» »

Kaj je to takoimenovan ''prostozidar''?

Kaj je to takoimenovan ''prostozidar''?

Klemenn ::

Torej...recimo vidu sem v filmu National treasure je blo skoz govora o nekih...''freemasons'' ali prevedeno..prostozidarjih?

kaj za vraga so ti ljudje oz. kaj je to? :)

Thomas ::

Prvotno so bili to res zidarji, ki jim je gradnja stopila v glavo. So si začeli domišljat, da so podobni kralju Salomonu, ki je tudi gradil palačo in so ergo modri kot on.

Skroz šenuli, če mene prašaš. Mau me spominjajo na nacije ali komije ali navadne mafijce.

Vendar so oni skoraj vedno prirejali le semnje ničevosti, kjer so razstavljali predvsem sebe. Še to delajo, tudi pri nas.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

STASI ::

Wikio prostozidarjih!
Kolikor sem knjige o njih prebral je to v grobem rečenem pritalna organizacija, kjer se združujejo ljudje različnih nazorov. Združeni so v lože v katero prideš le s povabilom in soglasjem vseh bratov(bele črne kroglice). Imaš okoli 30 stopenj in tvoj cilj je biti nekoč mojster. Med seboj si pomagajo, plačujejo baje dokaj velike zneske za članarine. Lahko bi rekel da so podobni rotarijcem(samo da ti niso tajni). Preberi si knjigo V znamenju lože.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

#000000 ::

Neki podobnega je v filmu The Skulls LP

Calligula ::

Zidarska verzija piramidne igre.

#000000 ::

A to naj bi blo prosto zidarstvo ? Sej je bla tud ena knjiga zdi se mi da je bil naslov, Prostozidarstvo na slovenskem al neki podobnega. LP

edit ha res je nisem falil naslova, Bukva

tole pa je slo wiki opis http://sl.wikipedia.org/wiki/Prostozidarstvo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

]Fusion[ ::

Malo še pa bomo pri Illuminatih... Aja baje da so se prav ti vtihotapili v prostozidarje in od tam kontrolirali(jo) cel svet. Sem prebral v knjigi Angeli in demoni(Dan Brown) tak da mora bit res!
:D
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Barakuda1 ::

Andrej Dvoršak: V znamenju lože. Delo - Novice, 1994. Knjiga je bila 7 let v bunkerju in šele po razsodbi Ustavnega sodišča, ki je razsodilo, da avtor ni posegal v zasebnost tožnika, brata prostozidraja.......(citat iz Prostozidarstvo @ Wikipedia



Nič pa ne piše kakšno usodo je doživel avtor.

Moč lože se je namreč pokazala kot ne ravno zanemarljiva. Avtor je praktično "izginil" iz javnega medijskega prostora. Kaj to pomeni za novinarja, pa verjetno ni potrebno posebaj povdarjati.

Sicer pa je njegova knjiga kar dokaj zanimivo branje.

Nejc Pintar ::

kar sem prebral tole iz wikipedije mi še vedno ni popolnoma jasno, sploh ne vedo zakaj se zavzemajo? (razen najvišjih članov)
Lahko je biti prvi, če si edini!

#000000 ::

Jah za kaj neki, za keš in vpliv, 'ne nujno v tem vrstnem redu' :D poglej si forum 21 sicer ni loža ? cilj pa je podoben. LP

Saladin ::

Poznam par ljudi, ki se imajo za prostozidarje, in razen določene ekcentričnosti se ne razlikujejo od drugih.
Prostozidarstvo je gospodarski vidik take organizacije, veliko pa jih je tudi vernih (omenjeni so vsi gnostiki)
Ker uradne gnostične cerkve pač ni, postane taka skupščina praktična za ohranjanje ver, med ostalim.

I think.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Barakuda1 ::

Poznam par ljudi, ki se imajo za prostozidarje,


Hahahahahahahaha,:D :D :D :P :P to je pa treba uvrstit vsaj med "izjavo meseca", če ne kar leta.


Saladin, a ti pridejo za rojstni dan tud svečko upihnit >:D

Auslander ::

A prostozidari res se obstajajo?? :O sem mislu da je to le se stvar zgodovine...:\

Jebiveter ::

Hmm... eden od "carov" prostozidarstva je, da ne vemo natancno, ce res obstaja. Obstajajo sicer zgodovinski dokazi in pa sodobne govorice o obstoju, a javnost nikoli ne izve vec kot besedo tu ali tam. Torej, ce ze obstajajo loze, zanje vedo samo tisti, ki dejansko so v eni od njih. Poleg tega mislim, da se "bratje" med sabo naj ne bi poznali (ali ne poznajo tistih hierarhicno nad njimi?).

Teorij zarote je na tem svetu veliko. Veliko jih je verjetnih, v veliko njih verjamemo, ker so bolj verjetne kot obstoj neke visje sile (bogov,...), ki je pac samo se ena teorija. Vprasanje je samo, katera od teorij je prava... Osebno verjamem, da ni vse na tem svetu tako lepo kot zgleda in obstajajo ljudje, ki vedo, kaj se dogaja za kulisami (pa ne v pisarnah drzavnih uprav, ipd. temvec globalno). In preprican sem, da ne bom nikoli videl "velike slike", ce se ne bo kdo odlocil in mi jo pokazal.

