» »

Umetna roka, ki jo je mogoče krmiliti z možgani

Umetna roka, ki jo je mogoče krmiliti z možgani

Slashdot - Raziskovalci na Pittsburgh University so izdelali prototip umetne roke, ki jo je mogoče krmiliti z možgani.

BBC News namreč poroča, da je bila opica s pomočjo senzorjev, ki so ji jih vsadili v možgane opice in nekaj malega matematike v procesorju umetne roke, sposobna roko premikati. Roko se je naučila uporabljati tako, da je zagrabila hrano in jo nesla v usta.

Če bodo tako spodbudne še nadaljnje raziskave, bi takšna naprava utegnila zelo olajšati življenje marsikateremu invalidu.

Kdo ve, morda pa bomo nekoč izrabljene dele teles lahko nadomestili z zamenljivimi mehanskimi in se počasi spremenili v kiborge ...

48 komentarjev

BluPhenix ::

No, torej si bo lahko Beeblebrox kmalu dal vgraditi dodatno roko :)

RejZoR ::

No vsaj nekaj koristnega od vse te elektronske navlake.
Premikanje robotskih delov z mislimi je bil vedno največji problem ravno pri teh umetnih rokah (poleg energetskega vira ki pa je itaq povsod problem). Me prav zanima če je kaj uspeha z nogami,saj zahtevajo krepko več dela,sploh zaradi ravnotežja.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

BoLhCa ::

Jao...
Hmal pa bomo meli roke, kot "bad guy" v Spiderman-u II :\

kuglvinkl ::

V zadnj fazi bi zadeva zgledala tako, da bi lahko taka roka v štacuni zagrabila samo določeno piksno hrane, kompatibilno z roko (to pomeni združevanje hi-techa in prehrambene industrje).

Zdej pa resno. Glejte moj podpis.
Your focus determines your reallity

Tic ::

IMHO je bla poteza food to mouth rezultat random nekontroliranih gibov :D
persona civitas ;>

Izi ::

Piše sicer da stvar zaenkrat deluje samo maksimalno 6 mesecev, ker potem živo tkivo prekrije sonde, ki so jih vgradili v možgane in onemogoči prenos signalov iz možganov.
Se pravi da bi moral hoditi vsakih nekaj mesecev na operacijo, do bi ti ponovo šarili po možganih :(

Večji problem se mi pa zdi energija za premikanje umetnih udov.
V laboratoriju že gre, ko je vse skupaj vštekano v zid na napajanje.
Iz telesa nikoli ne bodo dobili dovolj energije za krmiljenje elektromotorjev.
Ali to pomeni, da boš na hrbtu nosil nahrbthik z 10 kil teškim akumulatorjem 8-O

Drugače se zna zgoditi, da ti sredi kosila roka neha delovati nato moraš pustiti hrano in se vštekati v zidno vtičnico za uro ali dve da se ti baterije spet napolnejo. :O

V filmih ni nikjer videti, da bi kiborgi polovico svojega časa preživeli priklopljeni na zidno vtičnico in tudi še nisem vedel da bi komu sredi akcije ko preganjajo bad guye zmankalo napajanja. >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

gfighter ::

Ampak če si invalid ti je pa za tist kabel kar lepo vseeno, tako da je tole zelo dobrodošel izum...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

CWIZO ::

To je prototip, tak da itq da ni se vse cist idealno.
Tut racunalniki so bili vcasih veliki kot fuzbal plac...

Se pa strinjam da so baterije eden večjih zaviralcev napredka...

btw: ste gledal I Robot;)
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

pitagora ::

znanstvena fantastika postaja resnicnost.
to je se eden dokaz več da je to res.
kmalu pa bomo imeli robocope in reality:D
lp pitagora

B-D_ ::

Ob pogledu na pr0n možgani zalavfajo "while not sperm_eject do" loop:

begin
hand(up,speed_medium);
hand(down,speed_medium);
end;

No ja, morda pa stvar le ni tko od muh. ;)

Jeebs ::

Piše sicer da stvar zaenkrat deluje samo maksimalno 6 mesecev, ker potem živo tkivo prekrije sonde, ki so jih vgradili v možgane in onemogoči prenos signalov iz možganov.

Mogoče se motim, ampak a ni tako, da se možganske celice NE obnavljajo?:\
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

Thomas ::

Motiš se.

gzibret ::

Jaz sem nekje bral, da lahko tudi slepi ljudje s pomočjo tehnologije vidijo. Iz kamere so speljali nekaj kablov ter nabili elektrode v možgane (tam nekje, ko pride vidni živec not, ne vem čisto natančno), ki so stimulirale razne predele. Na takšen način bi naj bili ljudje sposobni zaznavati obrise..., vsaj tisti, ki so nekoč videli in so oslepeli.

