» »

gentoo in config datoteke

gentoo in config datoteke

1
2
»

freejack ::

Mah, razglabljamo lahko kolk hočemo, sam je pa dejstvo, da je Gentoo ena velika jeba; za namestit, za vzdrževat,.. Govorim zarad pomanjkanja dokumentacije,.. forum vse skup mal rešuje, sam vseeno,.

Se spomnim, ko sn prvič nameščal Gentoo,.. 3 različni FAQi za isto stvar, pa v vsakem je drugače pisalo. :D

CCfly ::

Meni je pa installation handbook povedal vse kar sem rabil vedeti. Za vzdrževanje je kar se mene tiče stvar popolnoma trivialna. Preprosto dela.

moj_nick ::

Ne vem, od kod tebi 3je FAQ-i. Jaz sem uporabljal samo navodila z gentoo.org in mogoče kakšno specialiteto z forums.gentoo.org.

Za inštalacijo se je treba malo potrudit, ostalo gre brez problema.
110111001001010001010000

HerrBaron ::

Sicer pomoje nisem nikakršen uber geek, a se mi ne zdi inštalacija in update, konfiguracija gentoo-a nič težkega. Preprosto mi (skoraj) vse paše skupaj. Samo slediš gentoo handbooku.
Si trenutno inštaliram gentoo na službeno kišto preko ssh :))

Gandalfar ::

potem, ko sva enkrat sredi lana z nietom hotala postaviti raid0 s pomocjo raidtools2 in jih nisva nasla v gentooju sva dala kar debian gor. Bom obiskal gentoo svet cez kaksno leto spet :)

CCfly ::

Searching...
[ Results for search key : raid ]
[ Applications found : 1 ]

* sys-fs/raidtools
Latest version available: 1.00.3-r1
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of downloaded files: 163 kB
Homepage: http://people.redhat.com/mingo/raidtool...
Description: Linux RAID 0/1/4/5 utilities
License: GPL-2

borchi ::

ja, mene tut zanima kaj je narobe z raidtools pod gentoo-jem? al pa recimo mdadm?

a raidtools2 so čist druga žival?
l'jga

Brane2 ::


potem, ko sva enkrat sredi lana z nietom hotala postaviti raid0 s pomocjo raidtools2 in jih nisva nasla v gentooju sva dala kar debian gor. Bom obiskal gentoo svet cez kaksno leto spet :)


Če to pomeni konec dežja tovrstnih vprašanj, mi je kar odleglo... >:D :D

Jasno je, da v Gentoo treeju ne boš dobil recepta za čisto vsako stvar. A Debianu pa imaš apt-get recept za čisto vse ?

Če ti to ni všeč, si preberi tistih nekaj strani o stvaritvi svojih receptov, skopiraj obstoječega in se malo poigraj z njim ali pa koneckoncev ročno instaliraj zadevo.

Kam pa prideš, če boš zaradi ENEGA packagea zamenjal distribucijo ? :\

In BTW meni recimo v tem trenutku laufa interni server na Gentooju z RAID-0 poljem, ki sem ga iz prvega šusa postavil z raidtoolsi.

Si ziher, da raidtools-2 ni v drevesu receptov ali pa so samo maskirani kot nestabilni ?

Ravno sedaj sem v WInsih in ne morem pogledat...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

CCfly ::

Prej navedeni raidtools je raidtools2.

Brane2 ::

NO, še ta udarec... :D

borchi ::

Bom obiskal gentoo svet cez kaksno leto spet :)

btw, lepa rima. sam vzam si mal več časa, da ne bo taki kot si ti dasa, tako kmalu spet kradel našega časa ;-)

@brane2: a maš software raid al hardware? kateri kernel, 2.6? js mam software raid (malo mešano, raid1 in raid0 za različne particije). vse dela tako kot more, samo en error me mal iritira, ki mi ga izpljune pri boot-u. na šihtu ne bom zdej rebootat mašine samo zaradi tega ampak mapiše mi nekaj podobnega:

error lstat(2)ing ???? /dev/md/xx : value to large for data type

(in to verjetno za vse /dev/md/xx - vidim samo zadnjih nekej)

pod kernelom 2.4 tega ni. zdej pa ne vem a se mam za sekirat al ne (več sistemov laufa že kak mesec/dva pa še ni blo problemov). na netu pa ne najdem nč pametnega glede tega.
l'jga

Gandalfar ::

ccfly: http://packages.gentoo.org/search/?sstr...

jaz ga nikjer ne vidim?

