» »

Centralno ogrevanje s toplotno crpalko

Centralno ogrevanje s toplotno crpalko

BigWhale ::

Se je kdo ze odlocil, da greje hiso s toplotno crpalko? Kaksne so kaj izkusnje, kako imate izveden nacin zbiranja toplote? Zemeljski kolektor, vrtina, podtalnica?

Pa gretje v hisi? Stensko, talno, radiatorji? Zanima me, ce se splaca talno in stensko gretje? Kako vrtate v stene? :)

Se kak drug alternativni (drug kot olje/plin) nacin gretja? Soncni kolektorji? Biomasa?

(Jaz bi najraje en mali jedrski reaktor... ;) )

PaJo ::

Mogoce ti bo tale link prisel kaj prav. Drugace ce bos nasel se kaj uporabnega povej.

Ideja z malim jederskim rektorjem pa sploh ni tako slaba:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

aljazh ::

Poznam nekoga, ki je sam doma zgradil celoten sistem ogrevanja s kolektorji. PM me, če želiš njegov naslov.

Modri dirkač ::

Tile se ukvarjajo s tem.

Sej misliš geotermalno energijo, ane?
Everybody lies!

Modri dirkač ::

Everybody lies!

gzibret ::

Kamin na lesno biomaso, pelete konkretno, je ena izmed alternativ. Stane cca 700.000 skupaj z montažo. 2 kg peletov ustrezata približno 1 l kurilnega olja.

Ob trenutnih cenah kurilnega olja in peletov se investicija povrne v 10-15 letih (moj izračun).

Je pa peč čisto avtomatska, sama se prižge (in ugasne), pepel je treba odstranit dvakrat na mesec, pelete pa nasut v rezervoar 1 krat na dva dni (ob sedanjih temperaturah). Je ful prijetno, saj ti gori v dnevni sobi ob TV-ju [:)))] - pravi kamin torej. Ni pa svinjarije z drvmi, pepelom ali kakšnimi žužki, ki se skrivajo v drvah.

Edino problem je, ker sosedje kličejo gasilce, ko te ni doma >:D.
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

Še subvencijo dobiš, čeprav konkretne številke ne morem povedati, ker še nismo dobili odločbe.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Stepni Volk ::

Sodelavec je naredil toplotno črpalko (podtalnica). A ima srečo, ker so v bližini še trije sorodniki, tako, da si eno TČ delijo tri hiše.
Zaenkrat so te zadeve izredno zanimive (kupi si revijo Heizen und Energie), a nerentabilne. Vložena sredstva presegajo "varčevanje".
Pri vsem skupaj moraš vedeti, da ogrevanje s pomočjo TČ potrebuje nizkotemperaturne sisteme (ponavadi talno gretje ali toliko bolj veliki radiatorji).

Od bolj rentabilnih sistemov, je ogrevanje sanitarne vode s pomočjo sončnih kolektorjev ali s TČ in rekuperacije zraka.
Odvisno od izbranega sistem naj bi se povrnili stroški v 10-15 letih.

Zanimiv je tudi rezrevoar za deževnico. Deževnico nato napelješ do pralnega storja in WC kotličkov. Ker je deževnica "mehka voda" se ne nabira kamen, ter za pranje obleke porabiš manj detergenta, mehčalca tako ne potrebuješ.
Tudi tu se investicija povrne v desetih letih+.

Zgodovina sprememb…

krho ::

Ja samo TČ pride v poštev samo, pri talnem ali stenskem ogrevanju. Rabiš nizkotemperaturno ogrevanje, kar radiatorji niso.

edit:
Vakumski kolektorji 5m^2 + 500literski hranilnik toplote te pride ~ 1.2mio (dovolj za 5 članov), od tega dobiš od države nazaj ~30kSIT po 1m^2.
(In ja 5 kvadratov pri vakumskem je dovolj, boljši izkoristek, deluje tudi v oblačnem vremenu)
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

sparklyslo ::

ni res da je TČ primerna samo za stensko ali talno gretje.

Najbolj ugodne so nove generacije toplotnih črpalk zrak/voda, z večjimi izkoristki (na začetku so bile primerne le za pripravo tople vode).
Ni potrebno nobene vrtine ali razpeljave cevi. Imaš samo eno škatlo montirano (podobno klimatski napravi).

Tukaj je še nekaj člankov

http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Clanki...

http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Clanki...

Go-ahead ::

Iskušnje kažejo, da je toplotna črpalka primerna za nizkotemperaturne ogrevalne sisteme. Razlika med tempertaturo ogevalnega medija in temperaturo medija iz katerega toplotna črpalka črpa toploto mora biti čim manjša. To posledično pogojuje velikost grelnega telesa katero mora biti gromozansko (tla, stene).
Ker je poseg za vgradnjo tega telesa v že obstoječe objekte drag, je priporočljiv le za novogradnje (če izzvzamemo toplotne črpalke - klimatske naprave, katere lahko uporabljamo le v prehodnih obdobjih.)