A je še kdo drug to bral in kje? Zdi se mi, da je bilo enkrat v Življenje in tehnika.
Vse je za neki dobr!

CWIZO ::

Jest mam tut v spominu da sem enkrat nekje bral, da so z neko tehnologijo omogocili slepim da vidijo.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

B-D_ ::

Sm gledu na tv nekje, mislim da NG ali Disc., uglavnem vidijo baje samo obrise (vsaj tko so kazali na tvju tam, kaj naj bi folk videl). Zamisli si svet v katerem ne vidiš predmetov in folka temveč samo njihove meglene sence. 8-O spooky

...toda vseeno bolje kot nič.

OwcA ::

NG (vsaj sam se tam gledal).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

RiNC ::

Vooooouuu!!! 8-O
Če me spomin ne vara se je prav z roko začel razvoj "terminatorja"!!!
In potem je Švarci vse skupaj uničil... :D Al bi bek!!! :D
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

teoo ::

super! Ravno take stvari mi dajo vzpodbudo za nadaljevat študij v ti smeri.

darkolord ::

Tole glede oči bojo sčasoma sigurno izboljšali... samo če vsadijo neko tipalo notri je potrebno vsaj nekaj mio točk da pride normalna slika

Brane2 ::

No, pa je prišel dan, ko je Borg asimiliral Desanko Šakić. Torej ni bil Piccard prvi, še zdaleč ne... :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

simnov ::

Po svetu bodo hodili ljudje z železnimi rokami kot Jax v Mortal Kombat :P

Vesoljc ::

ne, po svetu bodo hodili ljudje, ki bodo spet imeli roke...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

RejZoR ::

Problem pri očeh je sama resolucija in odzivnost ki si hodita v Desanko Šakić. Če višamo resolucijo je sicer slika lepša ampak se slabša odzivnost,če nižamo resolucijo je slika slabša ampak je odzivnost boljša. Si predstavljate da bi zaznavali okolje kot film pri 3 oz 5 fps?
Pomoje ne bi bilo prav nič zabavno.
Enkrat je bilo o tem na TV ampak že kr precej let nazaj tko da se je najbrž že kej spremenil vmes.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

darkolord ::

Si predstavljate da bi zaznavali okolje kot film pri 3 oz 5 fps? Pomoje ne bi bilo prav nič zabavno.

Res. Ampak slepi bi dali VSE že za to, da bi lahko gledali samo eno statično sliko....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

SavoKovac ::

Krasna sprememba perspektive prihodnosti!

Namesto borgov sami drone-armi!

Stanley Tweedle help us!

CWIZO ::

Mene tut take stvari navdihujejo za studij za nasleden let.
Na informativnem (FE) so recmo mel eno napravico ki hromemu cloveku omogoca da hodi, svasta res.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Dr_M ::

Po svetu bodo hodili ljudje z železnimi rokami kot Jax v Mortal Kombat

jest bi mel take roke :D :)) :)) :P
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mips/cips ::

Mene tut take stvari navdihujejo za studij za nasleden let.
Na informativnem (FE) so recmo mel eno napravico ki hromemu cloveku omogoca da hodi, svasta res.


JA, to bo prva stvar k te bojo naučil na FE.:\
No hard work, no easy livin...

Brane2 ::

Post se nanaša na izbrisani odgovor..
---------------------------------------


Če bo narava hotla,da umrem, bom umru in si ne bom pomagu z raznoraznimi umetnimi svinjskimi zaklopkami in ostala jajca....ki pa so pridobljena na zelo surov način.


To sem že kar nekajkat slišal od ljudi, dostikrat šolanih vojakov itd. Ene par sem jih tudi srečal na intenzivni negi na kliničnem in glejgazlomka, njihova perspektiva se je v nekaj kratkih dneh in nočeh obrnila za 180°.

Folk, ki je prej z ritjo na toplem hrabro "zrl smrti v obraz" in se ni hotel odpovedat niti cigaretom, je na intenzivnem oddelku pljuval čez doktorje, resno razmišljal o tožbi, tudi iz onstranstva in grabil za vsako rešilno bilko, tudi tako osovraženo tehnologijo kapitalizma.

Je že tako, stvari so videti drugačne v sterilnem bolnišničnem okolju, kjer ima vse okus po pepelu in rahel vonj po smrti.

Si res ziher, da si ne boš premislil, ko in če prideš v šesti štuk kliničnega ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

Z-lot ::

Eeeegscellent! Fizični multitasking, here I come :>

Z-lot ::

Oh, in še P.S.: ne vem, kaj imajo svinje in kapitalizem tu opraviti z vsebino novice... razen tega, da nekatere osebe lahko sprostijo utesnjenost v svojem f00 ideološkem svetu.

