» »

Pravniki! - problem v bloku

Pravniki! - problem v bloku

Simko ::

Problem je naslednji:

Stanujem v stanovanju. Na dom dobim pismo (ne-priporočeno), kjer piše, da bi se naj na blokih od številke x do y opravila določena vzdrževalna dela. V določenih točkah se ne strinjam. Sestanek, kjer se bo preverilo, če se prebivalci teh blokov strinjajo s predlaganimi rešitvami, bo v petek aa.bb.cccc. Grem. Za sprejetje mora glasovati večina prebivalcev (>50%). Na sestanek seveda ne pride niti 30 % prebivalcev in sestanek se prestavi.

Dobim vabilo na naslednji sestanek. Ne utegnem, ker imam opravke.

Čez nekaj dni dobim v poštni nabiralnik (spet ne-priporočeno) dokument z naslovom: "ZAPISNIK" in dalje: "ponovljenega zbora etažnih lastnikov...je bilo prisotnih 14,80%(!) solastnikov...Na ponovljenem zboru lastnikov odločajo prisotni solastniki o sklepih ki so navedeni v vabilu. Sklepi so sprejeti če se zanje odloči večina prisotnih solastnikov ...".
(Slovnične napake med narekovaji niso moje. Druge so ;))

Vse sklepe so na ponovljenem sestanku sprejeli - pravi dokument. Tudi podpise oseb, ki se strinjajo, so pripeli. To (med drugim) pomeni, da me bodo v kratkem prikrajšali za določeno vsoto SIT.

Ker se niti slučajno ne strinjam z določenimi rešitvami, me zanima, kakšno obliko pritožbe naj napišem in komu??? Na dokumentu je podpisanih nekaj ljudi, za katere prvič slišim. Dobro, hišnika poznam. Njemu?

Če bi radi predelali blok v katerem živim - ali ni na njihovih ramenih, da mi dostavijo podpise večine prebivalcev (>50% vseh) 'mojega' bloka?

No, če potegnem paralelo z volitvami - tam ni pomembno koliko odstotkov vseh oseb z volilno pravico se je oglasilo na volišču. Ampak hej! - volitve niso med tednom, kadar _večina_ ljudi dela...

No, kakorkoli...s takšnimi stvarmi še nimam izkušenj. Kdor jih ima -> na dan z besedo prosim :)

Hvala.

LoneWolf ::

Te stvari so zadnja leta zakonsko urejena, mislim da s stanovanjskim zakonom. Kolikor vem - vsaj v nasem bloku je tako - na sestanku stanovalcev mora biti prisotnih 50% lastnikov ali zastopnikov stanovanj, da je sestanek sklepcen. Ce prisotnost ni dosezena, se sestanek prelozi in sklice ponovno na poznejsi datum, s tem, da vecinska udelezba v drugo ni vec potrebna - odlocajo tisti, ki pac pridejo. Brez te varovalke bi bilo prakticno nemogoce kaj pametnega dosect, v desetletni zgodovini nasega bloka se se ni zgodilo, da bi zbobnali skupaj 50% predstavnikov stanovalcev.
Ce si zamudil, si pac prepustil odlocanje drugim.

Boeing ::

Predlagam ti, da bolj kot o tem, s čem se ne strinjaš, razmišljaš o tem, kako bi pripomogel k boljšemu počutju VSEH stanovalcev v bloku, in nehaš gledati predvsem in samo na svoj žep.

Če je bilo popravilo uvrščeno na dnevni red, je očitno zadeva že toliko pomembna, da mora biti popravljeno, ali pač ?

Kristus kako sovražim take ljudi.

btw, se da mogoče izvedeti, s čim konkretno se ne strinjaš ?
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

AndrejS ::

Če bi bilo ti sestanki po tvoji želji... 50 % udeležba bi se 90% blokov sesulo zaradi nevzdrževanja

Simko ::

Boeing nekaj informacij sem le izpustil v prvem postu, bi bil predolg. Itak ga že sedaj polovica ljudi, ki klikne, ne prebere v celoti verjetno :)

No, vzdrežvalna dela so še kako dobrodošla. Moti me recimo naslednje, ki ni 'vzdrževalno delo': v bloku je čisto na vrhu v zadbnjem nadstropju sušilnica za perilo. Uporablja jo le zadnje nadstropje, kjer smo tudi mi. No in to sušilnico bi sedaj radi zasteklili - s tem se ne strinjam. Ok?

