Članki » Strokovni članki » Zgodovina računalništva
Zgodovina računalništva
- Dunja Rosina ::
Vse hitrejši tehnični razvoj uporabnika sili v nakup vedno novejših računalnikov in pri tem ta zavrže svoj stari, še vedno povsem delujoči računalnik. Zgodovina računalništva je tako zanemarljivo kratka, da se starejšim računalnikom (še) ne pripisuje zgodovinske vrednosti in tako se je v razmaku le petdesetih let na odpadu znašlo na tisoče in tisoče računalnikov, ki jih danes zaradi izjemno hitrega tehnološkega napredka smatramo za zastarele ter neuporabne. Pa so res neuporabni? Morda na njih res ne dela najnovejša igra, morda se res ne morete z njimi povezati v svetovni splet in poslati elektronske pošte, morda se z njimi res ne da zmodelirati 3D modela skodelice, a funkcije, za katere so bili narejeni, opravljajo še danes. Na grobo bi lahko razdelili zgodovino računskih strojev na obdobja historičnih, mehanskih in elektromehanskih strojev, na začetke elektronskih strojev za računanje in obdobje po letu 1950, v katerem je zaradi razvoja polprevodnikov prišlo do pravega buma v računalniški industriji.
Historični "stroji" za računanje
Zanimivo se sliši, a ljudje smo prav zagotovo šteli že, ko sploh še nismo poznali številk in seštevali, odštevali - s pomočjo prstov, kamnov, vejic. Z razvojem matematike so se razvijali tudi stroji oziroma pomagala, ki bi človeku omogočila lažje ter hitrejše izračunavanje zapletenejših računov. Le kdo še ni slišal za abakus, pripomoček za računanje s kroglicami. Točnih podatkov, kdaj so prvič za računanje uporabili napravo, podobno abakusu, ni, ugibanja pa so, da že okoli 2500 let pred našim štetjem. Več o abakusu si lahko preberete tu ali na wikipediji. Abakus pa seveda ni bil historični pripomoček za računanje le na daljnem vzhodu. Maji ter Azteki so za računanje uporabljali kakavova ali koruzna zrna namesto kroglic ter jih pritrjevali na vrvi in koruzna stebla, abakusu pa so rekli nepohualtzitzin. Zanimivo je, da so prišli do skoraj do identičnega pripomočka za računanje kot na daljnem vzhodu - kljub temu, da seveda niso vedeli eden za drugega. Primerjava japonskega in kitajskega abacusa ter nepohualtzitzin-a. Ne moremo ga sicer šteti med "historične" pripomočke za računanje, pa vendar si tudi analogno logaritemsko računalo zasluži omembo, saj je v časih pred kalkulatorji, kot jih poznamo danes, omogočalo lažje računanje (na podlagi pravil logaritmiranja, ki jih je odkril John Napier, škotski matematik pred dobrimi 500 leti).
Mehanski stroji za računanje
Mehanski računski stroji so realizirani mehansko - s kolesjem, zobniki, bobni z zobci in s pomočjo stroja (npr. parni stroj), ki je gnal kolesje ali s pomočjo mehanizma, ki so ga poganjali ročno. Leta 1642 je takrat 18 letni Blaise Pascal izdelal "numerični kolesni kalkulator" (numerical wheel calculator) kot pomoč svojemu očetu pri računanju. Po njem je poimenovan programski jezik Pascal. Najbolj znan izumitelj takega stroja (analitični stroj) pa je Charles Babbage (1791-1871). Njegovi računski stroji so bili mnogo let pred svojim časom, saj v tistih letih ni bilo tako velike potrebe po zmogljivem računskem stroju. V Science museumu v Londonu so leta 1991 po ohranjenih Babbageovih načrtih izdelali Diferenčni stroj št. 2, ki deluje brezhibno ter brez napak. Več o Babbageu in njegovem delu si lahko preberete na na http://www.charlesbabbage.net/.
Elektromehanski stroji
Razvoj elektrotehnike v začetku dvajsetega stoletja je omogočil uporabo elektromotorjev za pogon mehanskih strojev. Pojavile so se luknjane kartice, nekateri jih imenujejo tudi Hollerithove kartice po Hermanu Hollerithu. Že Babbage je sicer v svojih zapisih omenjal operacijske kartice, ki bi delovale nekako tako kot današnji programi - določale kdaj naj se izvrši katera operacija nad določenimi podatki. Luknjane kartice so postale popularne zaradi naraščajoče potrebe po štetju prebivalstva oziroma po obdelavi velike količine informacij. IBM je leta 1935 podpisal pogodbo z U.S. Social Security Act, ter se zavezal, da bo naredil popis vseh zaposlenih Američanov (približno 26 milijonov tistega leta), ter ga vzdrževal. Operacija se je imenovala "največje štetje vseh časov", IBMu pa je prinesla nadaljnje pogodbe z vlado ter povečala rast podjetja.

