» »

Elektrika.

Elektrika.

Jeronimo ::

Čisto tako me zanima ... Elektrika ... točen čas uporabe ne bi navajal ker ga ne vem. Nekakšne vrče v katerih naj bi tvorili enosmerno napetost so imeli že v stari Grčiji če se ne motim. Nekako pred 200 leti so jo začeli malo bolj intenzivno raiskovati.

Kaj imamo po 200 letih? Še vedno vso energijo pretvarjamo v električno energijo in iz te v neko drugo energijo. Vse kar si zamislimo, deluje na tehnologijo, katera je v rabi že stoletja (oz. tisočletja).

Ali obstaja alternativa? Kaj bi si lahko predstavljali, da bi lahko zamenjalo elektriko? Obstaja še kakšen drug pretok energije kot samo elektrika? Oz. da bom bolj natančen, podoben kot elektrika - da ne bo kdo rekel iztrelimo proton z visoko hitrostjo v cilj in evo prenos energije - vendar je potrebno vedeti, da za pospešitev tega protona uporabljamo elektirko - torej zopet samo pretvarjanje iz nečesa v elektriko in to se zopet pretvori v neko drugo obliko energije.

ali obstaja alternativa elektriki?

:)
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Thomas ::

Paravan električnemu je masni tok.

Še kaj drugega? Ne, v tem Vesolju ni videti nič tretjega, prvima podobnega.

Zanimivo, ampak tako vse zgleda da je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gani-med ::

Ne pozabiti prenosa na prenos energije s sevanjem.

Praktično vsa energija s Sonca, ki poganja življenje in vreme na Zemlji, je bila transportirana na Zemljo v svetlobnega toka .
CO2 is the elixir of life.

Thomas ::

Mogoče bi to imelo smisel, ja. Ampak jaz bi raje štel energijski in masni tok v en skupni razred, tok električnih nabojev pa v posebnega.

Ni jasno, kako boš naboj elektrona pretvotil v maso. Naboj in masa sta le ortogonalna.

Čeprav nekje globje, na področju kvantne gravitacije prideta skupa, samo te teorije še ne poznamo. Je vprašanje če obstaja ekvivalent E=mc^2, za maso in naboje. Ne vemo koliko osnovnih nabojev ustreza masi enega kilograma.

Koliko fotonov gre v kilogram ali v koliko fotonov kilogram mase razpade - pa seveda vemo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gani-med ::

Jaz bi raje uvrstil v isto skupino masni in električni tok, ker gre v obeh primerih za prenos masnih delcev (elektroni, ki potujejo v električnem toku imajo maso).

Pri svetlobnem toku gre pa za "čisti" prenos energije.
CO2 is the elixir of life.

Thomas ::

Več ali manj pretepava semantičnega osla. Ampak jaz imam semantiko in sintakso raje od "vsebine", do katere sem kar ateist.

Ampak ja, lahko bi razdelili tudi tako, samo se mi le ne zdi tako dobro, ker pojem delca je mau preveč umeten.

V realnosti tečeta po reki dol dva neznansko velika električna tokova. Eden s protoni, eden z elektroni. Po absolutni vrednosti sta skoraj enaka, ne pa čisto. Vendar skoraj in zato nas reka nič ne ruka s tema svojima elektrotokovoma.

Poleg tega z reko teče še nek velik masni tok in še en neznanski energetski tok, ki ga izračunamo z E=m*c*c.

Poleg tega rečne električne jegulje povzročajo pa električni tok, ki vrže nič slutečega ribiča. Čeprav gre za manjši tok od onih dveh.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gani-med ::

Seveda lahko tokove klasificiramo kakor komu paše, tudi po efektu, ki ga imajo na nič hudega slutečega ribiča.

Delci niso ravno nek poljuben in povsem umeten pojem.
Delci so realno obstoječe entitete z natančno določljivimi lastnostmi, po katerih se jih da nedvoumno klasificirati in razločiti med seboj.
CO2 is the elixir of life.

Thomas ::

Delci niso ravno nek poljuben in povsem umeten pojem.


Hja ... so. Po moje kar so, če greš dovolj globoko gledat.

Za vsakdanjo rabo, vključno za nanotehnološke projekte, so kar v redu. Sicer jih pobira radioaktivnost in še kaj, a ta proces je ponavadi dovolj počasen za praktične primere.

Ampak nižje dol ... maš pa samo arbitrarne kvantne skrine s qbiti. Delci so samo narisani na tiste arbitrarne skrine.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gani-med ::

To je pri vsem skupaj najbolj zanimivo, da na globljih nivojih teh delcev (še) ni, na nadkvantnem pa nujno "emergirajo" in to ne v kar neko poljubno, ampak v natančno določeno entiteto in z natančno predpisanimi lastnostmi.

Mogoče gre le za slučajno lastnost našega Vesolja in bi v kakšni dtugačni možni različici Vesolja lahko obstajal tudi kak drugačen ansambel delcev.
Kakorkoli, nahajamo se v tem Vesolju in tu je tako in drugače ne more biti.
CO2 is the elixir of life.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nemški fuzijski reaktor Wendelstein 7-X deluje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2810699 (6856) BlaY0
»

izmenična električna napetost

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142678 (2163) jest10
»

V CERN-u shranili antimaterijo za 1000 sekund (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9929903 (24966) Thomas
»

Kaj je to el. napetost in podobni drobižki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
113937 (3291) srus
»

antimaterija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
929576 (7691) Saladin

Več podobnih tem