» »

Pipin odprti termin: Ubuntu

Pipin odprti termin: Ubuntu

Kiberpipa - Iz Afrike z ljubeznijo, Ubuntu! Torek 3. maj ob 19.00 v Kiberpipi na Pipinem odprtem terminu. Predava Matjaž Horvat.

"Ubuntu" je starodavna afriška beseda, ki pomeni "prijaznost do drugih". Distribucija Linuxa z enakim imenom širi duh Ubunta na področje programske opreme, zato je najbolj priljubljena med uporabniki Linuxa na namizju. Odlikujejo jo preprosta namestitev, učinkovita nastavitev, inovativne programske rešitve in široka skupnost uporabnikov, ki si zagotavljajo medsebojno podporo. Bo razviti svet začel prisegati na tehnologijo s črne celine?.


Vabljeni!

30 komentarjev

christooss ::

A lahko poveste samo priblizno o cem se bo govorilo?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Marjan ::

Ubuntu ima zaenkrat še najboljše šanse, da opazno prodre med folk.

BigWhale ::

Zdi se mi, da se bo govorilo o distribuciji Linuxa, Ubuntu. ;)

Kar se pa prebijanja med mnozice tice, meni Ubuntu sploh ni vsec. Se posebaj pa gnome... Bleeh... ;)

hruske ::

Mah ja. Ta ubuntu je krneki. ;)
Rad imam tole državico. <3

64202 ::

No, vsaj una "argentinka" je bolj lusna, ko tista plain blonda od prej :)
I am NaN, I am a free man!

aljoose ::

BigWhale, zakaj ti ni vsec gnome?
Mislim, ali se ti zdi slab kot uporabniku ali kot programerju? Ker iz uporabniskega stalisca se mi zdi v primerjavi z KDE gnome pravi raj :)

Sicer pa obstaja se kubuntu ;)

BigWhale ::

Iz programerskega je bljeeeek ;>
Iz uporabniskega je pa, nevem, tako kot da bi ga en sam doma v garazi skupej sesraufal ;)

mathjazz ::

BigWhale: tak se meni zdi KDE :)
www.getfirefox.com

hruske ::

KDE je tak, kot avto, ki bi ga v roke dobil en psiho, ki gre in vse prekomerno nastavlja, zamenja pol mašine, da dobi potem ven 400 konjev. Medtem ko GNOME daje tak vtis, kot da je en hud audi, ki pač ima svojih 320 konjev, ni pa povsod dobit kosov zanj, tako da se moraš kar dobro potrudit, da lahko kej prirediš.
Rad imam tole državico. <3

BigWhale ::

No sej, to je subjektivno... ;)

Kar se pa APIjev tice in programiranja... No, tukaj je KDE precej dobro postiman. Z gnome-om sem precej hitro obupal, ker je A MESS :P

mathjazz ::

hruske, saj mas windows registry, akhem, gconf :D
www.getfirefox.com

hruske ::

saj točno zato ;)
Rad imam tole državico. <3

jype ::

Ce lahko kdo dejansko utemelji zakaj naj bi KDE bil "kludge", potem bi me zelo veselilo to prebrat.

KDE je po mojem mnenju boljsi od gnome predvsem zaradi platforme (Qt), ki razvijalcem daje veliko vec casa, da se osredotocajo na resevanje problemov uporabnika, ne svojih problemov.

Je pa res, da se v KDE odlicno znajdejo predvsem "power userji", ki jim kde olajsa tipicna opravila, ki jih opravljajo, medtem ko se obicajni uporabniki znajdejo malce tezje, a kljub temu brez vecjih tezav.

BigWhale ::

KDE je bloat kar se tice velikosti... Sama hitrost izvajanja, pa se mi zdi, da je kar zadovoljiva.

Ni ravno fvwm ampak, bi bilo kar neverjetno, ce bi bil. :)

Stratus ::

@ BigWhale sej zato mas pa KDE vezijo ki se imenuje Kubuntu :P. Meni deluje cito OK.
Drugace pa glede Gnome pa KDE vojne, vsak ima pac svoj okus, ni treba pljuvati po drugih, men je tud KDE bolj vsec, ceprav ima gnome nekatere dobre resitve.
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

Daedalus ::

Kot čisto običaji tuni (khm, linux uporabniku) se mi zdi KDE precej lažji za privadit, kot gnome. Je bolj windoze like, frizira se ga precej preprosto, hitrost je čisto ok. Je pa res, da če inštaliraš kompleten KDE, je zadeva hudičevo velika...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Gandalfar ::

a obstaja kaksna 'gnome feel and look' tema za KDE?

64202 ::

Look je se najlazje doseci, izberes najbolj pust stil in sive barve pa je :)). Edino problem je, ker ima KDE softver v glavnem veliko manjse razmake med widgeti. Kot posledica nabutanosti verjetno :).

Ni pa danes noben desktop toolkit dovolj abstrahiran, da bi lahko zamenjal feel. Ali se motim?
I am NaN, I am a free man!

hruske ::

V debianu obstaja paketek gtk2-engines-gtk-qt, ki naredi, da so gtk aplikacije potem tudi cute. :)
Rad imam tole državico. <3

Gandalfar ::

sam men QT aplikacije niso 'kjut'

BigWhale ::

Ampak so, ze po definiciji... ;>

No, men je Qt, kjut zato, ker je kjut za programirat, vizualno mi je bil kjut fvwm in pa fluxbox. Tole kar se pa dans 'prodaja' na bilokateri platformi je pa isti smorn k disco dancefloor and blinken lights... Crap.

