Chromium Blog - Google bo v prihodnosti standardizacijskemu telesu IETF predlagal, da sprejme novo alternativo za TCP v obliki QUIC. Gre za Googlov eksperimentalni protokol, ki so ga predstavili leta 2013, danes pa se prek njega ustvari že skoraj polovico prometa do Googlovih strežnikov iz Chroma. V brskalniku Chrome si namreč Google privošči, da za povezavo s svojimi strežniki uporablja eksperimentalne protokole; tako je luč sveta ugledal tudi SPDY, ki je danes del standarda HTTP/2.
QUIC je osnovan na protokolu UDP (ime pomeni Quick UDP Internet Connection), vključuje pa elemente TLS za varen prenos podatkov. Glavna prednost novega protokola je odzivnost, ki jo je podedoval od UDP-ja. Ta se uporablja zlasti tam, kjer ni tako pomembno, da so uspešno in pravilno prispeli vsi paketki, temveč je pomembnejša hitrost. Tipična primera sta streaming in igranje iger.
Medtem ko TCP prek TLS (varne povezave) potrebuje dve do tri izmenjave podatkov odjemalca s strežnikom, kar odžira dragoceni čas, QUIC ne potrebuje niti ene, če se je odjemalec že kdaj prej pogovarjal s tem istim strežnikom. Google je izračunal, da bi to pohitritev uporabljali kar pri 75 odstotkih povezav.
Poleg omenjenega 0-RTT (round trip time) prinaša QUIC še varnost, ki je primerljiva s TLS prek TCP, izboljšano upravljanje s paketki, kar naj bi poskrbelo za manj izgubljenih paketkov ter hitrejši ponovni prenos.
Čisto takoj še ne bodo predlagali vključitve QUIC v standard, saj ga morajo še malo izboljšati in utrditi, a v prihodnosti se utegne zgoditi, da bo TCP doletela ista usoda kot BIOS. Po več desetletjih nespornega primata se je tudi ta moral umakniti UEFI-ju.
"Ta se uporablja zlasti tam, kjer ni tako pomembno, da so uspešno in pravilno prispeli vsi paketki" No ja pr strelskih igrah je kr pomembno da so paketki prispeli da se ne preslikaš pol korak nazaj na vsake X časa.
UEFI ne seže do kolen BIOS, veliko aplikacij ga še vedno ne podpira in prinesel je samo zakljenjene bootloader-je. Jaz imam računalnik pri katerem imam možnosti: -Legacy Bios -Win7 Uefi -Win8 Uefi To mi ne pusti veliko možnosti, ker nimam univerzalnega UEFI.
Če je OS nameščen v UEFI sistemu na GPT particiji ne moreš narediti kopije te particije na drug disk in ta disk zagnati in priti do OS uspešno.
HPME, copy GPT ne gre, lahko pa offline kopiraš na MBR. Potem pa moraš na novo bootlowder pripraviti etc... Tako da da, se da, vprašanje je pa če ti bo stranka plačala delo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
Namestiti moraš program na Windows in potem kopirati preko nameščenega Windows-a, jaz bi rad kopiral s programom ali OS (Linux...), ki ga vstavim in zaženem preko USB ključa. Preden je UEFI prišel je bilo vse vredu in si lahko kopiral sistemske MBR particije preprosto, zdaj ne moreš.
Se pravi gre za protokol, ki ima podobno kot TCP mehanizme za zanesljiv prenos podatkov, ampak hiter je pa skoraj kot UDP? Se pravi bi lahko nadomestil oba, ne samo enega.
@Valentino: Protokol sam po sebi ni škodljiv. Če je že kaj je potem z implementacijo "narobe". Tako, da v tem ne vidim nič spornega. Je pa res, da bo Google "spotoma" izboljal še to kar si omenil. Google pa mi je recimo všeč, ker kljub vsem tem novotarijam še vedno zagotavlja "hitrosti na najvišjem nivoju". Do Google-a so vse firme pocepale na tem področju. Govorim za web. Za client operacijske sisteme je že druga zgodba.
Se pravi gre za protokol, ki ima podobno kot TCP mehanizme za zanesljiv prenos podatkov, ampak hiter je pa skoraj kot UDP? Se pravi bi lahko nadomestil oba, ne samo enega.
Ne. Gre za protokol, ki je enako "zanic" kot TCP, ko gre pri prenosu kaj narobe [ce si prepricanja, da je TCP zanic], in obenem slabsi kot UDP, dokler ne gre nic narobe (slednje ne drzi zgolj v izjemnem primeru, ko je VSEM uporabnikom vec vredno, da je promet le malenkost pocasnejsi, a zato kriptiran, kot pa da se npr. stream predvaja najhitreje mozno, cetudi ne preko kriptirane povezave).
Najvec vredno pri tem predlogu je to, da bi bila na voljo nova alternativa (UDP, da se razume). Potem je na stvari obeh koncnih tock, da ugotovita kaj je zanju najboljse, in nato uporabita [za prenos, kjer si lahko privoscis izgube podatkov] bolj optimalno izbiro.