux mashini nastavi SMB server in SMB client, mountirej share, ki naj bodo videni v Omrežni soseščini (imej najnovejšo verzijo Sambe, zarad podpore NTFS-a, ki ima tudi neki popravkov).
Na Windows mashini pa lahko s putty-jem, Secure CRT-jem ali CRT-jem dostopaš do Linux mashine. Če hočeš kej prenest, v Windows Commanderju nastaviš povezavo FTP, seveda moraš met na drugi strani FTP Daemon pognan...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

tec ::

IPje pa nastavis pod linuxconf > networking > host information

Medved ::

Imam en problem s datoteko smb.conf. Ko jo odprem in popravim se noče shranit, ker je samo za čitanje. Ko sem jo pa skopiru v home in naštimu pa se ne da prenest nazaj v /etc/samba, dostop zavrnjen. Potem sem jo skopiru v root-u, ampak stvar je še slabša, datoteka smb.conf je dobila veliko ključavnico, tako da se z njo sploh ne da nč počet, oz. jaz ne znam.
Tako da sedaj nimam smb.conf v mapi /etc/samba. Kaj narest?

tec ::

Lahko poskusis chmod u=rw smb.conf

Medved ::

Kaj pomeni tole:
Napaka SHOWMOUNT se ni zagnal

romci ::

Um, ce ti javlja, da je datoteka kao samo za branje, potem nisi logiran kot root - vse globalne nastavitve v linuxu delas kot root uporabnik, kot navaden uporabnik jih ne mores...


LP,
Roman
-- not all those who wander are lost...

gaso ::

da ne odpiram nove teme in ko ste že glih tle pa nekak isto konfiguracijo mam:
Rad bi na sambo prklopu ploter oz. dal lpt1 port na linux masini v skupno rabo da bi potem nekak prek gonilnikov v win2k printal na port \\samba\lpt1... a je to mozno? Ker linux gonilnikov za Cadjet2 ni sploh.
Thank you very many

Medved ::

jz mam tud CadJet2, kakšno naključje a ne? Tko da jaz tud naštimavam to SAMBO ampak ne gre. To kar ti sprašuješ se nastavi v SMB.CONF datoteki je posebna rubrika. Lahko jo odpreš in pogledaš, nahaja se v /etc/samba/smb.conf

gaso ::

Medved,
men bi bilo logično da če recimo ponujajo ruterje s print portom na katerih teče neke vrste unix in v katere ni potrebno naložiti nobenih gonilnikov za printer pa zadeva dela potem bi morala tudi sambo midva urediti tako da bi spooling preprosto delal. Jz še probal nisem pa bom zdel :D

gaso ::

linux guruji: a je prava pot ce si za 'print server' na sambi berem lpd, smbprint? Mam kakšno možnost, da mi stvar uspe naredit al ni upanja?

Gh0st ::

Delalo bo, če imaš manjšo mrežo in ne printaš na veliko (da se ne ustvari dolga čakalna vrsta). Sej maš print queue config za Sambo, potem v smb.conf samo še daš sharan printer v tvojo domeno pa je.
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

gaso ::

Mrežo 20-ih računlnikov mam, do dolge čakalne vrste ne bo prihajal...
Glavni problem je zdej kaj za cadjet2 vpisat v printcap
- tole piše na lugosu
# ODDALJENI djet500
lp|dj|deskjet:\
:sd=/var/spool/lpd/dj:\
:rm=stroj.tam.nekje.ustanova.si:\
:rp=printername:\
:lp=/dev/null:\
:sh:
sam kaj naj vpišem pa jz?

Medved ::

gaso a si se ti že povezu v mrežo s SAMBO?

gaso ::

Medved,
samba je v mrezi, vidna iz vseh racunalnikov, nisem je jz instaliral ampak en predhodnik...do nedavnega je bla masina uporabljena za dial-up isdn na net in za shranjevanje filetov. Zdej sem nabavu ruter tko da jo mam samo se za kao file server. Ravn zarad tega nemogocega printanja na ploter pa premislujem, da bi vse skupi formatriral in dal gor enostavno win98 - res skoda je casa za take brez vezne stvari - grem rajs v hribe v ob tem lepem vremenu kot pa how-toje berem...
Je pa tale sestavk na lugos mail listi zanimiv in ravno to hocm:
-------------------------------
Ja. Ce tiskas z Win na Sambo vse naredi gonilnik za windows in posilja
na sambo samo "raw" podatke s kakrsnimi krmis tiskalnik.
Oglej si /var/log/samba ali kjer ze imas loge za Sambo in si jih dobro
oglej.
Oglej si tudi /usr/doc/samba-xxx tam je polno zelo zanimive
dokumentacije.

Drugace je pa lahko tezava ker za sambo lpr in lpq nista v poti. Ali
imas v smb.conf vse ukaze navedene abosultno ?

