vir: TechCrunch
Vse se je začelo z Riftom
Facebookov Oculus Rift je bil - in bo verjetno do nadaljnega - najbolj viden in znan obraz sveta VR tehnologije. Podjetje, ki je svoj produkt lansiralo s pomočjo Kickstarter kampanije, se je pojavilo na prvih straneh najpmembnejših svetovnih medijev leta 2014, ko so naznanili, da jih bo za dve milijardi dolarjev prevzel Facebook. Od takrat pa ni šlo vse po načrtih. Zalomilo se je že na samem začetku, ko so datum izdaje Rifta nenehno prestavljali. Ustanovitelj podjetja Oculus Palmer Luckey se je tako znašel sredi političnega škandala in se popolnoma umaknil iz javnosti. Podjetje se je, kot posledica dogajanja, popolnoma reorganiziralo. Med drugim je odstopil tudi CEO podjetja Brendan Iribe. Svoje so k slabemu imenu podjetja dodali tudi incidenti. Tako je eden izmed vodilnih inžinirjev bil aretiran zaradi neprimernega nagovarjanja mladoletne osebe. Finančno najbolj boleča pa je bila tožba, ki so jo izgubili proti podjetju ZeniMaxMedia in jih je stala pol miljarde ameriških dolarjev .
Facebook menda razume časovno komponento
Vendar je bila na koncu tehnologija pomembnejša. Zuckerberg se tudi sam zaveda, da vsesplošna uporaba virtualne resničnosti še ni stvar bližnje prihodnosti. “Sam ne vidim načina, da bi ta trenutek dosegli že v roku petih let. Menim, da bo trajalo še deset let. Investitorje prosim za potrpežljivost, saj bomo tudi sami investirali ogromno v projekt, ki pa se finančno še dolgo časa ne bo poplačal,” poudarja Zuckerberg. Prepričan je, da je v primeru VR tehnologije vredno tvegati, saj verjame, da se bo dolgoročno gledano ves trud poplačal. Facebook je do danes vložil več milijard dolarjev v projekt, pričakujejo pa, da bodo morali investirati še vsaj tri miljarde ameriških dolarjev.
Najpomembnejša naloga Facebooka v letu 2017 je še naprej ustvarjati in zgraditi zdrav ekosistem razvijalcev za Rift na področju razvoja iger, saj podjetje finančno podpira razvijalce iger, ki razvijajo zaenkrat najbolj privlačne vsebina za njihovo platformo. Prav to financiranje razvoja iger pa je v tej fazi nujno, saj veliki in uspešni studiji za razvoj iger ne bodo sami investirali v razvoj iger za platformo, ki je (zaenkrat) ne uporablja ogromno ljudi. Za ravijalce vsebin so pri Facebooku namenili do sedaj 250 milijonov dolarjev, v prihodnosti se bo številka povečala še za dodatnih 250 milijonov.
Kaj dela konkurenca
Kot smo že omenili, Oculus ni edino podjetje, ki si želi biti vodilno v industriji. Pri Sonyju so prodali že skoraj milijon PlayStation VR očal , pri HTCju pa razmišljajo o širitvi možnosti uporabe svojega Vive VR seta . Konkurenco na mobilnem področju Oculusu predstavlja Google s svojo DayDream VR platformo. Kdaj bo Apple napovedal svojo vizijo na področju VR tehnologije, pa je verjetno le še vprašanje časa.
Cenovno ugodno
Velik kamen spotike pri uspešni komercializaciji VR pa je seveda cena tehnologije. Ki je za povprečnega uporabnika paš še vedno visoka. Tudi zato je Facebook ceno Rifta in Touch kontrolerjev pred tedni znižal za 100 dolarjev. Trenutno stane celoten set 600 dolarjev, sam Rift pa 500 dolarjev. Pri Facebooku pa razvijajo tudi brezžičen produkt, ki so ga poimenovali imenovanem Santa Cruz.
Od skepticizma do priložnosti
Za Facebook je izziv, da ustvarijo produkt, ki bo postavljal standarde za celotno VR industrijo, zaenkrat relativno lahka naloga. Pravi preizkus pa bo prepričati povprečne ljudi, da opustijo svoj skepticizem in dajo virtualni resničnosti priložnost, da jih navduši.
Oculus je res imel večje težave s prvo iteracijo Rifta, kot bi si mnogi želeli. Vendar imajo očitno pri Facebooku še vedno močno vizijo za tehnologijo, za katero končna destinacija še vedno ni nikomur znana.