Hamburški informacijski pooblaščenec Johannes Caspar je odgovoren za nebroj neprespanih ur v pisarnah ameriških informacijskih gigantov. Sporočilo je sicer vsakič isto: za poslovanje v EU je potrebno spoštovati tudi evropsko zakonodajo.
Slo-Tech - Facebook se je lani poleti srečal z nepričakovano resnim odporom nekaterih evropskih uporabnikov do svoje funkcije samodejnega prepoznavanja obrazov. S tehnološkega stališča gre sicer za izjemno zanimiv primer uporabe tovrstne tehnologije na zares ogromnem vzorcu podatkov - 250 milijonov dnevno naloženih fotografijah - vendar se je vodstvo podjetjažal seveda, spet, ipak odločilo to funkcijo preprosto vklopiti za vse uporabnike, brez vsakršnih vprašanj (opt-in). Tako je pri Facebooku in oglaševalski srenji nasploh v navadi, saj čim več vedo o svojih uporabnikih, tem dražje jih lahko prodajo oglaševalcem (in vladam).
Žal je v Uniji tako širokogrudno mečkanje z uporabniškimi podatki prepovedano, zato je bil Irski informacijski pooblaščenec - tam ima podjetje svoj evropski sedež, to tudi davčnih razlogov - primoran sprožiti (še eno) preiskavo. Pa z Irci bi še šlo - v svojih izjavah so namreč zelo potrpežljivi, da ne rečemo prijazni do ameriškega giganta, vendar je svoj lonček pristavil tudi njihov nemški kolega iz Hamburga, Johannes Caspar. Nemci so lani spomladi podjetje večkrat pozvali, naj spremeni pogoje uporabe storitve v smer predhodne privolitve, jasne določitve namena uporabe zbranih podatkov in ostalih partikularij, ki jih zahteva tudi naš ZVOP-1, vendar so slednji vztrajali, da "je Photo Tagging v svoji izvorni obliki vsekakor skladen z zahtevami prava EU". Caspar je zato avgusta ponovno odprl svojo preiskavo in storitev v začetku jeseni dokončno prepovedal. Gre sicer za isto pisarno, ki je leta 2011 iz Nemčije dokončno spodila Street View in potem Googlu šele lani jeseni zagotovila, da jih zaradi izkazane arogance pri obravnavi osebnih podatkov Evropejcev ne bo nesla še pred kazensko sodišče.
Facebook je bil tako primoran blokirati storitev najprej za nove uporabnike, 15. oktobra lani pa še za stare. Potem se je začelo še brisanje za nazaj. To so izvedli do konca lanskega leta. Januarja sta potem tako irski kot nemški pooblaščenec dobila delni dostop do njihove podatkovne baze ter kode ter potrdila, da je bilo zares izvedeno. Na tej točki naj bi bila raba prepoznave obrazov v EU dokončno izključena.
So sicer še nekateri razlogi za dvom. Med vikend obiskom Belgije smo morali za prijavo v njihovo stran potrditi istovetnost (čuden IP in to), vključno s serijo vprašanj za prepoznavo prijateljev, ki so zgledale sumljivo podobnu rezultatu face recognitiona (glej zadnjo sliko). A to je bilo še prejšnji teden, kdo ve.
Ta FB je čedalje bolj smotan. Nažalost. Zadnje čase opažam, da ni velike razlike med Most recent in Top stories... Pa ni objav, samo neke sponozorirane stvari, slike ki rabjo nujno obvezno lajke in spam a.k.a. "p1nk f4c3b00k". Saj bi bilo bolje, če bi odprl v gmailu "Neželena pošta" in bral tisto.
Main PC: HP Z240 | i5-7400 | 32 GB ram
Homelab: HP DL380g9 | Xeon E5-2680 | 192 GB ram
FB ni smotan, uporabniki so smotani ker mu to dovolijo (oz. ga še naprej uporabljajo). Kar si kuhate, to žrete...
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.
Sej Google+ tudi počasi ratuje tako smotan kot facebook. Pa greš tam na "explore" oziroma "kaj je danes vroče in priporočeno," pa maš zvrhan kup tistih slik, ki imajo čez napopan eno trapasto besedilo ala
tole
in pa
tole.