Jaz imam recimo tislanik definiran kot:
/etc/smb.conf
[hp]
comment = HP DeskJet 695C
path = /tmp
create mask = 0700
guest ok = Yes
print ok = Yes
lpq command = lpq -P%p
lprm command = lprm -P%p %j
print command = lpr -b -r -h -P%p %s

/etc/printcap
hp:'\
:sd=/var/spool/lpd/hp:'\
:mx#0:'\
:sh:'\
:lp=/dev/lp0:'\
:if=/var/spool/lpd/hp/filter:
---------------------------------------

nekje tle je pot do tiskanja iz win masin preko sambe na ploter Cadjet2 sam ... a ves kolk enostavno je to v win? Dve minuti dela... Jah,...

lp gaso

simon ::

Dve minuti dela, pa precej vec z nakupom licenc...

Gh0st ::

Zakaj maš pa tole:

:lp=/dev/null

Veš kaj to pomeni? Še enkrat poglej tvoj config.
Ne dela ti zato, ker imaš lp definiran kot /dev/null to je pa non-existing file (beri: virtual) da nek proces pipneš tja. Recimo postaviš output v /dev/null kar pomeni, da se podatki izničijo, ali z drugimi besedami, tako lahko ustaviš nek proces.

Ti moraš met tkole:
:lp=/dev/lp0
ali kjer koli je tvoj port nastavlen ali definiran (lahko tudi na /dev/printer na nekaterih sistemih)

Po moje je to problem¨!


you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

gaso ::

Simon: z nakupom licence tud ni več kot dve minuti dela res pa je, da recimo win98 stanejo 32k in za ta denar lahko porabim celih 10ur dela na linuxu - kar je glede na 'smotanost' operacijskega sistema linux izredno malo. Dolga zgodba za v drug del foruma...

Ker sem porabil na tem problemu ze ene pet ur mi je le-ta postal izziv in ga mislm zdej reset na linuxu.

torej v printcap bi vpisal:
(dodani so ' zarad smeskotov)
/etc/printcap
cadjet:'\
:sd=/var/spool/lpd/cadjet:'\
:mx#0:'\
:sh:'\
:lp=/dev/lp0:'\

v smb.conf pa:
[Cadjet2]
comment = ploter ki bi naj delal na sambi hm...
path = /tmp
create mask = 0700
guest ok = Yes
print ok = Yes
lpq command = lpq -P%p
lprm command = lprm -P%p %j
print command = lpr -b -r -h -P%p %s

tele zadeve tle na koncu ne zastopm čist a to moram met al ja? Pa kako naj vem nastavitve za Encad Cadjet2 ce tega na suportu od encada ni?

lp gaso

Gh0st ::

Encad risalnik, pa ni primeren za splošni omrežni tiskalnik.
Zdj za nove modele nevem, ampak pri starejših si moral vedno nastavljati mere, odimke in zamike, pa še nalagati ene podpore da si lahko pošteno tiskal iz AutoCAD-a ali 3D Studia....

Za omrežni tiskalnik se najbolj splača imet kakšen laserski (glede na to da imaš 20 compov v mreži).

Sicer pa ti pokažem naš config, ki ga uporabljamo na Slackware 3.2 486 serverju (DNS, FTP, Mail, NIS,...vse to je):

[global]
workgroup = NEKAJ
netbios name = SERVER
server string = Samba Server
hosts allow = IP-ji
load printers = yes
printcap name = /etc/printcap
; printcap name = lpstat
; printing = bsd
guest account = guest
log file = /var/log/samba.%m
; log level = 101
max log size = 1024
security = user
; password server =
; unix password sync = yes
encrypt passwords = yes
min passwd length = 4
username map = /etc/samba/usermap
; include = /usr/local/samba/lib/smb.conf.%m
socket options = TCP_NODELAY
; interfaces = IP-ji
lm announce = false
local master = yes
os level = 65
character set = ISO8859-2
client code page = 852
domain master = yes
preferred master = yes
; domain controller =
domain logons = yes
# run a specific logon batch file per workstation (machine)
; logon script = %m.bat
# run a specific logon batch file per username
; logon script = %U.bat
; logon path = \\%L\profiles\%m\%U
wins support = yes
; wins server = IP
; wins proxy = yes
dns proxy = no
time server = yes
max open files = 128
case sensitive = no
preserve case = yes
short preserve case = yes

[homes]
comment = Home Directories
valid users = %S
browseable = no
writable = yes
create mask = 0644

[netlogon]
comment = Network Logon Service
path = /etc/samba/netlogon
admin users = pač ime
guest ok = yes
browseable = no
writable = no
share modes = no

[profiles]
path = /etc/samba/profiles
browseable = no
guest ok = yes
admin users = pač nekdo

