» »

Prihodnost HMI

Prihodnost HMI

OwcA ::

Odcepitev komentarjev na novico Novica - apple mighty mouse.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Kar se miši tiče ... jest bi kamero, ki me gleda iz ekrana. Kako sem požugal, uperil prst vanjo, uperil prst v neko točko na zaslonu, kjer se potem pokaže kurzor, pokazal viktorijo ali palec v luft ali dol ... itd. Magari še tadrugo roko in obraz, če kaj pomežikujem ali grdo gledam.

TO naj potem kot ukaze interpretira frdamana mašina, ne pa da porivam ene sanke na gumbe po mizi!


p.s.

Tole sem butu prej v eno čist drugo temo, silly me!

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

CCfly ::

TO naj potem kot ukaze interpretira frdamana mašina, ne pa da porivam ene sanke na gumbe po mizi!
Pa ne samo to, naj mašina še sledi mojim očem, naj prepozna moje ukaze, naj omogoča direktno manipulacijo objektov v prostoru, ...
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

Thomas ::

> Pa ne samo to, naj mašina še sledi mojim očem, naj prepozna moje ukaze, naj omogoča direktno manipulacijo objektov v prostoru, ...

Jasno, seveda, to spada zraven.

Ampak tukaj smo šele pri miši. Miš prenaša informacijo o mojih gibih računalniku. Dovolj nepotreben vmesnik. Gibljem lahko tudi samo roko, ne da bi moral zraven tešiti še miš. Neracionalno.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

Thomas ::

Poleg tega, miš mojo roko prej omejuje. Reducira možno število gibov samo na en majhen delček. Zato upočasnjuje komunikacijo med menoj in med računalnikom. Ročno gestikuliranje računalniku bi bil superb vmesnik, IMO.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

Beat-O ::

Thomas: Ideja ni slaba in je tudi že meni prišla na misel. Problem je v tem, da bi te tako mahanje z rokami precej utrudilo po nekaj časa in ti ne bi omogočalo udobnega daljšega dela z računalnikom. Roka na miški pravzaprav počiva in minimalno gibanje te ne utrudi.

Drugače pa ta zadeva v sicer malo drugačni obliki obstaja za PlayStation 2. Lahko dokupiš kamero, ki sledi tvojim gibom in obstaja kar nekaj iger, ki podpirajo tak način igranja. Sam sem poskušal neko igro kjer je bil tip na ultra modernem skejtu in je dirkal po futurističnem mestu. Ko sem skočil je kamera to zaznala in skočil je tudi on. Isto je seveda veljalo za nagibanje levo in desno. Obenem je zadeva pozitivna ker se ob igranju igre še rekreiraš. :D
http://www.toshl.com/

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

BigWhale ::

Thomas, potem pa dobis tak interface, kot ga je imel Tom Cruise v Minority Report. Ko je stal sredi sobe in dirigiral racunalniku...

To je trapasto. ;)

Jaz hocem interface, ki bo bral moje misli. Jebes dirigiranje. :P

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

Stepni Volk ::

Vse kar si želim je boljši HMI*. Zakaj bi torej premikal roke?
Za nepokretne invalide imajo sisteme, ki jim omogoča premikanje kurzorja po ekranu. Seveda ti naglavniki niso preveč prijetni. Za sedaj.

* HMI - Human Machine Interface

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

WarpedGone ::

Sledenje gibom rok, oči, mimiki je brezveze. Ti sede muha na nos in se popraskaš ter btw sformatiraš disk. Twelve points.

Treba je jasno ločit to kar JE namenjeno računalniku od tega kar NI. Če komande računalniku overloadaš čez običajne telesne gibe si s tem zgubu razlikovanje med obema in pametna/uporabna komunikacija ni mogoča.

Varianta je upravljanje s samimi možgani, kjer kompjuter postane tvoj dodatek - ala tretja roka če hočete. Kontrole do njega tako niso overloadane čez obstoječe telesne funkcije in miskomunikacija ni več problem.
Zbogom in hvala za vse ribe

CCfly ::

Bolje dobro dirigiranje kot slabo branje misli.

