vir: Wikipedia
Belo hišo je tedaj skrbelo, da bi aplikacije zbrane podatke o ameriških uporabnikih lahko posredovale kitajski vladi. Vlada v Pekingu ter lastnika aplikacij, ByteDance in Tencent, so vse te obtožbe ostro zanikali. Kitajska stran je tedaj tedaj zatrjevala, da ne gre za varnostne zadržke ameriške politike, pač pa preprosto za politično motivirana dejanja. Nekateri so si prepoved razlagali kot Trumpov strah, da bi zaradi teh aplikacij izgubil podporo med mladimi pred predsedniškimi volitvami. Poteza je nato sprožila nekaj sodnih postopkov, v katerih je kratko potegnil Trump, sodišče je prepoved aplikacij tedaj označilo za omejevanje svobode govora.
Bidnova odredba bo zdaj vse skupaj postavila na začetek, a to še ne pomeni, da so kitajski ponudniki aplikacij na varnem. Biden je namreč obenem naložil Ministrstvu za trgovino, naj skupaj z drugimi pristojnimi agencijami pripravi spisek priporočil, ki bi podatke ameriških uporabnikov zaščitile pred zbiranjem in prodajo morebitnim nasprotnikom ameriških interesov.
Bidnova poteza pa vsaj za zdaj ne naslavlja tistega dela Trumpovih ukrepov, ki so od kitajskih lastnikov zahtevali, da se odpovedjo lastniškemu deležu v teh podjetjih, denimo ByteDance v TikToku. Tedaj smo pisali o številnih možnih prevzemnikih, ki so želeli ustreči vladi in vskočiti v lastništvo, konkretno so se za TikTok potegovali Microsoft, Oracle in Walmart, na koncu pa se, vsaj do danes, ni zgodilo nič.
Končno, če so Bidnove poteze na zunaj videti kot poskus zgladitve sporov s Kitajsko, vtis morda vara. Predsednik je prejšnji teden podaljšal prepoved naložb v tamkajšnja podjetja, povezana z vojsko, v prihajajočih tednih, po prvih uradnih srečanjih z voditelji G7 in vojaških zavezništev, pa se po napovedih analitikov obeta nov sveženj ukrepov proti Kitajski.