» »

UTP kabel - max- dolžina ?! komu verjet ?

UTP kabel - max- dolžina ?! komu verjet ?

mrTwelveTrees ::

kar je pa preveč je pa preveč...

kdo se kle laže ??
kok je max dolžina kabla UTP da deluje ??
Pajo je v mojem prejšnem postu napisal 100 m

pazi se ! - jutri si grem sposodit 305m (nov) in bom sprobal med dvama mašinoma, če bo delal

Ker, v trgovnini se je pozanimal trgovec - med nabavniki teh kablov utp, ftp, Bnc..., pa je reku da mora brez problemov delat 300 m UTPja
kategorija 5, pravtako moj frend reku da brez problema dela nad 200m, samo jaz sem sprobal FTP pa mi ni delal...


jutri (petek) si grem sposodit, in če dela,...

madona, ne vem če bom še komu tle kej verjel na temo "internet"

krneki ::

http://www.homenethelp.com/web/explain/...

Verjetno je v specifikacijah 100m garantirano, več je pa od visno od kakovosti izolacije, čistosti bakra itd..

Matek ::

Tule maš en edu link.

Citiram:
4.3 Maximum Length
The maximum length of any cable run shall not exceed 90 meters, (295 feet).


Sedaj pa pojdi in nahruli prijatelja in trgovca, ki sta ti napačno svetovala, tako kot si tu po krivem nahrulil pajota, ki ti je hotel samo pomagat.

Pa še nasvet za v prihodnje:
Če ti kdo pomaga, se lahko tudi moti in mu tega ne smeš zameriti. Vsekakor pa si lahko v 99% odstotkih prepričan v izjave tistih, ki so registrirani že od samega nastanka Slo-Techa, imajo poleg imena slikico in so za nameček še pod "Kdo smo?", ker sigurno nimajo nobenega namena napačno te informirati.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

mrTwelveTrees ::

ma ja, zdele me briga, tudi če Bush reče da je max dožina 100m mu ne veramem, prpričal se bom na lastne oči. Če bo pa delal, tudi če 2x počasneje bo cool.

Soprano ::

Kaj pol sploh sprašuješ tukaj za nasvete, če jih potem ignoriraš?

Sicer pa - 100m je točen podatek. Do te dolžine zadeva deluje ziher. Vse kar je več, pa je bonus in ne garancija.

Soprano

PaJo ::

No meni lahko verjames kolko hoces, ampak sem ze postavljav kako mrezo v svojem zivljenju in vem kje so meje utp kabla. Ce ti bo stvar delal na vecjo razdaljo kot 100m si lahko srecen, na 300m pa ti zagotovo ne bo.
Priporocal sem ti pa BNC kabel, ker tega pa sem ze v zivo videl delat na 250m in bi mogoce tebi celo delav na 300m, ni pa to zagotovo.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

CaqKa ::

če se gremo modanje 'kablov' lahko vzame kakega debelejšega aircoma pa ga potegne še dalje kot čez 300 metrov pa bo ziher delalo ;)
pa upam da med potjo ni dosti daljnovodov...
tak btw: koax je manj občutljiv na zunanja sevanja...

na oni strani sem ravnokar gledal piše celo '10 base 5' thick ethernet do 500 metrov z rg-58

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

mrTwelveTrees ::

od bajte do bajet je 200 m + v vsaki bajti cca 10-20 m

tako da rabim cca 250 m

če ne UTP, bo pa BNC.... neki bo že delal, za boga ! >:D

mrTwelveTrees ::

aja, kabel gre pa pod cesto - cevi :D

V-i-p ::

MrTwelveTrees: Pajo (in ostali) so ti popolnoma pravilno povedali. Včasih (odvisno od pogojev) še 90 metrov ni zagotovilo, tako da lahko verjameš, da z utp kablom (5) ne boš 300 metrov uspel povezat niti v sanjah. Sicer pa probaj, pa boš sam videl...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

ToniT ::

Ker, v trgovnini se je pozanimal trgovec - med nabavniki teh kablov utp, ftp, Bnc..., pa je reku da mora brez problemov delat 300 m UTPja kategorija 5

