» »

Fotocelica

Fotocelica

Grey ::

Fotokatodo celice osvetljujemo z energijskim tokom 0.50W enobarvne svetlobe; posamezni foton ima energijo 2.0eV. Kolikšen fotelektrični tok teče skozi celico, če vsak stoti vpadli foton izbije iz fotokatode po en elektron?

Kako to nalogo rešit?

OwcA ::

Energijski tok deliš z energijo posameznega fotona. Tako dobiš število vpadnih fotonov/s. 1/100 teh izbije elektron, torej povzroči tok.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Grey ::

Tnx.:)) Hm...js sm pa na internetu najdu neko formulo. Sicer pride pravilen rezultat, tako kokr s to, k si jo ti reku.

I= n*e/t

Čas sm dubu iz energijskega toka, e predstavlja osnovni naboj(1.6*10^-19As). n pa predstavlja 1/100. Sam to je blo na eni ameriški strani pa oni mal drgač označujejo zadeve...in kako si ti pršu do te enačbe...namreč v nobenem učbeniku je ni.

A bi znau razložit kaj pomeni tole? Od tu je namreč moja formula...

The rate (n/t) at which photoelectrons (with charge e) are emitted from a photoemissive surface can be determined from the photoelectric current (I).

OwcA ::

Ta formula je točno to, kar sem povedal. ;) Stresel sem jo bolj ali manj iz rokava, verjetno bi se kaj našlo tudi v Strnadu.

Edinole tvoj postopek ni pravilen. n ni 1/100 (to je kvanten izkoristek, odvisen od snovi in valovne dolžine vpadne svetlobe), ampak število izbitih elektronov. V sekundi jih je tako izbitih P/h* ν*kvantni izkoristek. Predpostaviš, da imajo vsi enak (osnovni) naboj in tako dobiš tok.

Predpostavljam, da poznaš fotoefekt. Kaj natačno bi rad (dodatno) razloženo? Če na kratko ponovim, proizvod fotoefekta so, kot vemo, izbiti elektroni. Zato steče nek tok I, odvisen od skupnega naboja.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

naloga iz fizike

Oddelek: Šola
321729 (1387) Free Bird
»

Einstein in dva različna medija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6410496 (9288) Yosh
»

WHO: Mobilni telefoni lahko potencialno povzročajo raka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7418616 (16295) antonija
»

Mehanika v kvantni mehaniki in fotoni (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22947820 (44515) Brane2
»

Elektrika.

Oddelek: Znanost in tehnologija
81697 (1496) gani-med

Več podobnih tem