Thomas ::

Še dobro da nekateri, ki se tukaj razburjajo zaradi umetne roke, ne pogledajo po nekaterih drugih temah v tem forumu. Sej bi jih kap. :))

CWIZO ::

mips/cips: ne bo prva stvar, ki me bodo naucili, mi bodo pa dali osnove da bom lahko take stvari pocel.

Aja, po tvoje bi bilo potem najbolje da bi kar jamah se ziveli, ker je razvij neki slabga, a?
Jao jao, me zanima (kot je ze Brane2 rekel) kolk bi bli znnstveniki kapitalisticne svinje, ko bi ti v avtomobilski nesreci roko odtrgal.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

mrpiagg ::

Ne vem zakaj vsi nekej tuhtate od baterij in tega sranja ...
Tko al tko se dajejo tud z organskimi zadevami ne samo s pleham in tud tam bo sla znanost precej naprej.

Thomas ::

Eno milijardo bitov za roko, bi blo dovel. Ne, rajš kar bilijon bitov za celo (humanoidno) telo in gremo pogumno naprej! :)

nicnevem ::

Od SL0 do SL4...

...sicer pa se sam dosti bolj navdušujem nad tehnologijami, ki bodo povečevale umske sposobnosti. Potem bo konstruiranje takihle delov telesa piece of cake...kot še marsikaj drugega...:)

Thomas ::

Tko tudi jest gledam. Sicer lepo in prav da čuvaj na parkirišču pazi na avte in pobira parkinino in da se nekateri drugi trudijo z umetnimi udi ... ampak to je business as usual. Morajo bit te sprotne zadeve.

I mind the mind.

:)

pagat34 ::

Imam znanca, ki je izgubil obe roki malo pod komolcem, tudi zato, da lahko nekateri tukaj stresate oslarije!

Vsi pametnjakoviči pa naredite ta preprosti poizkus:

Obujte si nogavice le z nogami ali pa s stisnjeno pestjo!

Ko vam bo to uspelo hitrejo kot v 30 minutah - pa se pridite repenčit :(
_________________________________________
Zaradi stranskih učinkov se izogibaj M$ izdelkov!

SavoKovac ::

Rabš znanstvenike s pristopom "porquois pas"!

Študiraš "martinčke" in njihove regenerativne zmožnosti ter forsiraš raziskave v tej smeri. Pa magar na konc ugotouš, da je vse zaman in brezveze.

Al pa na pujsu roke vzgajaš in pol prišiješ, pujs pa naj srečno živi do smrti. Sam, da smo političen korektni!

mips/cips ::

Jest se čist upravičeno 'repenčim,' saj z živalimi ravnam spoštljivo, tako kot s ljudmi. Ne jem mesa, ne nosim usnja in vsaj poskušam ne uporabljat kozmetičnih izdelkov, ki so bili ustvarjeni s pomočjo vivisekcije. Znanstveniki bi lahko opustili vse poizkuse na živalih , ker je veliko alternativnih metod.



Kaj ne vidite človečnosti v tej opici? Žival je človek, človek je žival!
No hard work, no easy livin...

Thomas ::

Jest ne odobravam poskusov na živalih. Se pa zavedam, da v nekaterih primerih brez njih (še) ne gre.

Upam pa, da bodo kmalu preteklost in da tudi ljudje ne bodo imeli nobenih bolezni več. Upam pa tudi, da afriški divji psi ne bodo več žrli šimpanzov pri živem telesu in da tudi šimpanzi ne bodo več žrli (živih) dojenčkov, ukradenih iz vasi ob pragozdu.

Dokler smo pa v "naravnem okolju", pa tkole je. Sorry.

nicnevem ::

> Kaj ne vidite človečnosti v tej opici? Žival je človek, človek je žival!

Človek je žival, ja, in vsaka žival je stroj, v osnovi kup molekul...kar šteje je zavest. Spoštljivo ravnanje naj bo vezano v prvi vrsti nanjo.

Alternativnih metod ni ravno v obilju. Če bi obstajala kaka lažja in hitrejša pot verjemi da bi jo uporabljali.
Mene na primer fascinira tale projekt. Laufaš določeno število simulacij in na njih testiraš kup stvari ki bi sicer trajale leta, bile "politično nekorektne"...


p.s...pa da ne bo pomote, tudi meni ni všeč takole testiranje.

BigWhale ::

Vsekakor je razlika ali se dela poizkus za umetno roko ali pa za novo vrsto sampona. :)

Sem pa preprican, da bi se marsikdo, ki je brez roke javil, da bi zadevo na njem preizkusali. Hm, v bistvu bi bilo najbrz tudi precej takih, ki bi zadevo preizkusali kljub temu, da z njihovimi rokami ni nic narobe.

SavoKovac ::

V raznih plemenskih skupnostih so razvili kar konkreten odnos do 'izrabljanja živali', njihove smrti...

