» »

Racunalnik za obdelavo videa, prosim svetujte...

Racunalnik za obdelavo videa, prosim svetujte...

Realman ::

Torej en prijatel bi rabil racunalnik za obdelavo video.Torej prenos iz DV kamere prek firewire, in potem nestisnjen video z Ulead video studio obdelat.Zanima me, ce kdo ve kako zgledajo profesionalni racunalniki za te namene.Kaj je tukaj najbolj vazno, ram, procesor, disk ali vse skupaj.Jaz predvidevam, da bi moral imeti racunalnik min. 1Gb rama, 2 mogoce boljse 3 diske v Raid 0, pa seveda vsaj ene 3 Ghz.Vse ki se spoznate na to, oz. posedujete racunalnik prav za ta namen, prosim s predlogi na dan.
Gre za profesionalno obdelavo, kaj drugega se pravzaprav nebi delalo na njem, torej cisto namensko.

Za vse odgovore se vsem vnaprej zahvaljujem.

Meamoto ::

Toplo priporočam P4 (HT dela čuda pri video obdelavi), minimalno 1GB RAM-a in pa seveda kolikor se le da prostora na diskovju.

Hitrost diska sama ne pomeni prav dosti, najpomembnejša sta ti CPU in pa RAM.

Goldee ::

ne pozabi en dobr monitor;)

Realman ::

Potem takem Raid-a nima smisla delat, samo ram, pa P4 z HT-jem, grafika tudi nima neke veze, ali pa...

mtosev ::

Ne kupuj P4 na socketu LGA775. Kupi Prescotta na socketu 478.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zheegec ::

Za video/audio encoding vsekakor Intel, tudi jaz bi priporočal s478.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

mtosev ::

Pa ASUSko P4C800-E Deluxe (chipset i875). >:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Meamoto ::

Grafika ne rabi bit vrhunska, video je tako ali tako samo 2D. Ni pa spet priporočljivo kupit najcenejšo stvar, ki jo najdeš.. :D

In ja, s478...

mtosev ::

nVidia 6600 ali 6600GT bo ok.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Fizikalko ::

mtosev, dej ne pretiravej. Precej slabšo ma lahko.

Meamoto ::

Ja, meni recimo dela brez kakršnihkoli problemov na R9200 (ne SE varianta).

gumby ::

graficna je popolnoma vseeno, katera je. ce zna overlay prikazat je v redu :)... pa se to ni nujno.

ozko grlo pri obdelavi videa je se vedno procesor. diski so dandanes dovolj hitri, tako da raid ne bo dosti pomagal (se najbolj se bo poznalo pri muxanju ogromnih datotek)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

Jebiveter ::

Ce gre za professional obdelavo DV videa mogoce ne bi bilo napacno razmisliti o Power Mac G5 varjanti. Verjetno bi bila Dual 2GHz vezija cist dovolj, dodas se en 160GB disk (skupaj 320GB), se 1GB ali 1.5GB (skupaj 2 oz 2.5GB) RAMa, se kaksen vecji LCD ali dva (Applovi LCDji so zal full predragi, zato priporocam kaksne non-Apple modele) and your all set! :)

Kar rabis se je Final Cut Pro HD in vecno si bos hvalezen, da si kupil G5. Do sedaj se nisem videl nobene druge masine, ki bi lahko tako gladko, hitro in ucinkovito obdelovala video!

Ce ne drugega pojdi k slovenskemu Apple zastopniku in v zivo sprobaj zadevo. You'll be amazed! I was, anyway.

PS: FinalCut Pro HD QuickTour
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Realman ::

Zakaj P4, nisem namrec siguren ce program ki ga misli uporabljat Uleda Video Studio sploh podpira HT.Po vsej verjetnosti ne, ali se motim.Tale Apple bi ziher bil zanimiv, samo mislim, da je cena takega sistema ene 500k, ali se motim.P4 ali AMD64 bi dobil ze za 200k.Prijatel pa ne misli dati toliko.PA se za program bi rad uporabljal, ker je simpl ko pasulj, pa vse lahko postoris, to kar on rabi.Potem takem, ce prav razumem je procesor glavna ovira, zakaj to tako dolgo melje...

Meamoto ::

Ulead podpira HT.

Še bolj pa za obdelavo priporočam Adbe Premiere, ampak to je pač osebna odločitev.

Realman ::

Ne morem verjet, da podpira, potem pa res vsekakor P4.Samo zakaj bi vzel starejso vezijo P$, prosim da utemeljite.A se novi prevec greje ali kaj.Adobe premiere se mu pa zdi prevec zahteven.Poleg tega ne rabi vseh teh funkcij, ki jih adobe podpira.Mogoce bi moral napisat pol PRO obdelavo in ne PRO.Gres se pac za to, da se da stvar v cim krajsem casu naredit.Ker to res zahteva nenormalno veliko casa.

mtosev ::

Zakaj stari?

Zato, ker je novi drek (chipset je bolj počasen, CPUji so počasnejši, ...)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Meamoto ::

Zato, ker je novi drek

No če sem kdaj slišal slab argument, je to to.

Kaj točno pa bi tvoj kolega rad s tem počel? Tipo kakšne vrste obdelave in montaže...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meamoto ()

Realman ::

Gre za bolj simpl obdelavo, to kar pac omogoca Ulead video studio 8.0 recimo.Prenasal bi pa seveda iz DV kamere.Pac prva stran vnos slike, kaksni napisi zraven videa, prehodi me scenami pa se mogoce malo obdelave zvoka, kaj zraven dodatno pa seveda peka DVD-ja.To vse ima ta program, zelo preprosto za naredit, samo potem ko das render, da zmontira, to pa traja...

Meamoto ::

V tem primeru ni smisla dosti komplicirat, delal bi lahko recimo tudi z Pinnacle-om 9 ali čem podobnim.

Čim ni dosti layeringa in transparenc, pa tudi neke grozne razike v brzini na malenkostih ne bo občutil.

Realman ::

Transparecy mogoce kaj malega.A potem ni neke velike razlike glede na razlicne konfiguracije.A obstaja mogoce se kaksen drug enostaven program, pa da je seveda hitrejsi, ali so te stavri priblizno pri vseh programih priblizno enako pocasne...

Meamoto ::

Malce hitrejši je samo še Premiere.

Razlike v konfiguraciji pa so opazne, ampak manj zahtevno kot je delo, manj jih opaziš.

Jebiveter ::

Hehe, zanimivo, kako hitro folk nekaj oznaci za profesionalno :\. IMHO ko delas nekaj profesionalno navadno preracunas ali se ti splaca investirat 700k SIT oz. v koliksnem casu bi prihranil tistih 0.5mio razlike, ce ti ne bi bilo potrebno toliko cakati (da se recimo zrenda).
Ce pa tvoj cas ni toliko vreden (cas == denar pri video/audio obdelavi) potem pac zadeva ni na profesionalnem nivoju, ampak kvecjemu amaterskem. V tem primeru pa je PC vsekakor boljsa(?!)/cenejsa izbira.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Software za obdelavo videa

Oddelek: Zvok in slika
112020 (1735) IceIceBaby
»

Zajemanje videa

Oddelek: Zvok in slika
101803 (1625) Yossarian
»

rač za cca. 1 mio sit (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
904439 (3260) mainman
»

Apple

Oddelek: Strojna oprema
332315 (1773) Jebiveter
»

Racunalnik za digitalno obdelavo

Oddelek: Kaj kupiti
172294 (1884) 3LeR.

Več podobnih tem