A si lahko bolj specifičen, kakšne ljudi sovražiš? A si hotel povedati, da mene sovražiš?

Simko ::

AndrejS - mah, po moji želji... Ne vem, nimam izkušenj. Logika mi pravi, da bi morala biti večina za to...logika mi pravi, da bi naj poslali priporočeno pismo.
Saj bi lahko kako drugače zbrali podpise. Ne vem, le vprašam, kako je drugod s tem...

jarre ::

Moti me recimo naslednje, ki ni 'vzdrževalno delo': v bloku je čisto na vrhu v zadbnjem nadstropju sušilnica za perilo. Uporablja jo le zadnje nadstropje, kjer smo tudi mi. No in to sušilnico bi sedaj radi zasteklili - s tem se ne strinjam. Ok?
(by Simko).

Hm.. spomnim se podobnega primera iz enega manjših mest v Sloveniji. Ko se je pokvarilo dvigalo so ljudje, ki živijo v pritličju bili proti popravilu z enostavnim argumentom: "Jaz/mi ne bomo prispevali ničesar, ker živimo v pritličju in ne uporabljamo dvigala."

Če mene vprašaš.. hm.. ko si se vselil v blok si po določenem času ugotovil ali pa so ti povedali, da imate v zadnjem nadstropju tudi sušilnico. Tvoj problem je, če je ne uporabljaš. Imal si in še imaš možnost, da jo uporabljaš. So ti mar prepovedali vstop vanjo?!

Sušilnice za perilo, terase, balkoni, hodniki,... spadajo v funkcionalno celoto večstanovanjske stavbe in čeprav si etažni lastnik to še ne pomeni, da ti ni potrebno preko sklada stanovalcev "skrbeti" za vse to. Kakšen bo tvoj argument, če boste morali menjati (na primer) kakšna stranska vrata?! Se boš uprl in rekel, da ti vstopaš v blok samo skozi glavna vrata?!


Sam sem dolgo živel v bloku, še v času socializma in vedno se je našla najmanj ena družina, ki je "blokirala" kakršno koli odločitev.

Demokracija včasih ni enaka "demokraciji".

Simko ::

Argh!

jarre, prosim preberi še emkrat tekst, ki si ga citiral...

jarre ::

Ok. Prebral sem še enkrat kar si napisal. Mogoče so zasteklitev "elegantno" umestili med vzdrževalna dela, ker v sušilnici puščajo tla... Tako bi z zasteklitvijo (samo razmišljam) rešili dva problema: tla ne bi več prepuščala vode in ob vsakem vremenu bi lahko sušili perilo...

Hm.. mislim, da boš moral poiskati Statut vaše skupnosti stanovalcev ali kakršni koli dokument, ki določa načine izglasovanja popravil ali rednih vzdrževalnih del. Če imate Sklad stanovalcev (verjetno ga imate), mora biti tudi v njem opredeljeno kaj spada pod vzdrževalna dela in kaj je čisti "luksuz". Hm.. najverjetneje ti bo prej uspelo, če jihboš opozoril, da so izglasovali sklep, ki spreminja zunanjo podobo bloka in na nek način tudi idejno zasnovo (ne smej se...) nekega arhitekta, ki je nekoč davno ta blok zasnoval. Hm.... obstaja še priglasitev del, ki bo vsekakor potrebna. Če je bila zasteklitev sušilnice izglasovana s takšnim odstotkom, bo pridobitev soglasja od vseh stanovalcev za gradbena dela (zasteklitev) velik problem.

Še vedno pa ostajam pri tem, da se dajo nekatere zadeve bolj umirjeno (brez odvetnikov, ki služijo mastne denarce) rešiti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jarre ()

aljazh ::

Za posle, ki presegajo redno upravljanje (takšna je zakonska dikcija - glej Stvarnopravni zakonik in Stanovanjski zakon) je potrebno soglasje vseh etažnih lastnikov.

