» »

Vabilo k projektu Folding@home

Vabilo k projektu Folding@home

Slo-Tech - Dolgo časa že lahko spremljate projekt SETI, v katerem je udeleženih veliko Slo-Tech uporabnikov. Dejstvo je, da je projekt SETI prerasel iz znanstvene potrditve (ne)obstoja izvenzemeljske inteligence v dvoboj uporabnikov v številu obdelanih paketkov, kar je pravzaprav dobro, saj je moj namen te novice obvestiti vse, ki ste pripravljeni neizkoriščeno moč svojega (pre)hitrega procesorja izrabiti za drugo (še znatno pomembnejšo) znanstveno raziskavo.

Namreč, pod okriljem Stanfordske univerze je nedolgo nazaj zaživel projekt Folding@home (F@H), ki temelji na enakem principu kot SETI. S prenesenim programom obdelujete paketke, program pa nato rezultate pošlje v bazo podatkov.

Za kaj pravzaprav gre? Cilj dotičnega projekta je, da preko internetnih uporabnikov po celem svetu (izjemno velika računska moč) končno odgovorimo še na zadnja velika vprašanja v kemiji. Izračunavanje dobljenih podatkov je primarno orientirano na spajanje posameznih proteinov, česar trenutno še ne razumemo tako, kot bi si želeli -- namreč kako zgraditi molekulo, da bo njena funkcija optimalno uporabna za zastavljeno nalogo. In prav to je kjučnega pomena pri izdelavi zdravil, ki jih človeštvo krvavo potrebuje. Projekt tako počasi odgovarja na vprašanja o Alzheimerjevi bolezni, BSE, Parkinsonovem sindromu in drugih težkih boleznih, kjer je zaenkrat še preveč neodgovorjenih vprašanj o načinu spajanja proteinov. Projekt se bo v prihodnosti gotovo še razširil na podobne naloge simuliranja delcev v nanotehnologiji.

Že kar nekaj časa je ustanovljen Slo-tech Team, v katerem smo komaj dobro začeli intenzivno obremenjevati naše procesorje za plemenit namen za celotno človeštvo.

Poleg ikone SETI se je sedaj pojavila še ikona dotičnega projekta, ki jo je izdelal forumaš njok. Na našem forumu lahko spremljate tudi debato o tej temi.

Vsi vljudno vabljeni, to je le začetek. [:)]

39 komentarjev

Thomas ::

To!

Pomembnosti tega projekta ne moremo preceniti. Lahko jo kvečjemu podcenimo. Od tukaj naprej nas nič ne zaustavi in od tukaj naprej poti peljejo do povsod. Predvsem do naše popolne kontrole nad svetom.

Od raka, staranja, slabe volje, gluposti, lakote ... se rešitve skrivajo prav tukaj notri. V One Big Computer, ki simulira obnašanje snovi ...

Ma no, sej sem že vse to 100X povedal!

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Simko ::

Nisem še gledal - kako se joinam teamu?
Imam pa že skoraj 3 finished WUs, ni mnogo, nekaj pa le je :)

ali3n ::

Simko: v konzoli vpišeš ID Slo-tech teama: 10824
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Roadkill ::

TUKAJ imate step-by-step navodila kako se joinat teamu in vse potrebno (napisal njok).
Pa če vas zanima kaj o teamu (statistika): klik

Tito ::

Ah ljudi je že tako preveč, zakaj bi še to edino naravno pot za uničevanje razvajenih slabičev in selekcijo izničili z zdravilom proti raku... He he hecam se...

Resno Seti mi je bol po godu, ker komaj čakam da srečamo kakšne tuti-fruti iz vesolja...:D

Me prav zanima, kako bo potem reagerala cerkev, ki zagovarja noetovo barko, bodo naredil popravek da je bil to zvezdna križarka, hehe.

Packač ::

Hmmm => nevem zakaj bi drugi služili na račun drugih. Ok zdravilo bo "res" mogoče prej izumljeno, vendar služili pa bodo tisti k so naredili ta servis, uporabniki (sužnji) pa so obremenjevali svjo PC. :D Nevem no.....

Thomas ::

Packač!

Če mi eden da zdravilo za vse bolezni s staranjem vred - delam zanj zastonj 100 let.

Ti pa kar ohrani čiste račune in pozitivno tolarsko bilanco. In jo nesi s sabo v grob, če ti je tako ljubo.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Highlag ::

Škoda, ker ne moreš prenašat paketov iz uporabnika na drugega uporabnika.

