» »

Linux in prepoznavanje trdega diska

Linux in prepoznavanje trdega diska

Keyser Soze ::

Na frisno sem instaliral SUSE 9.2 personal. Na 1. disk. Ena particija so XPji, druga Linux. In ko so bili na racunalniku samo XPji sem dodal se en disk za podatke, backup, ipd... Sedaj mi v Linuxu prepozna samo 1. in 2. pariticijo prvega diska, drugi disk pa nikakor ne morem usposobit za brskanje po njem v Linuxu.

V SUSEplugerju mi prepozna disk in je naveden na spisku strojne opreme. V YaST2 Expert Partitionerju je ravno tako prisoten disk kot tudi particija, ki je ustvarjena na njem.

Kako naj zadevo usposobim da bo videna v Konquerorju? Pise, da je na dev/sdb1 SFS sistem??

iso2000 ::

Dodati moraš vnos v datoteko fstab, ki jo najdeš v mapi etc. Sedaj točno na pamet ti ne znam napisat kaj natančno moraš napisat, vendar če odpreš datoteko in pogledaš kaj imaš napisano za particije, ki jih lahko dostopaš, mislim, da ne bo pretežko dodati še ene vrstice, ki bo nastavila novi disk. Vedeti moraš le, da moraš ustvariti še mapo, kamor boš potem mountal disk.
Aja, še to: fstab boš lahko spreminjal kot root uporabnik. Tako, da se moraš prijavit kot ta, ali pa v konzoli ukaz su in nato...

LP

Keyser Soze ::

OK, sem nasel en vodic, ki je zelo uporaben. Ampak problem je, da je disk Z PODATKI formatiran v XPjih. Datotecni sistem je pa SFS katerega pa kernel ne podpira(nekaj v tem stilu)? A mi preostane kaj drugega kot format?

P.S.: Kako se instalira ene fonte s sumniki in sicniki?? Ker tole je pa ze toomuch.:D Se da v eni vrstici?

BigWhale ::

S sicniki? ;) Si ziher, da jih nimas? ;>

Suse ze ima take fonte. Moral bi jih imeti. Take s sicniki in sumniki!

Keyser Soze ::

Tebi tudi bolj švoh tole dela.>:D šššššššššššššš

Drugače pa kaj je s tem SFS file systemom. V /mnt je ikona z ključavnico. Tako da zadevo lahko mountam, a je ne morem pogledat. Na googlu pa najdem prepolno teh SFS sistemov, pa ne vem kateri je taprav.:\

Brane2 ::

Zgleda, kot da bi dostop v mapo /mnt imel samo root...

Temu sse da pomagat s spremembo dovoljenj a sedaj je vprašanje kako, da ne zaj* kaj drugega v svoji distribuciji ali porušiš varnostnih sistemov.

Probaj kot root "chmod 776 /mnt" in poglej kako dalje...
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

afaik chmod na direktoriju na katerega mountas nekaj nic ne koristi, ker po mountu, se pravice spremenijo na tiste, ki jih ima mounted drive.

Ce pa ne bi imel pravic dostopati do /mnt direktorija, potem sploh not ne bi mogel.

Keyser Soze ::

Spik Slovenishc. :P

Pravico dostopati do mnt direktorija imam. Nimam pravice dostopa do direktorija sdb1! Sicer ne vem zakaj, se pa ne morem spomniti kako sem formatiral oz. kaksno particijo sem naredil na tistem disku v XPjih. Moram pogledat.

P.S.: A kdo ve kateri fonti podpirajo schumnike?:) Don't shoot me...

Brane2 ::

Karse fontov tiče: Recimo Vera Bitstream.

So pa šumniki stvar nastavitve tipkovnice v grafičnem okolju in nastavitve localea v ukazni vrstici.

Kar se slednje tiče, popravi filetek /etc/rc.conf.

Tam popravi keymap v "slovene", consolefont v "lat2-16" in CONSOLETRANSLATION v "8859-2_to_uni"

Aja, pa poglej v /etc/locale.build in če nimaš naslednjih vrstic, jih dodaj:

sl_SI.UTF-8/UTF-8
sl_SI/ISO-8859-2
sl_SI/CP1250


nato z na slednjim ukazom poglej, kako je bil emergean glibc:

emerge -pv glibc


Če je ob besedi "userlocales""+", boš moral še enkrat emergeat glibc. ("emerge glibc")


Tole velja za Gentoo. Za ostale distribucije naj povedo drugi.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::


Ce pa ne bi imel pravic dostopati do /mnt direktorija, potem sploh not ne bi mogel.


Tako sem ga jaz razumel.
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Linux][OpenSuSe] SVN repozitorij na Windows shared folders in pravice za datotečni s

Oddelek: Operacijski sistemi
161858 (1662) 'FireSTORM'
»

šumniki v konzoli v gentoo linux

Oddelek: Operacijski sistemi
293111 (2752) Juventus
»

Linux - problemi, problemi,... (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
755430 (4191) M.B.
»

Fedora FAQ (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
934283 (3598) meszaj
»

kako mountat USB ključ v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
492503 (2010) Senzacionale

Več podobnih tem