Tukaj je zdaj vprašanje le, ali je omenjena zasteklitev "posel, ki presega redno upravljanje". Če takšne zasteklitve tam prej ni bilo in ni nujno potrebna bi sam rekel, da gre za posel, ki presega redno upravljanje in bi bilo torej potrebno soglasje vseh etažnih lastnikov (100%).

Boeing ::

Okidoki.

Simko, zdaj res ne vem. Imaš sušilnico in imaš jo v istem nadstropju kot stanovanje. A mi poveš en pameten razlog, zakaj NE zastekliti (predvidevam) balkona sušilnice, če praviš da jo uporabljaš? Če je tvoj razlog ekonomske narave, daj, navedi prosim še znesek, ki ga moraš prispevati.... čisto tako, za moj firbec.

In ne, ne sovražim tebe osebno, bognedaj, saj se še niti srečala nisva :)

Sovražim, ampak res sovražim pa tvoje razmišljanje. Da si brez konkretnega razloga proti (oz. je edini razlog to, da pač moraš nekaj doplačati).



Podobno je bilo, ko smo prenavljali stanovanje, ki so ga starši kupili v LJ... ko smo zasteklili balkone, sta spodnji in zgornji sosed prinorela, da kvarim izgled bloka, in malo je manjkalo da bi moral vse skupaj podreti (in jih čisto nič ni zanimalo, da imam že položen parket in izolacijo in premaknjene radiatorje). Ko sta letos oba, zgornji in spodnji zasteklila svoje balkone, sem na opazko "a zdaj se pa ne kazi izgled bloka?" dobil v obeh primerih nesramen "brigaj se zase!".

Zato znorim, ko je kdo kr nekaj "proti".
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

perci ::

Boeing: Če je blok star, se čist strinjam s tabo, naj zastekli kdor hoče - tko je v fužinah povsod. Eni majo, eni nimajo. Da bi pa v novem bloku nekdo šel to počet brez soglasja ostalih, se pa ne strinjam. Pa nisem čisto prepričan, da ne potrebuješ za zasteklitev celo gradbenega dovoljenja.

Simko ::

Boeing ma nisem brez razloga proti...oz ne vidim razloga zakaj bi zasteklili. Sploh niso podali nobenih argumentov v dokumentih, ki so jih 'poslali'. Zaenkrat je v sušilnici mreža, ki onemogoča raznim golobom vhod do čistega perila.

No, ampak tudi če bi bil za zasteklitev, se mi bi še vedno postavljalo vprašanje - ali je postopek, ki so ga ubrali pravilen. To je bistvo.

Nimam pa nič proti upgrade-u dvigala zaradi uskladitve s poročilom Inštituta za varstvo pri delu. Jasno. Čeprav se mi spet poraja vprašanje: a to pomeni, da sedaj pa dvigala niso varna? Ali naj raje hodim po stopnicah do samega upgrade-a? :)

Yossarian ::

Ta zasteklitev spada med posle rednega upravljanja.

Sklep o zasteklitvi je bil pravilno sprejet, saj tako določa čl. 37 Stanovanjskega zakona (vendar takšne odločitve veljajo le za posle rednega upravljanja).

Posli, ki presegajo okvire rednega upravljanja, so v skladu s čl. 29 Stanovanjskega zakona predvsem spremembe v razmerju med posameznimi in skupnimi deli, posebne omejitve rabe posameznih ali skupnih delov, spreminjenje rabe skupnih delov in izboljšave, ki ne štejejo za vzdrževanje skupne stavbe.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup starega stanovanja

Oddelek: Loža
488200 (5189) genesiss
»

Večstanovanjska stavba - razmišljanje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17820787 (14556) matobeli
»

Zasteklitev atrija v bloku

Oddelek: Loža
193992 (3079) Mato989
»

Stroški upravljanja (stanovanje)

Oddelek: Loža
4810053 (8312) St235
»

Telemach terja fotra za nenaročeno storitev. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
555951 (4231) Yossarian

Več podobnih tem