» »

Napišite odprtokoden program in zaslužite 4500 $

Napišite odprtokoden program in zaslužite 4500 $

Google - Google je včeraj oznanil novo storritev, imenovano "Summer of code". Njen namen je pritegniti študente, da bi napisali kakšen uporaben odprtokoden program ali pomagali obstoječim sodelujočim projektom (Apache, Ubuntu, Mono, Gnome, Wine, SVN). Konec prijav je 14. 6. 2005. Takrat dobite 500$ in imate čas do konca avgusta napisati program. In ko ga pregledajo dobite še 4000$. Sodelujoče organizacije:

The Python Software Foundation
The Perl Foundation
The Apache Software Foundation
Ubuntu Linux
The Mono Project
The Gnome Foundation
The Wine Project
The Subversion Project
Google

Več
Prijava!

67 komentarjev

«
1
2

Gandalfar ::

google sponzorira komuniste. Kdo bi si mislil ^_^

matjash ::

Spodbudno od googla :))
... bolje pozno kot nikoli.

ghaefb ::

Noro.
Nekaj mi ni jasno, zakaj je treba na koncu izbrati Sponsor ?
Kaj to pomeni ?
_ghaefb

smash ::

to pomeni da nič na svetu ni zastonj...kar bi lahko blo odprtokodnežem že jasno...

jype ::

In po cem sklepas, da nam to ni jasno?

Bi pa lahko pocasi postalo jasno "zaprtokodnezem", da beseda "free" ne pomeni samo "zastonj".

Thomas ::

> google sponzorira komuniste. Kdo bi si mislil

To me spominja na nadaljevanko Dinastija. Enkrat to gledam in Blejk se spoprime z enim tipčkom, ki mu je hotel prevzeti naftna polja. Sta opletala levo desno, potem pa se pogodila za ceno 300 tisoč zelencev.

Halo! A eden nima pojma, al kaj? 1000 krat višji znesek bi bil smešno nizek.

Tle pa isto. Nagrada par jurjev zelencev od firme, vredne desetine milijard dolarjev. Za projekte, ki jih v rednem delovanju stanejo milijone.

Mau so patetični, kot scenaristi idiotske Dinastije.

Thomas ::

> Apache

Eden bo popravu Apache, od česar tile kurci pravzaprav živijo, potem mu bodo pa dali toliko, kot dajo tipčku, ki jim servisira Plače.EXE.

Abotno.

Kapitalizem je dvosmerna ulica. Kapitalist ni nič več kot delavec.

Porka! Še komunist sem taboljš! :D

Sergio ::

Tako na žalost je. Thomas ma prav. Pregledoval sem probleme, ki se porajajo, in ta zadeva NI enostavna. Verjemite pa, da 4.500 USD (in ena majčka) v 3 mesecih niti ni tako bajen zaslužek, še sploh če upoštevamo količino dela. Za Google je pa to okoli 3 sekunde prikazov AdSense v njihovi mreži.

Go figure.


(Ne bom reku "pišuka, se strinjam s Thomasom", ker ni nobene pišuke v igri :D)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

CCfly ::

Ja toda po drugi strani so projekti zanimivi :)
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Sergio ::

Ja, ampak v treh inženir mesecih narediš sledeče:

1) Dobiš dobro idejo
2) Implementiraš
3) Se naučiš ogromno
4) Če imaš srečo, še mastno zaslužiš
5) Če pa ne, pa podariš OS-skupnosti.

In to vse v prostem času. Medtem ko pa delaš za denar.

(Preizkušeno na lastni koži. Hvalabogu mi je uspelo doseči točko 4)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

jype ::

Se dobro, da nas je vecina dobrih programerjev naklonjenih FOSS :)

How modest of me to say that. Sorry.

Thomas: vecina od teh projektov se bo zgodila sama od sebe, brez placila. Ce google malo pospesi proces, s tem po moje ni nic narobe. Ja, njihova cena nima veze s trzno, ampak FOSS tudi nima veze s tradicionalno "proizvodnjo" softvera.

CCfly ::

Kljub temu je "kapitalistično" sodelovanje med OS projekti in uveljavljenimi podjetji dobra stvar. V tem primeru gledam googlov prispevek v pozitivni luči.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Sergio ::

Meni se pa zdi to under-payment. Mar ne bi raje naredili zastonj?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Thomas ::

Google je mau pomešal. Za simbolične nagrade se razpisujejo l'art pour l'artistične naloge. Tipa, "kakšna je verjetnost, da random walker trči z drugim random walkerjem .....". Ne pa uporabne naloge. Razen če so neresni. Ker če so resni, bodo za KONTROLO rešitve ponucali milijon dolarjev, preden bodo tako popravljenega Apača, za kakršnega so dali 4500 dolarjev, dali v cirkulacijo.

