» »

Kaj vse rabim za H20 hlajenje sistema?

Kaj vse rabim za H20 hlajenje sistema?

ralliart ::

Skratka upam da nisem naredu napake k sem se enkrat odporal podobno temo,ampak nisem vsega najdu zato bom kr vprasu:

1: Kaksna je standartna mera bakrenega bloka?Se pravi sirina x visina,potem pa se debelina?

Kje se ga dobi,na kaksne kose ti ga rezejo/prodajo in koliko stane ta mera bakra?

2: Za vodno crpalko me zanima,priporocate 30l pretoka,mene pa zanima ali obstajajo tako profesionalne pumpe ali samo akvarijske pumpe?
Zanima me tudi kje je najvecja ponudba,kaksne so cene in koliko so te pumpe sploh glasne?Za crpalko me se zanima,ali imajo regulator kolk pretoka lahko naredi,zato da po potrebi tudi zmanjsas,nekako naredis kompromis med hlajenjem in glasnostjo crpalke.

3: Opazil sem da nihce ni naredil H20 hlajenja tudi za usmernik in me zanima zakaj?Jest sem si nekako predstavljal da bi odhodna voda v cevi najprej prisla gor do usmernika nato dol na procesor,potem se na plato k je un majhen cip,nato na graficno in prisla nazaj cez hladilnik v pumpo.

4: Jest bi se spravil v to predelavo,ampak nekako tako da bi res naredil sistem totalno neslisen ,se pravi brez ventilatorjev.Vem da se pumpa verjetno ne da cisto utisat,nevem ali pa je vent na hladilniku res TAKA nuja??

5: Za ta podvig bi si najraje kupil big tower ohisje in vse skupaj stlacil notri.Kdo ve kolk j e big vecji od tamalega towerja,kolk cm?In pa kolk ima bigtower notri od spodnje tocke pa do prvega racka se pravi diska ali disketnika placa?Zato da vem kaksen hladilnik nabavit.


Seveda se mi gre da za ta sistem odstejem cim manj denarja ampak da je se vedno dost kvalitetno,rad bi naredu tak blok in podobno da ce bi kupoval drug racunalnik ,da bi vse skupaj lahko prenesel na nov pc,v smislu ce so vse dimenzije in razdalja lukenj na plati k je procesor iste.

Nejc Pintar ::

ok, jaz nimam vodnega, ampak mislm da o tem tolk na forumu piše...
1. odvisno kam češ blok namontirat
2. priporočajo Hydor l30, ne pa s 30 litri pretoka, mislim da ima ta črpalka okrog 1000 litrov pretoka na uro (v idealnih razmerah)
3. malo opiši kakšen usmernik misliš
4. lahko narediš pasivno vodno hlajenje, vendar potem rabiš precej velik radiator, ki pa ga najraje postavi izven ohišja
5. odvisn katero ohišje, preberi si na strani proizvajalcev, Chieftec mislim da ima okoli 80cm nisem pa prepričan
Lahko je biti prvi, če si edini!

mazy ::

1. pomoje ni neki standardnih mer, so pa standardne razdalje med luknjami v plati
2. odgovoril Puschkin
3. reče se napajalnik, PSU, in se že nekdo naredil na tem forumu
4. pomoje rahla sapica more bit čez radiator drgač je isto kot ga ne bi bilo
5. tavelik chieftec v višino meri 67cm in takega dobim js v naslednih dneh. manjši pa merijo tam 52cm.

Seveda se mi gre da za ta sistem odstejem cim manj denarja ampak da je se vedno dost kvalitetno


malo dnara malo muzike. za dobro vodno (cpu,gpu,nb) izpod 30k ne prideš skoz.

ralliart ::

1: Ja zanima me mera za cpu blok,kolk j emera in sploh kolk je debelina tega kosa?
2: Kje se pa ta hydor l 30 na bavi in kolk stane?
3: Racunalniski usmernik je 2 problem ker ima tudi ventilator,jes bi se skratka spustil v sistem totalno brez ventilatorjev,mogoce edino na kilerju ce bo nuja.


Mazy----malo dnara malo muzike. za dobro vodno (cpu,gpu,nb) izpod 30k ne prideš skoz.

Kaj si glede tega vse mislu,sej cevi so pocen,objemke,potem je pa pumba,baker (cpu,usmernik,plata,graficna)in kiler za cca 2KSIT na odpadu

SnakeBite ::

Jest bom zdej tut delu sam vodne bloke, tko da:
1: moj blok bo prib.:
- CPU = 60 x 50 x 15mm. notr pa 12 ali 13mm globoki kanali (kukr bo šlo)
- VGA, NB = 40 x 40 x 10mm. notr pa 7 ali 8mm globoki kanali (kukr bo šlo)
2: cool-pc, pretok ma pa 1200l/h
3: nabav kšga LC-Power (pri cool-pc), sej je tok tih da ga spoh ne slišš. jest ga jutr dubim. Drugač ti pa glede vodnega nemorem pomagat:(
4: Vsen naštimi en pošten 12cm ventilator na 5V pa bo

mazy ::

ralliart: malo dnara malo muzike sm mislo če greš kupit vodne bloke. če jih sam delaš nevem kak je s tem mislim pa da so kupljeni bloki (eddy, morph, cool-pc) boljši kot tisti tvoji doma narejeni.