Ze zdaj ko gledam, se mi zdi, da imajo moja okna v KDEju zlooo malo zaobljen rob in me kar trese... :P

64202 ::

BW: style -> Motif, color scheme -> CDE/Solaris.
I am NaN, I am a free man!

Jst ::

Sem iz radovednosti in par uric (v naprej vedenega) dolgčasa inštaliral Ubuntu. (Na en disk, za katerega sumim, da je na koncu svojega življenja - na primarni disk zraven Suse si ga nisem upal :).

Torej:

- A ima kaj podobnega KDevelop?
- V primarni inštalaciji nisem našel programa za peko cdjev.
- Počasnost pri premikanju in izrisovanju oken.
- ATIjeve driveje apt-get oz synaptic package manager ni znal inštalirati pravilno.
- se mi zdi bolj odziven kot KDE.

Jaz imam rad minimalistični slog, zato mi je GNOME bolj všeč, ampak vseeno uporabljam KDE. Se mi zdi, da vseeno nudi bistveno več.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

64202 ::

> - ATIjeve driveje apt-get oz synaptic package manager ni znal inštalirati pravilno.

A suse pa ima kak pameten nacin? Jaz sem nasel samo en step-by-step howto, drugace je to edini (!) resen kix, ki sem ga opazil na suseju. Aha, gre se za fglrx driver jasno, un prilozen dela p'n'p jasno (tam kjer dela:).
I am NaN, I am a free man!

Gandalfar ::

Jst: pomojem nima, uporabljaj kar kdevelop

Jst ::

FACA: V Suse je fglrx doktrina, ne pa howto. :)

Sicer mi je pa v Ubuntu bilo všeč, da mi je sam (default) nastavil 1600x1200@75 (čeprav je to overkill za 17" CRT), čeprav uporabljam (tukaj v Suse) 1280x1025@85. Ker večina distribucij, ki sem jih malo spoznaval, so na začetku dali kakšno 800x600@65, po možnosti še kam čudno zamaknjeno, s še bolj čudno barvno globino.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BigWhale ::

To je zato, ker je bolje, da ti potem popravis resolucijo, kot pa da se ti monitor prekuri, dobesedno. Ja, vcasih se je to dogajalo. Better safe than sorry.

Jst ::

BigWhale: Sem dovolj star, da vem (in se spomnim), da se je to včasih dogajalo. ;) Sem pa tudi tako mlad, da vem, da se da te podatke lepo zvedeti in pravilno nastaviti (iz stališča grafičnega strežnika).
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

64202 ::

Jst:

Section "Device"
BoardName "RV250 Lf"
BusID "1:0:0"
Driver "radeon"
Identifier "Device[0]"
VendorName "ATI"
EndSection


Meni to zgleda kot builtin xorg driver, friska instalacija suseja. Pa se link na "howto":
stran na suse.inode.at

Sicer je suse nasploh ena taka vudu distribucija, stvari kr delajo ceprav sploh ne bi smele delat :D:
- tale ati radeon driver deluje cisto povsod kjer sem sprobal, recimo surov xorg (slackware 10.1) ne deluje na eni kisto, kjer je 9600XT, sem moral dat gor fglrx
- iw2200 wireless driver, na uradnem pedjzu pise da driver ne podpira snifanja in tudi v nobenem distrotu ne dela (mandrake, fedora,...) , razen seveda v suseju, krvav rob izdaja? :D
- interni winmodem, seveda edino v suseju deluje out-of-the-box, kilometrski howto kako skompajlat driver + userspace daemon za vse druge distrote
- touchpad skrolanje deluje krtko brez bilokaksnega konfiguriranje, priznam, tudi v ubuntuju to dela, ampak nikjer drugje
- suspend to disk dela popolnoma brez problemov, spet ubuntu tudi to dela ampak noben drug distro

SUSE je pravzaprav cisto taprvi OS, ki sem ga kdaj zinstaliral in ni bilo treba niti ene stvari porihtat (-> laptop poln cudnega hardvera modrizob/...[tm]). Sisnu celo winxp :)). Me je pa tudi ubuntu presenetil, dela veliko bolje kot bi si clovek mislil za tako nov distro :)
I am NaN, I am a free man!

Jst ::

Vidim, da si že na 9.3. Jaz zaenkrat ostajam na 9.2. Sicer ni tako zelo težko inštalirat, vendar je to še vseeno gnili zob te distribucije. (mogoče v 9.3 ni)

To sem pa jaz nekaj časa nazaj napisal glede Suse: "To je distribucija, ki vse kar nekako dela out-of-the-box in tako, kot človek pričakuje." Zato je meni ta OS tako všeč.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mageia Linux 1.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13227960 (25143) MrStein
»

Linux-Začetnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
9928916 (26191) 5er-->
»

Kiberpipa sredi oktobra

Oddelek: Novice / Kiberpipa
287378 (6567) denial
»

Mandriva preživela, izšla nova verzija

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3913191 (11362) Icematxyz
»

Izšel je Debian 5.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
235495 (3475) R-G

Več podobnih tem