Fann, prosim vsem na ljubo raje dvakrat premisli preden začneš uporabljat tipkovnico.
Tranzistorji v Amd-ju NISO boljši in NISO močnejši, tranzistor je en in isti v vsakem procesorju takem ali drugačnem, samo velikost se razlikuje pač odvisno od tehnologije izdelave. Velike razlike pa so v sami postavitvi tranzistorjev v neko logično celoto in tu pa so velike razlike med trenutnim Athlon XP (tbred in barton sta popolnoma enaka po designu razen dodatnega L2 pp) in P4. Glavna razlika ni tako kot ti pišeš v moči ali kvaliteti pač pa v tem da ima P4 dosti daljše cevovode (tako imenovan hyper pipeline tech.), kar pomeni da v enem urnem ciklu P4 naredi manj kot recimo Athlon ali pa P3, na račun tega pa lahko doseže dosti višjo frekvenco delovanja saj se zaradi manjše obremenitve tranzistorji manj grejejo. Druga prednost P4 Northwooda je njegov L2 pp, ki ima 256bitne podatkovne poti za razliko od 64 bitnih pri Athlonih, tako da je bilo povečanje L2 iz 256 na 512 dosti bolj opazno pri hitrosti izvajanja inštrukcij, kot povečanje pri Amdjih. Ogromna prednost P4 ostaja širina vodila med chipsetom in procesorjem saj štirikratno vodilo nikoli ni ozko grlo prenosa podatkov med spominom in procesorjem, kot se to dogaja pri Athlonih z svojim dvojnim vodilom. Sicer pa priporočam ti da si zelo natančno prebereš ta članek :
athlon xp 3000+ by Anand , tega
Intel P4 by Anand pa še kake linke iz teh dveh člankov na starejše. Potem naprej malo o oznakah Amdja, te z vsakim novim dodatkom ali hitrejšega fsb-ja ali večjega L2 pp postajajo bolj zmešane, sploh če delaš primerjavo med samimi Athloni, zelo banalen je primer Athlona xp 2800+ (166) ki deluje pri 2250 MHz in Athlona xp 3000+ (166, 512L2) ki deluje pri 2167 MHz in bo 2800+ v velikem številu testov hitrejši od Bartona sploh če gre za kake računske teste. Pridobitev hitrosti pri Amdju z prehodom iz 256 na 512 L2 je v najboljšem primeru okoli 15% (predvsem kake pri "content creation" programih se pravi risarski, oblikovalni programi) pri igricah tam do 8% max , razni renderingi, encodiranja, dekodiranja pa je razlika minimalna tam do 2% max. Pa še razlike v plus ratingu so od procesorja do procesorja različne, recimo med tbredom 2083 MHz in bartom 2083 MHz je 200+ razlike, med tbredom 2167 MHZ in bartonom 2167 MHz pa že kar 300+ . Potem naprej glede cen si spet kiksnil, recimo Barton 3000+ je trenutno v najbolj popularni US online trgovini 575$ (box retail) Intel P4 HT pa 514$ (box retail) cene v Mlacomu so ti pa že ostali napisali in so točne tvoji podatki so spet mimo.
Hočem predvsem reči da se v bodoče izogibaj nekih banalnih primerjav kako je nek procesor močan, lep al ne vem kaj še vse ampak se izrazi kako hiter je, pa predvsem kje je hiter, zaradi velikih razlik v samem designu prihaja tudi do velikih razlik v hitrosti izvajanja v posameznih programih, nekje je res celo amd xp 3000+ hitrejši ampak v večini testov je P4 3.06 HT še vedno hitrejši in z prihodom 200 MHz fsb P4 se bo razlika povečala bolj kot bo Amd pridobil s svojim prehodom na 200 MHz fsb.
Je pa možno spravit Amd z navijanjem zelo visoko in z nforce2 platami, DC, fsbji nad 230 ter frekvencami na 2700 MHz se lepo kosajo z Inteli P4 tudi okoli 4 GHz, samo prihod dual channel P4 plat ter 200 FSB bo razliko zopet povečal. Edino kar je da se ti 200 megaherčni P4 ne bodo interesantni za overclockerje saj bodo zaklenjeni in kake velike rezerve ne bodo imeli, ker če že komu rata priti na 250 MHz stabilno je to še vedno le 25% overclock in glede na to da pridejo ven od 2.4 GHz naprej bo recimo ta procesor možno v zelo optimističnem primeru naviti na 3 GHz,kar ni nič posebnega in bodo stari 133 MHz P4 ostajali dosti bolj primerni za navijanje. Pri Amd-jih ostala vsa svoboda odklenjenega množilnika. Ampak to je prednost samo za peščico ljudi, ki se ukvarja z navijanjem, velika večina ljudi, ki kupi računalnike tega ne počne in zaradi tega bo imel Intel veliko hitrostno ter marketinško prednost.
btw. guzman123 Amd 3200+ ne obstaja, če bi bolj natančno prebral bi videl da so ga na lostcircuits navili na nekaj kar naj bi bilo 3200+
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)