ralliart ::

Mazy---Ja vidm kaj hoces povedat,ampak jest tega vsega sigurno ne bom kupoval in zmetal 50ksit,ker raje kupim pravo klimo in jo vrzem v pc pa naj zmrzne.:D

Za vodne bloke je tko,boljsi niso nic,ce je je mogoce drugacna bolj kvalitetna zmes in to je to,zato pa tusi prasujem kolk sploh stane tale baker,kaksne mere in na kolk majhne kose ti ga narezejo.

Drugi problemje samo to da kako vrezati recimo spiralo ali podoben model notri v baker in kater vzorec je seveda najboljsi za cimbolj ne oviran pretok vode,da se pumpa nebi matrala.Zdej vrjetno bi ti pri kaksnem svasarstvu znal na kak stroj to vrezat samo kolk dnarja potem to pride.

Pumpa k stane 6ksit ima pretok 700l/h se pravi malo manj kot 2 dcl na sekundo pa zdej navem al je to dost al ne.
Una l30 ma pa 1200l/h se pravi cca 4dcl na sekundo.

Zdej mi ne gre v glavo zakaj naj bi pumpa imela cim vec pretoka,kajti 2dcl na sekundo se mi zdi vredu,kajti voda se mora tudi ohladiti v kilerju in ce jo bos sopal 60000l/h se sigurno ne bo ohladila kot se mora kajti kiler nima takega faktorja hlajenja,tako da bi bilo mogoce dobro dobiti podatek,kolk pretoka lahko kiler ohlaja.

In bolj kot gre voda pocasneje cez kiler bolj se bo ohladila.Seveda ne pa prepocasi da se cpu nebo segreval prevec.

Skratka to sem omenil ze na zacetku hocem narediti kompromis med hladilnostjo in hrupom.Ker ni problem imeti kompresor in sopat vodo cez da ma sistem 10stopinj in tudi za 25stopinj se mi ne gre,zaradi mene jih ima lahko 30-35stopinj,ce bo zaradi tega pumpa za par decibelov tisja,ali skoraj ne slisna.Zato me zanima tudi ce imejo te pumpe stelerje za hitros,zato da jo nebi na polno zgal ce ni potrebe.

Vesoljc ::

> Zdej mi ne gre v glavo zakaj naj bi pumpa imela cim vec pretoka,kajti 2dcl na sekundo se mi zdi vredu,kajti voda se mora tudi ohladiti v kilerju in ce jo bos sopal 60000l/h se sigurno ne bo ohladila kot se mora kajti kiler nima takega faktorja hlajenja,tako da bi bilo mogoce dobro dobiti podatek,kolk pretoka lahko kiler ohlaja.

vodno hlajanje deluje zeto ker voda KROZI! in ne zato, ker en kos vode stoji in oddaja toploto v kilerju... bolj kot molekule skacejo ter se trkajo ena ob drugo, boljs je.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Vesoljc ::

tole si preberi
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

profii ::

naprimer vzemimo pumpo ki ima 1200l/h.
to je neobremenjena, damo gor 3 bloke radiator pa še dva kolena in pride teh 1200l/h v 600l/h.
tk da več l/h ma pumpa bolš je.

MadMax ::

in kater vzorec je seveda najboljsi za cimbolj ne oviran pretok vode

No, to je pa tisto kar loči tvoj domač blok od kupljenih: znanje in praktične izkušnje. Tako kot se pri oblikovanju avtomobila poleg norega dizajnera trudi še kup tehnikov, kako zmanjšat zračni upor.

Saj je lepo, da se trudiš in da hočeš čim ceneje prit skozi, ampak za določene performanse pa le moraš odštet nekaj $$$ 8-)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

ralliart ::

Madmax:To pa cisto ni res,malo visje mi je nekdo podal link do pumpe,nato sem pogledal se vodne bloke in prisel do zakljucka da so en qurc vredni.To pa pravim zato ker je na eni sliki vodni blok notri pa je vzorec spirale.Spirala v tem primeru je dobra toplotna porazdelitev po celem bloku ni pa za pretok ker to je ze kr orenk pritisk.

Za ostale:Ko v hladilnik pride voda,zacne ta,na tistih majhnih rezah,puhteti in ta puhtenje lepo odpravimo premosorazmerno,z ventilatorjem.In to je vsa storija.

Nekako tako kot pri avtomobilu.Vodna pumpa se tolk hitr vrti kot motor tece,to pa zato da ne dela nonstop na full ker ni take potrebe,zato tudi jest na h20 sistemu v pcju nebi pretiraval.

