» »

gentoo in config datoteke

gentoo in config datoteke

«
1
2

Gandalfar ::

Ali ima gentoo kaksno boljse orodje od etc-update, ker zadeva mi v glavo vrze en cel kup diffov in rece naj se pa zdej znajdem.


Obstaja kaj bolj uporabnega?

Brane2 ::

dispatch.conf

praj naredi v /etc mapi mapo config-archive in nastavi par opcij v dispatch.conf.conf

Ena od uporabnih opcij je, da ti ne mori s config fileti, ki se jih sam nisi dotikal, druga pa, da te ne sprašuje o spremembah, ki so itak whitespace.

etc-update ni tako brezupen, ko se ga enkrat navadiš, le tisti njego v diff-prikaz je beden...

Gandalfar ::

super, se eno orodje brez dokumentacije :(

Brane2 ::

ker je povsem sveze. dispatch-conf je skript, star mogoče dva tedna in se še polira...

V glavnem, ne razumem le arhivkega dela (kako razrolaš stare config file nazaj) a vse ostalo se mi zdi več ali manj jasno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

CCfly ::

Glej Gandalfa, kako lepo se je ruknil v spoznavanje Gentoo-ja. A si lahko obetamo predrugačenje STL-ja :D.

Gandalfar ::

Ne. Ker glede na to da hocejo od mene hud umski napor, da config file pri vsakem updejtu popravljam namest mainteinerja bom sel kmalu kar lepo na debiana vegetirat kjer se mi vsaj s taksnimi banalnostimi ni treba ukvarjat.

Torej kako z etc-update v 5s recem naj naredi kar misli, da je nujno za naredit in mi pri tem po moznosti ne pokvari mojih nastavitev. Diffov ne mislim studirat za vsakega od tistega kupa fajlov posebaj. Pa se za vsak updej worlda je neki pametn :/

Brane2 ::

Zdaj že kompliciraš.

Kaj bi sploh rad ?

Kaj naj bi Gentoojevi skripti po tvojem naredili s config fileti ?

Saj Gentoo ne more vedeti, kako naj predela stare in katere lahko zamenja z novimi. Ne brez tvojih navodil.

Tako etc-update kot dispatch-conf imata config file v /etc, kjer lahko marsikaj nastaviš.

Če te etc-update sprašuje za gomilo nekih nepomembnih configov, ki jih lahko updateaš, pač vtipkaj opcijo "-5" in stvar bo zbrisala stare cfg filete in jih zamenjala znovimi.

Čeprav, kot sem rekel, jaz raje uporabljam dispatch-conf, ker ima opcijo da avtomatsko zamenja cfg filete, ki se jih od zadnje instalacije nisi dotaknil...

Gandalfar ::

mah, sploh ne vem kaj se ima zadeva za dotikat mojega /etc/group in /etc/fstab fajla.

Zelim met interface na katerem bi mi lepo pisalo ime datoteko ter ali naj uporabi mojo ali maintainerjevo verzijo. Zelim si dokumentacijo.

Cel sistem je tako .. zelo brez dokumentacije glede tega kaj so naredili z ebuildi, da so gentoo specificni in posamezna navodila kako paketek usposobit v zivljenje gentoo way :(

moj_nick ::

You've got choice

Drgač jst si, preden pritisnem "y" za izbris pomembnega configa, le tega kopiram (/etc/fstab v /etc/fstab.backup) in ju potem primerjam z vim-om in split screenom.
110111001001010001010000

borchi ::

gandalfar: kaj je pravzaprav tvoj problem? da se ti ne lubi pogledat diff in se odločit a ti naj povozi fajl al naj ga pusti? kaj pol sploh diraš gentoo, če ti v debianu tega ni treba delat?

tako kot je brane2 reku, kako naj maintainer ve kaj si ti delal s config fajli? men je že to dovolj velika pomoč, da mi plune ven vse diff-e in sem se dosedaj sam (čeprav se nikakor ne prištevam med linux guru-je) še vedno vedu odločit kaj naj naredi.

če sem naredu preskok iz xfree na xorg v 1 minuti (če odmislim kompajlanje) pol mislim , da se da tut samo z rc-update preživet.
l'jga

Brane2 ::


ah, sploh ne vem kaj se ima zadeva za dotikat mojega /etc/group in /etc/fstab fajla.