Število strani, ki jih blokiram zaradi tega pa se iz dneva v dan eksponentno povečuje.
To je itaq problem vseh socialnih omrežij zato pa se raje držim blogov in forumov. Imaš vsaj dejanski nadzor kaj objavljaš in s kom ali čim te drugi povezujejo.
Pa tud sicer, če si že tko javna osebnost je res vseeno in za tak folk je FB mogoče fajn orodje. Če pa nimaš želje da te cel svet najde pod imenom in slikco s še 5000 drugimi osebnimi stvarmi, potem pa se teh omrežij raje izogibaš. Druga slabost pa je, da je folk na teh omrežjih lahko tolk butast, da objavi tvojo sliko brez tvoje vednosti in zraven celo pripiše ime in priimek. Najbolj žalostno je da večina ljudi sploh nikoli ne izve, da drugi to počnejo, ker pač enostavno ne veš, ker ti noben ne pošlje obvestila, da se je tak event zgodil. In to je zelo narobe.
Al socialno omrežje je dobesedno isto kot javni prostor. Kar objaviš vidijo vsi, ki so tam in še kdo drug. Če ena frajla lahko objav svoje razgaljene obline na netu ne vem zakaj tega nikoli v življenju ne upa storit nekje na kakšnem trgu na primer.
da je folk na teh omrežjih lahko tolk butast, da objavi tvojo sliko brez tvoje vednosti in zraven celo pripiše ime in priimek
No ja pomaga, da imaš soimenjaka, ki je maniak na facebook in ga je po celem netu dovolj :)
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.
Facebook je totalno zafilan s spam "stranmi" in uporabniki so pa tudi nekako butastii. Samo še zato sem gor, ker imamo projekte, pomoč, prijatelje za govorjenje preko chata drugo pa itak greš na FB pa vidiš samo strani LIKE if you respect what the hell ?
Uporabniki? Mislis tvoji prijatelji/kontakti? "Debilnost" postov je premosorazmerna z debilnostjo folka, ki ga dodas med kontakte. Popucaj listo in spremljaj objave tistih, ki se ti jih da poslusat :)
Na tem mestu je potrebno pohvaliti EU zakonodajo glede zasebnosti informacij. Tudi v Sloveniji imamo zelo dober, da ne rečem odličen zakon, kar se tiče zasebnosti. Tisti ki morda še ne veste v čem je razlika med EU in ZDA zakonodajo, predlagam da si to čim prej preberete.
Tudi mene vedno znova preseneča slovnica novic na Slo-tech. Pomensko pa še povsem zgrešena uporaba opt-*. Opt-in pomeni, da se mora uporabnik izreči za uporabo storitve, pri opt-out pa se to izvede brez soglasja. In to je uporabil FB.
ON: Samodejna prepoznava brez, da bi te kdo kaj vprašal je nekaj novega vendar ali res toliko pridobijo s tem glede na to, da uporabniki ogromno slik sami označijo? Tisti manjko jih pa očitno zelo boli.
Fb je tak super poligon za testiranje raznih tehnologij, ki jih bodo in jih že uporabljajo v vsakodnevne namene iskanja oseb. Prav tako tudi za profiliranje uporabnikov in iskanje določenih vzorcev uporabnikov in njihovega obnašanja. Tajne službe so navdušene nad FBjem.
Še bolj smotan pri FBju je to da kolegu pošljem "domnevno sumljiv" link, ki je ubistvu moj IP in mi že teži FB z neko captcho.
A je res tolk hudičevo težko narest algoritem, ki preverja enakost sporočil in jih sam označi za neželene? Če bi se za objave zanimal tolk kokr se za en bogi link, bi bil FB precej bolj čist.
Btw: Fb clone anyone?
Main PC: HP Z240 | i5-7400 | 32 GB ram
Homelab: HP DL380g9 | Xeon E5-2680 | 192 GB ram
Jaz ne uporabljam FB, nimam niti ene objave, nobenega povezanca, nič. Uporabljam pa G+ in spremljam ljudi, ki me zanimajo. Predvidevam pa, da je podobno sranje.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|