Ne bodo ponucali milijona za kontrolo!? Sem vedu da so še slabši od Majkrosofta! Sem vedu!

Punks!

jype ::

Sergio: saj bomo. Google bi rad samo pospesil proces. Pri tem jaz nisem eden tistih, ki verjame v to, da denarne nagrade lahko obcutno pomagajo. Sploh, ce so tako majhne :)

Thomas: ko posljes sem en post, si QA za Apache, Linux, PHP, Postgres in se par drugih, manj ocitnih reci. Mater te dobr izkoriscamo :)

Road Runner ::

kolklr js razumem tale FAQ in forume, ti dobiš $500 začetni znesek in če ti ne uspe spisat neki pač ne dobiš unih $4000 ampak teh 500 obdržiš. what am I missing here?

minmax ::

thomas: kot zagovornik čistega kapitalizma bi moral gledati le na razmerje vložka in izkupička.

torej, če je vložek 3 inžinir meseci in izkupiček 4500 USD (davkom se v tem primeru da izognit), je za povprečnega slovenskega študenta to zelo dobra delovna ponudba (če komu rata toliko preko študenta zaslužit, svaka mu čast). bolj vzhodno, ko gledaš boljša je ponudba.

seveda lahko gledaš še oportunitetne stroške, a marsikatera duša bi si za tak hiter zaslužek, brez dolgoročnih obveznosti, obliznila vseh deset prstov.

seveda tudi ponudnik gleda razmerje med vložkom in izkupičkom in nedvomno se mu izide. kapitalizem pač, kaj se pritožuješ?

komur se splača se bo poskusil, komur se ne, se ne bo.

meni se tudi zadeva zdi precej na majavih tleh in se verjetno glede pomislekov povsem strinjava, le da ne vidim, kako se lahko kot pridružuješ pomislekom?

Drugače pa google je podjetje kot vsako drugo, trudi se maksimizirat dobiček. basta. nima etičnih norm, vse norme, ki se jih odloči spoštovat, spoštuje le iz pragmatičnih razlogov. etičnost kulture nekega podjetja je mogoče oceniti šele, ko gre podjetju finančno zares slabo in ne, ko mu gre dobro.

borchi ::

hi, hi...

eni bi najrajš predpisali minimalno plačilo za programerje.

sergio in thomas se bota pa zlasala kdo bo prvi častni predsednik tega tech sindikata.:D
l'jga

hanibal ::

minmax - No, ja ...
Nekaj podjetij JE drugačnih. Oziroma nekaj lastnikov podjetij (O'Reilly, Michael Robertson (Lindows), Mark Shuttleworth (Canonical)) so iz drugačnega testa, kot ta dva modela.
Mislim, kako izražata zahvalo skupnosti, fuck off ...
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

cRaZY ::

Em, linspire/lindows pa niso komercialni al kaj? zadeva stane $50. In ce bi lahko, bi racunali veliko vec. Ampak noben ne bo dal vec.

Kaj si pa mislil z Oreilly? Jest namrec ne vidim njihovih knjig zastonj na netu.

A sm narobe razumel tvoj post, al pa ne vem kaj so tako zelo velikega nardil?

Tic ::

Se prijaviš in ne narediš nič. Dobiš 500$?:D
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

OwcA ::

Če si tako ali tako mislil sodelovati pri enem izmed ponujenih projektov v natečaju ne vidim nič slabega. Kolikor sem gledal, s tem čisto nič ne izgubiš. Druga stvar je, ali se to splača delati izključno zaradi denarja. Kar se mene tiče ne, ker potemtakem moraš vložiti bistveno več časa še v spoznavanje projekta na katerem boš delal.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Jebiveter ::

Tic, tocno. Ce izberejo tvoj projekt. Izberejo pa jih 200. Moj projekt je ze prakticno prijavljen 8-).
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Gwanaroth ::

Se prijaviš in ne narediš nič. Dobiš 500$?


code.google.com says:
June 14th: Final applications approved. Cut $500 checks for initial funding.


Do 14.6 moraš oddat aplikacijo, da oni pregledajo. Potem dobiš $$$.
Lights often keep secret hypnosis..