Ker tako zahtevajo kake spremembe sistema. Vem, da je bil svojčas kraval okrog games grupe, raznih dovoljenj itd.

Včasih so tudi spremembe v fstab bile potrebne, sedaj že dolgo ni bilo nič takega. Jaz si v glavnem na hitro pogledam predlog in ga skoraj vedno ignoriram...


Zelim met interface na katerem bi mi lepo pisalo ime datoteko ter ali naj uporabi mojo ali maintainerjevo verzijo. Zelim si dokumentacijo.


Pa saj ga imaš. Tako en kot drug program te vprašata, kaj naredita z vsakim config fajlom.
Stvar lahko:

-uporabi novo verzijo
-obdrži staro verzijo
-ti omogoči, da interaktivno zmiksaš staro in novo verzijo (torej vneseš samo določene dele novega fajla, ostale pustiš stare)

Dkumentacija za etc-update je na www.gentoo.com.

Dokumntiran je tudi celoten config-protect sistem. Ko emerge zapiše novi config file, starega z istim imenom ne bo izbrisal, ampak bo namesto fileta xyz.cfg zapisal .cfg000_xyz.cfg

etc-update nato poskernira vse mape in če najde kak file z začekom imena .cfgXXX_xxx, ukrepa.

Če ti ni všeč kako ukrepa, napiši svoj skript.

Če te zanima kako dela zadeva, si jo pač zlistaj.

No biggie, just a bash script... :D

Gandalfar ::

Z linuxom se silim, ker ga pac en cel kup ljudi tukaj na forumu prodaja kot nekaj oh in sploh in da je to nasploh lahka linux distribucija. In to pac potem pricakujem od nje :)

Meni diffi sicer povedo kaj se dogaja ampak se mi ne da razmisljat. Zelel bi si en interface, ki bi skril vse te stvari pred menoj :)

Trenutno sem situacijo resil s tem dispatch-conf tako, da sem zamizal in drzal 'zap files', karkoli to ze pomeni.

Zalostno se mi zdi, da moram dokumentacijo iskati po webu in je ne dobim zraven ze na sistemu.

kopernik ::

Ravno na to je najbolj priročno (da imaš dokumentacijo na webu).

Gentoo forum je pa zame tako ali tako nekaj najboljšega (kar se tiče virov informacij za to distribucijo).

Kako pa pri debianu upravljaš z nastavitvenimi datotekami (/etc/*) ? Ko namestiš nek nov paket, ki zahteva spremembe ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Brane2 ::


Z linuxom se silim, ker ga pac en cel kup ljudi tukaj na forumu prodaja kot nekaj oh in sploh in da je to nasploh lahka linux distribucija. In to pac potem pricakujem od nje :)


Men je Gentoo super. Na pomankljivosti sem se privadu in sedaj uživam v prednostih.
Resda je dokumentacija malce šepava, a www.gentoo.org raztura.

Sploh pa, koliko rabiš vedeti o Portageu in kaj od tega ni dolkumentirano na websiteu ?

Če ti to ni všeč, si pač zrolaj tisitih par strani na disk v kako mapo.


Meni diffi sicer povedo kaj se dogaja ampak se mi ne da razmisljat. Zelel bi si en interface, ki bi skril vse te stvari pred menoj :)

Včasih se obnašaš, kot da ne bi imel nič s splavitvijo ST Linuxa ampak bi recimo kje ukradel večjo količino spečenih CDjev in jih potem prodajal za joint ali dva okrog... >:D


Trenutno sem situacijo resil s tem dispatch-conf tako, da sem zamizal in drzal 'zap files', karkoli to ze pomeni.


Kaj misliš da to pomeni ? Imaš na voljo opcijo "use new" ali "zap new"- kaj misliš da bi to lahko bilo ? :\
Resda ni dokumentacije, samo če te je pa takih stvari strah, ne upaš si pa pokukat v en kur*ev skript, ja pol pa na Debianu ostani... :\


Zalostno se mi zdi, da moram dokumentacijo iskati po webu in je ne dobim zraven ze na sistemu.


Ja, to je res bedno, vendar koneckkoncev pričakovano. Če imaš Gentoo, se nekako pričakuje, da imaš tudi soliden web dostop. In če ga imaš, je skorajda vseeno ali je dokumentacija na tvojem diku ali na serverju.