Pol bi mel še kak paketek več narejen :-)

AtaStrumf ::

Tito tvoja teorija o slabičih ni slaba, ampak dejstvo je, da se človeška rasa vsaj v razvitem svetu že lep čas degenerira in tako imamo namesto vedno manj, vedno več bolezni. Ker smo pač ljudje in ne moremo ravno gledati drugih trpeti oz. jih kar prepustiti kruti usodi, je edina pot da do konca obvladamo biokemijo in genetiko in potem nakoncu rešimo situacijo (ki bi sicer peljala direkt v propad), tako da osvojimo tehnologijo in popravimo slabe gene pa je. Samo to je še daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeč. Ampak nekje je treba začet. Definitivno bolj pametno foldat proteine kot pa iskat vesoljčke, ki tudi če so, so tolk daleč, da nas ne bojo slišal (oz. mi njih) še par večnosti.

morphling1 ::

Odlično, moj pritisk je zgleda obrodil sadove :D
Kar se točk tiče, na koncu tako in tako šteje samo skupno dobro in nima veze če imaš par točk v kakšni drugi ekipi. Tudi sam začnem foldat za Slo-Tech čez kake 2 tedna, toliko da dosežem 10k.
Zdaj pa pozivam čim več ljudi da se udeleži tega projekta, ker na koncu bomo profitirali vsi.

ps. Packač, zamisli se kako bi razmišljal če bil recimo neozdravljivo bolan. Takrat ne boš razmišljal o tem, koliko te bo prišlo zdravilo, samo neizmerno boš vesel da bo na voljo.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

bf4ed ::

Jaz ne vidim ikone.>:D

McHusch ::

bf4ed: Ikoni SETI in F@H se izmenjujeta.

Marjan ::

Nekje je, nekje je ni :D , na prvi strani ST je. Novica se tud še rahlo spreminja.

Slo-tech je skupno že na 540. mestu. Zdej naskakujemo Avstralske overclockarje >:D
Way to go!

tx-z ::

kok časa povprečno dela en WU (al krkol že je to),, zdej mi sam neki dela pa vse stoji(procesor je si cer skos med 30-80%)..kaj bomo pol lah delal če bo jo ugotovil kako se spajajo proteini al krkol že..kje se joinam na SETI?
tx-z

Dr_M ::

bom se 1x probu tole zadevo. nazadne mi ni blo cist tocno jasno kaj ta program pocne...[:\] :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Roadkill ::

Paketek se "dela" od 2 pa do 70 ur (na 2000XP), kar je odvisno od zapletenosti molekule in glede na zapletenost molekule se obdelan WU točkuje.
Če procesor ni 100% zaseden je nekaj narobe nastavljeno...

bf4ed ::

:D Zdaj sem komaj videl.>:D

Dr_M ::

btw a obstaja ksn program ala setispy za folding??
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

tx-z ::

RoadKILL,,sj maš v nastavitvah;desna tipka, Configure, Advanced, Scientific Core, maš lowest possible, pa da sam naštelaš..(js mam na lowest possible al pa na 30%)
tx-z

Roadkill ::

Obstaja pazi to-> FoldSpy (1.00), a je za enkrat še za en kurac (IMO).
Raje uporabi UD monitor, EM III, ali kaj podobnega.
Preberi si tista navodila, ki jih je napisal njok (link zgoraj), notri imaš link do UD monitorja. Malo več podatkov, a za moje pojme nagravžen izgled, pa ti ponuja EM (electron microscope) -> KLIK

Roadkill ::

zigam: to naštimaš, če map probleme s pregrevanjem al pa kej...
Prioriteto daš lohka na BelowNormal, pa se ti ne bo poznalo. Vsi programi, ki jih uporabljaš majo prioriteto normal ali višjo. Špili majo pa High vsi.
No... kakor hočeš :)

zile ::

Great !
Torej sedaj, ko je ta imenitna novica objavljena, pričakujemo v ekipi Slo-Tech nove zagrizene "cruncherje" proteinov. Razveseljivo dejstvo je, da smo kot ekipa v relativno kratkem času napredovali in si izborili trenutno 548 mesto med vsemi moštvi. Je mogoče kdo opazil strmo naraščajočo premico produkcije ? :)

Phoebus ::

V glavnem, I'm in 8-)