Če združimo kamero, ki spremlja gibe človeškega očesa in prepoznavanje govora, lahko roke uporabimo le za najkompleknejše operacije. Ni potrebe da bi se učili akrobacij pred računalnikom.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

CCfly ::

Varianta je upravljanje s samimi možgani, kjer kompjuter postane tvoj dodatek - ala tretja roka če hočete. Kontrole do njega tako niso overloadane čez obstoječe telesne funkcije in miskomunikacija ni več problem.

Moramo biti realistični. Predlagane izboljšave je možno uresničiti že danes, direktni interface pa trenutno še ni ravno uporabna tehnologija.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

WarpedGone ::

Realistični seveda, ampak praktični tudi.

Imam raje nekaj kar lahko primem ko hočm kompjuterju dopovedat. Na takšen princip interakcije z okoljem smo evolucijsko prilagojeni.

Vmesnik, kjer bom moral pred kompjuterjem ahtat da morda ne dvopomežiknem v napačnem trenutku, mojga denarja ne bo vidu.
Zbogom in hvala za vse ribe

OwcA ::

Na takšen princip interakcije z okoljem smo evolucijsko prilagojeni.

Ja, ampak prilagojeni smo tudi družbenim interakcijam (obrazna mimika, ton glasu, ...). Čemu ne bi izrabili tudi tega?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

CCfly ::

Formatiranje diska bi zahtevalo kar nekaj operacij. Pogledati bi moral objekt, ki bi predstavljal disk in izgovoriti ustrezen ukaz ter poleg tega le-tega še potrditi.
Morebitni dvojni pomežik, ki bi izbrisal disk, pa ti lahko že zdaj simuliram z miško ali tipkovnico. Vzrok v obeh primerih bi bil napačno zasnovan uporabniški vmesnik in ne napačna tehnologija, ki ti omogoča interakcijo z računalnikom.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Jux ::

Osebno pristanem samo na vodenje tako da mi ni treba držat okončine nonstop v zraku. Ker držat prst v zraku in kazat ni nekaj kar hočeš počet 8 ur na dan. Oči, ki se itak fokusirajo na ključen del zaslona so dosti bolj komot in natančne.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

BigWhale ::

Owca,

Ton glasu? Na koncu ti bo pa kompjuter rekel "Don't raise your voice at me!" ;)

Jaz se kabla v glavo najbrz ne bi branil.

Thomas ::

Že bobnanje s prsti po mizi, bi povsem realistično in danes lahko prenašalo dosti informacij mašini. Tudi se da uštimat tako, da roka nekje počiva. Da se menjajta in/ali sodelujeta. Vse to.

Miš je treba dematerializirat.

Direkt iz glave - to je pa za jutri.

WarpedGone ::

"Bobnanje po mizi" - to se povsem drugače sliši.

- Tipkovnica
- Itd
Zbogom in hvala za vse ribe

Thomas ::

Ne.

Ne.

Ne.

Najmanj 1000 pozicij desne roke lahko dovolj dobro razločimo. Vsaka je lahko en ukaz. Maš pač celo Kamasutro položajev, ki jih računalnik interpretira kot ukaze. Feedback maš pa na ekranu in/ali po zvočniku, kar je pa že.

Tipkovnica in miš sta bottlenecka.

Keyser Soze ::

Kot je rekel WarpedOne. Nihče ne upošteva morebitnih motečih dejavnikov, ki bi sprožili neželene operacije.

Sicer pa komot dematerializirate tipkovnico in miš že danes. Kupite si touchscreen. Magari Cintiqa.Sam se boste morali s penom matrati.

Thomas ::

> Nihče ne upošteva morebitnih motečih dejavnikov, ki bi sprožili neželene operacije.

To je stvar protokola. Ga maš v OS tudi pri tipkovnici in miši. Preden se potencialna oslarija naredi, se še nekoliko pozanima, če resno misliš.

Ampak tudi sam ta koncept je zastarel, razen če nima zraven velikega baferja undoja.

