vir: Urad predsednika RF
vir: BBCIronično je, da je prav Rusija doslej - in to ne povsem brez dokazov - veljala za državo, ki družabna omrežja s pridom uporablja z vmešavanje v tuje demokratične procese. Roskomnadzor pa sploh velja za državni organ s precej kitajskimi pogledi na sodobne komunikacije, potem, ko je pred časom poskušal odcepiti nacionalni del interneta, v času protestov pa poskrbel za motenje in izklapljanje mobilnih omrežij, s čimer so poskušali ohromiti organiziranje opozicije.
Roskomnadzor je v dnevih pred volitvami Googlu in Facebooku poslal opozorili, ki pa sta jih obe podjetji preslišali, še več, monitoring medijev na volilni dan je po besedah Roskomnadzora pokazal, da se jih tudi nista držali. Politične oglase so prikazovali tako Facebook, kot tudi Googlov iskalnik in YouTube. Kar pa Rusija vidi kot vmešavanje v svoje suverene zadeve in kot rušenje demokratičnih volitev v svoji državi, zato je obema družbama že zagrozila s posledicami. Slednje so se v preteklosti dotikale tudi groženj s popolno prepovedjo delovanja znotraj meja Rusije.
Google naj bi tako na dan volitev promoviral "strategijo pametne izbire", ki jo je skoval opozicijski prvak Aleksej Navalny in po kateri bi se volivci odločali za tistega kandidata, ki ima največ možnosti proti kandidatom vladajoče Enotne Rusije. Navalny je bil sicer eden od trideseterice opozicijskih kanidatov, ki so jim volilne komisije onemogočile kandidaturo, večinoma z obtožbami, da so ponarejali podpise, potrebne za vložitev kandidature. Facebook pa naj bi celo blokiral poročila Moskovske volilne komisije, s katerimi so želeli na svojem uporabniškem računu prikazati, kako na dan glasovanja preprečujejo volilne kršitve.
Obe podjetji sta se na obtožbe odzvali s kratkimi sporočili, ki pa skoraj ničesar ne pojasnjujejo; predstavniki Facebooka so odgovornost preložili na oglaševalce, ki bi morali sami poskrbeti, da so njihova sporočila objavljena v skladu z zakonodajo. Pri Googlu pa so zatrdili, da mora biti vsak pri njih objavljen oglas skladen z zahtevami lokalne volilne zakonodaje, kar vključuje tudi morebitni volilni molk, če je ta v določeni državi predpisan.