» »

Hlajenje trdih diskov

Hlajenje trdih diskov

Muflon1 ::

Pozdravljeni,

Včeraj mi je crknil Maxtor 5.400 obratov 80 GB in sem zato postal bolj pozoren na gretje diskov. Opažam da se tako nov disk WD 80 GB 7.200 kot tudi v drugi mašini 120 GB Maxtor 7.200 kar lepo grejeta, Maxtor na primer tako da se skoraj opečeš. Začasno sem nanj prislonil en ventiltor ki gazelo lepo ohladi, zanima pa me če ima kdo od vas že kakšen industrijski komplet za hlajenje trdih diskov kako se obnese, oziroma kaj priporočate za njihovo hlajenje.
  • spremenilo: Muflon1 ()

Golden eye ::

Daš en 8 cm ventilator da ti najga piha pa je najboljše in najbolj pocen:D

ru7 ::

Jst mam v racku, ki ima not vent ;) pa še spulš ga vn na izi!

kihc ::

@Muflon1: ej kera stran diska se teb tolk greje - spodnja?
Jaz imam podoben problem in iščem nekaj 'za pohladit'

asPeteR ::

Vec kot dovolj je en 80mm ventilator na low obratih in disk shladi popolnoma. Vse kar je vec je neumnost.
http://blog.stegnar.com

matevzm2 ::

Vecina diskov se segreje nekje do 53 C, tako da se skoraj speces. Jaz sem za hlajenje uporabljal najprej 5.25 hladilne racke, pa so bili glasni kot sam hudic, hladili so pa bolj tako. Kaksni so hladilniki za nad diskom kakrsne sem zasledil v trgovinah ne vem.
Najlepse je ce imas v ohisju narejeno za 80mm ventilator kot so ze omenili drugi. V Antecu je taka kosarica za 3 diske in ima spredaj prostor za tak ventilator. Zadeva se neverjetno dobro obnese, meni je Zalman F1 na nizkih obratih (silet mode) 3 diske tako spravil iz 53 na 28 C. Pa se poceni je (1000 SIT). Ce ti uspe nekaj podobnega narediti bo se najboljse.

c3R4R ::

Moj disk ma 31 stopinj v teh vročih dneh....:P :P :D
Hlajenje: V ohišju chieftec je pred diskom en 80x80 vent z 2300 obrati....;)
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Sami ::

Meni je zaradi pregrevanja crknil IBM 40GB ATA 100 7.200rpm. Zdaj pa imam IBM 120GB ATA133 7.200rpm in ga hladim z Just coolerjem 650, hladilnik sem kupil v kotarju za 3k.

LP
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Muflon1 ::

Torej solution kot ste že napisali disk eno enoto višje tako da je med njim in plehov držala za disk ene 2 cm lufta, potem pa en vent 8X8 spodaj na 5 V, da piha po elektroniki ki se po mojih izkušnjah najbolj greje. Neverjetno ampak ohišje diska ki je bilo prej precej vroče je sedaj tako hladno da me je strah če disk sploh še dela :-). Sej ne ampak res ga je en mini vent tako ohladil da kar verjet ne morem.

lp

pingo76 ::

Seagate 120Gb v chieftecu + 80mm vent (v kletki) na 988 RPM (ja tolko je, se nisem zatipkal). Disk temp. 35 C

Maxtor ::

Jaz pa imam kupljen hladilnik ki se našraufa pod disk in ima dva propelerja, ki pihata po elektroniki. Disk mi je ohladilo za dobrih 15 stopinj.

LP

overman ::

Mislim da so te varjante t 8cm ventilatorji precej glasne. Jaz sem zdaj nabavil hardCano 5 golden in sem kar zadovoljen, stvar hladi dokaj uncikovito pa se skoraj neslisna je. Zraven je se senzor na zicki ki ga lahko namestis kamor hoces (npr. med NB in hladilnik). Sicer je malo visja cena, ampak sem siguren da so druge stvari ki imajo se bolj zasoljeno ceno.

Dami ::

Zakaj bi ble pa glasne če se vent vrti na 2300rpm. To ne slišiš pa če si ga daš na uho. Edin ka je smotan pr chieftecu so premale reže, sploh one kovinske. To bom mogu enkrat razrezat vse. Sam vseeno so moji 3 diski cool8-)
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

overman ::

pa saj jaz imam tudi chiefteca (cs2001) in vem da 8 cm kar dobro hladi, ampak imam zdaj tam kjer so normalno diski radiator za vodno hlajenje.

PS: nisem viedel da si napisu 2300 rpm:8)

BaRtMaN ::

Pozdravljeni. Tudi jaz sem pri dilemi, kaj kupiti/narediti za hlajenje diska, Hitachija iz 7K250 serije. Ker v Chieftecu ni prostora za kletko (radiator za vodno hlajenje), ga moram namestit v 5,25" režo. Zaenkrat sem naletel na Zalmanov produkt ZM-2HC1, ki pa stane okoli 6k in ne hladi elektronike.
Bolj made in doma spacano je metoda na Slo-Modu, pri kateri nisem ravno najbolj navdušen nad tistim ventilatorčkom, ki ustvarja samo hrup. Je ceneje, a bi bilo potrebno nekako drugače aktivno hladiti. Kakšne ideje? In ja, Spajkyjevo metodo poznam. :)

_spirit_ ::

To je moja rešitev. ;)

BaRtMaN ::

Zanimivo. a,pak po mojem okusu preblizu napajalnika pa še vibracije se prenašajo na ohišje. No, to se da enostavno rešit tudi pri tebi, ampak jaz bi imel disk raje v 5,25" reži. Mogoče pa tistale metoda iz Slo-Moda in spodaj pod elektroniko luknja za vent. To! :))

mazy ::

trenutno delam js natanko to ka je bartman napisu.

Sami ::

Prejšnji teden mi je crknil HDD Just cooler 600;((
Zdej pa sm kupil v comtronu Spire HDD cooler za 4,5k z dvema ventoma in se IBM 120GB ATA100 7.200rpm kar dobro počuti:D
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

_spirit_ ::

@BaRtMaN sem ga imel v 5,25 reži, samo tam je bila temp drastično visoka - do 55 stopinj. prostora za vent pa nisem imel.

JIM22 ::

mazy glej ZS
Digitalni marketing, nastop na spletu v naročnikovem imenu.

Vsi na FB pridružite se itVision :)

TribesMan ::

Hitachi brez vsakega ventilatorja teče pri zelo haldnih 35-37°C. Najbolj kritični so Maxtorji, zadeve se grejejo k pr norcih, mojmu kolegu je že drugič crknil Maxtor glih zaradi tega. Zadeva se tako segreje da ha tud držat ne moreš.
Najhladnejši so Seagate in Hitachi. WD je znosen, Maxtor pa pač ne.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

mazy ::

moj WDC 80gb ne gre čez 31° pa nima nikakršnega venta in je v zaprti kišti.

Firebat ::

Moj maxtor 120gb na gumici 42°C. Razmislam da bom dal kaki vent spredaj ...

jest10 ::

Moj WD80GB z 8cm wentilatorjem na 5V ima 26-29stopinj


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen računalnik imate pa vi? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18716199 (8238) Vlad Tepeš
»

Kake temp diskov imate in kdaj je prevec?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
442551 (1728) Mr.B
»

Hlajenje diska

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
191732 (1244) iNN
»

kok maste kej temperature diskov?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
121326 (1143) jest10
»

Zalman HDD Cooler - fenomen segrevanja namesto hlajenja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
412382 (1572) guest #44

Več podobnih tem