Dr_M ::

mene sam zanima neki...ce umes prekines, a zacne od tistga koraka naprej racunat kje je blo nazadne koncano, al zacne tocno tm kjer je blo koncano (tako kot seti)??!
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Roadkill ::

Vsak paket je razdeljen na Frame... od 30 do 400.. spet odvisno od kompleksnosti molekule.
Začne zadnji frame od začetka. A ponavadi obdelava enega frejma traja tam od 2 pa do 10 minut, tako da ni hude izgube.
Če pa imaš slučajno kak eksotičen paket (so precej redki) pa lahko en Frame obdeluje tudi po eno uro, tako da se splača malo pogledat preden ugasneš program..
edit:
Za dodatne onformacije si pa poglejte tistle topic (link), v katerem bo debata tekla naprej, ko bo tale novida že zdavnaj pozabljena...

Jeebs ::

/me is joining the party. :D
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

mare_ ::

Super, ampak ne bi malo ikone spremenili? Meni zgleda kot grozdje:D

Dr_M ::

men ze od uceri od 21.30 dela en paket, pa je komi 65000 od 500000.[:\] [:\] [:\] [:\] sva pa s frendom ugotovila da mava isti (?!) paket, pa je njemu v parih urah naredu tok, k men cez celo noc,pa se dopoldne. jest mam durona 700@943, 384mb, win2k, on pa tualatina 1.2@1.5ghz 320mb, winxp. proces mi pa skos porabla 90-99% cpu cajta. zakaj taka razlika?![:\] [:\] [:\]
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Roadkill ::

Ja kot prvo ima tvoj prijatelj za ~60% hitrejši procesor.
Potem je pa ZELO odvisno tudi od tega kaj ti delaš z računalnikom.
Če imaš zalaufano emulo ali kazaa se to precej pozna na hitrosti. eMule je recimo po defaultu (nakatere verzije) nastavljena na high priority, ker je absurdno. Pri malo večji DL listi ti pa z lahkoto žre 20-30% pri 2,0ghz procesorju... konstantno.

Dr_M ::

sej sm reku da folding porabla skos 90-99% cpu casa. nimam ne emule, ne kaze ne nc tazga.. pa njemu je comp naredu v 3 urah tok kot men v 12. kar se mi pa ne zdi da sm jst porabu 60% vec....
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Roadkill ::

Probaj še enkrat naložit po njokovih navodilh. In to kombinacijo FireDeamon in FAH commandline client + Nek monitor... UDmonitor ali pa Electron microscope.
V FireDeamonu lahko nastaviš prioriteto in če nastaviš na belownormal ne bo motilo nobenega programa in bi moralo 100% izkoristiti procesor.

Baja ::

@Primož: Daj naredi opcijo, da si bomo lahko zbrali slikco pri kerem timu pač smo

tx-z ::

men tole dela že prbližn 9 ur pa ni še nč naredu.. ;((

Marjan ::

Ne biti neučakan. Paketek ti lahko obdeluje tudi do 40 ur. Ampak to bi bil res ekstrem.
Zelo je odvisno od moči procesorja.

njok ::

Tisti, ki potrebujete program samo za monitoring, poiscite KDFold.

Dr_M ::

evo..v 24h mi je zracunu 100.000 od 500.000 korakov...s tem da comp ni biu z nicemer obremenjen razn z foldingom...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Arthur ::

zanima me, zakaj naj bi računali ravno s fah jedrom? ali je z assemblerjem optimiziran za sse, mmx, ali kako. jaz bi pač samo rad, da mi čimhitrej računa.
sploh pa upam, da bodo poslani rezultati res v kakšno korist, ne tako kot seti..

T2 ::

Hm, jaz sem pa upal, da bomo prej našli zunajzemeljsko inteligenco na seti@home, ki nam bo navrgla kak "hack" za unlimited energy&health ;)

tx-z ::

a to slučajno začne od začetka če na nov zaženeš program??
tx-z


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Folding@Home (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6210167 (2773) quadrok3100m
»

SETI upihnil 10. svečko

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
203843 (2740) Thomas
»

Seti@home

Oddelek: Programska oprema
9915 (822) roCkY
»

Slo-Techove Razbačevine™

Oddelek: Novice / Obvestila
262407 (2407) Jeebs
»

Vabilo k projektu Folding@home

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
392615 (2615) Phoebus

Več podobnih tem