Saj trgovcu je treba verjet. Kajti njemu je pa res vseeno ali proda 0 metrov ali pa 300 metrov kabla. ;((
Poleg tega pa trgovci zelo dobro vedo, kako se delajo mreže.
V eni temi si dobil vse odgovore od različnih ljudi, ki smo že naredili kar nekaj mrež in vzpostavili kar nekaj omrežij, ampak verjeti je treba trgovcu, ki bo zaslužil na tebi, ne pa ljudem, ki od tega finančno nimajo nič.
Ljudje, dajte malo mislit z glavo.

darkolord ::

FTP je pa zagotovo boljš kot UTP

CaqKa ::

ja ker ima ftp še posebej oklop. približno kot koax... samo mu ne pomaga kaj dosti.

PaJo ::

Tisti oklop okoli pride v upostev, ce imas kabel med dvema razlicnima elektricnima potencaloma, da lahko potem mrezo ozemljis samo na enem koncu, tako da za navadnega uporabnika po hisi je dovolj dober kar obicajen utp kabel, pa bo delav isto dobro kod drazji ftp, tak pac za info:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Daniel ::

Jaz - Sosed 130 Metrov UTP CAT 5 (crossover) brez problemov, le hitrosti se gibajo tam nekje okrog 2 do 3 MB/s, kar se mi zdi dokaj malo.

PaJo ::

Ja cisto normalno za tako dolzino kabla, masta sploh sreco da vama sploh deluje:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Daniel ::

Vem vem :) približno enih 100M ga je 20 cm pod zemljo

Reso ::

Glede kablov je dolžina odvisna od tega kakšen je kabel in kje je postavljen.

Za UTP je neka dolžina, na kateri naj bi kabelj pod normalnimi pogoji deloval 100m.
Torej če kdo misli napeljati okoli 100m kabla (v isti cevi) še 10 kablov po katerih bo tekel trofazni štrom mu po vsej verjetnosti mreža ne bo delala.

Obstajajo tudi različne kategorije kablov, ki so vbistvu kakovost kabla.
Pri postavljanju teh UTPjev pa je treba tudi vedeti da morajo biti nekateri pari žičk v UTPju skupaj prepleteni. Zaradi tega se ne priporoča že konektor ki ima na drugi strani oguljenega še nekaj metrov kabla z razvozlanimi in ločenimi žicami.

Pa tudi to bi rekel da pri UTPjih in računalniški mreži ne gre samo za to če UTP dela ali ne ampak kakšen odstotek prenosov je treba ponoviti zaradi motenj. Torej če vzamemo 10 m kabla med dvema računalnikoma bo ta odstotek zelo zelo manjši kot pri 100m. Posledično ima tudi druga verzija nekoliko počasnejšo delovanje kot prva (nekaj Mbitov manj).

Sicer lahko napelješ 200m kabla in če bo zelo mrzzzzlo (večja prevodnost) bo kabel "delal" in to z naprimer 5Mbiti namesto 100timi.

mrFREUD ::

Halo... razjasnite si pojme FTP <> BNC <> UTP... sicer pa je max dolžina, da tvar še sploh deluje nekaj manj kot 100 m (UTP), priporočam pa oddaljenost do 75 m.

darkolord ::

jah če ne tako ali tako lahko daš kak repeater ali switch nekje vmes in tako ojačaš signal...

CaqKa ::

mrFREUD daj nam ti te pojme razjasni.

buhica1 ::

Da ne bom odpiral nove teme. S kolegom imava skupaj ADSL. Dolžina kabla je nekje 80 do 90m. Stvar delav bistvu normalno, zanima pa me ali obstaja kakšen način (program mogoče) da bi ugotovil ali so kakšne izgube zaradi dolžine tega kabla. Se da to in kako??? In če bi kabel recimo skrajšal za 15m (teoretično bi bilo to mogoče) ali bi bilo kaj boljše oziroma koliko bi se poznalo. Adsl modem in router sta drugače pri njem.

Hvala vnaprej za nasvete
Lp Buhica

ToniT ::

Probaj skopirat en velik fajl in izmeri čas oz. poglej hitrost prenosa.