Gandalfar ::

brane2: zelim si minimalne recepte za osnovne stvari. Le tega mi ne nudi. Znam si prebrati howto itd. ampak veliko lazje je, ce mi maintainer suflira osnovne stvari. Prihrani marsikatero uro.

raidtools2 sem zelel uporabiti, ker smo ze imeli napisan config file in je bila stvar treh ukazov medtem, ko bi se kaksnih drugih stvari morali nauciti. Je bilo hitreje debiana naloziti.

Brane2 ::

borchi:

Ja, softvare RAID-0

Tle mam en star dual Pentium 3 sistem ki ga pripravljam, da bo naš server na netu.

V osnovi ni zadeva nič posebnega. Dva stara Pentiuma III na boardu z 1.5 GiB SDRAMa, nekaj elcheapo Realtek mrežnih in dva 120 GoiB diska v RAID-0 polju.
Aja, gor je sveži Gentoo s kernelom 2.6.x


Kot sem uspel videti, softverski RAID-0 dela povsem lepo in instaliral sem ga brez omembe vrednih težav, čeprav sem to počel prvič v življenju in čeprav je cel sistem na tem RAID-u.

No, je nekaj hitchev, ampak ti so povsem znosni. Tako se je sistem pri igranju z nestabilnim kernelom na vsake nekaj ur zrušil.
Ko se je dvignil, je ugotovil, da mirrorja v RAID-0 polju MOGOČE nista povsem enaka in je šel v ponovno sinhronizcijo mirrorjev, kar je pomenilo kar nekaj ur dela in takrat je bil RAID-0 kar nekaj počasnejši od navadnega diska.

On the plus side, IIRC se da nastaviti prioriteto tega procesa, tako da delo ne trpi preveč, ima pa stvar tudi cool opcijo, da ti pošlje mail, če se polju karkoli zgodi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

borchi:

glede tistih kernel msgjev, bom pogledal na svoji mašii ob prvi priložnosti.

BTW: mislim, da ti je ni treba rebootat, da prikliučeš errmssge, razen če si sedaj pod kakim drugim kernelom in laufaš z drugih diskov.

Lahko ukažeš nekaj v stilu "dmesg >boot_msg.txt" in si pogledaš file...

borchi ::

sj ce bi namesto tistih 10 minut ko si postavljal debiana, porabu 2 sec. za to, da bi ugotovil, da je raidtools2 = raidtools (in ja, neumno dvojko je dal zraven debian in je ni gentoo stran vzel) bi NAJVERJETNEJE lahko uporabu tvoj raidtab. ampak, verjetno bi te pa v naslednji fazi kak screensaver čist znerviral.

eh, kdor išče razloge jih pač najde ;-)

ccfly: http://packages.gentoo.org/search/?sstr...

jaz ga nikjer ne vidim?


mislim, sj ne morem verjet! zakaj nisi dal v search kar takle string "raidtools2-1.0.3-rc3(yes-i-know-how-to-_narrow_DOWN_the.search).deb"

tale link klikn pa povej če kj vidiš:

http://packages.gentoo.org/search/?sstring=raid

gandalfar, prosim ne spet narobe razumet zgornji del posta, sam a debian tako hudo patcha stvari, da so debian userji goli in bosi v vseh drugih distribucijah - kr pol ga ne mislim niti probat, če bom mogu za raid 1 uro študirat nekaj kar znam nardit v 1 minuti v vseh drugih distribucijah?
l'jga

borchi ::

brane2: hvala za odgovor in res te lepo prosim, če pogledaš na "oko" kako pri tebi zgleda boot-up. teh errorjev dmesg ne "polovi", tut v kakih drugih logih jih ne najdem. a obstaja kaka stvar razen dmesg, ki bi logirala vse te message? logger se naloži šele pozno po teh errorjih.

pa če nimaš teh errorjev, bi te prosu za info kater kernel uporabljaš in za tvoj kernel config. js trenutno uporabljam gentoo-dev-sources-2.6.7-r11 ampak mislim, da so vsi 2.6 meli ta problem.

zaenkrat sem rešu stvar z bootsplashem! česar ne vidiš, tega ni ;-)))
l'jga

Brane2 ::

O.K. bom pogledal.

