» »

Vodno hlajenje trdega diska

Vodno hlajenje trdega diska

Poldi112 ::

Ima kdo izkusnje s tem. Na coolpc imajo samo blok, ki disk ob strani drzi. A to sploh kaj zaleze?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

steev ::

Najbolje je, če disk obesiš na gumice (zaradi prenašanja vibracije), pred njega pa postviš ventilator za hlajenje.

Z zrakom (z ventilatorjem) boš lahko ohladil zgornjo in spodnjo stran diska, torej tudi elektroniko. Z blokom (z vodnim hlajenjem) pa bos lahko hladil samo zgornjo stran (ne elektroniko), tam se disk ne greje toliko kot se elktronika.

Se previ da je hlajenje z ventilatorjm veliko bolj učinkovito kot z vodnim. Naj me gdo popravi, če se motim :\.
:|

Poldi112 ::

Za elektroniko se ne sekiram. Dvomim da bi ckrnila zaradi pregrevanja. In glede na to da bom itak sel na vodno bi rad se ta ventilator ugasnil, ki ga imam trenutno. Primarno hocem tisino. Edino en low rpm vent za radiator bi toleriral.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

burkiburke ::

pri cool pc (poglej cenik) imajo tudi alu-blok, ki se vgrajuje s spodnje strani trdega diska in to v 3,5" prostor.

Poldi112 ::

Ja, sem snel cenik in vidim da je res vec stvari gor kot na strani. Edino jaz bi raje zgornji del hladil in disk bom imel v 5.25, ker bo tam kjer je trenutno hladilnik.
Cipe po mojem ce jih je ze treba hladiti brez problema lahko pasivno hladim z rebri. Ali se motim?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Jaffa ::

Če se ne motim, je pri IBMu pa Fujitsuju lih elekrtonika šla...

ferdo ::

poldi, toleriral bi en low rpm ventilator na radijatorju.... ??

kakšen radijator boš imel?
na koliko se ti bo segrela voda?
kakšna bo potem učinkovitost vodnega hlajenja vs. zračno hlajenje?
si prepričan da bo LOW RPM ventilator vredu za vodno hlajenje???????
vsaka stvar ima dobre in slabe lastnosti.

tudi vodo treba hladit, odvest enako količino energije ali celo več, če navijaš.
kakšna je razlika med zračnim hladilnikom in radijatorjem? rabiš prokleto dober radijator!!! da boš mel LOW rpm>:D ventilator

steev, ja, jaz sem tudi takega mnenja, vendar vprah bo večni problem PCjev... pa tudi če imaš VODNO se ti pa radijator zaštopa, pa si na istem, tukaj ne rabimo tople vode odkrivat.
Mel sem vodno, pa sem šel nazaj na zračno hlajenje. pač, človek rabi iskušnje, ki si jih nekateri že zdavnej pogruntali, NEKATERI pokovci, pa to še raziskujejo, pa se delajo pametne:D
Pa še to glede gumic, ne bluzi... precizne stvari morajo biti toge, in ne na kakih banđiđamping gumicah!
"predstavlej si, da si voznikF1, tvoj sedež pa je na gumicah" mislim, da bi zelo dobro polagal ovinke, tako kot tvoj disk bral podatke. pa še veliko primerjav obstaja.
Raje poskrbi da ne bo tvoje BEDNO OHIŠE V RESONANCI, ker tvoj disk čisto vredu dela, ne rabi bit na gumicah.
Pol bi proizvajalci trdih diskov še v ohišje vstavili blažilnike, in le vprašaj se zakaj tega oni ne predpisujejo, ne se delat pametnega. ohišje imaš v resonanci, zato ti pa kruli po sluhovodu in te moti...
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ferdo ()

morphling1 ::

ferdo, disk se dosti bolje počuti če je na gumicah, vsaj kar se tiče glasnosti in prenašanja vibracij (btw. to je rešitev, ki jo uporabljajo v nekaterih serverskih RAID poljih, kjer je po več deset diskov na takih gumicah) Ohišje tako in tako ne premetavaš ko delaš za računalnikom, tako da je disk čisto lepo pri miru ne glede na to da je na gumicah. Nova ohišja imajo sicer to zdaj poštimano, s tem da so diski na posebnih nosilcih vpetih prav tako v gumijaste elemente.