SIcer pa, če ti to ne paše, si jo skopiraj na mašino. To verjetno ne bi smelo biti pretežko. :)

borchi ::

Včasih se obnašaš, kot da ne bi imel nič s splavitvijo ST Linuxa ampak bi recimo kje ukradel večjo količino spečenih CDjev in jih potem prodajal za joint ali dva okrog...

js mam pa včasih občutek kot da se kdo drug prijavlja z gandalfajevim nickom. gandalfar, a ti včasih na wallpaperju piše "i ownz yr b0x! - iceman -"?

to bi bla ena razlaga. al pa da se ga pob pač včasih preveč naleze in mu pride tipkovnica v teh trenutkih pod prste ;-)
l'jga

CCfly ::

Če pogledamo updatanje config fajlov, bi se dalo narediti kaj boljšega. Celoten mehanizem je preprost in dobrih orodij, ki bi opravili večino dela namesto porabnika se ne bo nihče branil. Stvar pa tudi sedaj za poznavalca ni ravno grozna, je pač v skladu z Gentoo-jevo filozofijo, da te ne sili v nič kar ne bi sam hotel.
Verjetno bi bil bolj srečen če bi Gentoo sam avtomatsko popravil vse konfiguracijske datoteke, ampak me prav zanima kako bi se počutil, ko bi kaj zameštral in bi moral iskati kaj za vraga je to bilo.

PS: Gentoo-jevi forumi so zakladnica znanja :)

moj_nick ::

to bi bla ena razlaga. al pa da se ga pob pač včasih preveč naleze in mu pride tipkovnica v teh trenutkih pod prste ;-)


Na pol zavesten človek se spravlja inštalirat Linux...

Yeah right ;)
110111001001010001010000

CCfly ::

Like it couldn't / didn't happen.

BigWhale ::

doloceni config filetki bi moral bit vedno isti oziroma se spremeniti samo takrat ko maintainer to hoce.

/etc/init.d je ze en tak primer. Za to bi lahko update tool sam skrbel.

/etc/fstab je pa druga pesem ali pa XF86Config. ena resitev je ta, da imas svoje orodje s katerim posredno popravljas te filetke. Tako ima SuSe to zrihtano. Potem pa sam popravi XF86Config, naslednjic ko gres pa update delat, pa samo pohara vse skupaj.. pa si tam kjer si bil... ;)

Gandalfar ::

Moti me to, da gentoo od mene pricakuje nek 'hackersih' spirit pri banalnostih, ki bi jih lahko namesto mene naredil.


Ampak kar je res slabo je, da /usr/share/doc prakticno neobstaja. Iskanja iglo v senu oz. informacijo v gentoojevemu forumu pa ni nekaj nad cemer bi se navduseval.

CCfly ::

Joj Gandalfar. Ne bit tok nataknjem in emergaj paketke z dokumentacijo. Poglej direktorij /usr/portage/app-doc.

Gandalfar ::

to ni to. Mene zanima kaj je maintainer naredil s paketkom in kaksen je gentoo way, ki ga je uvedel da je moje zivljenje lepse. Zanima me kam je dal primere config datotek in kje se skrivajo README ipd. stvari.

Prav tako me zanima zakaj se 'host' imenuje 'hostx'? :)

CCfly ::

Primeri konfiguracijskih datotek so klasični .conf.example v /etc. Kakšen primere in README-je bi pa še rad ? Programi namestijo svojo dokumentacijo v /usr/share/doc, tam so tudi howtoji za ostalo pa ne vem. Če misliš informacije o paketkih imaš vse v /usr/portage.

Misliš /etc/hosts ? Ker če imaš hostx si se zatipkal ko si slepo sledil navodilom za inštalacijo.

CCfly ::

doloceni config filetki bi moral bit vedno isti oziroma se spremeniti samo takrat ko maintainer to hoce.

V Gentoo-ju je vse tako kot uporabnik hoče. etc-update (ki priznam bi bil lahko boljši) je samo v pomoč pri posodobitvi konfiguracijskih datotek.
Lahko bi se šli avtomatsko posodabljanje samo potem lahko pride tudi do neželjenih rezultatov. Bomo videli kaj bo z dispatch.conf.

Aja pa da še jaz malo pokritiziram, tole je zabavno branje:
http://www.miketaylor.org.uk/tech/wxinmfpl/debian.html.

