» »

Prestigio notebook in linux

Prestigio notebook in linux

bmandelj ::

lep pozdav

kupil sem prestigio nobile 157 prenosnik
sedaj pa me zanima kateri linux bi bil najboljsi (da podpira centrino, wi-fi, speedstep, ipd)
zadeva bo dual boot z winxp
navajen sem mandrake in redhat lahko tudi kaksen drugi ce preverjeno deluje (beri - da je ze kdo probal).

hvala za komentarje

LP Brane
There is no greater sorrow than to recall hapiness in times of misery....... Dante Aligheri

CCfly ::

Na žalost še nimam možnosti da bi preizkusil delovanje na centrinotu. :(. Poskusi Ubuntu Linux in nam odpiši kakšen je rezultat.

dr.J ::

http://www.linux-on-laptops.com/

pobrskaj med sorodnimi modeli in poglej, ali so podprte komponente, kakršne ima tvoj prenosnik

procesor je daleč najbolje podprt in speedstep dela kot urica (dela pod FC2); nekoliko problematične so kake druge komponente: IR, bluetooth, wi-fi (odvisno od izdelovalca - ta pravi centrino dela), analogni modem.

ttquatro ::

Probaj Suse live eval in če vse dela si naloži Suse 9.2
roka roko umije :)

Nerdor ::

bmandelj: dej sprobaj s kakšno live distro, ki je up-to-date. Recimo najnovejši Knoppix ali Slo-Tech linux. Pa boš ugotovil, kaj podpira in kaj ne. :\
... for lifetime!

Ales ::

Prestigio 158w in Fedora Core 3, vse dela. Se pravi speedstep, centrino, vgrajena kamera, bluetooth, zvočna,... itd. Samo vgrajenega modema nisem sprobal, ni prilike. So pa težave z vgrajeno kamero - sem rabil kar nekaj časa, da sem sploh našel gonilnik in še vedno ni čisto v redu.

Par zanimivih linkov:

laptop mode for linux 2.6
centrino wi-fi gonilnik
ATI gonilniki za 3d pospešeno grafiko pod linuxom

Prestigio 157 sicer prihaja od drugega izdelovalca kot moj 158w (157 je AOPEN, 158w je Clevo), ima pa soroden hardware in sem prepričan, da boš zadevo z malo truda spravil k sebi pod vsako sodobnejšo linux distribucijo...

matijag ::

Ales, lahko kaj vec poves o tem, kaj si naredil s kamero?
Gledal sem na linux-on-laptops.com, pa nisem nasel opisa za Prestigio 158W (mogoce bi moral iskati
pod kakim drugim imenom?).
Glede na to, da mislim tudi sam kupiti tak laptop (in nan njem zaganjati Debian) me zanima vse,
kar se da na njem delati v Linuxu. Ce bo slo vse po sreci, bom naredil tudi stran o njem za
linux-on-laptops.

Ales ::

Prestigio je samo blagovna znamka, njihov model 158w je barebone, ki ga izdeluje tajvanski Clevo. Točen model je Clevo M37EW. Se pa v ZDA in drugje prodaja pod raznimi drugimi blagovnimi znamkami, zato boš težje našel opise... Prestigio je prisoten samo v Vzhodni Evropi, Rusiji in pri nas...

Tudi sam sem si delal zapiske ko sem spravljal vse tele sisteme k življenju, ravno za objavo na linux-on-laptops, samo časa si še nisem vzel, da bi zadevo dodelal in objavil...

Za kamero pa dela tale gonilnik: spca5xx ... ampak bolj slabo. Še na zgodnejši stopnji razvoja je tale: zc0302. Drugih zaenkrat nisem našel.

Če ti kaj pomaga, kamera je Z-Star Microelectronics, pri meni je na USB bus 04, device 03, id je 0ac8:301b, oznaka proizvajalca je Camtel CCM-3130. Imam "TAS" verzijo kamere, isti notebook ima lahko tudi "CAM" verzijo. Z notebookom dejansko dobiš Windows gonilnike za obe verziji, prepoznaš jih po oznaki na škatli notebooka - kot kaže so v različne serije vgrajevali nekoliko različne kamere. Razlika med kamerami je v senzorju, moja ima senzor TAS5130c, za drugo verzijo pa ne vem.

V glavnem, na linuxu boš imel malo slabšo kvaliteto slike in žal tudi ožje vidno polje kamere... Vsaj zaenkrat je tako. Ampak ni tako hudo, da ne bi bila uporabna.

Notebook je sicer super, priporočam. Sploh ekran je enkraten... Zelo, zelo dober LCD, tako glede osvetlitve kot tudi kotov vidnega polja, da ne govorimo o resoluciji (max 1920x1200). Boljšega LCD-ja pravzaprav še nisem videl, ne med laptopi ne med običajnimi ekrani. Ohišje je za barebone proizvod kar kvalitetno, tipkovnica tudi (neprimerljvo boljša od AOPEN modelov oz. Prestigiov 156 in 157). Jaz sem si ga sam sestavil iz barebona, tako da sem imel priliko dodobra pokukati v notranjost...

