» »

Pravica do regresa

Pravica do regresa

Dragane ::

Lep pozdrav,
V podjetju sem zaposlen od 18.8. 2008 kjer sem podpisal pogodbo za 1 leto. Žal pa bom dobil odpoved 30.4. 2009 zaradi ekonomskih razlogov podjetja. Zanima me ali sem opravičen do regresa, saj delam tu že več kot 6 mesecev. Za leto 2008 nisem dobil nič regresa. Lani sem imel 7 dni dopusta, za letos pa sem imel planiranih 18 dni dopusta (do 18.8 2009) a so mi ga seveda zmanjšai na 7 dni zaradi odpovedi.
Torej koliko in če sploh bi po tem takem dobil regresa?

PS: Upam da nisem tele teme posavil v napačno izbo
Sarma

gzibret ::

Zakon o delovnih razmerjih (ZDU) je jasen:

131. člen

(regres)

(1) Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.
(2) Regres se mora delavcu izplačati najkasneje do 1. julija tekočega koledarskega leta.
(3) S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko v primeru nelikvidnosti delodajalca določi kasnejši rok izplačila regresa, vendar najkasneje do 1. novembra tekočega koledarskega leta.
(4) V primeru, da ima delavec pravico le do sorazmernega dela letnega dopusta, ima pravico le do sorazmernega dela regresa.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Dragane ::

Torej kakor jaz to razumem je, da bi pač moral dobiti sorazmeren del regresa, torej če delam do konca aprila, 1/3 celotnega regresa. Ali čas ki sem ga delal v letu 2008 nič ne šteje? Najbrš sem si sam kriv da regresa v 2008 nisem dobil.
Sarma

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dragane ()

damo ::

Še model za izračun:
Pravica do regresa je vezana na pravico do letnega dopusta.

162. člen ZDR določa pravico do sorazmernega dela letnega dopusta (in s tem tudi regresa):
(1) Delavec ima pravico do izrabe 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela v posameznem koledarskem letu:
- če v koledarskem letu, v katerem je sklenil delovno razmerje, ni pridobil pravice do celotnega letnega dopusta,
- če mu preneha delovno razmerje pred potekom roka, po preteku katerega bi pridobil pravico do celotnega letnega dopusta,
- če mu delovno razmerje v tekočem koledarskem letu preneha pred 1. julijem.
(2) Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače.
(3) Pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta.

damo ::

devastator, tudi za čas dela v letu 2008 si upravičen do sorazmernega dela regresa. Pravice pri delodajalcu uveljavljaš v skladu z 204. členom ZDR:

204. člen
(uveljavljanje pravic pri delodajalcu in sodno varstvo)

(1) Če delavec meni, da delodajalec ne izpolnjuje obveznosti iz delovnega razmerja ali krši katero od njegovih pravic iz delovnega razmerja, ima pravico pisno zahtevati, da delodajalec kršitev odpravi oziroma da svoje obveznosti izpolni.
(2) Če delodajalec v nadaljnjem roku osmih delovnih dni po vročeni pisni zahtevi delavca ne izpolni svoje obveznosti iz delovnega razmerja oziroma ne odpravi kršitve, lahko delavec v roku 30 dni od poteka roka za izpolnitev obveznosti oziroma odpravo kršitev s strani delodajalca, zahteva sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem.
(3) Ugotovitev nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi, drugih načinov prenehanja veljavnosti pogodbe o zaposlitvi ali odločitev o disciplinski odgovornosti delavca lahko delavec zahteva v roku 30 dni od dneva vročitve oziroma od dneva, ko je zvedel za kršitev pravice, pred pristojnim delovnim sodiščem.
(4) Ne glede na rok iz drugega odstavka tega člena, lahko delavec denarne terjatve iz delovnega razmerja uveljavlja neposredno pred pristojnim delovnim sodiščem.

Torej lahko slediš sosledju iz 204. člena ZDR (pisna zahteva, rok 8 dni, tožba) ali pa zaradi tega, ker gre za denarno terjatev, pravico uveljavljaš neposredno pred delovnim sodiščem. Denarne terjatve iz delovnega razmerja zastarajo v petih letih (glej 206. člen ZDR).

Dragane ::

Najlepša hvala obema za pomoč
Sarma

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dragane ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odpoved pogodbe in vročitev

Oddelek: Loža
233453 (2614) Vetrolov
»

Regres vprašanje

Oddelek: Loža
236215 (3558) Invictus
»

Vprašanje glede dopusta ( delo )

Oddelek: Loža
132848 (2173) GrimReaper
»

Ali jo pripada regres za letni dopust?

Oddelek: Loža
71514 (1073) harmony
»

menjava službe

Oddelek: Loža
286132 (5385) alesr

Več podobnih tem