Tic ::

Gwano. Takrat dobite 500$ in imate čas do konca avgusta napisati program. In ko ga pregledajo dobite še 4000$.
persona civitas ;>

Gwanaroth ::

Kdor je to prevajal/pisal novico, bi moral še malo angleščino potrenirat..
Lights often keep secret hypnosis..

Jebiveter ::

Gwanaroth, ti bi tudi lahko malo anglescino potreniral...

"application" je v tem stavku misljeno kot "prijava z opisom, podatki, itd"

Do 14. je cas za oddat prijavo. Potem pa si vzamejo cas do 24. ko razglasijo kateri projekti so izbrani in jim posljejo 500$. Do takrat ti ni treba imet drugega kot idejo.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Looooooka ::

jupiii 4000 dolarjev vredn bugware.weeeee
4000 dolarjev=drobiz.
kar pomen da je to lep nateg in da se bo nekdo zlo fino okoristil ce bo kksn geek™ clo naredu kj pametnega in se udelezil te "kompeticije".
no ja od tega jih bo 99% useless projektov,ki so bli ze 200x narjeni in namest da bi bli nadgrajeni jih bojo sli...prenoviti.
Tipicna usoda opensource programja...
mogoce bojo mel sreco pa bo microsoft kj pobral =)

Gandalfar ::

~5k dolarjev za u easy programiranje cez pocitnice.. kaj si se lahko zazelis?

lukanium ::

Big Whale, jaz pa čakam na tvoj odgovor. Zakaj si tokrat tiho? Že na dopustu? ;)

Sicer nisem nek hud programer, ampak Thomasovo in Sergio-vo razmišljanje mi je precej tuje. Moram priznati, da sem kar malo razočaran.

Ja OK, jasno mi je, da je Google sposoben dati precej več in da je vse skupaj zlo 'kapitalistično egocentrično' naravnano (če mi dovolite tako hudo poenostavljanje ob tej uri), ampak vseeno. Opensource delo je itak 'zastonj' in če nekdo ponudi za to kao nek džeparac... tako kot je že nekdo prej dejal... bolj ko greš vzhodno, manj je teh 4500$ žepnina.

Ali z drugimi besedami - Sergio in Thomas, saj vama ni treba tega početi. Bodo pa ostali, ki se jim ta vsota ne zdi pod častjo.

...cinizem do meje dobrega okusa in še preko. Prodani duši.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lukanium ()

Thomas ::

Grem prodajat zdej. Do večera! :))

kopernik ::

Če bi še vedno bil študent, bi se prijavil.Taka referenca je več vredna kot diploma. Če te na koncu izberejo, seveda.

Ali je pomembna višina plačila ? Nekaterim očitno je, marsikdo bi pa delal tudi zastonj. Mislim, da je vsem jasno, da se da dobiti izjemno fajn službico, če si redni comitter kode v enem izmed apache projektov.

Seveda pa moram poudariti, da ima vsak posameznik svoje razloge, svojo računico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

BigWhale ::

Lukanium,

Ah, nisem se na dopustu. Moj odgovor ne bo nic pretresljivega... Go google! Stvari, ki jih sponzorirajo ne bodo prisle prav samo njim ampak se marsikomu drugemu.

Je ne fer od njih, da dajo tako malo denarja za tako 'velik' problem? Nah, saj gre za ponudbo/povprasevanje. Oni povprasujejo, a bodo dobili kaj ponudbe? Ce bodo fajn, ce ne, shit happens. Bodo pa dvignili ceno in spet malo pocakali, dokler ne dobijo kakega pametnega predloga.

CaqKa ::

>>> eni bi najrajš predpisali minimalno plačilo za programerje.

namesto da bi bil srečn, kolko minimalno dobiš za delo, se še pritožuješ. mislim če si sam ne znaš postavit cene potem bodi tiho ko se drugi potegujejo za to da bi ti več zaslužil.

Sergio ::

>>> sergio in thomas se bota pa zlasala kdo bo prvi častni predsednik tega tech sindikata.

Zakaj? Nisem dobro razumel, kaj si hotel namignit, izgleda.

Veste kaj bi bil izziv vreden vsakega truda? Da dobis za dobro resitev ponudbo za delo v Googlu. _TO_ pa je vsega truda vreden izziv.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

borchi ::

Sergio, tisto je blo hec! no, napol.

je pa res, da sem razmišljal točno tako kot ti sam nisem mel cajta napisat. Ker google je zadnje cajte kr pospešeno novačil ljudi - takile projekti so najboljši "job interview" in "CV"!
l'jga

Sergio ::

borchi: Iz tega stalisca se popolnoma strinjam s tabo. Ce ti bo takle poletni projekt prinesel zaposlitev pri Googlu, jebes $4.500. Zastonj naredim.