O sistemu ogrevanja samo s sončnimi kolektorji nisem še slišal in bi zanj bile potrebne ogromne površine kolektorjev, radiatorjev in hranilnika toplote (vrnitev investicije ?).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

krho ::

Izgube so enostavno prevelike za radiatorsko ogrevanje, ko rabiš šibat 50°C+ po radiatorjih.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Stepni Volk ::

Obstajajo nizko temperaturni radiatorji, a so veliko večji, kot visoko temperaturni. Se pravi nič kaj estetski.
Problem nizko temperaturnih ogrevanj je še stara znanka iz hotelov: legionela.

Prednost TČ je, da poleti hišo tudi hladi.

Sončni kolektorji lahko pri nizkotemperaturnem ogrevanju hiše sodelujejo, a so zelo težko edini vir.

Za efektivno nizko temperaturno ogrevanje, je potrebno imeti tudi dobro izolirano hišo.

Ekstremno varčne hiše se postavljajo po Avstriji, Nemčiji in Švici in izkoriščajo več različnih virov energije. Kot prvo so neprodušno zaprte (Door blow test = 0). Kar pomeni, da v primeru, da prezračevanje odpove, se vsi v notranjosti zadušijo (verjetno imajo kak alarm).
Zanimiva je ena takšnih hiš v Avstriji, ki ima zelo velika okna v smeri proti jugu in postavljene velike "Dravske" kamne. Ti se čez dan segrejejo in čez noč počasi oddajajo toploto.

BigWhale ::

Kar sem jaz zasledil, je to, da je mozno ogrevanje hise samo s TC, na vec nacinov od radiatorskega, s konvektorji, talno/stensko gretje...

'Pridobivanje' toplote pa prav tako poteka na vec nacinov. Precej se nagibam k tisti izvedbi (zemlja/zrak) kjer polozis za cca 300 m^2 cevi na globino kake pol metra v zemljo. Razkopati dvorisce je najbrz ceneje, kot narediti 100m globoko vrtino v zemljo. :)

Po nekem grobem izracunu, bi z TC, ki ogreva in sanitarno vodo in celotno hisi privarceval vsaj 200.000 SIT v primerjavi s klasicno centralno na olje.

teoo ::

mi imamo toplotno črpalko za gretje vode poleti. Je pa zadeva stara že okoli 15let tako, da ne vem, če se gre za isto zadevo, kot jo vi opasujete.

edit: zdej sem malo pogledal na tisto stran od termotehnike in opažam, da se zadeva sploh ni speemenila dosti. Za gretje hiše imamo sicer peč, sam me pa zanima kako bi se to dalo poštimati samo s TČ
defying gravity

Stepni Volk ::

dmok ::

Po nekem grobem izracunu, bi z TC, ki ogreva in sanitarno vodo in celotno hisi privarceval vsaj 200.000 SIT v primerjavi s klasicno centralno na olje.


Menda je ogrevanje s TČ približno pol cenejše od ogrevanja z oljem. Če bi torej olja pokuril za 400k SIT bi bil letni prihranek res okoli 200k SIT. Da pokuriš 2600 litrov olja letno moraš imeti ali zelo veliko ali pa zelo energijsko potratno hišo. Npr. normalno varčna hiša porabi 50kWh/m2, če imaš npr. 200m2 je to potem 10.000kWh na leto kar je pri 90% izkoristku peči pribl 1100l olja oz. pribl. 170k SIT. Prihranil bi torej recimo 100k SIT na leto. Zdaj če gledaš da je celotna investicija v TČ kakšna 2mio (prej več kot manj), poceni peč na olje pa stane pribl. 500k SIT (ali še manj) potem se ti 1,5mio SIT povrne v 15 letih. Takrat pa boš najbrž ti menjal črpalko jaz pa peč. Pač grobi izračun, ki ne upošteva dejstva, da zaradi uporabe TČ morda ne boš gradil dimnika in bo lahko kurilnica precej manjša (2m2 namesto 12m2). Prav tako pa lahko ti 1,5mio SIT naložiš v kak obvezniški sklad pa razliko v ceni energenta pokrivaš z donosom. Itd.

Moj grobi izračun je vsaj tako natančen kot grobi izračun prodajalca TČ, če ne še bolj. :D

d.

xenon74 ::

BW način ogrevanja za se izbere glede na lego stavbe (vsota solarnega obsevanja, projektne temperature, temperaturni primanjkljaj,,...), vrsto gradnje, število oseb ipd.

Torej najprej so potrebni vstopni podatki in nato se dela computing :D
http://setiweb.ssl.berkeley.edu/team_display.php?teamid=30319


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna crpalka zemlja voda (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6012236 (10925) bisernik
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017639 (5008) letmein
»

Ogrevanje:razmerje porabljene energije (UNP)

Oddelek: Znanost in tehnologija
266227 (5044) sidd
»

električni radiator

Oddelek: Loža
3916385 (13995) Pyr0Beast
»

ogrevanje na olje ali na strom ?

Oddelek: Loža
359049 (8516) Oxford

Več podobnih tem