PaJo ::

ToniT ti je predalga kar najbolj preprosto zadevo:)
Drugace pa kolko vidim vidva kabel uporabljata predvsem za ADSL a ne? No s krajsanjem kabla se ti hitrost ADSL cisto nic ne bo povecala. Nisi namrec povedal kaj bi raz s krajsanjem kabla dosegel. Po moje se ne bi poznalo prav nic.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

buhica1 ::

Ja ker je v tej temi bilo govora da se lahko pri dolžinah kabla okoli 80-90m pojavljajo izgube sem mislil če bi s krajšanjem za kakšnih 15-20m možnost izgub zmanjšal oziroma odpravil. Če prav razumem TonijaT je treba napravit preizkus: en isti velik fajl od mene k njemu in obratno ter videt če so razlike ali kaj???

Lp Buhica

buhica1 ::

Mah :( kaj sem sploh napisal?! Jasno je da bo po istem kablu šlo v obe smeri enako hitro. Potem bi bilo treba probat en isti fajl z neta (recimo kaj z MS) na njegovi mašini probat dl, pa potem takoj na moji pa bi videl če njemu vleče hitreje ali ne, se motim ???

Lp Buhica

ToniT ::

Mislim, da pri dolvleki z interneta ne bo razlike. (So premale hitrosti). Edina razlika bi lahko nastala pri lokalnem kopiranju.

Zadeva je dokaj enostavna:

10 Mb ethernet dela na 10 Mbit/s - to pomeni teoretično hitrost 1,25 MBytes/sek. V praksi je maksimalna hitrost prenosa, ki jo lahko dosežeš max. 800 kBytes/sek. Če ti zadeva deluje tako hitro, potem ne diraj.
Pri 100Mb ethernetu pa so hitrosti prenosa max. 9500kBytes/sec.

Kot vidiš so hitrosti etherneta mnogo višje, kot ADSL-ja.

Daniel ::

Eh, na teh metrih pa ja nimaš izgub. Če meni dela na 130 brez problema. Decembra bo pa menda še ADSL po tem kablu :D

tha_man ::

Jaz in sosed sva povezana s 120m UTP 5e kabla, pa dela isto hitro kot s trimetrskim kablom v sobi (okrog 7MB/s penosa). Kable gre po zraku, pritrjen pa je na droge od elektra ;)
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

buhica1 ::

OK hvala vsem za pispevane odgovore. Glede na to da 700MB preko mreže prenese v 3-4 minutah je potem vse kot mora biti.

LP Buhica

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: buhica1 ()

Mr.B ::

Hm , edino kar niste povedali je to, da je res max dolžina med dvema koncema samo 100m , ampak če pa dodaš vmes še hub-e torej repetitiorje, pa lahko razdaljo povečaš tudi na več, torej v tvojem primeru do 300m , z dvema huboma. Mislim pa de je max razdalja med dvema točkama lahko 500m. To pa za - to ker je tu v igri ČSA, ki je potreben, da pride signal iz enega konca do drugega konca in potrdilo nazaj v določenem čsu. Če potrdilo ne pride nazaj v določenem času, se smatra da paket ni bil sprejet, in se potem ne moreta sporazumeti.

Drugače pa nikakor ne presegaj 100m , lahko probaš , ampak 300m ti zagotovo nebo delalo, vsaj na 100MBps !

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

grmek ::

Mr.B: ali tole o verizenju hub-ov dejansko deluje tudi v praksi?

Nekje sem namrec nekoc zasledil, da casovne zakasnitve pri potovanju po kablu povzrocajo probleme ze pri 100m, kaj sele 500m...

Je to moznost morda kdo dejansko ze preiskusil?

Btw, cas, ki ga potrebuje signal, da prepotuje 1m kabla je cca 4-7 ns... pri 100m se pa ze nabere :)

lp



tha_man ::

Seveda dela. Kot sem že prej povedal sem povezan s 120m oddaljenim sosedom. No, tam je v bistvu switch, na katerega je priklopljen še en sosed in sicer 100m oddaljen, pa stvar dela čist normalno. Torej je skupna razdalja 220 metrov.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

MUC ::

HUB oz repetitor je MAX 1.