On the side note: nikoli ne poveži v RAID-0 (ali RAID-1) dveh PODOBNIH diskov. :D

Sem pač hotel probat in sem dal gor 5400 rpm 120 GB Maxtorja in 7200 rpm 120 GB WDja.

Rezultat: kombinacija je bila celo nekaj počasnejša od Maxtorja, ko je bil ta sam - torej brez mirrorja.

Pričakoval sem, da bo hitrost kombinacije nekje povprečje hiotrosti obeh diskov, pa ni bilo tako.

Se niti nisem sekiral, ker sem hotel RAID-0 zaradi varnosti in ne hitrosti, pa vendar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

borchi ::

moja opažanja so drugačna.

za raid0 (strip), ja, js matcham celo stepping diska - mam dva 80Gb WD 7200 8Mb in mi hdparm -tT da skoraj dvakratnik posameznega diska (sedajle ti ne morem dat prave stevilkem, ker mi sto drugih stvari praska po disku, ampak mislim, da je -t okrog 90MB/s).

za raid1 (mirror), pa probam sicer čim bolj enačit diske, čeprav mam na eni mašini notr različno velika diska (softverski raid itak dela na ravni particije - pač daš na obeh diskih isto število blockov za raid array) in nisem opazu kake upočasnitve. pač je skupna hitrost nekje na ravni počasnejšega diska. čeprav za read bi pričakoval, da bo hitrejši kot pri posameznemu, ampak hdparm tega ne bo pokazal. kako je pa v realnosti me pa boli briga, ker mam raid1 zaradi varnosti. sigurno pa ni hitrejši mirror od single diska za več kot 5-10% v najboljšem primeru.
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borchi ()

Brane2 ::

Zajeb. Gor imam RAID-1 (mirror) in ne RAID-0 (strip). Stalno mešam ta dva polja... :\

Se mi pa zdi razlika hitrosti RAID-1 proti enemu disku rahlo majhna. No, nisem še probal, sklepam po tem, kar sem bral.

RAvno nekaj dni nazaj sem pri Avteri ubodel še dva 120 GB WDja ravno v ta namen in bom probal tudi sam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

... pa še to:

za postvitev nisem uporabljal raidtoolsov ampak mdadmin.
Mi je bistveno bolj všeč, ker ne potrebuje konfiguracijskih datotek.

borchi ::

ja, mdadm sem tut že sprobal - me je rešli pri reševanju enega arraya. sicer pa js si nardim eno tipsko raidtab dataoteko, ki jo mam na disketi, ki jo uporabim pri postavitvi. drugače pa raidtab-a pol sploh ne rabiš več, ko je raid enkrat "živ". razen, če gre kj narobe 8-O
l'jga

borchi ::

brane2: a si slučajno že pogledal, če teb tut ta error meče? hvala!
l'jga

Brane2 ::

Ufff, sori. Pozabu sem. :8)

Evo, sem šel zdaj pogledat. Ob bootu nisem uspel videti med tistim tekstom nobenga errorja. Ni videt,da bi se stvar bunila.

Tudi dmesg mi lepo pokaže razvoj stvari še daleč pred zaznavanjem posameznih diskov in njihovo kombinacijo v RAID polja in tudi tam ne vidim nič sumljivega.

borchi ::

mi lahko pol prlimaš kernel config in okus in verzijo kernela?
l'jga
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gentoo kaj se dogaja?

Oddelek: Operacijski sistemi
462147 (1435) Pithlit
»

Gentoo Server

Oddelek: Operacijski sistemi
101219 (1072) moj_nick
»

Gentoo problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674266 (3791) Senzacionale
»

Vtis Gentoo Linux 1.4

Oddelek: Operacijski sistemi
211288 (1052) Brane2
»

Gentoo - Install from Stage1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
683128 (2640) noraguta

Več podobnih tem