vir: NASA
Iz analize pomnilnika, ki so jo uspeli izvleči s sonde, so ugotovili, da ima okvarjene približno tri odstotke pomnilnika v FDS (flight data subsystem). To ni mnogo, a ravno dovolj, da brez prilagoditev žebra nejasnosti. Sumijo, da je težava v enem samem čipu, ki je odgovoren za shranjevanje prizadeta dela v pomnilniku. Razlogov je lahko več in jih jih bo z razdalje 23 milijard kilometrov, do kamor sveltoba potuje 22 ur, težko ugotoviti. A dejstvo je, da je čip star 46 let, hkrati pa je na plovilu v vesolju, kjer ga ves čas bombardirajo visokoenergijski delci. NASA je pojasnila, da je razlog eden ali drugi, morda tudi kombinacija obeh. A to niti ni pomembno.
NASA je sedaj pred težko, a jasno nalogo. Voyagerja 1 morajo prepričati, da ne bo uporabljal prizadetega dela pomnilnika. Inženirji so optimistični, da je to možno, a bo trajalo od nekaj tednov do nekaj mesecev. Voyager 1, ki potuje skozi vesolje že od leta 1977 in je od leta 2012 v medzvezdnem prostoru - oziroma vsaj izven prevladujočega vpliva Sončevega vetra - je dobil še nekaj let življenja. Najpozneje v začetku prihodnjega desetletja pa bo Voyager 1 vendarle utihnil, ker bo RTG na njegovem krovu upešal in ne bo več proizvajal dovolj električne energije.
Voyager 1 ima sicer večino sistemov podvojenih, ker je misija zgrajena z mislijo na dolgoživost. Rezervni FDS je žal odpovedal že leta 1982, zato si z njmi ne morejo pomagati. Popravljanje pa bo počasno predvsem zato, ker traja 45 ur, da dobijo z Voyagerja 1 odgovor na ukaz. Nato sledi analiza in previdno načrtovanje naslednjega koraka.