Potem pa ni bojazni. Roke so lahko brez miši še zaneslivejše, kot z njo.

dr.J ::

> Jaz hocem interface, ki bo bral moje misli.

A si prepričan?

Keyser Soze ::

Hja, če se pogovarjamo o protokolu, gre pa že za krepko dematerializacijo tako zaslona, kot pcja in stola in mize in še marsičesa.

Če se pogovarajamo v roku par let od danes...

Cintiq primerne debeline in teže, ki ga lahko daš v naročje veliko odleže. Že danes se da s to zadevo naredi čuda veliko in preseže tako tipkovnico kot miš v veliki meri.

Nepričakovane misli v izbruhu jeze, ki se vrstijo od crkni hudič zagamani, naj te hudič vzame, naj gre vse v tri pm, ipd. bi kaj hitro lahko pokončale kaj pomembnega. Jaz s svojimi mislimi, ki jih včasih preplavijo emocije, ne bi hotel ene zadeve, da mi bere misli in vrši ukaze. Boh ne daj.

Bi prišli pa policaji zaradi rožic na računalu in bi se zamislil format in prepis diska, pa me zadeva ne bi resno vzela, ker bi imela vgrajeno zaščito proti zlim mislim, ki se porodijo v navalih jeze.

Thomas ::

Ne, tukaj mislim protokol, ne Protokola.

Brane2 ::

Nisem ziher, da bi bla to ravno izboljšava. Današnje miši delajo kar presenetljivo dobro in predvsem natančno- vsaj v mojem primeru zmore miška več kot potrebujem ali sploh zmorem. Redkokdaj mi rata premakniti kazalec iz točke A v točko B po natanko željeni poti. Bolj gre za sigma-delta približke, dokler ne zadanem "v črno".

Sploh pa to, da so 2D IMHO niti ni tako napačno. Omogočajo nam, da delamo z njimi zelo ležerno, saj nam ni treba dvigati rok.

V bistu premikamo komajda kaj več kot zapestje. Če bi delal cel dan (recimo 10-12ur) s 3D miško, bi imel verjetno kar fine bolečine v roki.

Tisto z grimasami pa tudi. Po enem letu bi imel na faci mišice ko Švarci, pa oči bi te stalno skelele.

Meni ravno to paše, da mi monitor zafila čimvečji del vidnega polja in da se moje oči po njem sprehajajo precej leno. Kaj bi blo, če bi moral z očmi delat gimnastiko po zaslonu, saj bi v enem leatu nabil težko dioptrijo in pripadajoče glavobole , da o mazivih za oči v obliki kapljic ne govorimo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

miguelslo ::

Jaz hočem podlogo za nadziranje kazalca, nekakšen touchscreen brez screena :O (obstaja že to??? 8-O )


miška samo ukrivlja roko v neprijetne položaje ;((
_____

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

To bi bilo po moje izvedljivo z RF tehnologijo. Tako kot v filmu "Gone in 60s", ko si tip prelima blazinice na prstih z gumijastimi podložkami z lažnimi odtisi. Le da bi tu imel v vsaki podložki RF čip, v podlagi pa senzor- tracker.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Thomas ::

> le da bi tu imel v vsaki podložki RF čip, v podlagi pa senzor- tracker.

Eeeee .. tko ja!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Se podlage ne bi nucal, nucas en ziroskop, ki zazna gibanje tvojega prsta. Recimo naslednji zarocni prstan, bi lahko to ze imel vgrajeno. :)

Keyser Soze ::

Wacom

Pa si na naprstnik nalimaš rezervno konico in imaš zelo precizen touchscreen brez screena. Lahko pa uporabljaš pen seveda.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniška miška stara 40 let

Oddelek: Novice / Ostale najave
377168 (5434) squngy
»

Milo namesto miške

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
464634 (2978) madviper
»

Logitech MX1000 (nova tehnologija mišk) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1087764 (5125) SnakeBite
»

Kako udobno delati z računalnikom

Oddelek: Loža
88986 (8707) moj_nick

Več podobnih tem