» »

V kakšni državi živimo?

V kakšni državi živimo?

Minerva ::

Pravijo, da živimo v pravični in enakopravni družbi, kjer noben posameznik ne sme biti diskriminiran. Vendar sama o tem vse bolj dvomim.
Sem 21-letna dijakinja, ki po opravljeni poklicni maturi obiskujem maturitetni tečaj v Šolskem centru Rudolfa Maistra v Kamniku, bivam pa v sosednjem Zavodu za usposabljanje invalidne mladine v Kamniku. Ker sem poleg svoje diagnoze, zaradi hude obrabe kolkov, gibalno ovirana in samostojno hodim samo na krajše razdalje, mi je ortoped že pred leti svetoval uporabo posebnega skuterja. Pred 6 leti smo doma imeli priložnost in ga kupili, saj možnosti, da bi ga dobila prek Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ni bilo in je tudi sedaj ni. Zdaj si že dve leti prizadevam, da bi dobila nov skuter, saj je stari neuporaben, doma pa si takšnega nakupa preprosto ne moremo več privoščiti.
Ker je skuter po zakonu nadstandardni zdravstveni pripomoček, ga na recept ne morem dobiti, čeprav je njegova vrednost 600.000 SIT, ravno toliko, kot mi pripada od ZZZS glede na stopnjo moje invalidnosti. Električni voziček, katerega del vrednosti bi mi ZZZS sicer kril (do vrednosti 600.000 SIT), pa stane vsaj 1.500.000 SIT, vendar bi bil zame, kljub vsem prilagoditvam, še vedno neustrezen in veliko predrag.
Kamorkoli in na kogarkoli se obrnem, mi nihče ne zna svetovati, kaj naj naredim (očitno se vsi bojijo le zase). Sposobni so mi povedati samo to, da obstaja možnost, da bodo nekoč spremenili zakon in bo skuter dobil »naziv« ortopedski pripomoček. Vendar jaz skuter potrebujem že danes, ker brez njega ne morem biti samostojna. Ne morem niti v mesto, v knjižnico niti na kakšno kulturno prireditev ali s prijatelji na kavo, še v šolo bom šla težko, ko bosta zunaj poledica ali sneg.

Za boljšo predstavo o kakem skuterju govorim je tu slikca:

SKUTER
stay free and cool

OwcA ::

Kaj je pa s starim narobe. Ali bolje, čemu ga ne daš popravit?

Kaj pa kakšen "navaden" električni skuter, ki ga daš prilagoditi? Recimo kaj takšnega.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Minerva ::

:D

To se ne da zaradi moje gibalne oviranosti in zmožnosti ravnotežja in uporabe.

ps. Glede popravila
Za moj prejšni skuter se sploh ne da dobiti rezervnih delov.
stay free and cool

OwcA ::

Kaj pa neoriginalni deli? Večinoma je tako, da proizvajalci večino delov kupijo in so ti bolj ali manj standardni.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Minerva ::

So dražji od novega skuterja. Če šteješ zraven še popravilo.
stay free and cool

Doman ::

Sem skoraj 100% prepričan da za tako zadevo dobiš rezervne dele.
To se mi zdi podobno, kot če bi kupil Ferarija brez možnosti nabave rezervnih delov:D

Minerva ::

Nemogoče ker je skuter star že 8let in proizvajalec je garantiral dele za ta model samo 5let.
Novejši pa ne pašejo, ker je to že čista "antika"
stay free and cool

Double_J ::

Pač treba nekako zaslužit oz. dobit teh 600jurjev. To je vseeno lažje kot naprimer nekoč, ko bi morala sama izumiti ter tudi proizvesti tak voziček, če bi si hotela na tak način pomagati, kajne?

Jz bi kr kredit vzel ubistvu...

:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Ashrack ::

DOUBLE_J

Prvo kot provo, če nimaš osebnih dohodkov za kredit sploh ne moreš zaprosit.
Zakaj bi kupila skuterja za 600kSIT, če mi po drugi strani zaradi zakonodaje pripada voziček v vrednosti 1.500.000 SIT. Kje je logika?
....

leinad ::

Zakaj pa si ne bi omislila navadnega kolesa za invalide?
Verjetno so le-ta mnogo cenejša.

BigWhale ::

Mogoce ne more poganjat. :)

Thomas ::

Moram rečt, do invalidov na vozičkih in do slepih ljudi občutim neko dost veliko sočutje. Hkrati se mi pa vse, kar ni odprava njihove invalidnosti zdi kaplja v presušeno morje.

Sorry za off topic.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

leinad ::

BW takšna kolesa se poganjajo z rokami in kolikor jo jaz razumem ima ona probleme z nogami. Ali pač?

Ne me razumet v smislu "kaj bi rada skuter, bicikl ti je čisto zadosti", super, če ti država plača vsaj skuter, ker haska od nje itak ni, ampak, če birokracija in finance postavljajo ovire potem je pač se potrebno znajti in prilagoditi situaciji po najboljših močeh.

BigWhale ::

Moram priznat, da ne vem kako zgleda kolo za invalide... :)
Vem, kako zgleda invalidski vozicek. Kaj vec pa ne... :)

Minerva ::

Edino ELEKTRIČNI SKUTER lahko samostojno uporabljam, ker kot sem že napisala sem gibalno ovirana kar vključe noge in roke.
stay free and cool

Highlag ::

Oprosti, kaj je z starim narobe? Kaj ne dela?
Never trust a computer you can't throw out a window

SasoS ::

matr ste levi...bognedaj da bi kdo dobil kaj zastonj (oz. ne zastonj saj vsi plačujemo zdravstveno zavarovanje!). V 6h letih se verjetno če nič drugega že baterija pošteno izrabi...Nekateri si pač ne morejo privoščit vsake dve leti nov avto in komp za miljon... :\ :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SasoS ()

nevone ::

>Pravijo, da živimo v pravični ...

