» »

LAN v Sloveniji ?

LAN v Sloveniji ?

«
1
2

glavic ::

mene zanima kok folka je povezanih v LAN.
pa nemislim firme ali kaksne podobne stvari, ampak sosedje (bajte, bloki).

× stevilo userjev ?
× kok metrov dolg kabel (skupaj in med compi) ?
× frame type ?
× kwa kej delate kej v LAN-u ?
× s cim komunicirate ?
× kwa kej dajete v skupno rabo :D ?
× pa se kej tazga ce sm pozabil ?
Musselli bizi

sheep ::

Jest sm edn od frendov od glavica k smo povezani, jah dejte kj pisat no, a ni noben povezan??? HALOOO:D

PaJo ::

No te pa da jaz zacnem:D
Lan mam doma po bajti in sicer 4 kompi na 100Mbit mrezi. KAbla je nekje 50m:D
Sicer pa je vsa stvar namejna prenosu podatkov in skupnemo dostopou do nea in printanju na en skupni printer. Nekaj casa sem mel povezavo ze enim od sosedov(enih 100M UTP kabla) amapk se je fant odseliv pa zdaj nix ni vec;(
Sicer pa mama za enim frendom v nacrtu brezzicno povezavo, bomo videli kak se bo kaj odneslo in sicer cenovno in hitrostno>:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

andrej ::

jaz mam tudi doma manjso mrezo, in sicer:
- en streznik
- ena testna masina
- dolovni racunalnik - prenosnik
- en napol racunalnik, ki mu fali nekaj delov in trenutno ni povezan.
Mreza je drugace 100 Mbit UTP, kabla pa ni kaj dosti, ker je vse skupaj v enem prostoru. Recimo enih 20 m skupno.
skupna raba - datoteke, programi. seveda imajo vsi povezavo v svet preko ISDN-a.

glavic ::

PaJo : brezzicna povezava je baje beda, v tem ti lohk sheep razlozi ker je testiral tako mrezo za frenda, ki dela seminarsko. naj bi bil prenos 22Kb/s ce sta mrezni (antenci) cisto skupaj, 3Kb/s pa narazen (>20m). ce sm kej narobe napisal naj me sheep poprav, pa njega prasi ce te se kej zanima :D
Musselli bizi

sasox ::

Glavic Verjetno je veliko odvisno od tega kakšno opremo uporabiš. Sem nekje bral ene teste od 3com zadevc in kar rula vse skupi sam odzivni časi so slabši 8-)

kirc ::

A tile LANi so kr nekej, jest mam s dvema kolegoma mrežo, tako UTP, kot Coax (čeprav le ta v rezervi), kar tko mal po zraku. Pol 2x HUB od d-link (en pocen hub a ma tud BNC) in ex 10-Mb 10-portni Intel HUB. V mreži so zaenkrat 2x strežnik (linux) in 3x delovne postaje (win98). Lavfa pa vse od file sharinga, I-net sharing, pa tud kakšen špiel se kje najde. Aja kabla je caa. 350m UTP in caa. 150 M koax. Iščemo rešitve za brezžično komunikacijo. Sosedi mal čudn gledajo, ker je tolk kablov po zraku. :))
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

srale ::

KIRC:kako pa kaj strele pa podobne bedarije??nič ne potegne al maš kake zaščitne elemente??mam zlo slabe izkušnje zaradi teh tko zanimivih razelektritou..sem že enkrat menjau ceu sistem zaradi požara ki je pršu iz tv kartice..izvor?strela v anteno...

PaJo ::

To glede brezzicne povezave je res odvisno katero resitev vzames, ker jaz sem mel v mislih resitev na razdalji 500m, ker za manj se itak sploh ni za menit:D
No saj bomo videli kaj bo kaj kaksen test pokazal(prej bom seveda testrial kod pa kupil) in porocam ce bo kaj zanimivega za dobit, seveda za pameten denar:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

sheep ::

hehehe ste navalili! :) Tko vam povem glede brezicnih povezav ce mate dost dnarja kull,jest sm mev server k se na njega poveze neomejeno stevilo racunalnikov,ta server povezes z utp v kisto drugi se pa povezejo brezicno s PCI kartico z anteno al pa samostojno.Kar sm jest mev sm mev server pa en prenosnik in je blo namenjen da bi lovil 200m BAJE...To se prav server in kartico PCI z anteno in to je prslo okol 600.000 sit!!! pa kot je reku glavic na 20m je lovil okol 3K/s pa se vsake tok casa sm ga zgubu...To je namenjen za poslovne prostore ne pa za hekanje in igranje spilov pa prenos podatkov,se za enkrat ni tok izpopovnn in se spol ne splaca brezicno povezavo! PREDRAGO!!! heheh:D>:D

sheep ::

SE INTERNET 56K JE HITREJS!!!:)

andrej ::

sheep: kaj si to stestiral samo en model enega proizvajalca ali vec vecih proizvajalcev? Kaksno firmo si mel?

sasox ::

link1

Bom pa še kej najdu :D

sheep ::

jah testiru sm Wireless LAN,ce poznas? sam tega...

sasox ::

Od kire firme je to?

andrej ::

Wirelles LAN - mah to je pac termin za LAN in ne firma. Po kerem standardu dela 802.11b?