Luknjane kartice
vir: IBMZačetki dobe elektronskih računalnikov
Namesto mehanskih relejev so se začele uporabljati elektronke, ki porabijo manj časa za spremembo stanja. Prve računalnike z elektronkami so začeli izdelovati okoli leta 1940. V Veliki Britaniji so v namen dešifriranja nemških vojaških sporočil zgradili Colossus, pri katerem je sodeloval tudi Alan Turing, znan po svojem teoretičnem modelu računanja - Turingovem stroju. Več o Colossusu, o katerem je angleška vlada molčala več kot 30 let, si lahko preberete na http://www.cs.ncl.ac.uk/research/pubs/b.... Najbolj uspešni pa so bili Američani, Univerza v Pennsylvaniji, kjer so leta 1943 začeli delati računalnik ENIAC, kasneje pa še EDVAC, ki je imel že shranjen program.

ENIAC
vir: Wikipedia
Colossus
vir: BBC
UNIVAC I
vir: WikipediaRazvoj po odkritju tranzistorjev
Elektronke, ki so bile precej nezanesljive so začeli po letu 1950 zamenjevati s tranzistorji, ki so bili manjši in zanesljivejši. Leta 1971, ko so prišli na tržišče mikroprocesorji, pa se je v računalništvu zares zgodil tisti pravi bum in računalniška industrija je začela razmišljati tudi o t.i. "domačem računalniku" ali PCju - računalniku, ki bi bil za sprejemljivo ceno dostopen navadnim smrtnikom. Danes kot prvi PC smatramo Altair 8800.

Altair 8800
vir: Wikipedia
Elektronke, levo; tranzistorji, desno; integrirano vezje, v ospredju.
vir: KiberpipaPrva generacija (sredi 1940-tih, konec 1950-tih let)
Prva generacija računalnikov je uporabljala vezja realizirana z elektronkami, pomnilnike s katodno cevjo, magnetne bobne kot spomin. Za programiranje so uporabljali strojne programske jezike, rešili pa so lahko le en problem naenkrat. UNIVAC, ENIAC, IAS so tipični predstavniki prve generacije računalnikov.
Druga generacija (v 1960-tih letih)
Kljub temu, da so pri Bell Labs izumili tranzistor že leta 1947, so šele v začetku 60tih let začeli zamenjevati elektronke. Bili so neprimerno manjši, hitrejši in cenejši od elektronk. Ker so neprimerljivo manjši so se s tem zmanjšale tudi velikosti računalnikov, ki so prej zasedali tudi po več sob (ENIAC, na primer, je bil dolg več kot 30 metrov, visok približno 3 metre ter širok 1 meter!) Programerji so začeli uporabljati zbirne jezike, začeli so se razvijati višji programski jeziki (npr. COBOL ter FORTRAN). Pojavili so se magnetni diski in feritni pomnilniki. Predstavnika druge generacije računalnikov sta recimo IBM 7090 in IBM 360.
Tretja generacija (v 1970-tih letih)
Pojav integriranih vezij - en sam silicijev čip vsebuje več tranzistorjev, kar je drastično povečalo hitrost in učinkovitost računalnikov. (Za primerjavo - danes je v procesorju Pentium4 vsaj 178 milijonov tranzistorjev.) Tudi pri programiranju je prišlo do večih sprememb; uporabe navideznega pomnilnika, multiprocesiranja, ... Leta 1971 je podjetje Intel po naročilu japonskega proizvajalca kalkulatorjev razvilo mikroprocesor - centralno procesno enoto, zgrajeno na enem samem čipu. Zaradi nizke cene so računalniki postajali vedno bolj dostopni tudi navadnim smrtnikom - in leta 1975 je prišel na tržišče že omenjeni Altair 8800, ki ga smatramo kot prvi domači računalnik. Leta 1976 sta Steve Jobs ter Steve Wozniak ustanovila podjetje Apple ter začela s prodajo prvega Applovega računalnika z izvirnim imenom Apple 1. Predstavnika tretje generacije sta tudi IBM 307 in PDP-11.

