vir: TorrentFreak
Rusija je namreč pred tremi leti uvedla nekakšno internetno črno listo, znano po imenom FGIS (Zvezni državni informacijski sistem oz. Федеральная государственная информационная система), na katerem se nahajajo domene spletnih strani, kjer je mogoče najti ekstremistične vsebine, prepovedano snovi ali pa piratske vsebine. Prav tako sem sodijo še ponudniki storitev VPN in drugih anonimizatorjev, ki so od lanskega leta v tej državi prepovedani, na spisku pa je denimo tudi družabno omrežje Linkedin, ki se ni želelo ukloniti ruskim zahtevam po lokalni hrambi podatkov. Rusija od velikih spletnih podjetij obenem zahteva vzpostavitev neposredne povezave s FGIS, da bi lahko ažurno odstranjevali vsebine. Večina se je temu prilagodila, Google pa le delno, zato je podjetje konec lanskega leta dobilo prvo kazen v višini 500.000 rubljev, kar znese približno 7.500 evrov.
Zadeva je nekoliko nejasna, a iz podatkov se da razbrati, da Google kljub grožnjam ne briše vseh zahtevanih povezav, pač pa si pri tem pridržuje ukrepanje po lastni presoji. Kar je nekaj časa zadostovalo, pred tedni pa jih je ruski regulator Roskomnadzor ponovno opozoril, naj začno dosledno uveljavljati njihove zahteve, rok za izpolnitev se je iztekel ta konec tedna. Ker se Google ni uklonil - menda so med iskalnimi poizvedbami pustili kar tretjino zahtevanih domen - je znova prejel kazen v višini 700.000 rubljev (9.900 EUR), kar je sicer najvišja možna globa, izrečena po tem zakonu.
Predstavniki Googla so v zvezi s tem sporočili, da so ves čas v stiku s predstavniki Roskomnadzora in da so pripravljeni na razpravo in pogajanja, tudi na ugoditev vseh zahtev. Kot menijo ruski poznavalci dogajanja, oblasti v Kremlju zadnje čase stopnjujejo pritisk na dosledno filtriranje prepovedanih vsebin in da se bodo morali mednarodni ponudniki sprijazniti, da v primeru nesodelovanja ne bodo mogli več v polni meri ponujati svojih storitev na ozemlju Ruske federacije.