» »

Maksimalna dolžina mreže

Maksimalna dolžina mreže

eraserr ::

Z enmu sosedam bi rada naredla mrežo, problem pa je v tem, da je razdalja tam okol 50m. Kater kabl bi se bolj splačal potegnt BNC al UTP? kolk so maksimalne razdalje?

hvala!

ToniT ::

To je že bilo. Pa še enkrat:
Bolj se splača UTP - (ker lahko postaviš tudi 100Mbitno mrežo - ali pa gigabitno:D)

Koax je out.

Razdalje:
UTP cca 100m
Koax cca 180m

ToniT ::

Sem pozabil:

Pri UTP se vsi kabli stekajo v eno mesto (HUB ali Switch), če imaš več kot dva računalnika,

pri koaxu pa imaš zaporedno vezavo (in na koncu dva terminatorja beri 50omska upora)

Brane2 ::

>Koax je out.

Odvisno, kaj mislis pod "out". Ce to pomeni, da ga vecina ljudi vec ne uporablja, potem je verjetno res "out", ce pa mislis s tem, da ga nimas kej rabit v takih domacih aplikacijah, ker je zmeri UTP boljsi, potem mogoce ni out...

Koaks je poceni, ker lahko vzames 75 Ohm kabel za televizijo in si ga odrezes na kokr pac rabis ter zmontiras BNC konektorje.
Pri UTPju bos mal tezko brez posebnega orodja to naredu sam. Torej rabis ze narejenega ali pa ti nekje (ponavadi v stacuni) naredijo tak kabel.

Koax je cool, ker lahko priklopis kar nekaj masin na isti kabel, ne da bi rabu HUB, ki stane kar nekaj.

Tud nisem 100% ziher, da imajo kartice na koaxu tako slab doseg.
Mozno je, nisem pa ziher. Prej bi reku, da je mogoce to povezano s stevilom racunalnikov, ki so na istem kablu...

10 Mbit/s kartice, ki gredo na koax dobis tud na bolsajku za najvec 500 SIT-verjetno pa bistveno manj, 100 Mbit UTP pa verjetno ne bos dobil tko poceni.
Pri UTOju se stvari zakomplicirajo, ce bi rad priklopu pozneje se kako masino. Kabli se namrec razlikujejo, glede na to, a gredo od racunalnika do racunalnika ali od racunalnika na hub.
Tko da, ce napeljeta kabl in se poznej pojavi se tretji musketir, bo treba dobit HUB in predelat ali zamenjat kabl.

Pri koaxu tega ni treba...
Ce hitrost ni tko kriticna (in je cca. 1Mb/s dovolj) bi blo mogoce pametno razmislit o cheap varianti...

Just my twenty miliEuros


eraserr ::

zadevo sem drugač u glavnem mislu met za net.

kolk pa pride 100mbit mrezna in ne 10/100mbit ker tiste baje ponavad kar na 10 mbit delajo?

kolk pa stane utp kabel? pa kako na konc konektorje "natakneš"?

Brane2 ::

>zadevo sem drugač u glavnem mislu met za net.

Aha, to kao, tip ma ADSL ali kabl, ti bi se pa pristulu zraven :D

kolk pa pride 100mbit mrezna in ne 10/100mbit ker tiste baje ponavad kar na 10 mbit delajo?
Hmm. jaz kupujem najcenejse kartice z Realtek 8139 chipom za cca 3.5 kSIT.

Mislim, da je stvar celo definirana kot 10/100. Dela na 100 BP, celo na Linuxu.

kolk pa stane utp kabel? pa kako na konc konektorje "natakneš"?

UTP bos kar kupu u stacuni. Pojma nimam, kako zapresas poseben konektor brez klesc.
Najprej previdno premeri razdaljo med masinami in upostevaj valjda razdaljo, ki ji bo prepotoval kabel, ne pa opticno razdaljo...
Nato zahtevaj v stacuni tak kabel in izrecno zahtevi kabel za povezavo med dvema racunalnikoma in ne za na HUB.

Kabel bos placal na meter, plus IIRC konektorja pa montazo.

Ime firme ki mi pade ob tem na pamet ? Recimo Techtrade, je pa zagotovo kaka stacuna blizje tebi al pa recimo v BTC itd.

eraserr ::

Recimo ja da bi se prštulu, čeprov zaenkrat zadeve on še nima in bi blo pola pola.

kabl pa rabm navadn, ne twisted, ker bom povezov dva huba. enga bom mel jaz, ker mam dva računalnika, eden bo pa tam in bo vezan na server na tega se bo pa potem prklopu moj frend.

tko nekako, upam, da mi bo zadevo uspel realizirat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UTP kabel - max- dolžina ?! komu verjet ?

Oddelek: Omrežja in internet
4514252 (10037) Pyr0Beast
»

omrežje na 70m

Oddelek: Omrežja in internet
492337 (1575) mazy
»

koliko mreznih v 1 racunalo

Oddelek: Pomoč in nasveti
201577 (1244) CaqKa
»

lan povezava - 100m

Oddelek: Omrežja in internet
322417 (1958) Blue3D
»

LAN v Sloveniji ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
814823 (4018) PaJo

Več podobnih tem