;[printers]
; comment = All Printers
; path = /var/spool/samba
; browseable = no
; public = yes
; guest ok = no
; writable = no
; printable = yes

[hp4l]
comment = HP LaserJet 4L
path = /tmp
public = yes
readonly = yes
printable = yes
guest ok = yes
print ok = yes
print command = lpr -h -r P%p %s

;[hplj4l]
; comment = HP LaserJet 4L
; path = /tmp
; public = yes
; readonly = yes
; printable = yes
; guest ok = yes
; print ok = yes
; print command = lpr -h -r P%p %s

[data]
comment = Data
path = /data
browseable = no
writeable = yes
create mask = 0664
directory mask = 2775

[bicom]
comment = Bicom
path = /data/bicom
writeable = yes
create mask = 0664
directory mask = 2775

[goldmine]
comment = Goldmine
path = /data/goldmine
writeable = yes
create mask = 0664
directory mask = 2775

[clients]
comment = Clients
path = /data/clients
browseable = no
writeable = yes
create mask = 0664
directory mask = 2775

you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Medved ::

Gaso vse skupi je en sranje, preveč zamotano. Jaz sem tudi porabu kar nekaj CELIH vikendov pa nisem še nič dosegel, prečitu en kup literature, doma imam celo grmado knjig. Ta moj čas je tudi denar, tko da ne vidim smisla v linuxu. Pa tud programi , ki jih rabim ne laufajo na linuxu. Mislim da se matram zastonj. Samo zato da bom imel linux in internet in mrežo, ostalo pa itak MORA bit v windowsih. Tako da je vseeno treba kupit WINS-e, hehe. Samo linux ni uporaben za delo. Mislim da bom ostal kar na winsih. V bistvu moram, zaradi softvera.

gaso ::

Medved,
točno tako :D ,sranje. Najbolj smešno pri vsem je pa -ker se mi je z urejanjem ploterja mudilo in ker sem videl da z linuxom še dolgo ne bom prišel nikamor, sem pobrskal med staro šaro po enem 386 računalniku, vzel ven 124mb disk z naloženim win95, ga butnil kot master zraven diska na katerem teče linux, sistem se je po večini prekonfiguriral sam, nastavil mrežne nastavitve, namestil cadjet2 in uporabniki veselo plotajo.... Torej recimo recva ena ura = 3.200sit bruto stroška za firmo.

Ko sem naokoli spraševal kako na vso silo spravit ploter v linux sem dobil raznorazne predloge naj zamenjam distribucijo (zopet dodatni stroški - internet in download iz ftpja ni zastonj, če želiš dobiti cd-je je zopet nekaj za plačat, če drugega ne poštnina...), naj se pozanimam ali je ploter eno ali dvo smerni etc etc.
Skratka alergija na izjave "Linux je zastonj, linux se splača" ostaja oz. je še večja.

Ni moj problem če se linuxaci zastonj prodajajo, samo to bom rekel....

lp gaso

Medved ::

Ja tud s temi nasveti je tko, vsi neki govorijo ampak nič konkretnega, tako da se stvar zelo težko naštima. Noben ne reče tko k za winse vtipkaj to in to in stvar dela. V linuxu je samo ''probaj to in to'', vglavnem šit. Še zdej nimam naštimane sambe za boga dva računalnika. Vse moraš naštelat ročno, path za ono, path za to itd itd. Ne vem bom probu z XP slo. Mogoče je linux dober za velike firme, kjer si lahko privoščijo enega ali več linux gurujev, ki se samo s tem ukvarjajo.

tec ::

Medved: Ampak potem bos prikrajsan za tist odlicen obcutek, ko na loonixih nekaj usposobis :D

Medved ::

imaš prav tec, občutek ko sam neki narediš je lep. Gre pa veliko časa. Včeraj sm zapravu cel da pa nisem še naštimu DVD. Filmi ne špilajo, matr je kompliciran. V winsih inštaliraš power dvd in konec. V linuxu pa en kup nastavitev in to ročnih inštalacij in še ne dela. A maš kakšno idejo kako to dela v linuxu. Tako da vstaviš dvd ploščo in začne igrat film hahaha. šit!!!

tec ::

Zal nimam DVDja, ampak lahko pogledas na http://www.linuxvideo.org/oms/
ali http://www.digital-digest.com/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samba (Debian mašina) + prenosnik = počasno kopiranje

Oddelek: Omrežja in internet
6958 (854) |Luka|
»

Pomoč pri sambi, hitrost prenosa je prenizka.

Oddelek: Omrežja in internet
151135 (998) gfighter
»

Samba pomoč

Oddelek: Operacijski sistemi
111311 (1149) borchi
»

Vaša smb.conf datoteka-nasvet?

Oddelek: Operacijski sistemi
51456 (1352) Gh0st
»

SAMBA problemi

Oddelek: Programska oprema
111439 (1338) simon

Več podobnih tem