Kar se tiče hlajenja, je pa vodno hlajenje za moje pojme res nepotrebno in ja greje se predvsem elektronika in to je potrebno hladit. Vent na min RPM je za diske več kot dobro. Čista škoda bi bilo bremenit vodni krog s dodatnimi pretočnimi upori daljših cevi in ovinkov ter toplotnega bremena diska.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

ferdo ::

morphling1, glede gumic se ne strinjam s tabo in z nikomer, ki jih podpira.
Primer, vstaviš CD v CD-rom in ko ga zavrti neki zaropota, nekaj je v resonanci!, zdaj ne boš dajal CD-rom na gumice! ampak boš odpravil napako na ohišju. CD-rom kot disk, morata biti fiksna! vibracije se prenašajo drugam, in nekje drugje jih je potrebno dušit in ne na samem izvoru.
ČE obdeluješ kos bakra, nebo žagico vpel v gumo! jo boš togo vpel v čeljust, vibracije se bodo dušile drugje, in če tega ne boš odpravil izdelek kot branje gleve na disku ne bo točno, pri diskih je to zanemarljivo pri obdelovanju kovin je pa to bistvenega pomena, in ne mi govorit da nimam prav. sm ti podal samo nek primer, ki je primerljiv! vibracije treba odtujit od izvora!
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

burkiburke ::

ferdo, z takimi gumicami se disk nikamor ne premika in se vibracije ne prenašajo na ohišje.

Poldi112 ::

Moj WD je bil kar posteno topel na zgornji strani, ko se nisem imel ventilatorja. Od tu mi ideja da je fino da se hladi. Tokokrog pa itak ne bi bil sila obremenjen, saj bi itak samo cpu in disk hladil, mogoce mogoce se vezno cipovje (trenutno niti toplo ni, samo ga malo tudi vent od cpu hladi).
In ce mi sedaj en low rpm 92mm vent hladi procesor bi mi en low rpm 120mm gotovo uspesno hladil proc in disk (in morebitno vezno cipovje).
Ucinkovitost vode bo pa predvsem v rahlem zmanjsanju hrupa in moznosti navijanja, ko jo bom potreboval (pac zvisas obrate, tako kot zdaj).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

morphling1 ::

ferdo tele primerjave niso na mestu. Primerjat obdelavo kovin z delovanjem diska je smešno.
Ne vem kaj si ti predstavljaš, da disk na gumicah med delovanjem skače po ohišju ali kaj. Zadeva je seveda čisto lepo pri miru, samo tiste minimalne vibracije ki jih ustvarja disk se lepo podušijo in če misliš da to škoduje disku potem je to tvoja stvar. Jaz pa še vedno pravim , da je tak ali katerikoli mehki način vpetja diska seveda pozitiven za delovanje diska, pa to ni zraslo na mojem zelniku, to so ideje iz serverski vod.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Keyser Soze ::

Vodno hlajenje diska pa res nima smisla. En ventilator 80mm na najnižjih možnih obratih popolnoma zadovoljivo premeša zrak, tako da sta elektronika in ohišje primerno hladna. In je neslišen... Če se ne smatraš za SuperBabico.

Zakaj bi tja tlačil cevi in kupoval blok ter zmanjševal pretok in pritisk v sistemu pa res ne vem. Ker se ti zdi fino? Ali zato, ker se ti zdi, da bi bilo bolje?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Račnualnik nerazumljivo počasen

Oddelek: Pomoč in nasveti
402540 (1779) legice
»

[Tišanje računalnika] Čemu vodno hlajenje, če so diski glasni?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
402894 (2289) Jaffa
»

Zalman HDD Cooler - fenomen segrevanja namesto hlajenja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
412381 (1571) guest #44
»

Hlajenje trdih diskov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241939 (1381) jest10
»

Napajalnik - ventiltor?!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
261885 (1589) ||_^_||

Več podobnih tem