»

General Motors predstavil avtonomno vozilo za urbani potniški prevoz Origin

vir: CNET
CNET - Pri izpostavi General Motorsa za avtonomno vožnjo, družbi Cruise, so predstavili električno vozilo Origin, ki je brez volana in bo namenjeno taksi storitvam. Toda odsotnost šoferskih elementov pomeni, da je pred avtom še dolgo obdobje razvoja in zbiranja regulacijskih dovoljenj.

Medtem ko se avtomobilska podjetja zvečine trudijo samovozne zmogljivosti v vozila uvajati postopno in organsko napredovati s stopnje pomoči vozniku do povsem samostojne vožnje, so pri General Motorsu poznani po tem, da želijo že v štartu naskakovati peto stopnjo avtomatizacije - se pravi točko, ko vozilo ne potrebuje več volana in drugih voznikovih pripomočkov ter se lahko giblje kjerkoli. S tem namenom teče razvoj v njihovi firmi Cruise Automation, ki so jo kupili pred štirimi leti. V San Franciscu je od leta 2017 mogoče videti njihove testne Chevrolete Bolt, obložene z grozdi senzorjev, pokazali pa so tudi že brezvolansko različico tega avtomobila.

Zdaj je očitno napočil čas za oblikovanje uporabnih...

8 komentarjev

Bazar psevdoznanosti na temo 5G v organizaciji MJU

vir: MJU

Slo-Tech - Na Ministrstvu za javno upravo so pripravili posvet o uvajanju tehnologije 5G. Ta je žal izzvenel v tipično pilatovskem duhu, ministrstvo si je namreč roke opralo tako, da je pred mikrofon pripustilo dobesedno vsakogar. Teoretike zarot, stavbne biologe in druge, ki se iz porajajoče tehnologije nadejajo političnega oz. pravega kapitala.

Okope znanosti je zastopal bralcem Slo-techa dobro znani dr. Matej Huš s Kemijskega inštituta, ki je poudaril, da znanost ne more z gotovostjo trditi, da neka stvar ni škodljiva, bi pa bilo mogoče dokazati škodljive vplive tehnologije 5G, kar se do sedaj še ni zgodilo. Nasprotno, praktično vse merodajne raziskave zavračajo domnevne negativne učinke elektromagnetnih valovanj znotraj zakonsko dovoljenih vrednosti. Huš je opozoril še na zavajanja in širjenje strahu v javnosti s pomočjo nepreverjenih raziskav, ki se jih poslužujejo nasprotniki 5G, zlasti raziskav enega samega znanstvenika, švedskega onkologa Lennarta Hardella, ki mu edinemu uspeva vedno...

170 komentarjev

Londonska policija mirno postavlja kamere za samodejno prepoznavo obrazov

Kamere na Westminsterskem mostu.

vir: The Verge
The Verge - Medtem ko se Microsoft in Google, malo pa tudi Amazon, na bruseljskem parketu kregajo o tem, ali je samodejna prepoznava obrazov na javnih krajih dobra ideja ali ne, so v Londonu že našli odgovor. Metropolitanska policija je namreč opravila svojo lastno analizo tveganj, povezanih s to tehnologijo, ter ugotovila, da je v resnici vse v redu. Po uspešnem zaključku testiranja NEC-ove "world-leading" NeoFace Live Facial Recognition rešitve so zato že prešli v fazo produkcije.

Live Facion Recognition (LFR), kot pravijo tehnologiji je tako že postavljena na nekaterih obljudenih krajih v mestu, kot so Westminstrski most, v za turiste priljubljeni četrti West End ter v nakupovalnih središčih v Westfieldu. Tam postavljeni sistemi skušajo samodejno prepoznati obraze mimoidočih in jih primerjati zoper skrbno vzdrževan (angl. bespoke) seznam oseb, ki so iskane v zvezi z hudimi kaznivimi dejanji. Če pride do zadetka, tehnologija o tem samodejno obvesti policiste, ki so trenutno v tistem...

41 komentarjev

Moderiranje vsebin na YouTubu lahko povzroči posttravmatsko stresno motnjo

Slo-Tech - Moderatorji vsebin na YouTubu morajo ob začetku opravljanja dela podpisati dokument, da so seznanjeni, da lahko to delo povzroči posttravmatsko stresno motnjo (PTSD). V dokumentu jasno piše, da bodo pri opravljanju dela izpostavljeni tudi vznemirjajočim vsebinam, ki lahko vplivajo na duševno zdravje in vodijo do nastanka PTSD. To zadnje je obkroženo in zapisano v mastnem tisku, da ne bi bilo nobenega dvoma o seznanitvi.

O posledicah službe moderiranja na zdravje smo že pisali na primeru Facebooka. Decembra lani je The Verge objavil rezultate preiskave, kako je videti svet moderatorjev na Googlu in YouTubu. Ta opravila večinoma zaupajo zunanjim partnerjem, ki zaposlujejo lastno delovno silo. Za Google večino moderiranja opravijo v teksaškem Austinu. Od vsega delovnega časa morajo pet ur dnevno gledati nasilne videoposnetke. Delo opravljajo večinoma priseljenci z Bližnjega vzhoda, ki za moderiranje vsebin ekstremnega nasilja zaslužijo 37.000 dolarjev na leto bruto. Povprečna plača v...

15 komentarjev