Apple I
vir: Wikipedia
Apple Lisa
vir: WikipediaČetrta generacija (1980 - ?)
V burnih osemdesetih letih prejšnjega stoletja je IBM predstavil svoj IBM PC, Apple je predstavil Apple Liso ter serijo Macintosh, računalniške firme so rasle kot gobe po dežju. Vsi pomembnejši dogodki po letu 1980 so opisani na wikipediji.
Peta generacija(? - ?)
Nekateri so govorili o peti generaciji že leta 1982, nekateri pravijo, da je peta generacija računalnikov šele v razvoju, da je to umetna inteligenca, da so to računalniki, zgrajeni na biološki, organski osnovi. Računalniška prihodnost buri človeško domišlijo že dolgo let, kar nakazujejo tudi mnoge knjige (D.F. Jones - Colossus; Arthur C. Clarke - 2001, A space odyssey ...) ter filmi, posneti o tem, kako bodo / naj bi izgledali (zlobni) računalniki v prihodnosti (Colossus: The Forbin Project (1970), 2001;A space odyssey (1968), Demon seed (1977), Westworld (1973)), a jih danes gledamo z rahlim posmehom, kaj so si le predstavljali. Zatorej, pustimo se presenetiti in se raje posvetimo računalniški zgodovini.
Ali ste vedeli?
Prvi programer ni bil moški, temveč ženska, Ada Byron, Lady Lovelace (1815 - 1852), hčerka Lorda Byrona, ki je prevedla za Charlesa Babbagea članek italijanskega matematika Luigija Menabere. pri tem je dodala detajlni opis metode za izračun Bernoullijevih števil, kar danes smatramo kot zapis prvega programa.Po njej je poimenovan tudi programski jezik ADA.

Ada Lovelace
vir: Wikipedia
Prva računalniška miška
vir: Wikipedia
Tetris
vir: Kiberpipa
Commodore
vir: KiberpipaMuzej računalniške zgodovine?
Kot že rečeno, je računalniška zgodovina v primerjavi s svetovno zgodovino le kapljica v morje. A problem računalniškega razvoja je ravno v tem, da je šel tako strašno hitro. Vzemimo za primerjavo nek drug stroj, ki se je pojavil šele v 20. stoletju - recimo pralni stroj. Če ste ga kupili pred 10, 20 ali 40-timi leti - in predpostavljamo, da še vedno deluje, še vedno opravlja svojo funkcijo pranja perila, rabite pralni prašek, ki se ga še vedno da kupiti in je za vse stroje enak, ter elektriko. Torej če vaš pralni stroj po 40-tih letih še vedno dela, ne čutite nikakršne potrebe po zamenjavi. Pri računalnikih pa - če ste ga kupili pred 10, 20 ali 40-timi leti - in predpostavljamo, da še vedno deluje, rabite elektriko ter programsko opremo, dodatno strojno opremo itd. In tukaj se stvar ustavi - za igranje najnovejše 3D igre rabimo nov računalnik, za hitro tiskanje seminarskih nalog s sličicami laserski tiskalnik, za urejevanje besedil ni več dovolj le ena pisava ter velike in male črke, ... in računalnik, kljub temu, da dela in opravlja svoje funkcije postane v zanemarljivo kratkem času "neuporaben". Zanimivo je, da je večina, ki ni nikoli uporabljala kakega računalnika starejšega datuma, prepričana, da je to stara šara, uporabna le za na smetišče. Morda se res ne morejo kosati z najnovejšo računalniško opremo - a le kateri od danes izdelanih domačih računalnikov bo delal čez 25 let? In razne zanimivosti, kot so, da je že pred 20 leti Atari 1040stf, domači računalnik, bil namenjen tudi obdelavi videa, tonejo v pozabo, češ, saj se šele v zadnjem času uporabljajo digitalne kamere in računalniška obdelava videa. Tako se je za računalniški muzej nabralo v tako malo letih ogromno gradiva. Žal pa v Sloveniji do pred kratkim ni bilo računalniškega muzeja - to skušajo popraviti v Kiberpipi z računalniškim muzejem ter revija Monitor s svojo zbirko starih računalnikov - kajti tehnični muzej v Bistri nima nobenih računskih strojev. Računalniški muzeji pa so redkost tudi v tujini, omembe vredni muzeji, kjer imajo tudi zbirko računalnikov so le Tehnični muzej v Muenchnu, Science museum v Londonu in Heinz Nixdorfov muzej v Paderbornu. Zbirke ohranjajo tudi posamezniki, kot so Cray-cyber.org ali posamezniki, ki jih lahko najdete recimo na http://old-computers.com/.
Tehnični muzej v Muenchnu
Vsem, ki boste imeli možnost, priporočam ogled Tehničnega muzeja v Muenchnu, v kolikor tam še niste bili - pa tudi če ste ga že obiskali. Tamkajšnje zbirke so tako obsežne, da bi za podrobnejši ogled potrebovali kar mesec ali dva, morda še več. Predvsem zbirka računskih strojev in matematičnih pripomočkov je vredna ogleda. Žal sicer samo za steklenimi vitrinami, a vendarle. Kdo le ni slišal za Enigmo, nemški (de)šifrirni stroj uporabljen v 2. svetovni vojni - v muzeju je na ogled verzija s štirimi valji.