Ce je pa vse, kar imas od poletnega dela (sem pregledal projekte -- niso enostavni), teh 4.500 USD, pa menim, da glede na obseg dela (mind you, to so individualni projekti!) to nikakor ni zadostno placilo, saj bi iz korporacijskega stalisca gledano takale resitev stala doticne precej vec.

;-)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

jype ::

Ampak potem bi jo korporacija zelo verjetno obdrzala. Tu pa resitev ostane free (as in speech, too).

borchi ::

da glede na obseg dela (mind you, to so individualni projekti!) to nikakor ni zadostno placilo, saj bi iz korporacijskega stalisca gledano takale resitev stala doticne precej vec.

sej, če je res, da mora projekt spelat posameznik, pol je tole bolj "head hunting". in to pretty smart head hunting! ker če bi šlo zgolj za kode hunting, bi bilo za njih bolj smotrno, da bi sponzorirali grupno delo. ampak o tem lahko samo špekuliramo.

kako pa prideš do kode in za kako ceno je pa mogoče tema za drugo temo:D
l'jga

drejc ::

Tkole bom reku...povprečni slovenski študent, res ne more rečt da več zasluž v treh mesecih s podobnim delom.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

poweroff ::

No, saj je imel tudi Microsoft neke natečaje, ne?

Ampak Thomasaje pa tale novica pecej zbodla... se je hudo razpisal...
sudo poweroff

Tr0n ::

Heh, ne hvala. Google naj to kr sam napise. :)

Jux ::

Res ne štekam vse gonje proti spoznoriranju dela, ki ga drugače opravljajo ljudje brezplačno. Prav smešno je, da se najbolj penijo prav tisti, ki so proti FOSS - wtf. itak vam ni kul ta koncept, kaj vas boli če zdej ena koorporacija daje šuške zato da se neki sprogramira.

Mislim, 4500 USD ni mali denar, pa tud neki ogromnega ni. Če si že prej mal nakonektan z software dezajnom, pa si že delal na resnem projektu, pa če te zanima, hell - če mi da eden 4500 USD da počnem neki kar bi rad, WTF, why not?

Predvsem pa - mal poglejte gnome bountye, niso samo programing zadeve, tud za tiste k jim je resen software development mal tuj.

All in all, za moje pojme je breakdown takšen:
dobiš 4500 USD
delaš nekaj kar bi itak delal in te veseli (torej programiraš)
dobiš dober vnos na CVju
dobiš izkušnje

Vse tvoje delo je pa free, ostane za ostale ljudi in ga lahko tudi sam kdaj uporabiš. Čist brezpredmetno se je kregat, a je 4500 USD velik al mal, ker bi drgač prej al slej te feature/buge/whatever folk brezplačno popravil, ker jih to veseli. Štekam pa bojazen v closed source taboru, takile projekti promovirajo FOSS in to ni gut.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Sergio ::

Hm, jaz nikjer nisem rekel da sem proti OSS. Ravno obratno. OSS z vsem srcem podpiram in zelim, da bi cim bolje uspel.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Jux ::

sebe šteješ med tiste ki se najbolj razburjajo?
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Sergio ::

Kolikor spremljam, se razburjava samo dva (Thomas iz jaz), govoril si pa v mnozini... :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

metalc ::

Za nadebudnega Kranjskega Janeza, ki bi rad sodeloval, manjka še podatek o davčnih pi**arijah ter s tem povezanimi birokratskimi postopki, vrednimi samega Kafke....

Gandalfar ::

metalc: ni panike, nakazilo iz tujine. Vpises v to namenjen prostorcek na obrazu za dohodnino.

borchi ::

evo, pa je padu še zadnji argument, da je FOSS evil! celo država bo pokasirala pri razvoju open source-a (prej je baje celo ilegalno subvencionirala FOSS).

kaj sploh še ostane "zaprtim"?

donat?

:))
l'jga
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oracle predal OpenOffice Apache Software Foundation

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
85277 (4172) Ales
»

Google letos ponovno prireja Summer of Code

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
62662 (2070) mojca
»

instalacija PHP

Oddelek: Programska oprema
311782 (1513) lejka
»

Googlovo poletje odprte kode 2008 je pred vrati

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
53756 (3385) letecko
»

Ali je Linux freeware ali ne?

Oddelek: Loža
123003 (2690) BigWhale

Več podobnih tem