» »

DEC Alpha

DEC Alpha

der_Alte ::

No, naneslo je tako, da imam v rokah šest Alpha procesorjev, pa samo tri matične plošče. Zadevo bom vsekakor spravil v življenje.:D
Zanima pa me, če je kdo že imel priložnost delat, kaj se splača obdržat.
21164 (EV5 266Mhz)
21164PC (533Mhz)
21164 (EV56 ???MHz)

MTm2H37rqt7B ::

Doma sem imel 21164PC (533 in 500Mhz). Se mi zdi, da je tisti PC v imenu modela veliko pripomogel k temu, da sem lahko v masino vtaknil vsak hardware in je deloval. Sicer pa, obdrzat se splaca vse:) Priporocam ti, da si preberes malo manuale da vidis kaj zadeva podpira in se odlocis na podlagi tega kaj bos obdrzal. Kdo bi si mislil kaksne manuale majo alphe:) Ko bi saj za x86 plate delali take manuale >:)

Fajn bi blo tudi ce bi platam dal najnovejsi firmware.

Poglej se kere plate so, al je PC164 ali PC164SX/LX in tako naprej:) Problemi so z platam ki majo EDO ram, saj potrebujejo ECC ram (navadni non-ecc zal tle nedelujejo). In ga je problem dobit, pa se v parih morjo bit. Tko da ti priporocam da obdrzis plate, ki podpirajo SDRAM. Meni je na njih deloval navaden non-ECC ram, seveda je mogel bit spet v parih.

Tu bos nasel vse firmware za stare alphe. Ce bos laufal linux/bsd si nalozi gor SRM firmware (AlphaBIOS je za bootanje WinNT). Vec informacij si poisci magar na googlu. Iztocninca: SRM

Manuale bos tudi nasel na tem FTPju.

Edini problem je ta, da za bootanje recimo iz diska potrebujes dolocen SCSI kontroler, saj starejse verzije SRM firmwara (najnovejsi SRM fw za te plate je mensezdi 5.8) ne znajo bootat iz IDE diskov (vse obrazlozeno v manualu plate in dokumentaciji firmwara).

Ce se ti bo kej zataknilo, ti lahko mogoce kaj pomagam.

Veliko hitrosti ti zelim:>

Zgodovina sprememb…

roscha ::

Oho? Ne znajo bootat iz IDE? Zanimivo Moja 164SX prav fino boota iz IDE diska. Je pa res da mi ne pozna SCSI vmesnika tako da.. Šmrc, imam pač IDE.

@ der Alte

Da ne boš prav bukasto gledal v tisti srm prompt. Zgleda kot *nix konzola ja. Še hiter nasvet za boot

boot dqa -fl "0" (če bootaš iz primary mastra dqb je prim. slave itd)

Drugače pa vse tako kot je pux razložil.

Če kaj ne bo šlo pa vprašaj.



P.S. Debian bo opustil AXP vejo distruibucije. Samo v vednost in ravnanje. Alternativi otaneta še Gentoo ali FreeBSD

MTm2H37rqt7B ::

In NetBSD :]

Kolikor sem bral za 164SX SRM 5.8-1 firmware kukr ne zna bootat iz IDE...sicer nisem probaval ker sm mel lepo scsi disk in scsi cdrom. Ce pa deluje tudi bootanje ide... toliko bolje... sicer imajo 164SX slab ide kontroler, prenosi so obupni. Novejse alphe imajo bolse ide kontrolerje.

MTm2H37rqt7B ::

hinti za SRM prompt:

vpisi not:

show dev (pokaze vse device in njihova imena (saj kolikor jih zazna))

in iz tega lahko pol bootas... help tudi pomaga

SRM konzola je kwazi openvms konzolca... sem ze pozabil:) splaca se kaj prebrat na to temo

Klikjot!

Aja se to... ce tvoja alpha se nima SRM firmwara/konzole.. bos mogel zamenjat... ponavadi se naredi boot disketo in se zalaufa iz obstojecega firmwara. Na guglu bos najdu postopke kako to nardit, je res dost stvari ze o tem napisanga tko da ne bi smelo bit dilem.

Zgodovina sprememb…

der_Alte ::

SRM konzolo majo vse. To sploh ni problem. Problem je najt 72 pin ECC DRAM.;(( 21146 (EV 56) je namreč na taki matični plošči. 21164PC ima sicer podnožja v katera gre navaden PC100 SDRAM, samo je procesor precej počasnejši.

Ostane seveda problem operacijskega sistema. Debian je... takotako, Gentoo ima precej debilne probleme na Alphah.

BTW.. Vse SRM plate znajo bootat s SCSI, samo "ta prave sorte mora bit" AKA NCR810. Novejše pa prebavijo tudi Adaptece. Bom poskusil z AAA-131.

PS. Pa da vidim, kaj od sebe da Oxygen.:D

PPS. Če se komu kje zdi, da ima odveč kakšnega SPARC, MIPS, Alpha stroja... Se priporočam.;)

der_Alte ::

Alpha dela... s pridržki. Je pa seveda 164SX. V življenje sem jo spravil samo zato, ker so se razleteli kondenzatorji na Abit KT7, druge delujoče matične pa doma nisem imel.

1) AlphaBIOS je grozen.
2) Uradna navodila za zamenjavo AlphaBIOS s SRM so popolnoma napačna.
3) Dobro je imet navodila, da veš kako popravit nepravilno naložen firmware.|O
4) Intel EtherExpress100 dela čudno na Alphi (vsake toliko se resetira)
5) Promise Ultra100TX2 se tudi čudno obnaša (IDE bus se resetira, DMA napake,...)
4) Voodoo3 zaenkrat dela, GLX preskusim zvečer.
5) PS/2 miš je odpovedala poslušnost.

Vmes je ena Alpha matična plošča šla rakom žvižgat. Povem vam, da je vonj sežgane elektronike na Alpha matičnih ploščah popolnoma enak kot pri "običajnih" x86. :\:|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MSI želi odpisati BIOS, prihaja UEFI (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Matične plošče
7719570 (17015) Jst
»

Kupovanje starega serverja

Oddelek: Kaj kupiti
81248 (1038) roscha
»

Alphe se poslavljajo

Oddelek: Novice / Procesorji
102141 (2141) roscha
»

Konec BIOS?

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
253502 (3502) Sid Izprijeni
»

some little piece of crap 2 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
514918 (4291) Loki

Več podobnih tem