Auslander: Ali res obstajajo? Ne vem. Lahko ugibam. Ali obstaja "Bog"? Ne vem. Dvomim (ker ne morem dokazat, da ne, kaj sele da ja).
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Saladin ::

Barakuda - Imajo (par) se za prostozidarje. Če je res ali ne, ne vem. Vem pa, da imajo gnostična prepričanja (glej vraga, tudi te še niso izumrli) in po mojem se sigurno sestajajo že zaradi te verske narave, ki tudi poudarja določeno članstvo in skrivnostnost.

Na splošno pa, od kod ideja, da sploh ne obstajajo? Svašta. Lože po svetu so dosti znane, čeprav detajli niso znani. Če je prevara je zelo nesmiselna.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

#000000 ::

Obstjajo no doubt, ena je clo tukaj na slo-techu :D

drugač pa, zakaj ne bi obstajale, uni kater je knjigo napisu verjetno ni svoje trditve (čisto) iz trte zvil, pa tud kjer se kadi je tud ogenj al pa je vsaj bil. Zadeva je itak že tolk stara, da je tisti ki so bili člani (in njihovi nasledniki) sigurno niso opustili, sploh pa ker ta stvar prinaša vpliv in keš. In če imajo nekje v ameriki tako imenovano ložo odprtega tipa, 100% obstaja-jo tudi tajna varijanta.

V kolkor pa je ni, pa je najbolj eno ustanovit :D

Daedalus ::

kar sem prebral tole iz wikipedije mi še vedno ni popolnoma jasno, sploh ne vedo zakaj se zavzemajo? (razen najvišjih članov)

Ma gre se za skupino ljudi, ki hočejo imeti vpliv na okolico. Neuradna družba kakih lokalnih veljakov, kolko jaz to razumem. In ja, Forum 21 maš lahko komot za prostozidarje:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Thomas ::

Forum 21 so neke vrste prostozidarji, nedvomno. Imajo pa to lepo lastnost, da so javno društvo.

V Italiji imajo nek zakon, ki dovoljuje samo javne organizacije. Tajne so prepovedane.

Mislim, da bi bilo pametno, da bi bilo tako tudi pri nas. Da se tajne prostozidarske lože postavijo izven zakona.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nejc Pintar ::

Kdaj pa je določena skupina ljudi organizacija?
Lahko je biti prvi, če si edini!

Thomas ::

Ko se ravnajo po nekem statutu. Pisanem ali ne.

Spet stvar pravnikov, da za praktične potrebe kar najbolje definirajo zadevo.

Pa da se potem kaznuje članstvo v tajnih organizacijah.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nejc Pintar ::

Huh, pol bi bil jaz že kaznovan.
Nimamo izpolnjenih vseh pogojev da se registriramo:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

Thomas ::

Če nisi registriran, še ne pomeni, da si tajen.

Samo tajne organizacije nas se preganjajo. Neregistrirane ... problem birokratov in upravnega postopka. Kaznivost bi bila tukaj smešna. Če koga, kvečjemu birokrata, ki te ne zna popredalčkat.

Proti tajnim organizacijam sem, ne proti Društvu Starih Revolucionarjev, ki razpreda o blagodatih komunizma vsako nedeljo popoldne na vrtu gostilne Pri dveh pijančkih.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

Thomas - Kaj pa državne tajne službe? Potem mora transparentnost veljati tudi za njih 0:)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Ne, to so organizacije pod nadzorstvom vlade ali parlamenta.

Mafije raznih sort NISO. Jest bi jih prepovedal.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Zaradi tajnosti se točno ne ve, kaj so. Vsekakor pa so IMO močna organizacija tako v Sloveniji, kot v svetu, ki deluje včasih izven zakonov. Imajo stroga pravila obnašanja in vedenja znotraj lož. V ložah so pogosto vplivni ljudje (sodniki, direktorji, bančniki npr.), tako imajo veliko niti v svojih rokah in tega "navadni ljudje" sploh ne vemo.

V bistvu nobeden točno ne ve, kaj so. Obstajajo pa nekatere teorije zarot, da so prostozidarji npr. povzročili francosko revolucijo in nekaj drugih odmevnih svetovnih dogodkov (npr. velik vpliv na besedilo ameriške ustave).

V sobotni prilogi nekaj let nazaj se spomnem, da je bila obširna priloga o prostozidarjih.

V znamenju lože bi pa se tudi splačalo nekoč prebrat.
Vse je za neki dobr!

Kryx ::

O prostozidarjih pri nas je kar nekaj v telih člankih. Še kar aktualno tole.

Me tudi malo firbec matra, kaj počnejo v svojih templjih, predvsem v tistem, mimo katerega se vsak dan vozim.

strictom ::

Ko sem bil v Londunu nam je vodič povedal da so prostozidarji elita mesta (razni odvetniki, sodniki, zdravniki, ...) ki si med sabo krijejo hrbet in pomagajo drug drugemo v takšnih in drugačnih stiskah.

Kaj pa ti more policija ko pa imaš na svoji strani večino sodnikov in odvetnikov ;)

EDIT: typeo
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: strictom ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sorodstvene vezi predsednikov ZDA (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23314636 (9417) Gandalfar
»

Prostozidarstvo

Oddelek: Loža
264555 (3036) koyotee

Irak ll. Mogoče se bo pa komu posvetilo :) (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
42023041 (18927) jype
»

Prostozidarji

Oddelek: Loža
194421 (3684) strictom
»

Prostozidarji ?

Oddelek: Loža
163419 (3011) dobaluka

Več podobnih tem