Gandalfar ::

ah, ja. to sem ze videl. Dost zabavno branje. Vecina stvari je res ceprav tip ne ve cist kaj pise :)

Pa je v /usr/portage res nekaj informacij o tem kaj so maintainerji delali s paketi. Ceprav bi si zelel malo vec zivljenja od njih :)

CCfly ::

Tole ti bo verjetno bolj všeč :)

http://packages.gentoo.org/

Gandalfar ::

lepo, lepo

Kaj mi manjka je recimo za paketek tetrinetx imam na debianu v /usr/share/doc/tetrinetx

gandalf@pythia:/usr/share/doc/tetrinetx$ find
.
./README
./README.qirc.spectators
./README.Debian
./copyright
./examples
./examples/game.allow.example
./examples/game.ban.compromise.example
./examples/game.ban.example
./changelog.gz
./changelog.Debian.gz

imam razne example datoteke, imam lep changelog, imam README.Debian kjer mi pisejo distribution-specific informacije itd. Pogresam taksno centralno lokacijo informacij za vsak paketek. Tocno vem kje je prvi korak za to iskat medtem, ko moram na gentooju, ce sem to prav razumel gledat /etc/, /usr/shrae/doc/ , /usr/portage, za helpfule hinte in verjetno se kaksen /usr/share/

Taksna malenkost, ki olajsa delo. Pa ni me treba cist spljuvat. Samo svetu jokam kaj pogresam in sprasujem, ce sem mogoce stvari narobe dojel in me bo kdo razsvetlil. Ce pa ne bom pa se naprej zivotaril in godrnjal in delal na boljsem linux svetu.

BTW: Se vedno nisem nasel binary buildov, da mi ne bi bilo treba vse kompajlat (ceprav ze tezko najdem kaj kar nisem namestil in rabim). Vsi mirrorji imajo GPR folder prazen :(

Brane2 ::

Nisem 100% razumel kaj bi rad. Če bi rad inforamcije, ki jih sistem pozna o ebuildih, lahko uporabiš qpkg.

Ta ti lahko pove, katere vse datoteke so v določenem instaliranem pkgu, kateremu pkgu pripada neka datoteka/program itd.

emerge --nevemkaj_ze ti lahko izlista poznane informacije o pkgu, homepage programa itd...

borchi ::

Ampak kar je res slabo je, da /usr/share/doc prakticno neobstaja.

na mojem sistemu znese /usr/share/doc 434 direktorijev - dobrih 600Mb. zdej pa definiraj "praktično" pa "ne obstaja".

aja, pa kaj je "host" - očitno nekaj je v debianu?

pa če si mislu, da ti bo, zaradi tega ker je dosti ljudem gentoo všeč, vse padlo naravnost v roke in bodo stvari točno tam kjer bi ti najprej pomislu da bodo, ccc... pač pust vse skup pa uporabljej debian naprej, že teoretično ne moreš bit velik na slabšem z debianom, v tvojem primeru boš pa veliko na boljšem, če ostaneš na debianu, ker te nove stvari očitno vržejo s tira. ne vem, a si sploh šou na www.gentoo.org in kliknu about gentoo?

If the power, speed and flexibility of Gentoo Linux appeals to you, then we encourage you to give it a try. We don't think you'll be disappointed.

mogoče si šou ti s čist drugačnim motivom preizkušat gentoo? ne kot uporabnik? bolj kot nek arhitekt, ki ga zanima zgradba in funcioniranje portage-a (sj to je itak edina fora gentoo-ja)? in zdej ker nimaš za vsak paket razlage zakaj se je en določen submiter odloču za take in take opcije pri configih ipd. si ves razočaran? ej, če boš mal potečnaru po forumu, boš zvedu itak vse. itak, da bo folk z veseljem razložu mele skrivnosti ljudem, ki so jih sposobni zastopit. majo že preg glave zadost takih kekcem ko smo drugi, ko skos sprašujemo ene te iste (osnovne) stvari!
l'jga

CCfly ::

Aja equery se je torej v qpkg spremenil.

Examplov ni, potrebe za kakšen readme.gentoo pa verjetno ni, ker ti tako iz sourca vse skompajla. Tako kot če sam dal configure make make install čez. V bistvu sploh ne vem kaj naj bi noter pisal, saj maintainer s paketkom ni nič počel. Samo napisal je dependencyje v ebuild in mogoče navodila naj kakšne flage pri kompajlanju spusti.