Enigma
vir: Kiberpipa
UNIVAC I
vir: Kiberpipa
PERM
vir: Kiberpipa
Z3
vir: Kiberpipa
Cray I
vir: KiberpipaCray-cyber.org
Cray I pa ni edini računalnik pri katerem je sodeloval Seymour Cray, ki si ga lahko ogledate v Muenchnu. Malce izven centra mesta namreč domuje kar nekaj Cray superračunalnikov, tako novejših kot tistih izpred več 10tih let. skupina petih strokovnjakov ter ljubiteljev Cray računalnikov, Cray-cyber.org, skrbi za njih ter jih servisira. Več o njihovem delu si lahko preberete na njihovi spletni strani, prav tako tudi o računalnikih samih. CDC (Control Data Corporation) Cyber960 (izdelan leta 1988) prižgejo vsako soboto, tokrat je bil izjemoma prižgan še enkrat med tednom. Računalnik je zračno hlajen, na sliki so lepo vidna hladilna rebra zanimivih oblik na CPU plošči.

CDC Cyber960, Cray-cyber.org
vir: Kiberpipa
CDC Cyber860, Cray-cyber.org
vir: Kiberpipa
CrayT3D, Cray-cyber.org
vir: Kiberpipa
LEGO kocke za malo večje otroke
- Ales Zorko ::
LEGO kocke. Večina ljudi ob tej besedi pomisli na otroške igrače, a kot boste videli v članku, se da iz njih narediti tudi zelo resne izdelke. Z LEGO kockami se ukvarjam že od malih nog, v zadnjih desetih letih pa sem začel delati na malo bolj resnih projektih. Moj cilj je pokazati, da je možno tudi ...

Razvoj, oblikovanje in izdelava lesenega ohišja
- König Edvard ::
Pri konstruiranju in oblikovanju ohišja za računalnike moramo upoštevati veliko dejavnikov in zahtev. Pri načrtovanju estetske kakovosti moramo upoštevati pravila barv, oblik, materialov in kompozicije, potrebno pa je upoštevati ergonomsko ustreznost. Predvideti moramo ustrezno ...

Modifikacija by ASPmaster
- Aleš Rosina ::
Osnovna ideja je bila, da bi imel računalnik v stilu mojega logotipa - "območje51". Najprej sem načrtoval samo napis na stranici računala, ampak sem se kasneje premislil. V sanjah sem si vse skupaj zamislil v črni barvi z modrimi odtenki ter modro neonko v notranjosti ter luknjo ...

"Ocenjujem, da bi lahko na Linux prešlo vsaj 90% zaposlenih v javni upravi."
Intervju z Matjažem Kašetom, uradnikom slovenske državne uprave, ki pri svojem delu uporablja Linux. Po tem, ko smo pred kratkim objavili članek o transparentnosti in gospodarnosti javne uprave pri nakupih programske opreme, so se pojavila različna ugibanja o primernosti uporabe odprtokodne programske ...

Spreminjanje klicne identifikacije 101
Konec leta 2011 je več slovenskih medijev poročalo, da naj bi poslanka Državnega zbora Melita Župevc iz enega svojega mobilnega telefona prejela klic na svoj drugi mobilni telefon, javil pa naj bi se neznan moški glas. Na novinarska vprašanja so mobilni operaterji pojasnili, da takih primerov še niso ...