Ni problem v ojačevalcih, ampak v zakasnitvi potovanja signala po žici. Zato ne deluje več kot 2x 100M in ne zaradi slabljenja električnega signala

Daniel ::

Evo, vceraj je dobil sosed novi komjuter, v katerem sopiha WD80G disk, z nameščenimi xp, in hitrost prenosa preko mreže se je dramatično dvignila na 7MB/s :D :D

PaJo ::

No vidis, tudi kaksen je racunalnik je bistvenega pomena:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

bbenci2 ::

Med starimi posti sem našel informacijo, da bi naj bi UTP kabel delal do dolžine 100m. Jaz imam dva 20m kabla in bi ju rad združil, prerezal in ju zaspajkal, zanima pa me, če bo to imelo kaj vpliva, če imata spoje.
C-Tech 5000 HD Combo Plus, Sony Bravia KDL 37V5500, Sony Bravia KDL-40W4000
Toroidal T90, Opticum 4100C
Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick

Daniel ::

Raje naredi na konektorje, bo verjetno bolj zanesljivo

Karen ::

Če ti kaj pomaga info: jaz imam ene 15m do konca hiše (STP), pa do soseda 60m kabla STP (vem ker sem ga toliko kupil in nisem nič rezal pri napeljevanju (ja pa ene 20m ga gre zunaj okrog telekom kabla)), pa še pri sosedu cca 10-15m UTP-ja, pa dela 100mbit bp. Ampak čez 100m brez kakega vmesnega ojačevalnika pa še nisem slišal. Jaz bi raje razmišljal o brezžični varianti na to razdaljo - bi moralo v končni fazi z 2x router plus 2x usmerjena antena priti skoraj toliko po ceni kot toliko kabla, oz. vsaj ne bistveno več.

schtr4jh ::

s kolegom sva bila nekaj časa povezana s cca. 150 m utp kablom in so hitrosti ble cca 5 MBps (40 Mbps)

Highlag ::

A bi za večje razdalje pomagal kaj boljši kabel? CAT6 mogoče?
Samo firbcam. :D
Never trust a computer you can't throw out a window

Pyr0Beast ::

Ne, ker so zakasnitve prehude. Morda bi šlo z zmodificiranimi routerji in višjim ACK timingov.

Na hitrost povezave štukanje veliko ne vpliva, če je seveda izvedeno pravilno žice pa lepo zalotane ter prepletene.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tony1 ::

Med starimi posti sem našel informacijo, da bi naj bi UTP kabel delal do dolžine 100m. Jaz imam dva 20m kabla in bi ju rad združil, prerezal in ju zaspajkal, zanima pa me, če bo to imelo kaj vpliva, če imata spoje.


Kot so ti že povedali: na vsak konec kabla daj tako kot je treba (klešče) RJ-45 konektor, med kabla pa spojnik (stane evro ali dva, in ima dva ženska RJ-45 konektorja).

kulSMS ::

če bo koga slučajno v prihodnje zanimalo glede spajkanja UTP kabla.
Jaz sem imel en kabel cca 80m dolg, pa ga je pretrgalo drevo in sem ga dvakrat pospajkal. Med prej in potem ni neke razlike, hitrost je okrog 9Mbajt/s.

ZGI ::

Kolega ima doma okol 70m UTP kabla raspeljan zunaj na prostem, in na njem je 4Mbit padca hitrosti. Če bi uporabljal SFTP ne bi bilo tolikšne razlike najbrš.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Pyr0Beast ::

Vprašanje. Dokler ne testiraš, ne moreš vedeti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlečenje kablov ali brezžični internet?

Oddelek: Omrežja in internet
435276 (2334) starfotr
»

100Mbps ali 10Mbps (40m kabli)

Oddelek: Omrežja in internet
322238 (1718) balocom
»

Dolžina UTP kabla ( utp - ftp kabel ??)

Oddelek: Omrežja in internet
91814 (1684) mrTwelveTrees
»

lan povezava - 100m

Oddelek: Omrežja in internet
322415 (1956) Blue3D
»

LAN v Sloveniji ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
814819 (4014) PaJo

Več podobnih tem