Taksna malenkost, ki olajsa delo. Pa ni me treba cist spljuvat. Samo svetu jokam kaj pogresam in sprasujem, ce sem mogoce stvari narobe dojel in me bo kdo razsvetlil. Ce pa ne bom pa se naprej zivotaril in godrnjal in delal na boljsem linux svetu.

Izgovori :)
Ni bilo mišljeno da bi te spljuvali, samo mogoče imaš ti sliko od Debiana v glavi mi pa od Gentoo-ja in je problem s komunikacijo. Aja tisti link sem dal pa zato da vas spravil malo v dobro voljo :D.

borchi ::

binary paketi so na package ISOtih. ni vsega gor, pač taglavno kar je treba za postavitev osnovnega sistema. drugač pa moreš koga nafehtat za binary. čeprav to so vse manjše stvari, ki jih skompajlaš hitro. gnome, kde, xfree, openoffice, jadajada... vse na package cdjih.
l'jga

CCfly ::

Aha v gentoolkit paketku je qpkg.

PS: Kaj si kaj tečen borchi ? Jaz bi tudi klel čez Debian če bi se ukvarjal na novo z njim.

borchi ::

niti malo nisem tečn. samo filing mam, da gandalfar gleda z druge strani na gentoo kot mi. SAMO to je bil moj point.

ker jaz VEM, da bi si vse zobe polomu prve par dni če bi šel na debian. huh, sj me že redhat čist zbega! sam ne grem prvo sekundo jokat čez tristo stvari ampak samo zato ker so mi nove.
l'jga

Gandalfar ::

na mojem sistemu znese /usr/share/doc 434 direktorijev - dobrih 600Mb. zdej pa definiraj "praktično" pa "ne obstaja".


Lepo. Zdaj pa prestej stevilo namescenih ebuildov.


Ne pravim naj mi stvari padejo v roke. Pravim, da pogresam centralizirano zbirko informacij o posameznem paketku. Kot primer sem dal kako ima debian reseno. Pripravljen sem sprejeti gentoojevo resitev. Iskanje po forumu le to ni.

CCfly:

To, da se paketki buildajo iz sourca je cisto vseeno. Tudi binary paketke nekdo iz nekega sourca builda. Dejstvo je, da gentoo spreminja datoteke na cisto enak nacin kot debian. Mogoce malo manj, ker se ne trudi s tako mocno medsebojno integracijo paketkov in samega sistema a zadeva vsekakor _ni_ primerljiva z make install. Razen, ce ti iz zraka vleces datoteke kot so: 1.13.16.1.40c-paths.patch in jih applyas pred buildanjem. To so spremembe o katerih je pametno pisat v raznim gentoo.readme, ker morda spremenijo obnasanje programa, tako na boljse kot na slabse iz kakrsnihkoli razlogov.

Bah, clovek se sploh ne more vec pritozevati ne da bi se nate spravili, da to ne smes in da mors tiho uporabljat sistem in se cuditi kako nelogicno, iz lastnega pogleda seveda, vse skupaj deluje oz. kaj se ti zdi, da bi se dalo izboljsati pa se pozanimas, ce je to ze kdo drug naredil oz. ce tudi koga drugega tudi moti.

CCfly ::

Na patche pa nisem pomislil. Bom malo pogledal kako se da priti do infomacij za maintainerje. Škoda da niso v qpkg dali možnosti za izpis tega.

borchi ::

Lepo. Zdaj pa prestej stevilo namescenih ebuildov.

erm, bom kr ugibal - 434?

ok, a vidiš gandalfar, da ko si razložu ZAKAJ te neki tako moti, te bomo pa počas razumeli. ne pa kr 10 rantov iz modrega neba. tole s patchi te razumem in po drugi strani te ne razumem. a ti greš za vsak prekleti binary paket iskat source kodo in za vsako vrstico kode težiš avtorju (če nima vsake vrstice dovolj dobro komentirane) zakaj je to tako naredil. menda ne, ali pač? isto je s patchi. tako kot se je avtor nekega programa odloču, da bo stvar naredil tako in ne drugačno, se je submiter ebuilda odloču, da bo stvar patchal, če se mu zdi primerno/nujno. ebuilda ne more vsakdo submitat v official portage tree, gre preko par maintainerjev. če hočeš uporabljat pa nepatchane stvari al pa po svoje patchane se pa uporablja local portage overlay in tam lahko v 2 sekundah nardiš, da ti ne bo patchalo določenega paketa in boš še vedno uporabljal portage, da ti bo reševal dependancije in vse kar še dobrega dela.