OrlyTM ::

no, tud jez mam tuki en tak mini lan .... v bajti mam 3 mašine povezane z 100mbit (v uporabi 10/100 Mbit Switch od Intela), lih prejšnji sva pa s sosedom potegnila utp kabel med hišama, ene 150 m kabla je to, ene 50 metrov ga gre po zemlji, ostalo pa po stenah na hišah. Zej po praznikih bo zalaufalo, bom poročal kako in kaj.

V načrtu je še povezava UTP do še enega kolega in wireless do še treh kolegov (no ena kolegica), ki bodo mel v lokalu 4 mašine.

Tko da v roku dveh treh mescev mormo met ene 11 mašin v lokalu :))

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

andrej ::

definitivno mi povej kako se ti bo obneslo 150 m navadnega UTP kabla!8-O

OrlyTM ::

hehe ... bom, takoj jutr bom že vedu :)) Sej mal mamo še fore, da se ga da skrajšat, tko da max length se da zbit na okrog 100m, bomo vidl.

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

PaJo ::

Ja UTP na 150m ze vprasliv, sploh pa nevem ce bolalo na 100Mbit:) No recimo meni je delalo na 100m cisto komot na 100Mbit, BNC pa je enemu frendu vlekel celih 200m, ce ne se vec, res pa da na 10Mbit:D
No porocaj ko bos kaj pametenga mel:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

andrej ::

saj normalni BNC bi naj vleko tak do 185m, ta debeli pa kar 500m. mogoce se tistih 15m vec ni tak poznalo, ker te specifikacije ziher niso na meter tocne.:)

PaJo ::

Ja saj mas prav, samo mislim da sem se malo zmotil pri cifri ker ovi frik mi je takrat rekel neko veliko cifro, ker ce malo postudiram se mi je takrat zdelo full dosti nad specifikacijo, tak da mislim da je moralo bit okoli 250 ce ne kar 300m, no v glavnem delalo je:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

sheep ::

hjm dej nevelajo firme pa lokali...cak mau,smo rekl prjatli v bloku al pa v hisah ne pa en lokal! heheh

sasox ::

Ja verjetno so vseeno kolegi ane :)). To pa potem velja! 8-)

sasox ::

Jast pa imam drugače doma 2 compa + server v mreži preko huba, vse skupaj pa preko kabelskega ineta povezano v svet :)). Skupno pride skoraj 100m kablov......

glavic ::

ce kdo razlozi npr delovanje UTP-ja pa ce je sploh kej hitrejsi, mora biti nujno hub al lohk naredis tko kot pri bnc ju T clen pa ajmo dalje :D ?
Musselli bizi

sasox ::

hehe, pozabi na T člen, ker kaj takega ne obstaja :)
ZA 2 compa lahko uporabiš crosx kabl, za več pa nujno potrebuječ hub

kirc ::

srale: ja zaenkrat ni blo problemov z strelami. Res je, da na problem razelektritev niti pomislil nisem. Sicer je caa. 60m stran stelovod, tako da to niti ni problem. UTP kabel je res v skupni dolžini 350m, a nikoli ni v kosu daljši od 110m (kategorija 5). Torej HUB-110m UTP - HUB- 110m - HUB in potem še lokalni podalški do caa. 20m. Kakšne zaščite ? Res je, da mam moj del zaščiten z filtrom v APC UPS-ju. Drgač pa ni panike, vsaj zaenkrat.8-)
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

OrlyTM ::

No, poročilo :))

Kabla je blo natančno 124 metrov, ko sm zadevo priključil, se je skonekatlo sam je zmer povezava dol padala, alpa je zmanjšal hitrost na 10mb .... pol pa nebodi len .... klešče in 9 metrov kabla preč, ostane še 115 metrov utp kabla in connection dela 100MB brez problema.

Pri njem je direkt v računalo kabel, pri meni pa stoji switch in seka.

LP
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

glavic ::

zanima me ce je mozna tale povezava rac. :

Musselli bizi

andrej ::

je mozna. kaksne vrst kablov mas da povezez racunala nima veze. lahko bi mel optiko. visje protokole, kot je TCP/IP ne zanima kaj je odspodaj.

glavic ::

pol je zihr da se bota 1 in 4 dobila (nasla) ? :\
Musselli bizi

andrej ::

nasla se bota ce bodo TCP/IP routing tabele prav naslihtane na 2 in 3. ta dva morata bit routerja.

glavic ::

kako se zascit kabl proti strelam (no ne kabel ampak rac. :D)
Musselli bizi

ABX ::

Glavic: povezava je možna, vendar v vsaki mašini po potrebno po 2 mrežni ( na sredini). Poleg tega kot je razlagal Andrej se boš moral ukvarjat z routing.

