Elbrus.ru je firma pod vodstvom Borisa Babajana, za katerega pravijo, da je bil sovjetski Seymour Cray. Gre pravzaprav za razvojno skupino, ki je delala sovjetske superracunalnike (npr. za CUP, Center Upravleniya Poletov, ki skrbi za kontrolo vesoljskih poletov).
Njihov web page je
www.elbrus.ru, na katerem je najuporabnejsi kos strani
http://www.elbrus.ru/mcst/eng/nv.shtml.
Tisto pod linkom "Security" je opis security sistema, ki so ga uporabljali na svojih zadnjih racunalnikih, narejenih v sovjetski zvezi, ki bi, ce bi ga uporabljali danes, verjetno res ustavil sirjenje virusov (seveda pa ima nekaj zoprnih lastnosti, ki jih lahko po branju najdete sami).
Elbrusovci so naredili prvi superskalarni procesor na svetu, in to leta 1977. V 80. letih so izdelali elbrus2, ki je bil multiprocesorski, pri cemer so, da so lahko uporabili cenejsi, manj zanesljiv RAM, zadevo zasnovali tako, da so imele vse komponente racunalnika tudi signal za "error", sistem pa je omogocal, da so se operacije, pri katerih je prislo do napak, ponovile. Stvar je torej omogocala hot-swapping procesorjev in rama.
Ko je sla sovjetska zveza k vragu, so ustvarili firmo MCST - Moskovski Center SPARC Tehnologije. Zaceli so sodelovati s Sunom in baje razvili precej uporabnih reci. Poleg tega so pocasi vlekli naprej razvoj naslednika elbrus-2, e2k. Vzporedno s tem so razvili tudi druzino mikroprocesorjev MCST-R. Ze nekaj let delajo tudi sisteme na osnovi teh procesorjev. Slikice imate tule:
http://www.elbrus.ru/mcst/vk2.shtml.
Prednik pred kratkim (no, kaka 2 meseca) nazaj izdanega R-500 je R-150, ki je bil namesto v 0.13 mikronski tehnologiji narejen se v 0.35 mikronski, zato je bil temu primerno pocasnejsi, imel pa je tudi manjsi predpomnilnik. Oba procesorja imata samo 1 execution pipeline, ker so Elbrusovci prepricani, da so superskalarni procesorji dosegli svoje meje.
E3M, procesor, ki naj bi v kratkem prisel v produkcijo, je tisto, kar so napovedali pred nekaj leti s procesorjem e2k (ce se se kdo spomni te storije). V glavnem gre za procesor, se najbolj podoben transmetinim, samo da bo imel precej vec vzporedno delujocih racunskih enot. Ceprav bo delal pri
samo prbl. 1.3GHz, bo po zmogljivosti nekje v rangu danasnjih AMD in Intel (se vec instrukcij na takt) procesorjev. Seveda pa so to samo ocene. Procesor bo imel tudi poseben sistem zascite spomina, ki bo poskrbel, da bo OS, pisan za ta procesor, res zelo, zelo tezko sesuti. Procesor je posebej zanimiv, ker ne
bo imel lastnega nabora ukazov. Ker se bo namrec razvrscanje izvajalo v software-u, bo tudi nabor ukazov v resnici uporabnikom skrit, rezultati sprotnega prevajanja pa se bodo med zaganjanji programov shranjevali (torej, kot sem rekel, podobno temu, kar pocnejo Transmetini procesorji).
Se najbolj natancen clanek o e3m lahko preberete tule:
http://www.elbrus.ru/mcst/CWR031118.pdf, seveda pa pomaga, ce znate rusko, he he ;).
Rusi torej delajo racunalnike ze priblizno 50 let, in nekatere ideje, do katerih so prisli v svoji relativni izolaciji, so res dobre. Na zalost pa R-500 res ni nekaj, kar naj bi ravno slavili.
Ce ne verjamete, si poglejte, kaksno porabo in zmogljivosti imajo recimo mocnejsi StrongARM ali PowerPC procesorji.