skanje po forumu le to ni.

noro, pač eni vidijo, da bo v prihodnosti vse znanje, ki ga bo treba met na dosegu "bakrene žice" in ne nujno na "dosegu roke". včasih si tudi jaz zaželim, da bi mel vse napisano v buklah pod postlo, pol pa včasih iščem kakšno stvar po revijah in si prekleto hitro premislim.

drugače pa, dej mal primerjaj starost debiana in gentoo-ja. mogoče se boš pač sprijaznu (čeprav še vedno trdim, da je to slabo, da se moreš z nečim sprijaznat. a ni bolš, da uporabljaš kar si do sedaj, če si ugotovil, da je stvar za katero si mislil, da je mogoče boljša, daleč pod nivojem stvari, ki si jo mel do sedaj?), da nekaterih stvari preprosto še ni! čeprav, začuda, je nekaterim ljudem kjub pomanjkljivostim (mogoče se jih prej niti nismo zavedali, dokler nam ni nekdo iz debiana povedal kaj vse zamujamo) vse to še vedno dovolj dobro. evo, naslednja mašina, ki jo bom postavu bo z debianom.
l'jga

BigWhale ::

Nehajte se kregat in ugotavljat kaj je bolje in kaj ne in kaj sucks.

moj_nick ::

Kar se tiče patchev...

Če patch spremeni delovanje programa, je zlistan v USE flagsih (parameter -v pri emerge).
Če patch popravi luknjo/bug/waeva, pač ni omenjen, ker je vse tko naštimano, da dela in to brez problemov (npr gcc3.3 patch, kernel bug patchi...)
110111001001010001010000

borchi ::

Če patch spremeni delovanje programa, je zlistan v USE flagsih (parameter -v pri emerge).

ne.
l'jga

Gandalfar ::

eh, borchi .. se ti ze kar bojim odgovarjat :)


Ne gre se zato, da bi jaz bral vse za maintainerji ampak gre za specializirano znanje glede paketka. Tisti, ki je naredil paketek se je potrudil, da deluje vredu z ostalimi paketki in da se dobro vklaplja v sam sistem. Pri tem seveda redno fixa buge, ki jih morda upstream ni ter dodaja ter popravlja stvari, ki si jih zelijo userji. To ne pomeni, da totalno razsuje paketek ampak, da ga razsuje npr. na vec delov ipd.

Zdaj ce imam jaz naenkrat -dev, -doc in se kaksen paketek je to fajn imeti kje dokumentirano. README.foo zelo pomaga pri temu, da ko namestim nek paketek vem, da me bodo tam notri cakali komentarji vzdrzevalca, ki mi bo podal uporabne informacije o paketku. Ponavadi so tam notri napisana tudi navodila kako napisat kaksno vrstico, da stvari 'kar delajo'. Recimo potem lahko kar copy/paste kaksen ukaz za dodajanje med rc skripte ipd.

Na gentooju sem pa zaenkrat nasel samo default README, ki je kul v dolocenih primerih ampak bi si pa zelel, da bi tudi maintainer rekel kaksno besedo o tem kako ta paketek zivi v gentoo sistemu. Zato, ker sem len in ker pricakujem od maintainerja, da on najboljse pozna svoj paketek in lahko predvidi cudno obnasanje ter najbolj pogoste nacine uporabe.

Forumi so sicer res nice, priblizno toliko kot debianove mailing liste po katerih se pac z googlom gibljes. Ampak to je sekundarni vir informacij. V osnovi bi mi lahko ze maintainer povedal kaj se dogaja s paketkom v sistemu in kaj lepega mu je on spremenil, da se lepse dela.

To se mi zdi dosti user-friendly do uporabnikov, da jim ni treba za vsako dokaj banalno malenkost sprasevati/iskati po forumih.

Drugace sem nad gentoojem kar navdusen. Vsec so mi doloceni aspekti delovanja portage in zdej iscem se podpiranje lenobe, kot je bila podprta pri drugih distribucijah.

Zgodovina sprememb…

moj_nick ::

ne.