PS Se vedno me zanima cena za bakrene kose.

Keyser Soze ::

Kaj pa zamešate proti golazni v vodo. Sem brez idej. Sam sem uporabil alkohol. Antifirz sam po sebi tako al tako ni zadost.

Aja. Problem je predvsem kje dobit zadeve. V PetShopih? (proti algam)
OM, F, G!

DjTonic ::

Večina jih uporablja destilirano vodo plus antifriz. Lahko pa kupiš pri cool-pc takšno tekočino, ki je uv aktivna in deluje tudi proti algam,...

MadMax ::

ralliart:
Očitno sem se malo napak izrazil. S kupljenimi nisem mislil najcenejši tajvanski šrot, ampak malo boljše zadeve, kateri so lahko delo tudi nekaterih naših vrlih fantov iz Slo-Techa.
Lej, na hitro povedano:
-oblika krivulje (ne nujno špirale)
-debelina utora
-oblika utora
-debelina stene med utori
-hrapavost izrezkanih površin
-mesti dotekanja in iztekanja hlad. tekočine
-debelina od dna bloka (kjer nalega na CPU/GPU) do utora
-itd.
so vse faktorji, ki vplivajo na kvaliteto hladilnega bloka.
Če misliš, da si sposoben v vsem tem prekašat priznane izdelovalce, dam kapo dol pred tabo. Še posebej, ker se ti niti ne sanja o sami tehnologiji izdelave (s strojniškega stališča).
Sam material (če se omejim na baker) oz. razlike med njimi so v bistvu zanemarljive (razlike aluminij vs. baker vs. srebro pa so seveda zelo izrazite).

/edit:
saj menda ne pričakuješ, da ti bo nekdo kar podaril kompletno dokumentacijo za izdelavo bloka?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

ralliart ::

Madmax:Te cisto razumem,edino v zadnjih parih vrsticah se mi zdi da nisem zasluzil napisanega.

Skratka to sem napisal zato ker sem na tem forumu videl kako je nekdo preprosto v blok naredil po dolgem luknjo in pravil se mi zdi da mu hladi na 25 stopinj.Ta podatek je zame zelo ugoden,ce jest naredim malo bolje bo sistem funkcijoniral.

O izdelovanju blokov se ne bom prerekal in nekdo ki ima cnc stroj se lahko stem samo igra in nic drugega.

Skratka bo treba se malo premislit,ampak vseeno sem bom spustil v to,edino pc me malo matra ker nimam trenutno eurov za novega,za katerega bi ta sistem naredil se z vecjim veseljem.


ps Se cisto na koncu,pomen mojega posta je to da ne rabim nekih srebrnih in nevem kaksnih se vse blokov ce nekomu bakren doma narejen cisto lepo deluje.

mazy ::

Večina jih uporablja destilirano vodo plus antifriz. Lahko pa kupiš pri cool-pc takšno tekočino, ki je uv aktivna in deluje tudi proti algam,...


DjTonic: kaj priporočaš ti, antifriz ali uv tekočino proti algam

DjTonic ::

Antifriz je sigurno najpogosteje uporabljen dodatek v vodnih hlajenjih, ki je uspešen tudi v boju proti algam, tako, da nebi bil slaba izbira tudi pri tebi. Kot drugo pa je zelo ugoden. Ena steklenička (50ml) tiste tekočine pri cool-pc pa stane cca 1500 sit.

Vesoljc ::

> Skratka to sem napisal zato ker sem na tem forumu videl kako je nekdo preprosto v blok naredil po dolgem luknjo in pravil se mi zdi da mu hladi na 25 stopinj.

dej link!
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

mazy ::

js ms tut razmišlo o antifrizu, tisto je predrago uv tekočine. pa fetiš :)
kulk procentno mešanico pa nej nardim da bo zadostilo uničenju alg? 10, 15 20 30?

ralliart ::

No skratka ce ima kdo navodila kje ali kako strugat po bakru bi bilo tudi dobro.

In seveda kolk stane in kje se baker kupi.

Zanima me tudi ali ornk spolirate spodnjo povrsino kjer se baker stika z procesorjem?

DjTonic ::

Mazy neka huda natančnost ni potrebna, glej pa, da boš imel vsaj 10%-15% antifriza.

mazy ::

js sm tut nekak tak razmišlo, pa raj še mal več vlijem da nebo "malih zelenih".
se pa že zelo veselim da bo kišta končno mal tišja in da bo not voda!!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomoč pri vodnem hlajenju - radiator

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
312876 (2585) TOP
»

Črpalka za vodno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
372659 (1910) mysly
»

Kratka anketa glede črpalk in blokov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
353009 (2420) MasterMiG
»

Moja nova zelo modificirana kišta in blok, veliko slik! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
22517111 (12193) the_unborn
»

Vodno hlajenje od začetka do konca

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
101380 (1139) Opkow

Več podobnih tem