» »

RAM za star kompjuter

RAM za star kompjuter

antonija ::

Zadeva je sledeca: doma mam eno staro kisto, v kateri je plata QDI Advance II, v njej en WinChip C6-PSME200GA procesor (en klon P200 pomojem) in nekaj RAMa. V navodilih za to plato pise:

"P5V580 VP3 mainboard provides 2 SIMM slots and 2 DIMM slots for
providing a flexible memory size from 8MB up to 256MB DIMM + 128MB
SIMM main memory. Please do not plug two different brand of SIMM on a
bank simultaneously."


Ce jaz prav razumem lahko v plato vtaknem (maximum) 2 X 128MB DIMM RAMa (PC66/100) IN 2 X 64MB SIMM RAMa. Edina stvar ki me tuki bega je tale stran. Tuki pa pise da plata podpira 256MB SIMM RAMa...
Ce pa nocem SIMM RAMa pa lahk mirne volje dam not samo 256MB DIMM, a mam prav?


A ve kdo kaj vec o tem povedat?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
  • spremenilo: antonija ()

stock ::

loh das sam ti nebo prebral, delal ti bo kot 128 al pa celo 64 odvisno od ramov: enostranski al dvostranski.

Azrael ::

Počasi, SIMm in DIMM modulov ne smeš kombinireati ali pa boš skuril plato in RAM!

Toliko, da ne bo spet naslednje vprašanje, zakaj sedaj ne dela več? Nadaljevanje z razlago sledi.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

SIMM moduli so 72 pinski (bel slot) in grajeni za napetost 5V, obstajajo moduli veliki do 64MB in na Pentium class platah (Socket 5 in 7) morata vedno biti na plošči dva enaka v paru. Z eno palčko ne gre, če pa skombiniraš npr 4 MB in 32MB modul pa dobiš v najboljšem primeru 8MB z vprašljivo stabilnostjo.

DIMM moduki so 168 pinski SDRAM moduli (črn slot), ki delajo s 3.3V. Za delovanje zadostuje že en modul. Paziti je treba le, da ne kupiš modula, ki ima bolj zmogljive chipe (po kapaciteti), kot jih podpira chipset, ker potem ne bo delalo prav.

V glavnem, če bo na SDRAM modulu velikosti 128MB vsaj 8 chipov potem bo najbrž delal OK, vendar ne poznam tega VIA chipseta, na tem linku pa omenjajo novejše, zato me ne držati za besedo. Namig, poskusi če modul dela, preden ga kupiš.

Zaradi različnih delovnih napetosti pa v primeru, če kombiniraš 72 in 168 pinski RAM takoj, ko vklopiš PC, skuriš najprej NB, potem pa še SDRAM. Takih eksperimentov je bilo tudi tu na forumu že nekaj in mi lahko verjameš na besedo, da to ni dobro.
Nekoč je bil Slo-tech.

antonija ::

Sej cist vrjamem da 3.3V ni enako kot 5V. Jst sm ta kopjuter dobu od kolega (ker je pac stara skatla in je ne rabi vec) in zanj je bil operativen (z win98). In v plati sta trenutno dve EDO palcki (5V) in ena DIMM palcka. Kapacitet se nisem precekiral, ker cakam na odvecno periferijo.

Zdej pa ne vem ce niso tega v QDI predvideli, ampak v navodilih za plato je tud ena tabela, v kateri so )nekatere, ne vse) mozne kombinacije pomnilniskih modulov. Med njimi je priblizno 1/2 konfiguracij z SIMM in DIMM moduli hkrati (vsak v svojem slotu seveda). Je pa res da so EDOti zmerom v paru enakih kapacitet...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Azrael ::

Sem potegnil dol manual in res zanimov nikjer ni omenjeno, da 72 pinskega in S>DSRAMa ne smeš kombinirati, še primeri so, ki to dovoljujejo. No imel sem ploščo z VIA VPX chipsetom in tam to ni bilo dovoljeno. Zanimovo, izgleda, da so pri VIA rešili ta problem, vsak dan izvem nekaj novega, THG.

Glede SDRAMa:

Tole piše v manualu od plate:
64-bit data path for flexible memory size expanded
from 8MB up to 384MB DRAMs
in še specifikacije.

Iz vsega tega se lahko povzame, da ta chipset podpira največ 8MB (=64 Mbits) na en RAM chip. Iz tega sledi da mora imeti plošček za 128MB 16 chipov, za 256MB pa 32 chipov (tak pa zelo dvomim, da obstaja), in v tem primeru bo delalo prav.

Torej deli velikost RAM modula z številom chipov na njem in če bo dobljena cifra 8 ali manj je precej velika verjetnost, da bo delal na tej plošči.
Nekoč je bil Slo-tech.

antonija ::

Hvala!

Zdej pa..... a ma kdo kej straega DIMM rama za prodat/senkat?:D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dva računalnika na izbiro

Oddelek: Kaj kupiti
121157 (1000) opeter
»

Procesor AMD 2500+ Barton

Oddelek: Strojna oprema
141646 (1461) jest10
»

BIOS upgrade

Oddelek: Pomoč in nasveti
101402 (1232) Dead_Eye
»

RAM in win2k (oz. kako instalirat win2k na comp. z 40MB rama)

Oddelek: Operacijski sistemi
281419 (1134) andrej
»

Plošča s P166 MMX prepozna 8 MB SDRAM (namest 64)?

Oddelek: Pomoč in nasveti
9934 (857) kuglvinkl

Več podobnih tem