Zahtevam preveč, če prosim za razlago?
110111001001010001010000

borchi ::

gandalfar: ti iščeš stvari, ki ti bojo v gentoo podpirale lenobo, js sm pa tk len (oz. smotan), da niti ne opazim kaj nekaterim manka, ker meni vse "kr dela". sem že v nekem postu gor zapisal, da verjetno gledamo na stvar (gentoo) z različni zornih kotov in je bil zato kratek stik v komunikaciji neizbežen.

kot uporabnik, imam rad, da ko končam z emerganjem ebuilda, pač posvetim 3 sekunde etc-update-u, pol pa takoj začnem uporabljat program. boli me briga kdo je kriv za to, da stvar funkcionira tako kot mora. mislim, da je edina stvar, zaradi katere mi je par lasov z glave padlo, sobivanje amavisd-new in clamav (naj pa pripomnim, da tut pod redhatom to ni delovalo pravilno). ampak, za take primere je veliko bolj lenobo podpirajoče pomagalo forum, kjer je dobra duša spisala howto, kot pa da bi se prebijal čez dvojno dokumentacijo, kjer je včasih readme tak, da ga razume samo developer oz. maintainer.

mislim, da so enkrat linusa spraševali o black box, white box testih in je reku: "what testing??!! if it compiles it's goot, if it boots it's perfect."

zdej če "testing" zamenjaš za "dokumentacijo" pol vidiš kk živi velika večina uporabnikov. sej tuki se pogovarjamo o "tehnični" dokumentaciji, ne? drugače pa bi si želel, da bi vsak paket mel spodobn user manual, kar pa ni treba, da je prirejen za vsako distribucijo posebej, methinks.
l'jga

borchi ::

Zahtevam preveč, če prosim za razlago?

sori, nisem mel prej čas za razlago. ampak, ni čisto tako. USE flagi niso seznami patchev. ker pri gentoo-jo odpade ./configure --with-JADAJADAJADA imamo USE flage. pač pomenijo s kakšnimi funkcionalnostmi naj se skompajla paket. seveda pa lahko maintainer preko uporabe USE flagov patcha kodo. v bistvu sem zapisal samo "ne." ker se mi je zdelo, da gandalfar ne išče tega. še enkrat, sori.
l'jga

CCfly ::

Kolikor vidim je .ebuild sam svoja dokumentacija. Mogoče bi bil redme tukaj dobra ideja.

Mogoče bi te tole zanimalo:
http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-howto.xml

Drugace sem nad gentoojem kar navdusen. Vsec so mi doloceni aspekti delovanja portage in zdej iscem se podpiranje lenobe, kot je bila podprta pri drugih distribucijah.

Woohooo :)

moj_nick ::

Evo ekscelentno podporo lenobi.


Za searcherje:gentoo install inštalacija
110111001001010001010000

Gandalfar ::

to se zmeraj ni dokumentacija za posamezne paketke :(

moj_nick ::

Ja, imaš ChangeLog v /usr/portage/kategorija/program. Tam piše, kaj je vse tisti maintainer delal z ebuild-om.

In ker je to source based distribucija, lahko uporabiš tudi uradni README v /usr/share/doc/program.

Če kaj za**be, greš na forums.gentoo.org, klikneš search, vpišeš ime programa in forum "Documentation, tips & tricks" za navodila oz. kaj drugega za kak bugić.

Imaš pa tudi komentarje v ebuildih, ki bi ti lahko bili zelo v pomoč.


Lahko pa tudi maintainerju pošlješ mail ;)
110111001001010001010000

Gandalfar ::

Eh. Bom jzt to po NESTU-u se enkrat dobro razmislil oz. se v secovljah v zivo pogovorimo


Hvala vam zaenkrat :)

Zgodovina sprememb…

moj_nick ::

Mene žal ne bo, ampak verjamem, da te bodo že drugi lahko dovolj poučili ;)
110111001001010001010000

Brane2 ::

Jaz sem bil danes, pa ga ninič zanimalo... :D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gentoo kaj se dogaja?

Oddelek: Operacijski sistemi
462155 (1443) Pithlit
»

Gentoo Server

Oddelek: Operacijski sistemi
101222 (1075) moj_nick
»

Gentoo problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674273 (3798) Senzacionale
»

Vtis Gentoo Linux 1.4

Oddelek: Operacijski sistemi
211293 (1057) Brane2
»

Gentoo - Install from Stage1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
683133 (2645) noraguta

Več podobnih tem