» »

Omrežni disk...

Omrežni disk...

Dr X ::

Pozdravljeni!

Najprej, da vam razložim kaj bi jst rad mel. Rt bi imel eno škatlo v katero bi se vklopl diske, ta škarta pa bi bla pol povezana na mrežo in drugim računalnikom ki so na mreži bi se moral tej diski pokazat kot dodatni. Zdej pa me zanima kaj bi moral kupiti in kaj narediti, da bi to delal.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Nič ni nemogoče.

Jebiveter ::

V osnovi potrebujes en racunalnik, lahko kaj v rangu P1, P2, in dovolj IDE konektorjev za priklop diskov (ce ni na plati dovolj nabavis PCI IDE kontroler).

Ko imas zadeva HW delujoco, nalozis na enega od diskov (seveda prej razparticioniras) Linux distribucijo ali pa Windows (vsaj 2000+). Ce se odlocis za linux resitev imas vec moznosti za skonfigurirat dostop do particij/diskov: NFS ali pa Samba. Za NFS bos v Windows klientih potreboval NFS Client (eden tukaj), s Sambo pa bos lahko diske uporabljal kot navadne Windows Network Shared Volumes.

Z Windows varjanto pa imas vec ali manj samo eno moznost: Windows Network Sharing (kar je isto kot Samba v linuxu). Tako samo nastelas dostope do sharanih diskov/particij in jih potem "priklopis" na klientih.

Kaj ti bolj odgovarja pa se sam doloci...

PS: Pogooglaj se za kksen free-Win-NFS-client.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Dr X ::

A je mogoče še kakšna druga možnost, da nebi potreboval računalnika z naloženim operacijskim sistemom.
Nič ni nemogoče.

Jebiveter ::

Obstajajo NAS (Network Attached Storage) kiste, ki so v bistvu to kar ti hoces, sam so drage. V vsakem primeru pa mora imet zadeva en OS (naj si bo na disku ali pa firmware-like), da krmili zadevo, da se pogovarja z mrezo, da lahko kofuguriras...
Jest sem ti samo dal predloge, kako bos zadevo izvedu pa... your choice.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Dr X ::

Tale NAS se mi zdi ravno pravšnji, sam me pa zanima kje bi se dalo to kupit in ali se da dobit tudi take z bolj omejeno kapaciteto in bi bili posledično cenejši. Pa zanima me še če je to sploh možno kupit za ceno po 50k.
Nič ni nemogoče.

Jebiveter ::

Pod 50.000 SIT zelo mocno dvomim, da se dobi NAS. Ponavadi se v te masine ne vgrajuje ravno starih racunalnikov + diski kostajo + NAS software ni zastonj + ...

Po moje najbolje, da se spravis k enemu projektu in zadevo sam naredis. Bos prisel se najceneje skozi.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Tomay ::

Malo sem pobrskal in našel NASlite
To je kao ena poceni varianta, samo ne vem če je za kaj.

Gotovo je kaka distribucija linuxa ki podpira NAS.

V bistvu bi vsak fileserver moral opravit podobno funkcijo torej linux ali windows 2003 server.
Voodoo 4Ever

Jebiveter ::

Prakticno vsaka linux distribucija ti lahko sluzi kot NAS-OS. Kot sem napisal, pac odvisno je na kaksen nacin zelis dostopati do diskov. Definitivno ti linux omogoca mnogo vec izbire (SMB, FTP, SSH, NFS,...) kot pa windows (vec ali manj SMB).

PS: Google je car za te zadeve...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samba hitrost

Oddelek: Pomoč in nasveti
132441 (1801) e-marko
»

Moj Linux je boljši kot ... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
11926383 (23626) BigWhale
»

Ekipa Sambe dosegla dogovor z Microsoftom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
538148 (5547) poweroff
»

[Linux] Kaj manjka na poti do uspeha (usability) ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
685089 (3916) jlpktnst
»

Linux particije in podatki za shranjevanje

Oddelek: Operacijski sistemi
131963 (1795) dr.J

Več podobnih tem