Ima pa tri pomanjkljivosti: notebook je tanek in lahek (3.1 kg) in ima zato v osnovi precej švoh 6-celično baterijo, ki zdrži nekako 2-2,5 ure (!) resnejšega dela. Zasledil pa sem, da se da dobiti tudi močnejšo - žal pa potem "štrli" iz ohišja. Druga napaka je, da so gumbi pri touchpadu bolj plastične sorte, se pa teh gumbov tako ali tako ne dotikaš veliko, ko enkrat nastaviš na touchpadu tapping, cone za drsnike itd... Sploh pa brez miške tako ali tako ne moreš normalno delat, vsaj jaz ne. Tretja pomanjkljivost je, da se greje touchpad in površina levo od njega (nad HDD-jem), kjer imaš ponavadi naslonjeno levo roko pri tipkanju. Greje se tudi na levi spodnji strani ohišja (pod HDD-jem) in čisto levo zadaj, kjer je "izpuh" od procesorjevega heat-pipe hladilnika - v naročju ga ne boš imel brez neke vmesne podlage. Mene gretje sicer niti najmanj ne moti, sploh pozimi je super... :D se pa splača to "doživet" v živo preden ga nabaviš. Pa pazit moraš na spermije (vročina ubija!) >:D

matijag ::

Ales, najlepsa hvala za podatke, zdaj ga ze imam doma. Me pa zanima se par stvari: v reklamah in tudi na nalepki na ohisju pise
"Radeon mobility 9700", lspci pa mi pokaze "Mobility Radeon 9600 M10". Pravis, da si svojega sam sestavil, zato me zanima ce mogoce vec, ali
je graficna kartica del motherboarda (in je torej napaka v reklami) ali pa je to kartica (ker potem se mi najbrz splaca zatezit prodajalcu).

Pa se to, ali si si mogoce usposobil suspend ob zaprtju pokrova?

Drugace pa je lustna masina, bluetooth, ethernet in wireless delajo kot strela, pike na ekranu so majhne in zvok (ko enkrat malo navijes
alsamixer) lepo glasen.

Ales ::

Grafika je integrirana na plošči in meni jo prav tako spozna kot M10, čeprav bi moral bit M11. Ampak razlika med verzijama je samo v hitrosti GPU in bandwidthu spomina kartice, tako da je čisto možno, da ima linux tukaj probleme s prepoznavo.

S suspendom pod linuxom se pa še nisem ukvarjal... Če zaprem pokrov mi sicer izklopi LCD, ampak verjetno je to feature laptopa samega. Tudi tista gumba na sprednji strani (bližnjici za brskalnik in e-mail klient) nisem skušal usposobit, desni za izklop kamere in wi-fi-ja je pa hardwerski in dela.

matijag ::

Svoj opis prestigia sem zdaj poslal na linux laptop - ne vem kdaj ga bodo objavili. Ker gre za Wiki page, lahko seveda vsak doda se svoje znanje. Stran je na
Wiki page for Prestigio 158w - vesel bom, ce bos tudi ti kaj dopisal...

k0lar ::

Imam 158W in sem zelo zadovoljen, vendar pa ga poganjam na WinXP.
Poskusil sem z več Linux distribucijami:
Suse 9.2 - lepo delalo
Mandrake 10.0 - inštaliral, vendar ni bootal
Mepis - na nestabilnem Debianu, delalo najboljše

Pri vseh bi ni delovala podpora grafični kartici in brezzični mrežni povezavi, vendar nisem našel gonilnikov, ker nisem našel kako je prav ime komponentam...

Zanima me če je možna na Linux max resolucija 1920x1200 in če so možne manjše resolucije, ki so še vedno v razmerju 16:10????

Katero verzijo bi priporočali? Mepis, Debian, Ubuntu...?

Mimogrede povezava za Linux-on-laptops ne deluje!!
Je kje kakšna druga stran ali povezaza s temi podatki??

matijag ::

Pri vseh bi ni delovala podpora grafični kartici in brezzični mrežni povezavi, vendar nisem našel gonilnikov, ker nisem našel kako je prav ime komponentam...

Meni dela oboje, je pa res, da sem moral instalirati gonilink za brezzicno kartico, za graficno kartico pa sem moral rezolucijo na
roko vnesti v konfiguracijo.

Uporabljam pa debian unstable.

Zanima me če je možna na Linux max resolucija 1920x1200 in če so možne manjše resolucije, ki so še vedno v razmerju 16:10????

Tole sporocilo pisem na 1920x1200 zaslonu, na Linuxu, torej definitivno je mozno.

Katero verzijo bi priporočali? Mepis, Debian, Ubuntu...?

Tisto, ki ti je najbolj vsec. Jaz uporabljam Debian unstable, ampak to je pac osebna preferenca.

Mimogrede povezava za Linux-on-laptops ne deluje!!

AAAARRRGGGGHHHH! Tezave z DNSom. Hvala za opozorilo.

Poskusi na tem naslovu


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prestigio prenosnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19517349 (9525) Utk
»

Kje dobiti gonilnike za PRESTIGIO 158W?

Oddelek: Strojna oprema
111771 (1642) TylerDurden
»

Prenosnik Hp NX 5000 ali Prestigio Nobile 158W

Oddelek: Kaj kupiti
61443 (1265) mitjaje
»

158w vs. nx7010

Oddelek: Kaj kupiti
51677 (1459) okfec
»

Prestigio Nobile 158W

Oddelek: Kaj kupiti
345058 (3388) okfec

Več podobnih tem