Ni ne enostavno ne ekonomično.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

srale ::

a tebe tudi to skrbi zaradi strel??mene tudi prej ni dokler nisem mašine stran vrgu..drugače pa obstajajo eni elementi ki zaščitijo 90%...vem da jih prodaja pcx..ampak so pregrešnih 7 k sit..čeprau ne toliko če gre kaj v gobe..kajneda???

glavic ::

ABX: zakwa dve mrezni ? a nebi bla dobra mrezna z obema gor (bnc + utp) ? :\
Musselli bizi

srale ::

glavbici:
take mrežne obstajajo vendar ne delujejo...mislim ne na obeh priklučkih naenkrat....pa še nekaj...bnc dela maksimalno 20 kilo..tko da ne boš potem reku da ti mreža ne dela 100 k...veli uživanja pri postavljanju..

kuzifix ::

S cimrom mava povezani dve masini prek huba ... Na zalost je sam 10mb, ampak dela. Kablov je za ene 7 metrov, k stanvanje ni glih nevem kaksno. Dostop do neta je prek kabla ... Treba se eno masino nabavt za server, k drgac ne morm skor nc delat, k un lojz skoz irca :)).
Drgac pa ze razmislam o svoji hisi, ko bom velk pa bom mel vec kesa ... Obvezno v vsaki sobi vticnca za mrezo :D Kablu pa lepo po stenah pod ometom do delovnga kabineta ... Sej to je izvedljivo, ane?:))
Sometimes I think the surest sign that intelligent life exists elsewhere in the universe is that none of it has tried to contact us.

glavic ::

srale: BNC ma 20k cesa ? :\
Musselli bizi

zile ::

S frendom sva povezana prek 75m crossover utp kabla (no hub spljoh) :D. Živiva v istem bloku, jest v 6 nads. , on pa v 2 na drugi strani, tako da gre kabel čez streho bloka.:D
Ampak stvar dela.
PAJO: 2 kompa prek crosseover kabla, en adsl priključek. Ker program omogoča povezavo na internet prek drugega računalnika, oz. ali bo to možno.

glavic ::

to bi lohk bil WinGate
Musselli bizi

PaJo ::

Ja to bi slo komot, le na tisti masini kjer bo ADSL obesen bos rabil dve mrezni karti, potel pa en program ki bo usmerjal promet ala WinGate ali pa ce mas w2k kar internet connection sharing:)
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

srale ::

bnc ima 20 k bitou prenosa...

PaJo ::

BNC ma 20 kbitov prenosa???

Nebo drzalo BNC cisto komot potegne 10Mbit se pravo okoli 700 do 800 kB/s tak da ne takih bedarij kvasit;(
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

srale ::

pajo...a laško še enkrat prebereš...na bnc je maksimalno 20 k prenosa...nikakor nebi mogu narediti 100 kb mreže...a se strinjava???

glavic ::

ne vem men vlece z 350m odaljneg compa (bnc) povprecno 1.5Mb/s.
je 6 rac. v omrezju ... in teh 350m al celo vec :D je prvi in zadnji ..
Musselli bizi

PaJo ::

Hm... tebi vlece max 1.5Mbit, se pravi slabih 200kb/s, kar pomeni da mas full neke slabitve v mrezi;( Ceprav je tvoja mreza dokaj dolga, samo 350m celotne dolzine bi BNC moral zdrzat, saj je pogoj da MED dvema masinama ne sme bil kaj dosti vec kod 200m(ceprav sem ze videl da deluje na daljse razdalje:D)

KAr se pa tice hitrosti BNC-ja(coax kabl) je pa njegova hitrost se zmeraj 10Mbit/s kar teoreticno pomeni 1,2 MB/s, prakticno pa se zmeraj potegne med 0,7 do 0,9MB/s. Tako da nevem od kod vam podtek da deluje samo 20kB/s, ker tolko ti skoraj dupli kanal ISDN-ja potegen:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

srale ::

pajo...oprosti..mislu sem 20 mega...pa kaj ko človek napiše nekaj drugega kot pa misli...

glavic ::

kasna je razliak med frame typi ?
v cem je sploh point ? :\
Musselli bizi
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UTP kabel - max- dolžina ?! komu verjet ?

Oddelek: Omrežja in internet
4514241 (10026) Pyr0Beast
»

UTP na Koaks (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
555455 (4483) Gapi
»

lan povezava - 100m

Oddelek: Omrežja in internet
322410 (1951) Blue3D
»

Maksimalna dolžina mreže

Oddelek: Strojna oprema
6938 (846) eraserr
»

100 mbit mre?ne karte

Oddelek: Strojna oprema
211773 (1531) Loki

Več podobnih tem