Bušmani se svojim žrtvam glasno opravičijo, mehiški vrači celo rastlinam. Potem je tukaj še čaščenje...

V sodobnem svetu je kakovostno polnovredno življenje vrednota in obstaja še toliko altruizma, da bi vlade raznim inštitutom plačevale tovrstne (zgoraj omenjene) raziskave ter subvencionirale medicinske posege. Vsekakor bolje, kot v celoti prepustiti iniciativo komercialnim organizacijam, ki bi na svojo roko res kurile uboge primate, muce pse in pujse.

Živalim delamo krivico že od pamtiveka. Danes bi se lahko govorilo o "popolni krivici" do nekaterih vrst - pujsi in kokoši(...) žal potegnejo ta kratko. Intenzivna živinoreja ne odpušča. V kolikor se tolerira omenjen odnos, je dopustna tudi uporaba piggiyev za vzrejo organov. Oz. pogledano drugače, pujsi bi lahko ob svoji smrti darovali nekatere organe. Morda bi ravno tovrstno početje vzbudilo razmišljanje vsaj pri dotičnih 'obdarovancih', ko bi roka, vzgojena na pujsu (=SF for present), basala v usta kračo al kos pršuta.

Thomas ::

Narava je kruta in okrutna po defaultu. Civilizacija od začetka tukaj ne spremeni prav veliko. Mogoče da malo poslabša, mogoče da malo poboljša. kakor kdaj.

Vendar dovolj razvita civilizacija je edini zagotovilo, da ta okrutnost ni bila zaman. Da jo je civilizacija ukinila, potem ko je bila krutost narave ena od lestev, po katerih smo zlezli do sem - in naprej. Do popolne abolicije od bolečine in trpljenja.

cahahopie ::

Cilj opravičuje sredstva. Čeprav se mi pa zdijo testi na opicah v imenu kozmetike, malo krute in vidno kapitalistično požeruške, a v imenu kapitala še kako dobra zadeva.

No vegetarjanstva ne odobravam. Saj smo ljudje že ves čas svoje eksistence del naravnega prehrambenega kroga. Čeprav smo mi kot žrtve bolj manjkrat znajdemo, kot predator pa prepogosto in marsikdaj nesmiselno. Ker imamo razum in možnost izbiranja alternativ mesu, bi lahko res bili vegetarjanci. Še posebaj v tem času preobilja, kjer lahko izbiramo med mesno lazanjo, zelenjavno lazanjo, čipsom s slanino, fishburgerjem,...
A poglej samo koliko narodov in njihovih tradicij po svetu sloni na hrani živalskega izvora.
Ukinitev oz. nekakšna prepoved (teoretično) tega, bi bilo vodilo še v večjo globalizacijo in izginjanjem kultur.
Bolje živ slabič kot mrtev junak!

BigWhale ::

> No vegetarjanstva ne odobravam. Saj smo ljudje že ves čas
> svoje eksistence del naravnega prehrambenega kroga.

Se pravi, bi tistim, ki ne jedo mesa enforcal, da ga morajo jesti? :P

> Čeprav smo mi kot žrtve bolj manjkrat znajdemo, kot predator
> pa prepogosto in marsikdaj nesmiselno. Ker imamo razum in
> možnost izbiranja alternativ mesu, bi lahko res bili
> vegetarjanci. Še posebaj v tem času preobilja, kjer lahko
> izbiramo med mesno lazanjo, zelenjavno lazanjo, čipsom s
> slanino, fishburgerjem,...

Saj ne ta bi morali biti vegetarianci ampak mesno industrijo bi lahko zreducirali na tisto, kar je res potrebno. Dogaja se, da ljudje jemo meso pri vsakem obroku. Kar je pa dalec od potrebnega.

> A poglej samo koliko narodov in njihovih tradicij po svetu
> sloni na hrani živalskega izvora.

Sloni? Niti ne. Pejdi z lokom in puscico v gozd si ustrelit zajca. Bos videl na cem bo slonela tvoja prehrana. ;) Pa ko ga bos ujel, bos pojedel VSE. Se kremplje, ker ti jih bo skoda stran zabrisat.

Eh, off topic :)


PS: Ne nisem vegetarianec... :)

Road Runner ::

PS: Ne nisem vegetarianec... :)

--
Jakob: 7630g, 69.5cm, 2 zoba


what are you trying to say? ;>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Robotska roka nadzorovana z mislimi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
388525 (4075) Jst
»

Nov "gizmo", ki kani nadomestiti miško

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
345970 (3848) zdobersek
»

Novi cilj DARPE: umetna roka

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
213028 (2626) Keyser Soze
»

Umetna roka, ki jo je mogoče krmiliti z možgani

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
485675 (4299) Road Runner

Več podobnih tem