Nihče ne pravi, da živimo v pravični družbi. To je iluzija, ki jo je hotel uresničiti socializem, pa se je ven izcimilo vse kaj drugega. Tole ti pri tvojem skuterju ne bo kaj prida pomagalo, mogoče pa ti bo pomagalo to, da se zavedaš, da vzpostaviti pravično družbo ni kar mačji kašelj. Ker stvari ni treba samo pravično razdeljevati, apmak jih je treba tudi proizvajati, kar pa ni tako enostavno kot samo razdeljevanje.
Samo toliko o pravični družbi. Zaenkrat tega še ni. Se pa vedno bolj bližamo temu.

p.s.
Ni bil post mišljen v smislu sprijazni se, bolj v smislu vedi kako je in se bori naprej, tudi tako, da na forumu poiščeš morebitno pomoč.
Either we will eat the Space or Space will eat us.

veteran ::

Minerva, obrni se še na humanitarni zavod VID, mogoče ti lahko pomagajo...

whatever55 ::

Pa lepo vas prosim ni važna kakšna politična ureditev, vedno se bodo delale razlike med ljudmi. Ni važno kako vam lažejo vsi, ampak čisto sami si pa vendarle ne krojimo usode. V bistvu si jo večinoma ne.

WarpedGone ::

Še nism vidu tehnične stvari, ki se je nebi dalo popravit. Mogoče ne bo zgledal kot nov, bo pa peljal.
Svetujem da poiščeš kakega starega DIY (Do It Yourself) mojstra. Če ti bo on še on reku da se stvari ne da popravit ti bo vsaj ponudu da ti ga on sestavi. Za manj kot 600k SIT.
Zbogom in hvala za vse ribe

FastWIND ::

Sorry za offtopic.

@Thomas

Moram rečt, do invalidov na vozičkih in do slepih ljudi občutim neko dost veliko sočutje. Hkrati se mi pa vse, kar ni odprava njihove invalidnosti zdi kaplja v presušeno morje.

V primeru, da se ti zgodi kaj hudega in postaneš invalid, slep ali kaj tretjega ti kjub temu, da ravno velikega sočutja do teh oseb ne kažeš, resnično ne želim, da te postavijo v kot in izobčijo iz družbe zaradi malenkost več kot pol milijona tolarjev.

Matri[X] ::

Vprasajte po kaksnih motornih delavnicah (kjer popravljajo/izboljsujajo motorje). Osebno jim razlozite situacijo in morda vam bodo za manj kot 600.000 SIT popravili skuter. Ce to ne uspe, poizkusite dobiti pomoc s pomocjo medijev (clanek v Delu, intervju, morda celo prispevek v Tedniku).

Se en pregovor, ki sem se ga ravnokar spomnil: Kdor se bori, ne bo nikoli premagan.

poweroff ::

nevone: Nihče ne pravi, da živimo v pravični družbi. To je iluzija, ki jo je hotel uresničiti socializem, pa se je ven izcimilo vse kaj drugega. ... Samo toliko o pravični družbi. Zaenkrat tega še ni. Se pa vedno bolj bližamo temu.

Se pravi se bližamo socializmu? Ali pa le novim iluzijam?

Drugače pa Minerva, en moj znanec je mehanik, dela pa v tehničnem muzeju v Bistri. Popravlja stare avtomobile in motorje. Svoj avto sem večkrat vozil k njemu na popravilo (ja, zna popraviti tudi novejše zadeve in je po mojem mnenju eden boljših mehanikov, ki jih poznam). Večkrat mi je razlagal, kakšne težave ima, ko mora porpaviti kakšen star avto ali motor, kako išče dele - po odpadih, preko interneta (v tujini), ali pa jih celo sam izdela - ulije, zbrusi, itd.

Pozna cel kup nekih mojstrov, ki znajo po njegovih navodilih izdelati točno tisto kar manjka, vključno s pravo zlitino in odlitkom.

Morda bi bil on prava rešitev zate. Če te zanima, mi pošlji Zasebno sporočilo. Mimogrede - ko sem k njemu vozil popravljati svoj avto, je bil tudi precej poceni, delo pa je vedno opravil kvalitetno. Morda se ga splača poklicati...
sudo poweroff

nevone ::

> Se pravi se bližamo socializmu? Ali pa le novim iluzijam?

Če primerjamo današnji standard s standardom ljudi pred recimo 100 leti je razlika očitna. Problem je seveda, da je človeštvo na tako različnih razvojih stopnjah. Nekateri bi potrebovali še 1000 let vojn, da bi prišli do tja, kjer nekateri že s(m)o.

Je pa vsako idealizirano opisovanje stanja ali prihodnosti iluzorično, dokler sistema praktično 100% ne kontroliraš.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

leonius ::

Na bolhi našel nekaj zanimivega: http://www.bolha.com/oglas1396093
IMHO

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leonius ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skuter 25 km/h (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7218692 (547) predi
»

Motorji, skuterji (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Na cesti
69481797 (2776) hojnikb
»

skuter blokade

Oddelek: Na cesti
3522484 (555) Filip144
»

invalidski skuter - kaj in kje nabavit?

Oddelek: Loža
3412407 (10847) kumer
»

Je bil že kdo na celjskem sejmu?, neki me zanima

Oddelek: Loža
281631 (1151) Tomi

Več podobnih tem